What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τι Παίζετε Αυτόν τον Καιρό - Part II

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,506
Τσίμπησα το Fifa 21 στα summer sales και πραγματικά τρελό mindblown με το τι έχουν κάνει ως προς το θέμα ρεαλισμού σε σχέση με το fifa 17 που ήταν το τελευταίο που είχα στη κατοχή μου. Το τελευταίο χρόνο είχα λιώσει το fifa 17 στο xbox 360 και το fifa 16 στο ps3. Eίναι απίστευτο πόσο κοντά στο football manager είναι το παιχνίδι πια. Εννοείται έχουν πάρει πολλά θετικά στοιχεία και από τα nb2k.
Ενδεικτικά να πω πράγματα καινούργια που είδα στο Career Mode σε σχέση με αυτα

-Φτιάχνεις επιτέλους τον εαυτό σου σαν προπονητή τελείως με full customization
-Συνέντευξη τύπου επιτέλους με εικόνα όπου σου κάνουν ερωτήσεις πριν και μετά το ματς και επιλέγεις τι θα πεις. Τα λεγόμενα σου παίζουν ρόλο στη ψυχολογία της ομάδας αλλά και του παίχτη για τον οποίο σε ρωτάνε
-Στις μεταγραφές συναντάς εσύ κάποιον από την άλλη ομάδα και διαπραγματεύστε αγορά/πωληση/δανεισμό (με ή χωρις option byout)
-Aφού συμφωνίσεις με την ομάδα συναντάς τον παίχτη με τον ατζέντη του σε κάποιο εστιατόριο ή στα γραφεία της ομάδας και εκεί του λες τι ρόλο του προσφέρεις, πόσα χρόνια συμβόλαιο, αν θα βάλεις ρήτρα αποδεύσμευσης και τι μισθό θα εχει
-Ειναι απόλαυση πλέον να βλέπεις τα replay από ματς καθώς σε κάθε φάση μιλάει ο εκφωνητής και βάζουν και διαφορετικές κάμερες replay
-Εχεις επιτέλους το πλήρη έλεγχο της προπόνησης του κάθε παίχτη. Μπορείς να αλλάξεις θέση στο κάθε παίχτη πλέον και να ορίσεις ειδική προπόνηση για τον κάθε ένα ξεχωριστά.

Hταν που ήταν το gameplay πώρωση και γούσταρα φουλ να βρίσκω παίχτες που όντως έβγαιναν και στα αλήθεια καλοί, μετά από όλα αυτά προφανώς έχω πάθει τη πλάκα μου. Και ποιος ξέρει τι έχουν κάνει και στα άλλα modes. Oπως ας πουμε το Volta Football. Ηθελα να ειχα δοκιμάσει τα The Journey από τα παλιότερα αλλά δεν έτυχε.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Δεν είχε αλλάξει αυτό τα τελευταία χρόνια? Με το pro να μένει κάπως στάσιμο κλπ?
Στο σημείο να πω ότι δεν έχω προσωπική άποψη πάνω στο θέμα μιας και το τελευταίο pro που έπαιξα ήταν το pro 4 pro 2004 πως το έλεγαν τότε. Και fifa ένα world cup που είχε ακόμα στο ρόστερ της εθνικής τον Μαχλά.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,272
Τσίμπησα το Fifa 21 στα summer sales και πραγματικά τρελό mindblown με το τι έχουν κάνει ως προς το θέμα ρεαλισμού σε σχέση με το fifa 17 που ήταν το τελευταίο που είχα στη κατοχή μου. Το τελευταίο χρόνο είχα λιώσει το fifa 17 στο xbox 360 και το fifa 16 στο ps3. Eίναι απίστευτο πόσο κοντά στο football manager είναι το παιχνίδι πια. Εννοείται έχουν πάρει πολλά θετικά στοιχεία και από τα nb2k.
Ενδεικτικά να πω πράγματα καινούργια που είδα στο Career Mode σε σχέση με αυτα

-Φτιάχνεις επιτέλους τον εαυτό σου σαν προπονητή τελείως με full customization
-Συνέντευξη τύπου επιτέλους με εικόνα όπου σου κάνουν ερωτήσεις πριν και μετά το ματς και επιλέγεις τι θα πεις. Τα λεγόμενα σου παίζουν ρόλο στη ψυχολογία της ομάδας αλλά και του παίχτη για τον οποίο σε ρωτάνε
-Στις μεταγραφές συναντάς εσύ κάποιον από την άλλη ομάδα και διαπραγματεύστε αγορά/πωληση/δανεισμό (με ή χωρις option byout)
-Aφού συμφωνίσεις με την ομάδα συναντάς τον παίχτη με τον ατζέντη του σε κάποιο εστιατόριο ή στα γραφεία της ομάδας και εκεί του λες τι ρόλο του προσφέρεις, πόσα χρόνια συμβόλαιο, αν θα βάλεις ρήτρα αποδεύσμευσης και τι μισθό θα εχει
-Ειναι απόλαυση πλέον να βλέπεις τα replay από ματς καθώς σε κάθε φάση μιλάει ο εκφωνητής και βάζουν και διαφορετικές κάμερες replay
-Εχεις επιτέλους το πλήρη έλεγχο της προπόνησης του κάθε παίχτη. Μπορείς να αλλάξεις θέση στο κάθε παίχτη πλέον και να ορίσεις ειδική προπόνηση για τον κάθε ένα ξεχωριστά.

Hταν που ήταν το gameplay πώρωση και γούσταρα φουλ να βρίσκω παίχτες που όντως έβγαιναν και στα αλήθεια καλοί, μετά από όλα αυτά προφανώς έχω πάθει τη πλάκα μου. Και ποιος ξέρει τι έχουν κάνει και στα άλλα modes. Oπως ας πουμε το Volta Football. Ηθελα να ειχα δοκιμάσει τα The Journey από τα παλιότερα αλλά δεν έτυχε.

Το πήρα κι εγώ γιατί που και πού παίζω με τον αδερφό μου. Ήθελε κάποιο χρόνο προσαρμογής από το PES αλλά όχι κάτι το τραγικό.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,929
Το πήρα κι εγώ γιατί που και πού παίζω με τον αδερφό μου. Ήθελε κάποιο χρόνο προσαρμογής από το PES αλλά όχι κάτι το τραγικό.

Στο τσακ ήμουν να το αγοράσω αλλά σκέφτηκα ότι σε λίγο θα βγει το 22, οπότε προσπέρασα. Πού να το 'ξερα ρε παιδιά ότι θα το παίρνατε (+ @Chosen Undead ), να έκανα κι εγώ την κίνηση και να παίζαμε παρέα... Είχα λιώσει το FIFA 13 (κυρίως στα online seasons). Όλα τα επόμενα μού φαίνονταν "κάπως" και δεν τα άγγιξα.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
@mits@kos Θα τα σπάσουμε αδερφέ. Δεν φτάνει τίποτα το intro των Blur και όλη την ατμόσφαιρα που απόπνεε.



Θα συμφωνήσουμε ότι έβαζαν τραγουδάρες τότε. Ακόμη και το cash grab France World Cup '98 είχε το έπος Tubthumping.

 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Παρακαλώ το World Cup '98 να μείνει εκτός διαξιφισμού, σαν sacred ground, ουδέτερη ζώνη, ιερό τοτέμ βρε αδερφέ. Συν το πως είχε πολλά γκεϊμπλεϊακά καλούδια για να χαρακτηριστεί απλό cash grab imho.

Παραείμαι biased επ' αυτού για να στηρίξω οτιδήποτε άλλο εκτός από Ντένις Μπέργκαμπ στο εξώφυλλο και ΧοντροΑγοριΑδυνάτισε στο main menu. Βάζεις και μια κούπα αναμνήσεις δύο 11χρονων κολλητών να παίζουν σενάρια προπόνησης, απλά και μόνο για να μπορούν να πανηγυρίσουν τα γκολ τρέχοντας ελεύθερα προς το κόρνερ (μιας και δεν έκαναν kick-in scripted πανηγυρισμοί στο free training), ε, μπαίνω σε Allahu Akbar λειτουργία.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,280
Εμένα το 98 ήταν πρακτικά το πρώτο μου 3d ποδοσφαιράκι τότε που έπαιζα πάντως και ίσως για αυτό μου έχει μείνει, καθώς ήρθα από SNES/Megadrive απευθείας στα βαθιά του PCMASTERRACE. Και όσο και να αγαπάω fatboyslim, ε σαν το Song 2 δεν έχει :p
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Εμένα το 98 ήταν πρακτικά το πρώτο μου 3d ποδοσφαιράκι

IMG_20210713_115834.jpg

Το πρώτο δικό μου PC αποκτήθηκε το 2000, συνεπώς μέχρι τότε 3D FIFA σε PC (software-accelerated) έβλεπα στα ΜΜΧ συγγενών και φίλων.

Edit: Το '99 το λιώναμε στο Ν64 του κολλητού μου.
 
Last edited:

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Σαν αυτό δεν έχει




Είχε nes και Gameboy έκδοση. Δεν νομίζω ότι βγήκε άλλο από αυτή τη σειρά. Στην πορεία μου το θύμισε το kopanito που πήρα αλλά δεν έπαιξα ιδιαίτερα μιας και δεν είμαι ιδιαίτερα sport games fan.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Σαν αυτό δεν έχει

IMG_20210713_153210.jpg

Έρωτας παράφορος.

Πρώτο GameBoy game που είχα ποτέ, εκείνα τα Χριστούγεννα που "εκτέθηκα" στο Master System του ξαδέλφου στα εξωτερικά. Από τα second hand που διέθετε το κατάστημα. Το διάφανο GameBoy δεν ερχόταν πακέτο με το Tetris, καινούργιο παιχνίδι δε μου παίρνανε (και δε με ένοιαζε και καθόλου, ήθελα απλά να παίξω!) και αυτό ήταν η επιλογή μου από μια τριάδα με Double Dragon IIΙ και F-15 Something Something.

Τι ωραίο trip down memory lane ήταν αυτό, να 'σαι καλά ρε RQ...
 
Last edited:

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,506
εγώ το fifa το βρίσκω απαράδεκτο και δεν υπάρχει καν σύγκριση με το pro σε θέμα ρεαλισμού στο gameplay ποδοσφαίρου.
Αυτά τα χρόνια που αναφέρεις έχουν περάσει δυστυχώς ανεπιστρεφει. Από το 98 ως το 2004 έπαιζα Fifa, μετά pro από τότε ως το 2013. Ξανά Fifa το 14 τι οποίο έλιωσα για 1.5 χρόνο, κάποια στιγμή αργότερα βρήκα σε τιμή χωμα τα fifa 16/pes 2016 στο ps3 τα λάτρεψα και τα δύο (το pro arcade φαση/το fifa simulation), μαζί είχα βρει και το fifa 17 στο xbox 360 και αυτό το έπαιξα αρκετά. To 2018 & το 2019 έπαιζα pro τα οποία έγιναν ξανά simulations γιατί στο fifa υπήρχε μια στασιμότητα. Ε το 2021 είναι μακράν καλύτερο από ότι έχω παίξει εως τώρα και από θέμα gameplay και από θέμα ρεαλισμού. Το PRO έχει κουράσει με το θέμα με τα ονόματα και γενικώς έχει φάει σκόνη σε πολλά θέματα. Το οποίο πίστεψε με λυπάμαι. Εχει χάσει τη ταυτότητα του. Ακουγα για fifa και έβγαζα καπνούς απ΄το 2005 εώς το 2013, δεν έχω λόγο να πάρω το μέρος του ενός ή του άλλου παιχνιιδιού. Το θεωρώ επανάσταση, για μένα.
Μιας και υπόθηκε για καλύτερο fifa ever από τα παλιά και το 99 θα παω. Το 98 το είχα λατρέψει γιατί είχε 5x5 mode από την αλλη. Τη ζημιά με το pro την έπαθα την εποχή που σπούδαζα που είχε ενας φιλος ps1 με το pes 2. Kαταστροφή με αυτό το παιχνίδι, ακόμα παίζω μέχρι και σήμερα.

Γενικά τα πιο ααγαπημένα μου είναι τα fifa 98, fifa 99, pes 2, pes 4, pes 5, pes 2008, pes 2011, fifa 14, fifa 16, pes 2018 και πλέον fifa 21
Oσον αφορά το gameboy ναι έρωτας το world cup, όπως και το Magnetic Soccer αλλα για μένα το καλύτερο ποδοσφαιράκι της κονσόλας ήταν αυτό εδώ
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,506
Προφανώς το έχω. Μαζί με Kasumi Ninja & Cybermorph. Εχω και Atari Jaguar CD με το Myst αλλά έχει κάτι χαλάσει στο disc drive. Παίζω καμιά φορά. Το βρίσκεις εύκολα πάντως το παιχνίδι αν ψάχνεις να το αγοράσεις στο marketplace του facebook. όπως και στο imsomnia Σε κάποια φάση στο games with gold του xbox έδωσαν το world of sensible soccer που είπες τώρα που το θυμήθηκα και το έχω στο xbox 360
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Προφανώς το έχω. Μαζί με Kasumi Ninja & Cybermorph. Εχω και Atari Jaguar CD με το Myst αλλά έχει κάτι χαλάσει στο disc drive. Παίζω καμιά φορά. Το βρίσκεις εύκολα πάντως το παιχνίδι αν ψάχνεις να το αγοράσεις στο marketplace του facebook. όπως και στο imsomnia Σε κάποια φάση στο games with gold του xbox έδωσαν το world of sensible soccer που είπες τώρα που το θυμήθηκα και το έχω στο xbox 360

Είναι ανεβασμένη η ταχύτητα του βίντεο ή αυτή είναι η ταχύτητα του παιχνιδιού;!! Φαίνεται πολύ δύσκολο. Σαν Sekiro (όχι πια Dark Souls) των sports games!

Πρώτο μου ποδοσφαιράκι ήταν το FIFA 2002 (το οποίο ήταν και απ' τα πρώτα παιχνίδια που απέκτησα) και μετά ασχολήθηκα με το Pro Evolution Soccer 4. Έχω να ασχοληθώ πάνω από 15 χρόνια και δεν προβλέπεται...
 
Top Bottom