What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τι Παίζετε Αυτόν τον Καιρό - Part II

manofsorrows

Hobgoblin Captain
Joined
Feb 21, 2013
Messages
306
Μεταξύ Guardians Of The Galaxy και Deus Ex, υπάρχουν στιγμές που θέλω ένα σφηνάκι μισής ωρίτσας. Την ανάγκη αυτή καλύπτει το Curse Of The Dead Gods. Πρόκειται για ένα παιχνίδι που μοιάζει αρκετά στο Hades. O ήρωας μας εξερευνεί αρχαίους ναούς, αντιμετωπίζοντας φυσικά πολλούς εχθρούς και θανατηφόρες παγίδες, οι οποίες όμως μπορούν να βλάψουν και τους αντιπάλους, αν γίνουν trigger την κατάλληλη στιγμή. Όταν "καθαριστεί" το δωμάτιο θα κερδίσουμε κάποιο νέο όπλο, upgrade, relic, χρυσό ή attributes. Με το αζημείωτο όμως, καθώς όλα αυτά βρίσκονται σε shrines που απαιτούν κάποια προσφορά από εμάς αίματος ή χρυσού. Η προσφορά σε αίμα ανεβάζει το corruption και κάθε 100 πόντους αποκτάμε μια κατάρα. Επιπλέον κάθε φορά που μπαίνουμε σε νέο δωμάτιο αυξάνει το corruption κατά 20 πόντους. Οι κατάρες αυτές έχουν μια αρνητική και μια θετική επίδραση σε εμάς ή το περιβάλλον. Η 5η μόνο που πιθανόν να αποκτήσουμε έχει πολύ αρνητικό αντίκτυπο και μας πιέζει στον θάνατο. Η μάχη είναι η κλασική με μέχρι 3 όπλα συν το δαδί μας να μπορούν να χρησιμοποιηθούν και τους κλασικους μηχανισμούς parry / dodge / stamina. Σενάριο δεν υπάρχει ουσιαστικά, αλλά δεν με ενοχλεί, ενώ είμαι γνωστός narrative sucker. Δεν είναι τόσο καλό όσο το Hades, αλλά είναι σίγουρα μια εξαιρετική εναλλακτική που θα ικανοποιήσει κάθε θιασώτη αυτού του είδους παιχνιδιών. Εγώ δεν είμαι τόσο και το απολαμβάνω πραγματικά.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Edit No. 2 @maximum armor , @Admiral Γράψτε άκυρο. Το έβαλα χθες το βράδυ και ΡΕΕΕ! Τι ρετροπαπαρίτσα είναι αυτή?! Δεν μπορώ με την καμία να βγάλω κάτι μεγάλους λευκούς ´´ιππότες`` που έχει στο αρχικό επίπεδο. Το dodge/roll δεν σου προσφέρει κάποιο invulnerability. Δεν ξέρω αν θα καταφέρω να συνεχίσω.
Με έχει κουράσει και ο Gwyn σε NG+ που προσπαθώ να τον βγάλω χωρίς parry/riposte.
1) Αν είναι δυνατόν να παίζεις 2 παιχνίδια αυτού του είδους ταυτόχρονα!! (Δεν ξέρω τί είναι αυτός ο Cwyn σε NG+, αλλά φαντάζομαι κάτι τέτοιο θα κάνεις!) Βγάλε πρώτα αυτό που είσαι σε πιο προχωρημένο σημείο και μετά από μερικούς μήνες, ή όταν τελοσπάντων ξανα-αισθανθείς την όρεξη για τέτοιο είδος παιχνιδιού, μπαίνεις κανονικά και με όρεξη στο Hellpoint.
Και 2) δηλαδή νόμιζες ότι αυτοί βγαίνουν απ' την αρχή με το μικρό lvl σου;!!! Πώς την είδες δηλαδή;!! :p
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,897
Edit: κι επειδή τώρα με έψησες, θα κοιτάξω να το εγκαταστήσω Παρασκευή ή Σάββατο να δω αν μπορώ να σε φτάσω.

Edit No. 2 @maximum armor , @Admiral Γράψτε άκυρο. Το έβαλα χθες το βράδυ και ΡΕΕΕ! Τι ρετροπαπαρίτσα είναι αυτή?! Δεν μπορώ με την καμία να βγάλω κάτι μεγάλους λευκούς ´´ιππότες`` που έχει στο αρχικό επίπεδο. Το dodge/roll δεν σου προσφέρει κάποιο invulnerability. Δεν ξέρω αν θα καταφέρω να συνεχίσω.
Με έχει κουράσει και ο Gwyn σε NG+ που προσπαθώ να τον βγάλω χωρίς parry/riposte.
Ασχολήθηκα μέσα στο ΣΚ με το παίγνιο και προχώρησα παρακάτω κάνοντας skip τους λευκούς ιππότες που με ζόριζαν. Τα δυο πρώτα bosses τα καθάρισα με την πρώτη προσπάθεια! Σε αντίθεση με τον χαρακτήρισμό που του έδωσα παραπάνω, μπορώ να πω πως έχω μπει στο κλίμα και μου αρέσει περισσότερο.

Το περιβάλλον στο οποίο περιπλανιέσαι φέρνει έντονα σε Ishimura από Dead Space αλλά και το level design του δεν πάει πίσω, το οποίο είναι στα επίπεδα του Dark Souls 1. Θα έλεγα μάλιστα πως τον ξεπερνάει. Ψιλο - λαβύρινθος που τεστάρει την μνήμη του παίχτη. Δεν είναι δύσκολο να βρει κάποιος το ´´επόμενο boss´´ της περιοχή προκειμένου να προχωρήσει στο game, αλλά έχει τόσους παράδρομους τόσο σε παράλληλο όσο και κάθετο άξονα που σου ερεθίζουν την περιέργεια να εξερευνήσεις.

Δυστηχώς δε κατάφερα να φτάσω τον συμφορουμίτη μας @maximum armor .

*Βαθύ
20220319205859_1.jpg
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,535
κοίτα να δείς πράγματα που έχει το backlog, το έχω και εγώ το Hellpoint :p
Μια απο τα ιδια. ειδα τον τιτλο και δεν μου φανηκε αγνωστος. Μπηκα στην διαδικασια να κανω replay την μνημη μου και δεν το επαιξα γιατι ενα προβλημα επαιζε εμενα, κολαγαν τα παντα.
 

dio666

Gelatinous Cube
Joined
Jan 3, 2016
Messages
109
Μετα απο απιστευτο λιωσιμο γυρω στις 110 ωρες τερματισα το Elden Ring ... ΤΙ ΠΑΙΧΝΙΔΑΡΑ !ηταν αυτη!

Ξεπερασε σχεδον ολες μου τις προσδοκιες.. τωρα επιτελους μπορω να αρχισω να κοιμαμαι σαν ανθρωπος !!!
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,396
Μετα απο απιστευτο λιωσιμο γυρω στις 110 ωρες τερματισα το Elden Ring ... ΤΙ ΠΑΙΧΝΙΔΑΡΑ !ηταν αυτη!

Ξεπερασε σχεδον ολες μου τις προσδοκιες.. τωρα επιτελους μπορω να αρχισω να κοιμαμαι σαν ανθρωπος !!!

New Game + ρε!
 

dio666

Gelatinous Cube
Joined
Jan 3, 2016
Messages
109
New Game + ρε!

χαχαχαχα ασεεε γιατι καηκα εντελως σου λεω πηρα και Platinum Trophy δεν αφησα ουτε 1 δρακο ορθιο !!!

Ημουν Faith Melee hybrid Build!!! Τωρα λεω να κανω η κανα full Mage είτε Dex Bleed με Katanas !!! \m/ \m/
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,396
Η επιχείρηση "μείωση του backlog" συνεχίζεται με επιτυχία! Τις τελευταίες εβδομάδες τελείωσα τέσσερα διαφορετικά games και τώρα παίζω Zombie Driver HD. Δεν είναι κάτι το must play αλλά ομολογώ ότι είχα υποτιμήσει την αγνή χαρά του να πατάς εκατοντάδες zombies με το όχημά σου. Περνώ την ώρα μου ευχάριστα. Μετά θα περάσω σε Darksiders Genesis.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,959
Mε τριμάρισμα του backlog συνεχίζω κι εγώ, σειρά έχει το Shadow of the Tomb Raider.
Σαν gameplay και γενικότερο στήσιμο είναι ολόιδιο με το Rise, ωστόσο, δεν φαίνεται τόσο polished όσο ο προκάτοχός του. Πάντως, το αναπληρώνει με ένα πολύ πιο ενδιαφέρον (για μένα) setting και γενικά πιο γνήσια Ιντιάνα Τζόουνς ατμόσφαιρα. Επίσης, ως τώρα (8-10 ώρες παιχνιδιού), μου φαίνεται πολύ πιο εύκολο γιατί από την αρχή σου δίνει όπλα και άπειρες στολές, με αποτέλεσμα να μην ενδιαφέρομαι να ψάξω για καλύτερο gear. Ίσως οφείλεται στο ότι είναι η Σούπερ Ντούπερ Deluxe Tα Πάντα Όλα edition που έχει όλα αυτά τα επιπλέον μπλιμπλίκια ξεκλείδωτα. Όχι ότι με χαλάει, βέβαια, πλάκα έχει να αλλάζεις κάθε τόσο στολές στη Λάρα.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,093
Τέλος το God of War.

Παρότι το ξεκίνησα επειδή με είχε πρήξει ο Νορθ λίγο πριν βγει καταιγίδα κυκλοφοριών (Elex 2, Elden Ring, Wrath of the Righteous dlc) τελικά κατάφερε να με κερδίσει και το φχαριστήθηκα.
Εξαιρετική παρουσίαση, σκηνοθεσία και αφήγηση. Είχα και καιρό να παίξω κάτι AAA, ήταν και πανέμορφο στο σύνολό του, και κουμπώσαν τα πάντα ωραία. Ωραίο, επίσης, και refreshing, θα πρόσθετα, leven design.

Το σημαντικότερο ήταν ότι ενώ στην αρχή φοβόμουν ότι (λόγω της κονσολάδικης φύσης του παιχνιδιού) θα ήταν cutscenes-qte-gameplay σε κακές αναλογίες για τα γούστα μου, σύντομα ο φόβος πήγε περίπατο καθώς ρέει πολύ ωραία η όλη φάση.

Μοναδικό μελανό σημείο το "τελικό boss" αν μπορεί να χαρακτηριστεί έτσι, γιατί εκεί βγήκαν όλες οι "ασθένειες"-φουλ qte, ένα σκασμό cinematics που κόβανε τη μάχη και το και καλά boss δεν το φτάνεις καν στο τέλος, στα μισά της μπάρας του ξέρω γω σου σταματάει τη μάχη το παιχνίδι.
2 ακόμη παράπονα έχω, ότι ενώ η μάχη είναι στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, αρκετά challenging (αν και απ' τα μισά και μετά που αποκτούσες όπλα, δυνάμεις κλπ, έγινε αρκετά βατή) υπήρχαν κάποια encounters που τα είχαν φτιάξει αδικαιολόγητα άδικα.
Και επίσης στα σημεία που είχε κάποια puzzles, ή έπρεπε να βρεις κάτι γύρω στο μέρος που ήσουν και ήθελε λίγο ψάξιμο, το παιχνίδι αν έβλεπε ότι αργούσες σου πετούσε τη λύση άλλοτε μέσω του Atreus, του Mimir κλπ. Μην τυχόν και κουραστούμε λίγο ξέρω 'γω.
Αλλά τα παράπονα νομίζω σταματάνε εδώ.

Γενικότερα, μου άρεσε πολύ περισσότερο απ' ότι περίμενα. Η ιστορία του Kratos με το γιο του + οι πολύ καλοί διάλογοι + οι καλοφτιαγμένοι companions/ήρωες/npcs + το ότι το παιχνίδι είναι τίγκα στις ιστορίες Νορβηγικής μυθολογίας και τέλος, το εξαιρετικό character development (αν και σε σημείο βιαστικό ίσως, ειδικά του Atreus, αλλά λογικό απ' την άλλη) σε πιάνουν απ' το λαιμό και δεν σε αφήνουν μέχρι να το ολοκληρώσεις.
Θα έλεγα ότι περιμένω τη συνέχεια με εξαιρετικό ενδιαφέρον.

Αφού βγήκα έξω απ' το comfort gaming zone μου, και είδα ότι άξιζε, θα επιχειρήσω να το ξανακάνω με το RDR 2, κυρίως επειδή το έχω υποσχεθεί κάπου ότι θα του δώσω μια ευκαιρία, αν και τρέμω στο τι θα συναντήσω με αυτά που διαβάζω.
Στο ενδιάμεσο όμως πρέπει να ξαναμπώ στην comfort zone μου πάλι, με κάτι που το περιμένω απ' το τέλος του πρώτου. Σειρά έχει το Elex 2.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,396
Άκυρο τελικά το Darksiders Genesis, το παιχνίδι έχει φτιαχτεί για co-op οπότε θα το αφήσω για μια σχετική περίσταση. Πάω κατευθείαν σε Darksiders 3.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,673
Καμία σχέση imho, Admiral. Μπορείς να χωθείς άνετα στο Genesis και ως solo.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,396
Καμία σχέση imho, Admiral. Μπορείς να χωθείς άνετα στο Genesis και ως solo.

Συμφωνώ 100%. Παίζεται ανετότατα solo.

Δε συμφωνώ παιδιά, ήδη στο δεύτερο επίπεδο έχει ένα απλοϊκό puzzle που υποχρεούσαι να αλλάξεις χαρακτήρα για να το περάσεις. Μπορείς φυσικά να αλλάξεις χαρακτήρα άμεσα αλλά δεν θέλω να κάνω αυτή τη δουλειά συνέχεια.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,959
Πες ρε συ καμιά γνώμη για Tunic όταν το προχωρήσεις αρκετά. Το demo που έπαιξα πριν μήνες δεν με εντυπωσίασε κι έχω παραξενευτεί από τα αποθεωτικά reviews που σκάνε δεξιά-αριστερά. Άσε που κι η τιμή του είναι αρκετά τσιμπημένη για τα γούστα μου...
 
Top Bottom