What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τι Παίζετε Αυτόν τον Καιρό - Part II

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Αφού ολοκλήρωσα την κεντρική campaign του Horizon Zero Dawn, άρχισα το expansion The Frozen Wild.

Παιχνιδάρα. Τεράστια.

Τόσο καιρό το ζαχάρωνα στο PC για να βρω το Complete Edition 10 ευρώ retail για το PS4 Pro... Το τσίμπησα χωρίς πολλά πολλά και θα παιχτεί πολύ σύντομα. Έχω τεράστια περιέργεια για να δω πώς βγάζει νόημα το setting, πώςτο δένει το lore.
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,541
Tερμάτισα πριν μερικές μέρες ξανά το Resident Evil 2, ξανά το Α σενάριο αυτή τη φορά με Leon. Μου άρεσε περισσότερο αυτό το playthrough μπορώ να πω και λόγω Leon (που τον λάτρευω από το 4ο παιχνίδι αλλά και από το 6ο) και φυσικά για τη λατρεία την Ada Wang. Χώρια αυτούς τους 2 το παιχνίδι είχε σημαντικές διαφορές στο σενάριο και στο τι ξεκλειδώνει σε δωμάτια εδώ και εκει οπότε άξιζε και γι'αυτο. Στα καπάκια έπιασα το Β σενάριο ξανά με τον Leon. Σκέφτηκα πως πρέπει να δω πώς είναι το παιχνίδι με το original sountrack μιας και υπάρχει swap DLC και ντάξει ένα δάκρυ κύλησε με το που το ενεργοποίησα. Στο κεντρικό μενού να σου λέει "Resident Evil 2" με τη κλασσική βαριά φωνή να γουστάρεις και in game σε κάθε δωμάτιο ξεχωριστό τραγούδι όπως στο original game. Οι θεούληδες έβαλαν και τα ίδια ηχητικά εφέ στα μενού αλλά και όταν ανοίγεις π.χ. το μπαούλο. Δεν φτάνουν όλα αυτά αλλά έπαθα και ένα σοκ με το πως ξεκίνησε το Β σενάριο με διαφορετική αλληλουχία γεγονότων με αποκορύφωμα κάτι που συνέβη και το έκανε πολύ πιο δύσκολο και συνάμα πολύ πιο αγχωτικό/τρομακτικό σε σχέση με το Α σενάριο με τη μία. Σε συνδυασμό με το original soundtrack το παιχνίδι ήταν που ήταν αριστούργημα τώρα έγινε από άλλο πλανήτη.
Αυτές τις μέρες παίζω και Fall Guys. Ντάξει άλλο ναρκωτικό μας βρήκε. Δικαίως ο Σόδας παραμιλάει. Επειγόντως RQ βραδιές όπως το παλιό καλό καιρό με το ροκελί που δεν μας έμενε άντερο.
Τέλος δοκιμάσα σήμερα το Stranded Deep. Δεν είχα ξαναπαίξει παρόμοιο παιχνίδι. Για πότε έφυγε ένα δίωρο ούτε που το πήρα χαμπάρι. Πολύ ενδιαφέρον. Πραγματικά μπαίνεις στο πετσί του ρόλου σαν άλλος Τομ Χανκς στη ταινία ναυαγός. Yπέροχο!
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,619
Απλά θα υπενθυμίσω ότι οι ίδιοι βγάλανε και το Arktwend (λες να το έγραψα σωστά?) για Morrowind. Nα το τσεκάρετε οπωσδήποτε.

Το Nehrim έχει αγγλικό voice acting? Για κάποιο κουτσό λόγο δε μπορώ να παίξω game που μιλάνε Γερμανικά. (δεν έχω θέμα π.χ. με Ρώσικα ή Πολωνικά).

εδιτ: "γιατί δε μας λες ρε Σταματημένε ότι απλά βαριέσαι να googlάρεις?" Ε τελικά googlαρα, και το English dub ήταν (μέχρι πέρσι τουλάχιστον) work in progress. Τώρα canceled λογικά.
 
Last edited:

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Καλή Χρονιά να έχουμε παιδιά! Υγεία να έχουμε να μηδενίσουμε το backlog μας!
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,377
Μετά από 30 περίπου ώρες θα τερματίσω την ενασχόλησή μου με το Subnautica. Νομίζω ότι η δεύτερη απόπειρά μου πήγε καλά, κατάφερα να προχωρήσω την τεχνολογία μου, να φτιάξω tools και οχήματα, να χτίσω κάποιες facilities και να προχωρήσω αρκετά την ιστορία. Αν το είχα αγοράσει θα το πήγαινα μέχρι τέλους, τώρα με το Game Pass υπάρχει η δυνατότητα να πεις "ωραίο ήταν, ας δοκιμάσω τώρα κάτι άλλο". Τώρα θα πάω σε Dead Cells και Slay the Spire.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,084
Μετά από 30 περίπου ώρες θα τερματίσω την ενασχόλησή μου με το Subnautica. Νομίζω ότι η δεύτερη απόπειρά μου πήγε καλά, κατάφερα να προχωρήσω την τεχνολογία μου, να φτιάξω tools και οχήματα, να χτίσω κάποιες facilities και να προχωρήσω αρκετά την ιστορία. Αν το είχα αγοράσει θα το πήγαινα μέχρι τέλους, τώρα με το Game Pass υπάρχει η δυνατότητα να πεις "ωραίο ήταν, ας δοκιμάσω τώρα κάτι άλλο". Τώρα θα πάω σε Dead Cells και Slay the Spire.

Τι δεν σε έπεισε δηλαδή να το συνεχίσεις μέχρι τέλους;
καθαρά από περιέργεια ρωτάω, και για feedback για το 2ο, καθώς σπανίζουν τέτοια δεδομένα.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Αν το είχα αγοράσει θα το πήγαινα μέχρι τέλους, τώρα με το Game Pass υπάρχει η δυνατότητα να πεις "ωραίο ήταν, ας δοκιμάσω τώρα κάτι άλλο".

Αν και δε βρίσκει εφαρμογή στη προκειμένη περίπτωση, καθώς μιλάμε ήδη για 30 ώρες ενασχόλησης, αυτό το "κίνητρο" είναι που με προβληματίζει στις συνδρομητικές υπηρεσίες. Φλερτάρει επικίνδυνα με το fast-food. Νομίζω πως θα ρίξει συνολικά την ποιότητα των εμπειριών. Μπορεί να αυξηθούν τα παιχνίδια και η πρόσβαση σε αυτά να διευκολύνεται, μα τι παιχνίδια θα είναι αυτά σε μερικά χρόνια, μένει να το δούμε.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,377
Ο Τιμ το είχε δώσει δωρεάν. :cool:

dont_care_lol_bye_dolphin.gif


Τι δεν σε έπεισε δηλαδή να το συνεχίσεις μέχρι τέλους;
καθαρά από περιέργεια ρωτάω, και για feedback για το 2ο, καθώς σπανίζουν τέτοια δεδομένα.

Δεν είχα πλέον κάποιον άμεσο στόχο και είχα ήδη χορτάσει το gameplay loop. Βάζω τις λεπτομέρειες σε spoilers καλού-κακού:

Έχοντας ολοκληρώσει τους πιο προφανείς στόχους (όλα τα lifepods που είχαν εμφανιστεί, όλα τα δωμάτια του Aurora, την περιοχή του εξωγήινου κανονιού, το άλλο νησί μέσω του teleporter, το υποβρύχιο habitat των Degassi survivors) ο επόμενος ορατός στόχος ήταν να φτάσω στα 800 μέτρα της alien research facility. Άρα έπρεπε να ερευνήσω ξανά τις γύρω περιοχές για τα υλικά για να φτιάξω τα depth modules του Seamoth ή να βρω τα κομμάτια που μου έλειπαν από τα Cyclops και Prawn suit. Έχοντας ήδη κάνει την ίδια διαδικασία αρκετές φορές για τον εξοπλισμό που είχα ήδη φτιάξει, δεν είχα τη διάθεση να το ξανακάνω. Είναι πολύ πιθανό να επανέλθω στο παιχνίδι όταν το αγοράσω κάποια στιγμή στο Steam ώστε να το πιάσω από την αρχή, να ξεπετάξω τα αρχικά στάδια στα γρήγορα και να παίζω μία ωρίτσα την εβδομάδα στο χαλαρό μέχρι να το τελειώσω.

Αν και δε βρίσκει εφαρμογή στη προκειμένη περίπτωση, καθώς μιλάμε ήδη για 30 ώρες ενασχόλησης, αυτό το "κίνητρο" είναι που με προβληματίζει στις συνδρομητικές υπηρεσίες. Φλερτάρει επικίνδυνα με το fast-food. Νομίζω πως θα ρίξει συνολικά την ποιότητα των εμπειριών. Μπορεί να αυξηθούν τα παιχνίδια και η πρόσβαση σε αυτά να διευκολύνεται, μα τι παιχνίδια θα είναι αυτά σε μερικά χρόνια, μένει να το δούμε.

Για να είμαι ειλικρινής, έχεις δίκιο να το φοβάσαι με βάση την εμπειρία μου. Από τα παιχνίδια που δοκίμασα στο Game Pass το μόνο που ολοκλήρωσα ήταν το Gears Tactics γιατί κούμπωνε ακριβώς στα γούστα μου. Τα υπόλοιπα τα σταμάτησα σε διάφορες φάσεις, είτε στην αρχή είτε κάπου στη μέση είτε ακόμα και λίγο πριν το τέλος. Είτε το θέλεις είτε όχι δημιουργείται στο πίσω μέρος του μυαλού σου μια νοοτροπία μπουφέ, να δοκιμάσεις λίγο απ' όλα.
 

mruseyourbrain

Blackguard
Joined
Oct 29, 2015
Messages
1,179
Αν και δε βρίσκει εφαρμογή στη προκειμένη περίπτωση, καθώς μιλάμε ήδη για 30 ώρες ενασχόλησης, αυτό το "κίνητρο" είναι που με προβληματίζει στις συνδρομητικές υπηρεσίες. Φλερτάρει επικίνδυνα με το fast-food. Νομίζω πως θα ρίξει συνολικά την ποιότητα των εμπειριών. Μπορεί να αυξηθούν τα παιχνίδια και η πρόσβαση σε αυτά να διευκολύνεται, μα τι παιχνίδια θα είναι αυτά σε μερικά χρόνια, μένει να το δούμε.
Νομίζω αυτό με το 1 ευρώ το μήνα δε θα συνεχιστεί για πάρα πολύ ακόμα. Μόλις πιάσουν τους στόχους συνδρομητών που έχουν βάλει ή δεν ξέρω τι άλλο θα πάει σε άλλη τιμή που θα το σκέφτεσαι δεύτερη και τρίτη φορά.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,377
Ήδη η επίσημη τιμή είναι 10€ που δεν τα λες και λίγα. Βέβαια όταν προστεθεί και το EA Play η τιμή θα είναι πιστεύω ελκυστική για αυτά που θα προσφέρονται. Αντικειμενικά, η τιμή και με την τρέχουσα library είναι πολύ καλή. Μην ξεχνάμε ότι η υπηρεσία προσθέτει όλα τα first-party games της Microsoft day one.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,458
το Ultimate είναι 13€ βασικά, αν και το δεκάρικο ίσως να το έδινα.

Νομίζω ότι το συνδρομητικό με σπρώχνει στο να μην μαζεύω backlog, από την μια δεν μου μένει τίποτα από αυτά, από την άλλη λόγο του "τελειώνει/περνάει ο καιρός και εγώ πλερώνω" με σπρώχνει να παίζω περισσότερα παιχνίδια.

Πχ τώρα τελείωσα το doom eternal και συνεχίζω να παίζω με το no man sky αλλά νιώθω ότι λόγο της φύσης του παιχνιδιού "χάνω χρόνο" και σκέφτομαι να πιάσω τίποτα άλλο.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,377
το Ultimate είναι 13€ βασικά, αν και το δεκάρικο ίσως να το έδινα.

Νομίζω ότι το συνδρομητικό με σπρώχνει στο να μην μαζεύω backlog, από την μια δεν μου μένει τίποτα από αυτά, από την άλλη λόγο του "τελειώνει/περνάει ο καιρός και εγώ πλερώνω" με σπρώχνει να παίζω περισσότερα παιχνίδια.

Πχ τώρα τελείωσα το doom eternal και συνεχίζω να παίζω με το no man sky αλλά νιώθω ότι λόγο της φύσης του παιχνιδιού "χάνω χρόνο" και σκέφτομαι να πιάσω τίποτα άλλο.

Το Ultimate δεν έχει νόημα νομίζω αν δεν έχεις Xbox. Αυτή η αίσθηση χασίματος χρόνου που αναφέρεις λογικά οφείλεται στο ότι έχεις συγκεκριμένο χρονικό ορίζοντα (το τρίμηνο) και δεν θα ανανεώσεις.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,458
ναι και ναι, αλλά και με το netflix που το έχουμε σταθερά νοιώθω ότι αν δεν βλέπω κάτι "πετάμε λεφτά", άσχετα αν δεν ισχύει γιατί βλέπει η γυναίκα μου πχ. Ο καπιταλισμός με κάνει να θέλω να ξεζουμίσω την επένδυσή μου :p
 

Niris

Hobgoblin Captain
Joined
Nov 27, 2013
Messages
277
Ξεκίνησα σήμερα 7 days to die..Το έβλεπα αυτό το παιχνίδι να το παίζουν όταν δεν μπορούσε ο υπολογιστής μου να το παίξει.
Μέχρι στιγμής το παιχνίδι είναι οργασμικό
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Παιζω για καναδυο ωρες LOTRO, δλδ οχι παιζω ακριβως, απλα στοκαρω LP χρησιμοποιοντας 2 accounts, για το επομενο expantion. Οταν βαριεμαι, παιζω και IWD αλλα με γραφικα NWN2. Ειναι διαφορετικο ως προς την εικονα. Δεν ειναι σαν το Baldur's Gate, αλλα καλο ερπιτζακι κι αυτο. Πιστευω οτι αν ξαναφτιαχναν αυτα τα παιχνιδια με μοντερνα γραφικα θα εσπαγαν ταμεια
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,458
Παιζω για καναδυο ωρες LOTRO, δλδ οχι παιζω ακριβως, απλα στοκαρω LP χρησιμοποιοντας 2 accounts, για το επομενο expantion. Οταν βαριεμαι, παιζω και IWD αλλα με γραφικα NWN2. Ειναι διαφορετικο ως προς την εικονα. Δεν ειναι σαν το Baldur's Gate, αλλα καλο ερπιτζακι κι αυτο. Πιστευω οτι αν ξαναφτιαχναν αυτα τα παιχνιδια με μοντερνα γραφικα θα εσπαγαν ταμεια
Υπάρχουν enhanced εκδόσεις με καλά γραφικά. Θέλω να τις πάρω σε κάποια φάση ακριβώς γιατί τα παλιά είναι ζόρικα για όσους δεν τα είχαν παίξει στις μέρες τους.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Ναι αλλα σε ψηφιακες βιβλιοθηκες. Εγω εχω 4 στο steam και 3 στο epic, ολα κι ολα. Ναι ξερω και συμφωνω για ολες τις ευκολιες που λετε, αλλα προτιμω τα σιντακια και τα ντιβιντακια μου. Εχω αποθηκευμενα οσα πατς ειναι δυνατον, κι οποτε με πιανει ο νοστος τα φορτωνω. Ειναι ζορικα? Απο πια αποψη?
 
Top Bottom