What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τι Παίζετε Αυτόν τον Καιρό - Part II

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
δεν άντεξα και από το να περιμένω την nintendo να μας δώσει για πρόγευμα το metroid prime trilogy (αν και μάλλον το καθυστερούν επειδή καθυστερεί πολύ το 4) έβαλα το dolphin και παίζω το πρώτο για την ώρα (το μοναδικό από τα prime που έχω παίξει). μην πολυλογώ παιχνιδαρα και καιρός είναι να παίξω και τα άλλα δυο επιτέλους. τώρα αν σε κάποια φάση τα δώσει και η ninty στο switch δεν χάλασε ο κόσμος τα ξαναπαιζω :3

παράλληλα όσο δεν παίζει κάτι ο αδερφός μου ψιλοασχολουμε με το prey (steam family share). πρώτες εντυπώσεις από αυτά που κατάφερα να δω. πολύ καλό. όταν με το καλό καταφέρω να το τελειώσω (θα αργήσει αρκετά όπως φαίνεται) θα πω πλήρες εντυπώσεις.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
παράλληλα όσο δεν παίζει κάτι ο αδερφός μου ψιλοασχολουμε με το prey (steam family share).
Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά νομίζω, πως μπορείς να παίζεις κανονικά ακόμα κι αν παίζει ο αδερφός σου στο steam αρκεί να μην παίζει το Prey.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά νομίζω, πως μπορείς να παίζεις κανονικά ακόμα κι αν παίζει ο αδερφός σου στο steam αρκεί να μην παίζει το Prey.
τελευταια φορά που το δοκιμάσαμε όποτε έπαιζε οτιδήποτε ο owner τον άλλον τον πέταγε μετά από λίγα λεπτά. βέβαια δεν χάνω κάτι να ξαναδοκιμάσω.

γρήγορο σαν αστραπή εντιτ: την ώρα που παίζει μου έχει επιλογή μόνο για αγορά.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
τελευταια φορά που το δοκιμάσαμε όποτε έπαιζε οτιδήποτε ο owner τον άλλον τον πέταγε μετά από λίγα λεπτά. βέβαια δεν χάνω κάτι να ξαναδοκιμάσω.

γρήγορο σαν αστραπή εντιτ: την ώρα που παίζει μου έχει επιλογή μόνο για αγορά.

Έτσι είναι όντως. Δεν μπορούν να παίξουν και οι δύο ταυτόχρονα ακόμα και διαφορετικά παιχνίδια. Κάπως το είχαμε καταφέρει με έναν φίλο όμως. Έβγαινε ο ένας από τους δύο offline (νομίζω ο Owner έπρεπε να βγει).
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,619
Παιδιά, αν το Monkey IslandTM 1 ήταν τσάκιπου, το 2 είναι ΤΣΑΡΑΠΟΥ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΤΗ ΓΝΗΣΙΑ ΜΕΘΑΝΙΩΤΙΚΗ, και μου θύμισε γιατί -από μικρός μάλιστα- προτιμώ να βλέπω κάποιον φίλο μου να παίζει adventures, παρά να παίζω ο ίδιος. ΕΙΜΑΙ ΑΝΑΠΗΡΟΣ ΣΤΑ ADVENTURES KAI TA COMMANDOΕΙΔΗ, ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΧΟΜΑΙ! Πω πω φίλε, αν δεν ήταν το Hint system, στη καλύτερη να είχα βρει δυο κομμάτια του χάρτη. ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ δε θα είχα κάνει το "monkey wrench" pun στο μυαλό μου.
Τεσπά, ξεκινάω το 3 τώρα που νομίζω δεν έχει build-in hint system, οπότε βάζω όριο στον εαυτό μου και μου επιτρέπω να κοιτάξω 5 φορές σε tutorial, αν χρειαστεί 6η φορά, το σβήνω και βλέπω playthrough στο youtube.
Btw ΤΙ MINDFUCK φινάλε που είχε το 2, Great Scott..!!
Κάτσε να βάλω και ένα spoilε για όσους δε ψήνονται να το παίξουν.
Τελικά όλο το story των δύο πρώτων παιχνιδιών, είναι παιχνίδι που παίζουν με τη φαντασία τους δυο παιδιά, αδερφάκια, που ζούνε στη σημερινή εποχή και πάνε σε ένα λούνα παρκ, βέβαια η επικρατούσα θεωρία (δηλαδή αυτή που έχω στο μυαλό μου, μιας και δεν έκανα το κόπο να googlάρω) είναι πως απλά η κατάρα του LeChuck έπιασε και έστειλε όντως τον Guybrush σε άλλη διάσταση, στην οποία είναι παιδιά.
 
Last edited:

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,257
Άκρως ενδιαφέροντα τα indies στο φεστιβάλ του Steam. Άντε να αρχίσουν οι κυκλοφορίες. Ο παραθερισμός στα νησά είναι υπερεκτιμημένος!
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
Κατάφερα έπαιξα λίγο παραπάνω το prey (αισιος έφτασα τις 9 ώρες). Τι όμορφη ατμόσφαιρα. Το παιχνίδι μου φέρνει αρκετά σε system shock (φυσικά ξαναπαιζοντας Metroid μου θυμίζει πόσα στοιχεία έχουν πάρει αρκετά παιχνίδια από την σειρά).
 

j_lynx

Death Knight
Joined
May 27, 2014
Messages
3,287
Έπιασα ύστερα από καιρό που ωρίμαζε στο backlog το papers please και μα τον odin είναι πολύ πιο εθιστικό από ότι περίμενα.
Ήδη έκανα ένα πρώτο playthrough αλλά δεν συμφωνώ με το τέλος που μου έβγαλε.
Με συλλάβαν γιατί λέει συνεργαζόμουν με τους επαναστάτες , ενώ στην πραγματικότητα όπως πάλευα με το interface μέχρι να το συνηθίσω πλήρως, δεν καταλάβαινα καν πως να βοηθήσω τους επαναστάτες. Αυτό που αρχίζω να ψιλιάζομαι είναι ότι κάτι θα μου ξέφυγε από τα χαρτιά τους και θα πέρασα κανέναν που δεν θα έπρεπε και έτυχε να είναι επαναστάτης. Αλλά ήταν τελείως κατα λάθος.
Τώρα θα του κάνω μερικά Playthroughs ακόμα μόνο και μόνο για να κάνω και τα υπόλοιπα achievement. ΚΑΘΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΛΙΩΝΩ CONAN ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΒΛΕΠΩ ΤΗΝ ΕΚΤΕΛΕΣΗ ΝΑ ΕΡΧΕΤΑΙ.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,153
παίζω αυτή την εποχή το Battletech,
Δεν το περίμενα να ήταν τόσο καλό. Φοβερό game συν τον πλούσιο σε στοιχεια κόσμο του αλλά αυτό που νομίζω εντυπωσιάζει είναι οι μάχες. ΜΙλάμε όχι μόνο νιώθεις ότι ελέγχεις πραγματικά mech αλλά στις ζόρικες μάχες σου δίνει την αίσθηση όταν τελειώνεις ότι έχεις κάνει πραγματικά ένα έπος.
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Τέλος το Assassin's Creed III (έχω παίξει τα προηγούμενα, κανένα από τα επόμενα).

Στα θετικά:
Ο όμορφος κόσμος του παιχνιδιού. Η Ubisoft ξέρει πως να φτιάχνει ωραίους κόσμους και το AC III δεν αποτελεί εξαίρεση. Highlight για μένα οι περιοχές έξω από την Βοστώνη (Frontier).
Η εισαγωγή των ναυμαχιών. Λίγες και μικρές σε αριθμό, αλλά καταλαβαίνω γιατί άρεσε σε πολλούς το Black Flag.
Το σύστημα hunting/crafting/trading αν και θα μπορούσε να υλοποιηθεί με καλύτερο τρόπο, για να σε κάνει να ασχοληθείς περισσότερο μαζί του.

Στα αρνητικά:
Δεν θυμάμαι πότε ήταν η τελευταία φορά που έπαιξα game με τόσα πολλά bugs. Πραγματικά γίνεται χαμός. Side objectives που δεν μπορούν να ολοκληρωθούν άρα να μην μπορείς να κάνεις 100% sync, markers που δεν εμφανίζονται στο map ενώ θα έπρεπε και πολλά άλλα (έπαιξα την αρχική έκδοση και όχι τη Remastered).
Το $#$@$% lockpicking. Για κάποιο λόγο δεν μπορούσα να ξεκλειδώσω ούτε λουκέτο φοριαμού με το gamepad, οπότε κάθε φορά που έβρισκα chest άλλαζα σε Mouse+keyboard και πάλι πίσω.
Το γνωστό gameplay των Assasin's Creed. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να πω περισσότερα εδώ.
Ο Connor. Για μένα παντελώς αδιάφορος και αντιπαθής (ειδικά μετά τον Ezio ήταν πολύ λίγος).

Παρόλο που τα αρνητικά φαίνεται να είναι περισσότερα το διασκέδασα λόγω του όμορφου κόσμου που φτιάχνει πάντα η Ubisoft στα περισσότερα games της.
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,619
Έπιασα ύστερα από καιρό που ωρίμαζε στο backlog το papers please και μα τον odin είναι πολύ πιο εθιστικό από ότι περίμενα.
Ήδη έκανα ένα πρώτο playthrough αλλά δεν συμφωνώ με το τέλος που μου έβγαλε.
Με συλλάβαν γιατί λέει συνεργαζόμουν με τους επαναστάτες , ενώ στην πραγματικότητα όπως πάλευα με το interface μέχρι να το συνηθίσω πλήρως, δεν καταλάβαινα καν πως να βοηθήσω τους επαναστάτες. Αυτό που αρχίζω να ψιλιάζομαι είναι ότι κάτι θα μου ξέφυγε από τα χαρτιά τους και θα πέρασα κανέναν που δεν θα έπρεπε και έτυχε να είναι επαναστάτης. Αλλά ήταν τελείως κατα λάθος.
Τώρα θα του κάνω μερικά Playthroughs ακόμα μόνο και μόνο για να κάνω και τα υπόλοιπα achievement. ΚΑΘΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΛΙΩΝΩ CONAN ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΒΛΕΠΩ ΤΗΝ ΕΚΤΕΛΕΣΗ ΝΑ ΕΡΧΕΤΑΙ.

Πρέπει να προσέχεις και με τι αφίσες κρεμάς.


In other news, τελικά κατάλαβα πως δεν είμαι προβληματικός, και ΔΕΝ είμαι κακός adventurάς, αλλά έχω θεματάκι με cartoon logic. Για αυτό και με γονάτισαν τα Monkey IslandΤΜ I mean, μια χαρά έπαιζα Post Mortem, Jack Orlando, και τα 3 πρώτα Dracula. Αλλά πού να μου κόψει ότι για να κλέψω το χρυσό δόντι ενός πειρατή, πρέπει να του δώσω καραμελίτσα, τσίχλα, να κουμπώσω και εγώ μια τσίχλα, και να ρουφήξω Ήλιο από ένα μπαλόνι? Για να μη τα πολυλογούμε, το Monkey IslandTM 3 κόντεψε να με τρελάνει. Το 4 το έπαιξα πολύ λίγο γιατί δεν άντεξα το χειρισμό, και τελικά το είδα στο Youtube. Σήμερα ξεκινάω Monkey IslandTM 5, αλλά δε περιμένω καμία πρόκληση, Telltale είναι.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,366
Πρέπει να προσέχεις και με τι αφίσες κρεμάς.


In other news, τελικά κατάλαβα πως δεν είμαι προβληματικός, και ΔΕΝ είμαι κακός adventurάς, αλλά έχω θεματάκι με cartoon logic. Για αυτό και με γονάτισαν τα Monkey IslandΤΜ I mean, μια χαρά έπαιζα Post Mortem, Jack Orlando, και τα 3 πρώτα Dracula. Αλλά πού να μου κόψει ότι για να κλέψω το χρυσό δόντι ενός πειρατή, πρέπει να του δώσω καραμελίτσα, τσίχλα, να κουμπώσω και εγώ μια τσίχλα, και να ρουφήξω Ήλιο από ένα μπαλόνι? Για να μη τα πολυλογούμε, το Monkey IslandTM 3 κόντεψε να με τρελάνει. Το 4 το έπαιξα πολύ λίγο γιατί δεν άντεξα το χειρισμό, και τελικά το είδα στο Youtube. Σήμερα ξεκινάω Monkey IslandTM 5, αλλά δε περιμένω καμία πρόκληση, Telltale είναι.

Και εγώ είχα κολλήσει για μέρες στον συγκεκριμένο γρίφο, θα μπορούσε το παιχνίδι να δώσει καλύτερα hints για το τι πρέπει να κάνεις.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,415
Τωρα παιζω Battlefield 5 και σφαζω Γερμανους. Καλο ειναι δεν εχει ολα αυτα τα τεχνικα προβληματα που γινοτανε χαμος στην αρχη οταν βγηκε.
 

j_lynx

Death Knight
Joined
May 27, 2014
Messages
3,287
Πρέπει να προσέχεις και με τι αφίσες κρεμάς.


In other news, τελικά κατάλαβα πως δεν είμαι προβληματικός, και ΔΕΝ είμαι κακός adventurάς, αλλά έχω θεματάκι με cartoon logic. Για αυτό και με γονάτισαν τα Monkey IslandΤΜ I mean, μια χαρά έπαιζα Post Mortem, Jack Orlando, και τα 3 πρώτα Dracula. Αλλά πού να μου κόψει ότι για να κλέψω το χρυσό δόντι ενός πειρατή, πρέπει να του δώσω καραμελίτσα, τσίχλα, να κουμπώσω και εγώ μια τσίχλα, και να ρουφήξω Ήλιο από ένα μπαλόνι? Για να μη τα πολυλογούμε, το Monkey IslandTM 3 κόντεψε να με τρελάνει. Το 4 το έπαιξα πολύ λίγο γιατί δεν άντεξα το χειρισμό, και τελικά το είδα στο Youtube. Σήμερα ξεκινάω Monkey IslandTM 5, αλλά δε περιμένω καμία πρόκληση, Telltale είναι.

To jack Orlando δεν είναι που σε αφήνει ουσιαστικά να σηκώσεις τα πάντα και αν σου ξεφύγει κάτι μπορεί να κολλήσεις και να μην σε αφήνει να προχωρήσεις;
 
Top Bottom