What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τι Παίζετε Αυτόν τον Καιρό - Part II

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,330
Επιτέλους χαλάρωσα λίγο από δουλειές και βρήκα χρόνο για κανονικό gaming (εννοώντας κανονικό single player, και όχι ένα ματσάκι LoL πριν κοιμηθώ για χαλάρωμα :p)

Είχα όρεξη για sci-fi καταστάσεις και είχε πάρει το μάτι μου ότι βγήκε προχτές το 1.9 στο Empyrion , είχα μείνει πίσω 2-3 major updates οπότε ότι πρέπει για φρέσκο single player playthrough. Φυσικά με το Reforged Eden περασμένο (overhaul mod που προσθέτει άπειρα πράματα, αλλάζει αρκετά gameplay στοιχεία και αυξάνει την δυσκολία, φοβερό community γενικά το παιχνίδι) και σετάροντας το παιχνίδι για single player δράση (στο hard μεν, αλλά με κλειστό το CPU Limit γιατί στο end game μόνος σου δεν βγαίνει, οπότε θες να κατασκευάζεις πλοία θωρηκτά χωρίς περιορισμούς για να έχεις ελπίδα)

Παίζοντας το πρώτο 8ωρο θυμήθηκα τι παιχνιδάρα είναι. Καταφέρνει και συνδιάζει survival, δράση, exploration και πολύ building με μοναδική παγίδα το να πελαγώσεις με το πόσα πολλά πράγματα έχεις να κάνεις. Ακόμα παλεύω να επιβιώσω στις ζούγκλες της Pandora (ο αρχικός μου πλανήτης) και επιτέλους κατάφερα να μαζέψω τα materials για το πρώτο μου σκάφος (φτερό στον άνεμο, αλλά βοηθάει στο exploration) Αν βρω χρόνο θα κάνω ποιο αναλυτικό πόστ στο αντίστοιχο topic, αξίζει να το λιώσουν οι φαν του είδους!

Βγήκε το Reforged Eden για 1.9? Για καινούργιο playthrough τι προτείνει? (Έχω ήδη γράψει καμιά 60αριά ώρες από early alpha αλλά είμαι ακόμα σκουριασμένος!!!!)

Δεν κάθομαι να γτιάξω μόνος μου πάντως!! Ας είναι καλά το workshop και τα έτοιμα blueprints!!!!
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,971
Empyrion ή No Man's Sky;

Το ένα λένε ότι έχει πολύ building και crafting, ενώ το NMS πως έχει περισσότερη εξερεύνηση και πως ό,τι χτίζεις είναι πιο πολύ διακοσμητικό.
Ομολογώ πως αν το Empyrion είχε τα γραφικά του NMS, μάλλον αυτό θα δοκίμαζα πρώτα.

Τι θα προτείνατε ανάμεσα στα δύο σε κάποιον που δεν έχει ιδιαίτερη σχέση με αυτά τα παιχνίδια; Η μόνη εμπειρία που έχω από survival/crafting είναι το Subnautica (που λάτρεψα) και το The Long Dark.
 

Savatar

Blackguard
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,408
Βγήκε το Reforged Eden για 1.9? Για καινούργιο playthrough τι προτείνει? (Έχω ήδη γράψει καμιά 60αριά ώρες από early alpha αλλά είμαι ακόμα σκουριασμένος!!!!)

Δεν κάθομαι να γτιάξω μόνος μου πάντως!! Ας είναι καλά το workshop και τα έτοιμα blueprints!!!!

Ναι βγήκε, την επόμενη μέρα κιόλας, όπως έχω ξαναπεί πολύ active community! Προτείνουν να αρχίσεις νέο game αν θες να δεις όλες τις αλλαγές (έχει διαφορές στις αρχικές περιοχές, νέα PoI κτλ.) αλλά φυσικά όποιος θέλει συνεχίζει τα save του χωρίς κανένα πρόβλημα.

Προσωπικά την βρίσκω πολύ με το να χτίζω τουβλάκι τουβλάκι μόνος μου όλα τα σκάφη και τις βάσεις σε creative, και μετά τις φορτώνω με blueprints. Φυσικά χρησιμοποιώ και blueprints προηγούμενων playthrough. Σκέφτομαι να πάρω από workshop ένα tie-fighter στυλ small vessel, δεν μπορώ να πετύχω σφαίρα στο creative ρε γαμώτο σαν σχήμα...χαχα! Θα δούμε...


Empyrion ή No Man's Sky;

Το ένα λένε ότι έχει πολύ building και crafting, ενώ το NMS πως έχει περισσότερη εξερεύνηση και πως ό,τι χτίζεις είναι πιο πολύ διακοσμητικό.
Ομολογώ πως αν το Empyrion είχε τα γραφικά του NMS, μάλλον αυτό θα δοκίμαζα πρώτα.

Τι θα προτείνατε ανάμεσα στα δύο σε κάποιον που δεν έχει ιδιαίτερη σχέση με αυτά τα παιχνίδια; Η μόνη εμπειρία που έχω από survival/crafting είναι το Subnautica (που λάτρεψα) και το The Long Dark.

Έχοντας παίξει και τα 2 δεκάδες ώρες θα πρότεινα το Empyrion , αν δεν έχει θέμα με low-budget τεχνικό τομέα. Σαν gameplay είναι ποιο βαθύ (και αρκετά ποιο περίπλοκο όμως), έχει πολλά περισσότερα πράματα να δεις και να κάνεις και πολύ περισσότερη δράση. Καλώς ή κακώς το NMS προσφέρει ποιο relaxed-casual εμπειρία (χωρίς να σημαίνει αυτό ότι είναι κακό, γούστα είναι αυτά) και σίγουρα πολύ πολύ καλύτερα production values. Θες περισσότερη δράση , ποιο περίπλοκο και βαθύ gameplay πας σε Empyrion, θες ποιο χαλαρή casual διαστημική εξερεύνηση αλλά κλάσης ανώτερο τεχνικό τομέα πας σε NMS.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,411
Μπερδεύτηκα, το Empyrion έχει τελικά εξερεύνηση; Γιατί λες ότι έχει και πολλά περισσότερα να δεις. Δε θέλω να κατέβω σε έναν πλανήτη και να έχει τα πάντα πχ
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,330
Μπερδεύτηκα, το Empyrion έχει τελικά εξερεύνηση; Γιατί λες ότι έχει και πολλά περισσότερα να δεις. Δε θέλω να κατέβω σε έναν πλανήτη και να έχει τα πάντα πχ

To Empyrion δίνει περισσότερο βάση στο survival και στις μάχες, ενώ δεν είναι παράξενο να φας 30 ώρες σε έναν πλανήτη!! Το NMS το ξέρεις!!!!
 

Savatar

Blackguard
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,408
Μπερδεύτηκα, το Empyrion έχει τελικά εξερεύνηση; Γιατί λες ότι έχει και πολλά περισσότερα να δεις. Δε θέλω να κατέβω σε έναν πλανήτη και να έχει τα πάντα πχ

Και τα δύο έχουν άπειρη ουσιαστικά εξερεύνηση. Στο Empyrion υπάρχουν systems που για να πας πρέπει να αφιερώσεις εκατοντάδες ώρες (π.χ. το Legacy Homeworld), ενώ και σε μόνο ένα πλανήτη μπορείς να σουλατσάρεις δεκάδες ώρες μέχρι να βρεις όλα τα Point of Interest (που μπορεί να είναι απλά ένα resource κοίτασμα μέχρι τεράστια "dungeons" γεμάτα εχθρούς) . Το θέμα σε αυτά τα παιχνίδια είναι τι σε κρατάει, αν υπάρχει λόγος να το κάνεις και η αίσθηση του progress. Εκεί το Empyrion τα πάει πολύ καλύτερα, και σε ποικιλία και σε αίσθηση progress. Από την άλλη είναι μεγαλύτερος πονοκέφαλος, κοινός για να πας σε κάποια μέρη σου βγαίνει η πίστη.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,410
Ξεκινησα σημερα ενα νεο πολυ καλο παιχνιδι δρασης απο την πατριδα μου την Ιαπωνια το Valkyrie Elisium! Βγηκε πριν 1 μηνα. Αυτο ειναι


Για αλλη μια φορα σφαζω ολα τα τερατα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,411
Και τα δύο έχουν άπειρη ουσιαστικά εξερεύνηση. Στο Empyrion υπάρχουν systems που για να πας πρέπει να αφιερώσεις εκατοντάδες ώρες (π.χ. το Legacy Homeworld), ενώ και σε μόνο ένα πλανήτη μπορείς να σουλατσάρεις δεκάδες ώρες μέχρι να βρεις όλα τα Point of Interest (που μπορεί να είναι απλά ένα resource κοίτασμα μέχρι τεράστια "dungeons" γεμάτα εχθρούς) . Το θέμα σε αυτά τα παιχνίδια είναι τι σε κρατάει, αν υπάρχει λόγος να το κάνεις και η αίσθηση του progress. Εκεί το Empyrion τα πάει πολύ καλύτερα, και σε ποικιλία και σε αίσθηση progress. Από την άλλη είναι μεγαλύτερος πονοκέφαλος, κοινός για να πας σε κάποια μέρη σου βγαίνει η πίστη.
γενικά αυτό με τρομάζει λίγο, αν θέλω να μου βγάλω την ψυχή παίζω Valheim, αν θέλω να σουλατσάρω παίζω NMS :p (καλά όχι ακριβώς, έχω σταματήσει δεν έχει πολύ ενδιαφέρον πλέον τα έχω δει σχεδόν όλα).
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,971
γενικά αυτό με τρομάζει λίγο, αν θέλω να μου βγάλω την ψυχή παίζω Valheim, αν θέλω να σουλατσάρω παίζω NMS :p (καλά όχι ακριβώς, έχω σταματήσει δεν έχει πολύ ενδιαφέρον πλέον τα έχω δει σχεδόν όλα).

Εάν κατάφερνες να σβήσεις από τη μνήμη σου το NMS, θα το ξανάπαιζες Νίτρε;
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,411
Εάν κατάφερνες να σβήσεις από τη μνήμη σου το NMS, θα το ξανάπαιζες Νίτρε;
Ναι, άνετα. Πρέπει να είναι από τα καλύτερα παιχνίδια που έχω παίξει τα τελευταία χρόνια, γιατί κατάφερε να μου δώσει το μεγαλείο που έψαχνα σε space games χωρίς να με κουράσει λόγω της ενήλικης ζωής που δεν με αφήνει να χαρώ παιχνίδια που θέλω (πχ το Χ3 στο backlog...)
Το survival κομμάτι ήταν το κερασάκι στην τούρτα και το crafting η γαρνιτούρα.

Γενικά μακάρι να βγει NMS 2 κάποτε και να έχει ο Μουράι τα λεφτά να το κάνει ακόμα πιο random ακόμα πιο βαθύ και απρόβλεπτο, γιατί οκ το NMS όσο και να το γουστάρεις, έχει τα όριά του, δεν παίζει να κατέβω σε πλανήτη και να πω "α δεν έχω ξαναδεί τέτοιο πράγμα".
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,882
Αγόρασα στο Βλακ Φραϊντέι το Half Life 1 μαζι με τα expansions που δε τα έπαιξα ποτέ. Απίστευτη ατμόσφαιρα. Πρέπει να ξεμιζεριάσω να τελειώσω επίσης και το The Dark Descent που το άφησα ένα μήνα κάπου στη μέση για το DS1.

Εβαλα πλυντήριο σήμερα το πρωί, πιστεύω μέχρι αργά το απόγευμα θα έχουν στεγνώσει τα βρακιά μου.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,971
Αγόρασα στο Βλακ Φραϊντέι το Half Life 1 μαζι με τα expansions που δε τα έπαιξα ποτέ. Απίστευτη ατμόσφαιρα. Πρέπει να ξεμιζεριάσω να τελειώσω επίσης και το The Dark Descent που το άφησα ένα μήνα κάπου στη μέση για το DS1.

Εβαλα πλυντήριο σήμερα το πρωί, πιστεύω μέχρι αργά το απόγευμα θα έχουν στεγνώσει τα βρακιά μου.

Το πόσιμπωλ πήγαινε στο αν θα στεγνώσουν σήμερα τα βρακιά σου. Για τα άλλα δεν ξέρω.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Υπέκυψα στο λόμπυινγκ της Κάρα, αγνόησα τις συμβουλές του Πάθορυ και ξεκίνησα το God of War. Είμαι ακόμα πολύ αρχή αλλά προσπαθώ να βρίσκω λίγο χρόνο τα βράδια.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,411
Αγόρασα στο Βλακ Φραϊντέι το Half Life 1 μαζι με τα expansions που δε τα έπαιξα ποτέ. Απίστευτη ατμόσφαιρα. Πρέπει να ξεμιζεριάσω να τελειώσω επίσης και το The Dark Descent που το άφησα ένα μήνα κάπου στη μέση για το DS1.

Εβαλα πλυντήριο σήμερα το πρωί, πιστεύω μέχρι αργά το απόγευμα θα έχουν στεγνώσει τα βρακιά μου.
καλά δεν υπήρχε λόγος να παιδευτείς με τις πιξελούμπες, υπάρχει το black mesa πλέον.
Όχι απλά είναι τόσο πιστό που ένοιωσα "δεν ήταν έτσι αλλά έτσι το θυμάμαι", έχει αναπτύξει και ακόμα παραπέρα το σχετικά φτωχό Xen στο πρώτο HL.
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,882
καλά δεν υπήρχε λόγος να παιδευτείς με τις πιξελούμπες, υπάρχει το black mesa πλέον.
Όχι απλά είναι τόσο πιστό που ένοιωσα "δεν ήταν έτσι αλλά έτσι το θυμάμαι", έχει αναπτύξει και ακόμα παραπέρα το σχετικά φτωχό Xen στο πρώτο HL.
Δεν έχω ιδιαίτερο θέμα. Παιχνίδια που τα έπαιξα μικρός, δε μου φαίνονται τοσο χαλια μέχρι και σήμερα. Αντιθέτως, παιχνίδια που δεν τα έπαιξα τότε, αν τα βάλω σήμερα ναι, μου κακοφαίνονται. Πρόσφατο παράδειγμα το Mafia 1 (κυρίως για το gameplay)
 

akarthis

Half-Ogre
Joined
Oct 15, 2019
Messages
409
Χρονια πολλα σε ολους! Βρηκα σε εκπτωση το pathfinder και το πηρα στο ps5, Στο Pc οταν το ειχα δοκιμασει μου κρασαρε συνεχως και ειπα ας το δοκιμασω εκει.

Τα δαχτυλα κα η υπομονη μου ματωνει και σιγα σιγα βρισκομαι πιο κοντα στο να καρφωθει στο τοιχο το joypad. Τραγικοτατος χειρισμος.
 
Top Bottom