What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τι Παίζετε Αυτόν τον Καιρό - Part II

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Ξεκινησα το battletoads που βγηκε χτες και δερνω εξωγηινους. Ενω ταυτοχρονα συνεχιζω και το horizon zero dawn.
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
Τελικά επειδή τίποτα δεν είναι σα τα Gothic, απλά ξαναξεκίνησα Gothic 2 (πρώτη φορά χωρίς ΚΑΘΟΛΟΥ cheats, νταξ όχι ότι τις άλλες φορές το γαμούσα, απλά αν μου έλειπε ένα STR για ένα όπλο το έβαζα με command, τέτοια μικροπράγματα) και ήδη έσφαξα τους 4 πρώτους δράκους. Εννοείται Mercenary-Dragon Hunter path, ποτέ δεν έπαιξα άλλο (αλλά νταξ τα ξέρω και τα άλλα τα έχω δει από φίλους).
Και στο Gothic 1 πάντα Mercenary πάω, με εξαίρεση πέρσι που ήμανε Ρέθυμνο και έπαιζα Mage path, που είναι τελικά και το πιο fun2play έχω να δηλώσω.
Να σημειωθεί ότι παίζω το μανίσιο Gothic 2 (παλιός gog installer, με το καινούριο δε μπορείς, σου βάνει με το ζόρι NotR), μιας και κωλώνω ακόμα να παίξω NotR χωρίς ΚΑΘΟΛΟΥ cheats (όταν το έπαιξα "και καλά" χωρίς cheats, απλά ανέβαζα πολύ τα stats μου έτσι ώστε να μειώσω τη δυσκολία στα επίπεδα του μανίσιου G2)
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
...τις άλλες φορές..., ...πάντα Mercenary πάω...
Δηλαδή πόσες ακριβώς φορές έχεις παίξει το καθένα;! Εντάξει, τα Gothic είναι εξαιρετικά παιχνίδια (ακόμα και το 3, με τα patches που το είχε δώσει το PCM), αλλά υπάρχουν και τόσα άλλα τρίτου προσώπου RPG. Ελάχιστες φορές έχω παίξει παιχνίδι δεύτερη φορά, και ειδικά RPG που θέλω οι επιλογές μου να είναι μοναδικές. Ακόμα κι αν κάποιο είναι υποδεέστερο, μ' αρέσει η ποικιλία και το άγνωστο. Διαφορετικοί χάρτες, διαφορετικοί κόσμοι, διαφορετικός πρωταγωνιστής, διαφορετικά γραφικά, διαφορετικοί NPCs, διαφορετικοί κακοί, διαφορετική in-game μουσική, κ.ά..
(Χωρίς να θεωρηθεί ότι είμαι εκπρόσωπος της Larian) ΠΑΙΞΕ DIVINITY 2: DIRECTOR'S CUT.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,669
Το έχω ρίξει κυρίως στο surviving mars. επίσης παίζω λίγο dirt4 και road redemption, εκνευρίζομαι με το getting over it και έχω ψιλοαρχίσει το the bards tale 4. Από αντβεντουράκια θέλω καμμια πρόταση, τελείωσα πρόσφατα το duke grabowski και πιο πριν το the last wind monk.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Το έχω ρίξει κυρίως στο surviving mars. επίσης παίζω λίγο dirt4 και road redemption, εκνευρίζομαι με το getting over it και έχω ψιλοαρχίσει το the bards tale 4. Από αντβεντουράκια θέλω καμμια πρόταση, τελείωσα πρόσφατα το duke grabowski και πιο πριν το the last wind monk.

Είχα παίξει πρόσφατα το Kathy Rain και μου άρεσε. Review:

 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Από αντβεντουράκια θέλω καμμια πρόταση, τελείωσα πρόσφατα το duke grabowski και πιο πριν το the last wind monk.

Leisure Suit Larry - Wet Dreams Don't Dry. Δεν μπορείς να πιστέψεις ότι δεν έχει φτιαχτεί από τον Al Lowe στις πιο ένδοξες μέρες της Sierra.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Έβαλα να παίξω πριν μερικές μέρες λίγο Civ5 και τώρα είμαι 19 ώρες gameplay μετά και δε μπορώ να σταματήσω... στην αρχή έλεγα "κάτσε να του κάνω έναν πόλεμο του Καίσαρα να τον σκίσω και στοπ για άλλα games" αλλά μετά που τον έσκισα ψήθηκα να κατεβάσω και εκείνη την ρουφιάνα της Αυστρίας...
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Αυτη η ομορφη αισθηση που μου αφησε το 1 με οδηγησε να εγκαταστησω καπακια το 2, ευελπιστωντας να εχω την ιδια εμπειρια. Δυστυχως
μετα απο 12 ωρες παιχνιδιου στο DS2 μπορω να πω οτι ειμαι απογοητευμενος. Φαινεται οτι εχει γινει προχειροδουλεια με τα hitboxes, με το aggro, με το λοκαρισμα και την αναλογια του adaptiveness με αποτελεσμα η μαχη να ειναι περισσοτερο βραχνας παρα challenge...το ΑΙ ειναι ψιλοχαζο, πολλες φορες αναγκαζομαι να τους cheesaρω σε γκρεμνα, η ενσωματωση των Lifegems ειναι προχειρη. Στα θετικα ειναι οτι το parry επιτελους εγινε πιο αξιολογο και υπαρχει fast travel

Προς το παρων το βαζω στο παγο, γιατι δεν το διασκεδαζω αν και δεν εχω κολλησει καπου


Θες ο κακος συγχρονισμος αδειας, θες το οτι το Kingdom Come Deliverance κολλαγε καθε 5 λεπτα, θες οτι το Wasteland 2 βαριομουν να το ξανατερματησω, θες οτι το fall guys πηγε για refund λογω microtransactions, τελικα ο παγος ελιωσε πολυ γρηγοροτερα αποσο περιμενα για το DS2.

Μου πηρε κατι περισσοτερο απο 50 ωρες παιχνιδιου, ανεβασμα στο 133lvl, medium armor με shield/γιαταγανι dex build και βασιστηκα σε ΠΟΛΥ cheesing (poison bow και lightning crossbow) και συνεχως (οπου μπορουσα) summon 2-3 βασταζους να με ακολουθουν.
Οσα εγραψα παραπανω ισχυουν (αν εξαιρεσουμε το parry που τελικα δεν το χρησιμοποιησα) και μπορω να πω οτι ενω ειχε πολυ ωραια ατμοσφαιρα, δυστυχως η μαχη ηταν αρκετα αρπα κολα ωστε να μου αφησει μετρια εντυπωση...ελπιζω το 3 να ειναι καλυτερο.

PS. Ουτε καν διανοηθηκα να παιξω τα dlc του 2.
 

Elric

Blackguard
Joined
Dec 16, 2012
Messages
1,138
Εντάξει, τα Gothic είναι εξαιρετικά παιχνίδια (ακόμα και το 3, με τα patches που το είχε δώσει το PCM), αλλά υπάρχουν και τόσα άλλα τρίτου προσώπου RPG.

ΟΛΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟ ΓΚΟΘΙΚ ΕΙΝΑΙ ΟΔΟΝΤΟΚΡΕΜΕΣ - ΟΣΟ ΓΚΟΘΙΚ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΟ

 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
ΟΛΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟ ΓΚΟΘΙΚ ΕΙΝΑΙ ΟΔΟΝΤΟΚΡΕΜΕΣ - ΟΣΟ ΓΚΟΘΙΚ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΟ


Και που το είχα από το πρωί στο νου μου να το γράψω! Σκεφτόμουν λοιπόν για τον εαυτό μου: Θυμάμαι το '04-'05, κάπου εκεί, που ήμουν φοιτητής και έπαιρνα PCM, θυμάμαι ότι κατηγορούνταν επικρίνονταν γενικά οι "παλιοί" (παλιοί, με την κακή έννοια). Ότι δηλαδή έμεναν κολλημένοι στα παιχνίδια του παρελθόντος και δεν έδιναν αξία στα νέα. Μήπως λοιπόν κι εγώ που πλέον έφτασα, πάνω-κάτω, στην ηλικία των τότε παλιών, έγινα του ίδιου είδους "παλιός". Σκεφτόμουν "γιατί έγραψα τις προάλλες ότι πλέον θεωρώ το Divinity 2: Director's Cut ως τρίτο καλύτερο τρίτου προσώπου RPG που έχω παίξει, μετά το Witcher 3 και το Gothic 2; Αφού το βλέπω ότι με διασκεδάζει περισσότερο από ό,τι τότε το Gothic 2. Και μάλιστα παρά τα χρόνια gaming που κουβαλάω, κάτι που αποτελεί ακόμα μεγαλύτερο άθλο γι' αυτό το παιχνίδι! Ενώ τα Gothic τα έπαιζα πριν 14-16 χρόνια."
Όχι λοιπόν, δεν θέλω να είμαι "τέτοιος" παλιός, γεμάτος συναισθηματισμούς παλιών παιχνιδιών. Πού είναι τώρα η Piranha Bytes; Elex πριν 3 χρόνια. Τίποτα δηλαδή. Πάει τώρα, ξεπεράστηκε από Larian, CD Project RED, κ.ά..
Έχοντας λοιπόν προχωρήσει ακόμη πιο πολύ το Divinity 2: Director's Cut, το θεωρώ πλέον ως υποδεέστερο μόνο του Witcher 3 (το οποίο θα αργήσει μεν να ξεπεραστεί από κάτι άλλο, αλλά το πιο πιθανό είναι να γίνει κι αυτό). Αν υπάρχει κάτι καλύτερο που ευχαριστιέμαι περισσότερο, το παραδέχομαι. Εξάλλου υποκειμενικά είναι αυτά. Όπως το ότι δεν μ' άρεσαν τα Dragon Ages.
 

Pain

Death Knight
Joined
Nov 3, 2014
Messages
3,326
Έβαλα να παίξω πριν μερικές μέρες λίγο Civ5 και τώρα είμαι 19 ώρες gameplay μετά και δε μπορώ να σταματήσω... στην αρχή έλεγα "κάτσε να του κάνω έναν πόλεμο του Καίσαρα να τον σκίσω και στοπ για άλλα games" αλλά μετά που τον έσκισα ψήθηκα να κατεβάσω και εκείνη την ρουφιάνα της Αυστρίας...

Αν κυνηγήσεις και τα achievements θα νιώσεις τον πόνο...

Αφού έδωσα ακόμα 600 περίπου ώρες από τη ζωή μου στη "Ζώνη" (Tarkov) αποφάσισα πως μάλλον θα περιμένω πάλι το επόμενο wipe για να συνεχίσω την αυτοταπείνωση.

Δεν έχω βρει ακόμα ποιο παίγνιο θα μπει στο timeslot που άνοιξε, ίσως ασχοληθώ πιο "σοβαρά" με το ΑοΕ II DE.
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Αν κυνηγήσεις και τα achievements θα νιώσεις τον πόνο...

Αφού έδωσα ακόμα 600 περίπου ώρες από τη ζωή μου στη "Ζώνη" (Tarkov) αποφάσισα πως μάλλον θα περιμένω πάλι το επόμενο wipe για να συνεχίσω την αυτοταπείνωση.

Δεν έχω βρει ακόμα ποιο παίγνιο θα μπει στο timeslot που άνοιξε, ίσως ασχοληθώ πιο σοβαρά με το ΑοΕ II DE.
όχι οκ δεν κυνηγάω τέτοια, προσπάθησα μια φορά, ταπεινώθηκα και σταμάτησα λίγο πριν ανοίξω youtube για το πως να πάρω το τελευταίο achievement στο Defense Grid :p

Μετά το τελευταίο post δεν ξανά άνοιξα civ γιατί οκ να παίξουμε και τίποτα άλλο, οπότε έπιασα Witcher 3 που το έχω σε πρόγραμμα να παίζω 2-3 φορές την εβδομάδα γιατί κάνει και ζέστα και το σκατοκούτι που έχω το σύστημα τώρα δεν έχει καλό εξαερισμό και δεν θέλω να ζορίζω πολύ την ακόμα νέα κάρτα μου (και το A/C είναι στην ίδια ηλεκτρική γραμμή και είναι από τα παλιά, που όταν παίρνει ρεύμα σβήνει για μισό sec η οθόνη και η καρδιά μου).

Σταθερά κανά ματσάκι TF2, είχα πιάσει και το classic αλλά το βαρέθηκα, το έχουν κάνει ωραίο αλλά κολλάς πολύ εύκολα σε διάφορα σημεία-προεξοχές που κανονικά δεν θα έπρεπε (πχ στο απειροελάχιστο γραφικό από το κάσομα μιας πόρτας ή σε ένα μικρό σκαλοπάτι που έπρεπε κανονικά να ανέβεις).
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Τελείωσα valkyria chronicles 4 (μαμαει) μετά είχε σειρά το πρώτο BioShock (άργησα πολύ να παίξω την παιχνιδαρα τλκ) έπιασα το BioShock 2 στο καπάκι και με κοιτάει τωρα το wasteland 3 λάγνα. Παω να κλειστω σε σπηλιά
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Ξεκινησα να παιζω το Prison Architect, δωρεα της ενοριας του RQ. Απο τα πρωτα πραγματα που ειχα να κανω ηταν το "εκτελεστηριο".
Οσο περιμενα να τελειωσουν τα μερεμετια, εριχνα μια ματια στους φυλακοβιους και προσπαθουσα να εξοικιωθω με το παιχνιδι.
προχωρουσα συμφωνα με τις εντολες που εσκαγαν. Μια απο τις εντολες ηταν να βαλω καποιες εσωτερικες πορτες και καταφερα να κανω miss click και να τις τοποθετησω αναποδα ως προς τον προσανατολισμο που επρεπε να εχουν. Μικρο το κακο αφου οι κινησεις δεν ειναι τελεσιδικες, οπως ειναι οι εκτελεσεις των Θανατοποινιτων. Εβαλα σωστα την πορτα αλλα η εντολη "βαλε πορτα" και "Βαγγελη!!" παρεμεινε και ας τοποθετησα σωστα την πορτα.
Εφαγα αρκετη ωρα για να βρω λυση και τελικα την βρηκα, το ξεκινησα απο την αρχη. Εφτασα παλι στο σημειο με την πορτα, την εβαλα σωστα, συνεχισα κανονικα και τοτε με επιασε αγχος. Αν προχωρησω αρκετα και μου συμβει το ιδιο; Με επιασε μια ανασφαλεια με το παιχνιδι και για την ωρα το εβαλα στην ακρη.

Μεχρι να παρω τις gaming αποφασεις μου, το εριξα στο αρχαιο παρελθον και επαιξα λιγο Cossacks art of war. Αυτο το παιχνιδι με χαλαρωνει σαν ηλιοβασιλεμα, που το απολαμβανεις παρεα με εναν σκιουρο που ειναι χαι και σου λεει ιστοριες με βελανιδια.

Μια τετοια ιστορια θα σας πω.
csks.png
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Cossacks art of war. Αυτο το παιχνιδι με χαλαρωνει

o_O Αλήθεια τώρα;! Μπράβο, αν είναι έτσι. Προσωπικά, τα παιχνίδια στρατηγικής είναι που με αγχώνουν περισσότερο από όλα, γι' αυτό και τα αποφεύγω. Ο λόγος είναι ότι αν κάτι πάει στραβά, χάνεις πολύ ώρα παιχνιδιού. Π.χ. αν σε ένα άλλο παιχνίδι πεθάνει ο χαρακτήρας, συνεχίζεις απ' το τελευταίο save. Ακόμα κι αν υπάρχει περιορισμός στα saves, πάλι πόσο μακρυά θα είναι; Ενώ αν ξεκινήσεις και προχωρήσεις μια πίστα παιχνιδιού στρατηγικής και βλέπεις ότι σε νικούν, δεν είναι ότι θα κάνεις load κάποιο προηγούμενο σημείο της πίστας και θα βγει η πίστα, επειδή για να μην προχωράει η πίστα σημαίνει ότι όλος ο σχεδιασμός σου σε εκείνη την πίστα είναι λάθος και θα πρέπει να την αρχίσεις απ' την αρχή (και χάνοντας τουλάχιστον 40 λεπτά παιχνιδιού)! Μάλλον γι' αυτό μόνο στα παιχνίδια στρατηγικής, πέρα απ' την επιλογή load, υπάρχει και επιλογή restart mission.
Να δω πώς θα βγάλω τα Earth 2140, 2150, 2160 που τα έχω φορτωθεί!
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
o_O Αλήθεια τώρα;! Μπράβο, αν είναι έτσι. Προσωπικά, τα παιχνίδια στρατηγικής είναι που με αγχώνουν περισσότερο από όλα, γι' αυτό και τα αποφεύγω. Ο λόγος είναι ότι αν κάτι πάει στραβά, χάνεις πολύ ώρα παιχνιδιού. Π.χ. αν σε ένα άλλο παιχνίδι πεθάνει ο χαρακτήρας, συνεχίζεις απ' το τελευταίο save. Ακόμα κι αν υπάρχει περιορισμός στα saves, πάλι πόσο μακρυά θα είναι; Ενώ αν ξεκινήσεις και προχωρήσεις μια πίστα παιχνιδιού στρατηγικής και βλέπεις ότι σε νικούν, δεν είναι ότι θα κάνεις load κάποιο προηγούμενο σημείο της πίστας και θα βγει η πίστα, επειδή για να μην προχωράει η πίστα σημαίνει ότι όλος ο σχεδιασμός σου σε εκείνη την πίστα είναι λάθος και θα πρέπει να την αρχίσεις απ' την αρχή (και χάνοντας τουλάχιστον 40 λεπτά παιχνιδιού)! Μάλλον γι' αυτό μόνο στα παιχνίδια στρατηγικής, πέρα απ' την επιλογή load, υπάρχει και επιλογή restart mission.
Να δω πώς θα βγάλω τα Earth 2140, 2150, 2160 που τα έχω φορτωθεί!
δεν χάνεις τίποτα, η εμπειρία μένει :D
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
Δηλαδή πόσες ακριβώς φορές έχεις παίξει το καθένα;! Εντάξει, τα Gothic είναι εξαιρετικά παιχνίδια (ακόμα και το 3, με τα patches που το είχε δώσει το PCM), αλλά υπάρχουν και τόσα άλλα τρίτου προσώπου RPG. Ελάχιστες φορές έχω παίξει παιχνίδι δεύτερη φορά, και ειδικά RPG που θέλω οι επιλογές μου να είναι μοναδικές. Ακόμα κι αν κάποιο είναι υποδεέστερο, μ' αρέσει η ποικιλία και το άγνωστο. Διαφορετικοί χάρτες, διαφορετικοί κόσμοι, διαφορετικός πρωταγωνιστής, διαφορετικά γραφικά, διαφορετικοί NPCs, διαφορετικοί κακοί, διαφορετική in-game μουσική, κ.ά..
(Χωρίς να θεωρηθεί ότι είμαι εκπρόσωπος της Larian) ΠΑΙΞΕ DIVINITY 2: DIRECTOR'S CUT.
Bro, πίστεψε με, ότι μοιάζει έστω και λίγο με Gothic το έχω παίξει. Και ναι, τίποτα δεν είναι Gothic, ούτε το Morrowind δε το φτάνει σε πολλά σημεία.

In other "news", αφού τερμάτισα το Gothic 2 (για πρώτη φορά με 0 cheats) είπα να πάρω σβάρνα τα Halo και τα Arma, τέλειωσα Halo Reach και Arma 3 (main campaign μόνο) και έπιασα Arma 2 και Halo 1..
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
o_O Αλήθεια τώρα;! Μπράβο, αν είναι έτσι. Προσωπικά, τα παιχνίδια στρατηγικής είναι που με αγχώνουν περισσότερο από όλα, γι' αυτό και τα αποφεύγω. Ο λόγος είναι ότι αν κάτι πάει στραβά, χάνεις πολύ ώρα παιχνιδιού.
Αν και το cossacks ειναι gaming κειμηλιο, δεν εχει να ζηλεψει και πολλα απο το σημερα. Για μενα ειναι το Witcher 3 της στρατιωτικης στρατηγικης. Ενα RTS διαμαντι.
Ο σκοπος του παιχνιδιου ειναι οι συγκρουσεις γιατι το cossacks ειναι simulator μηχανης του κιμα. Σε ελαχιστο χρονο μπορεις να συγκεντρωσεις πολυαριθμο στρατο.

Αυτο το ξεκινησα χθες. καταφερα να περικυκλωσω την πολη του εχθρου. κατεστρεψα με μαθηματικη ακριβεια ολα τα ορυχεια, τους αποθηκευτικους χωρους και φυσικα του μυλους για να μην παιζει τροφη. Θα ψοφησουν απο την πεινα. Οι χωριατες του απλα στεκονται, που να πανε;
Οι επιθεσεις εχουν σταματησει, καθως και η δημιουργια στρατευματων. Εχτισα 5 town hall κοντα στην πολη και του στελνω χωριατες για να τους κανει capture. Λογικα, δεν μπορει να φτιαξει νεα στρατευματα λογω του limit. Δεν εχει town halls και σπιτια για να υποστηριξει τοσο πληθυσμο και τα barracks/stables που αφησα ορθια, δεν μπορουν να υποστηριξουν τοσο πληθυσμο.
psnts.png


Bro, πίστεψε με, ότι μοιάζει έστω και λίγο με Gothic το έχω παίξει. Και ναι, τίποτα δεν είναι Gothic, ούτε το Morrowind δε το φτάνει σε πολλά σημεία.
Αν αυτο δεν ειναι gaming ευλαβεια τοτε τι ειναι; Προτεινω τον Stamatimenos για το badge του Αρχιερεα. Εχετε δει ανθρωπο να μιλαει για παιχνιδια με τοσο κατηγορηματικο υφος; μου ανοιξε το ματι πριν πιω καφε. Ναι, ξυπνησα 17:00 υπαρχει προβλημα;
 
Top Bottom