What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τι Παίζετε Αυτόν τον Καιρό - Part II

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,452
ξεκίνησα το medium, νταξ... μιλάμε μέχρι τώρα είναι πανέμορφο, κινηματογραφικό, ένα κλασσικό adventure στην σύγχρονη εποχή.
Δεν έχω μέχρι τώρα κάποιο θέμα με τις απαιτήσεις, είχα μια αμφιβολία γιατί όχι μόνο το τρέχω από hdd αλλά είναι και παλιός με την μισή ταχύτητα ενός νέου, πόσο μάλλον ssd που λένε ότι θέλει.
Όλα high 1080p μια χαρά, σε διπλό κόσμο σαν να πέφτω λίγο αλλά βαστάω. Σίγουρα SSD δεν θέλει και σίγουρα οι παλιοί adventουρινάκιδες θα το βρίζουν για το ότι δεν θες να είσαι... medium για να λύσεις τους γρίφους :p

medium.jpg
 
Last edited:

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,619
Πώς παίζεις 4 παιχνίδια ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ;!!!
Εγώ αυτόν τον καιρό παίζω το Mission Pack 1 του Earth 2140 και το Psi Ops: The Mindgate Conspiracy και κάθε φορά που παίζω το πρώτο (που, ως στρατηγικής, έχει πιο συνηθισμένο χειρισμό), φοβάμαι μήπως ξεχνάω τον, πιο πολύπλοκο λόγω των psi δυνάμεων, χειρισμό του δεύτερου!
Το "ταυτόχρονα" είναι τρόπος του λέγειν. Λοιπόν, ξεκινάει η gaming μέρα το πρωί που γυρνάω σπίτι πάντα με καφέ και το main game της εκάστοτε περιόδου, αυτή τη περίοδο είναι το Brothelands pre-sequel, που εφόσον καταστάλαξα σε ένα χαρακτήρα τώρα θα πάει τρένο. Προς το μεσημέρι παίζω κάτι πιο χαλαρό, συνήθως με γύρους, σε αυτή τη περίοδο είναι το Troy Total War ε και λίγο πριν φύγω, γύρω στις 3 το μεσημέρι, παίζω λίγο κάτι άλλο πιο χαλαρό "για σβήσιμο". Σε αυτή τη περίοδο είναι το Jurassic Park. Μετά, αφού τελειώσουν οι απογευματινές υποχρεώσεις δε κοιμάμαι σπίτι μου, οπότε έχω μόνο το laptop, όπυ δεν υπάρχει σταθερό πρόγραμμα εκεί, έχω εγκατεστημένα ένα τσουβάλι παλιά RPG και RTS, και "όπου πέσει το ποντίκι".

Εν τω μεταξύ ρε μλκς ΤΑ ΜΟΣΧΑΡΙΑ στο Jurrasic Park ΔΕ ΞΕΡΟΥΝ ΝΑ ΒΟΣΚΑΝΕ, τα είχα αφήσει εγώ ήσυχος να ασχοληθώ λίγο με τις δουλείες του πάρκου, νομίζοντας ότι βοσκάγανε, και σε κάποια φάση μου σκάει ειδοποίηση για το Τρικεράτοπα ότι πεινάει. Ε πάω και βάζω έξτρα grasslands. Ύστερα από λίγο σαλεύει από τη πείνα ένας Εντμοντόσαυρος και σπάει το φράκτη, οπότε στέλνω τον μάγκα τον αμερικάνο τον καμπόη, του τραβάει μία από το ελικόπτερο, τον κοιμίζει, και μετά τον ξαναβάζουμε μέσα. ΤΟΤΕ είναι που καταλάθος, ενώ έψαχνα να χτίσω και άλλο φράκτη, βρήκα ΤΙΣ ΓΑΜΗΜΕΝΕΣ ΤΑΪΣΤΡΕΣ! Πρέπει να βάλεις ταϊστρες, γιατί τα γκασμάδια ΔΕ ΤΟΥΣ ΚΟΒΕΙ ΝΑ ΒΟΣΚΗΣΟΥΝ!



έβαλα ένα private server vanilla wow που είχα σε ένα στικάκι να μου βρήσκετε για να χαλαρώσω λίγο χθες και έχω κάτσει και παίζω κανονικά :p

Ποιόνα? Kronos? Εμείς παίζουμε TBC στον Karazhan (Atlantiss), προσωπικά ξενερώνω επειδή παίζουμε Αlliance. Ε και αν θέλω Vanilla παίζω λίγο Classic. Kronos τον είχαμε κάψει πάντως.
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,452
Elysium τώρα, είχα σπάσει παλιά και είχα πάει lightshope αλλά έκλεισε και ξέθαψα το account
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,416
Το medium δεν εχειδ δραση αρα δεν το παιζω! Πως σου φαινεται απο οσο εχεις παιξει μεχρι τωρα?
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,452
Η πρώτη μου εντύπωση ήταν παλιά point and click adventure με pre rendered γραφικά και σταθερές κάμερες. Όμως οι κάμερες δεν είναι καθόλου σταθερές τελικά και κινούνται με πολύ ωραίο και κινηματογραφικό τρόπο. Τα γραφικά είναι πανέμορφα και σε συνδιασμό με την κάμερα βγάζουν φοβερή ατμόσφαιρα, ενώ τώρα μπήκα στο κτήριο που θα εξελιχθεί και η ιστορία, που είνια ένα εγκαταλελειμμένο σοβιετικό resort "for the people" που λόγο της εγκατάλειψης βγάζει φοβερά STALKER vibes.
Υπάρχουν ανατριχιαστικές στιγμές και ο άλλος κόσμος έχει φοβερά doom/hell vibes.

Μου αρέσει πως έχουν κάνει τον χειρισμό που αν και μου ξίνισε λίγο στην αρχή γιατί περίμενα χειρισμό point and click, τώρα πιστεύω ότι είναι πολύ καλή προσέγγιση και πολύ εύκολος τρόπος για να περάσει κάποιος την λογική του point n click σε κονσολοπεριβάλον.

Γενικά δεν έχω προχωρήσει πολύ, αλλά δίχως άλλο σπάνια μου κάνουν παιχνίδια κλικ τόσο έντονα.

Έχοντας υπόψιν το ότι πρακτικά τα adventure games έχουν πεθάνει, το να βγει κάτι τόσο φρέσκο και ενδιαφέρον σε αυτή την κατηγορία δεν το περίμενα. Πόσο μάλλον δεν περίμενα την καθολική αποδοχή του παιχνιδιού που από ότι βλέπω, εκτός από τους κλασσικούς adventurάδες που τους ξινίζουν οι νεωτερισμοί και οι απλοί γρίφοι (είναι αλήθεια τόσο διαφορετικοί από τα παλιά adventures?) όλος ο υπόλοιπος κόσμος το έχει αγαπήσει.

Μακάρι να δώσει το έναυσμα για περισσότερα τέτοια. Προσωπικά λατρεύω αυτά τα παιχνίδια που έχουν να μου πουν μια ιστορία χωρίς να χύνω μυαλά στους τοίχους. Μέχρι τώρα δεν είναι πολλά, και ακόμα λιγότερα είναι καλά.
 
Last edited:

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Για όσους από εσάς ασχολείστε με τα side-scrolling games (απορώ πώς), σας προτείνω απ' το itchio το Little Red Lie (by ralphyua, κ.ά.).
Φυσικά για να το παίξω εγώ, σημαίνει ότι: 1) ο θάνατος δεν έχει καμία επίπτωση, και 2) δεν χοροπηδάς δεξιά κι αριστερά!
Δείτε το για την ιστορία και για την ανατροπή στο τέλος...
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Τέλος το Psi Ops: The Mindgate Conspiracy. Στο Normal. Στο τέλος έγραφε ότι με πήρε 6,5 ώρες για τις 8 περιοχές-πίστες, αλλά ήταν πολλές περισσότερες (πιστεύω τουλάχιστον 10) συμπεριλαμβάνοντας τους θανάτους και τις νέες προσπάθειες (δεν σώζεις όπου θέλεις, υπάρχουν checkpoints). Απ' τις σπάνιες φορές που σε παιχνίδι μη epic fantasy, χειρίζεσαι μαγικές psi δυνάμεις. Το Second Sight μου έρχεται στο μυαλό, ως παιχνίδι με παρόμοιο χαρακτήρα.
Επίσης, ο πρώτος αρχηγός (Jov Leonov) έμοιαζε ΠΟΛΥ με τον Professor του Witcher 1!
Λογικά από αύριο θα βάλω το Venetica.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,260
To Psi Ops παίζει να είναι από τα underrated διαμάντια του χώρου. Παρόλο που ήταν εξαιρετικό, για εμένα μέσα στα κορυφαία παιχνίδια όλων των εποχών, προφανώς και είναι υποκειμενική η λίστα, σπάνια το συναντάς είτε σε κουβέντες είτε σε αντίστοιχες λίστες. Είναι λες και το ξεχνάνε, γιατί μετά από λίγο αρχίζουν τα ναιιιιι πολύ καλοοοο. Κι αυτό βέβαια κάτι δείχνει, αλλά κακώς είναι παραγκωνισμένο
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,260
Σατυρε... Τέτοια ώρα βρήκες να μου το πεις; Και πόσο μάλλον σε δημόσια θέα!
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Έπαιξα μια ωρίτσα Dark Souls για να χαλαρώσω μετά από μια κουραστική μέρα και πραγματικά καλύτερα να δούλευα. Το παιχνίδι είναι πάρα πολύ ωραίο και η ατμόσφαιρα μοναδική, αλλά είναι πραγματική δουλειά. Συνεπώς θα περιοριστεί αυστηρά στα ΣΚ. Damn.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,374
Έπαιξα μια ωρίτσα Dark Souls για να χαλαρώσω

1F9DnlI.gif


Όντως δεν είναι παιχνίδι για χαλάρωμα. Η μόνη χαλαρή δραστηριότητα που μπορώ να φανταστώ θα ήταν να πεις "θα κάτσω σε ένα συγκεκριμένο σημείο για μια ωρίτσα ώστε να φαρμάρω souls και drops".
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
To Psi Ops παίζει να είναι από τα underrated διαμάντια του χώρου. Παρόλο που ήταν εξαιρετικό, για εμένα μέσα στα κορυφαία παιχνίδια όλων των εποχών, προφανώς και είναι υποκειμενική η λίστα, σπάνια το συναντάς είτε σε κουβέντες είτε σε αντίστοιχες λίστες. Είναι λες και το ξεχνάνε, γιατί μετά από λίγο αρχίζουν τα ναιιιιι πολύ καλοοοο. Κι αυτό βέβαια κάτι δείχνει, αλλά κακώς είναι παραγκωνισμένο
Συμφωνώ, πολύ ωραίο παιχνίδι. Δυσκολούτσικο σε σημεία. Αν μπορούσα να πω ένα αρνητικό (εκτός απ' την ύπαρξη ckeckpoints), θα έλεγα ότι ενώ υπάρχουν πολλά βίντεο προωθώντας την ιστορία και αναλύοντας ορισμένα κομμάτια της (τα οποία μπορείς να δεις και μαζεμένα στο main menu), το τελικό βίντεο

όχι μόνο είναι πολύ μικρό, αλλά και δεν είναι λυτρωτικό για τους πρωταγωνιστές, δείχνοντάς τους πάλι να δέχονται επίθεση και να αναγράφεται με μεγάλα γράμματα ένα "TO BE CONTINUED", χωρίς να υπάρχει πια καμιά ελπίδα για κάτι τέτοιο.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,452
Έπαιξα μια ωρίτσα Dark Souls για να χαλαρώσω μετά από μια κουραστική μέρα και πραγματικά καλύτερα να δούλευα. Το παιχνίδι είναι πάρα πολύ ωραίο και η ατμόσφαιρα μοναδική, αλλά είναι πραγματική δουλειά. Συνεπώς θα περιοριστεί αυστηρά στα ΣΚ. Damn.
αν θες να χαλαρώσεις βάλε πασιέτζα ή mahjog :p
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, μπζόφησα κι έχασα κάποια πολλά souls λίγο πριν την (πρώτη; ) bonfire στο Undead Parish, μετά το Undead Burg. Σε σημείο που θα χρειαστεί αρετή και τόλμη για να κάνω retrieval. Ε, μετά δεν το 'χα για επιστροφή από την αρχή του Undead Burg, συνεπώς όλο το session πρακτικά ισοδυναμούσε με μηδενικό progress στο παιχνίδι. Θέλει χρόνο και άπλα για να το χαρείς όπως του αξίζει.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
συνεπώς όλο το session πρακτικά ισοδυναμούσε με μηδενικό progress στο παιχνίδι. Θέλει χρόνο και άπλα για να το χαρείς όπως του αξίζει.

Typical DS session. Οχι ομως και 0 progress, μαθαινεις ενα κομματι χαρτη, το οπλο σου καλυτερα, τους συγκεκριμενους εχθρους. Κι εμενα μου εχει συμβει να παιζω 2 ωρες το ιδιο σημειο (χωρις να κανω farming) και οσο για το χασιμο ψυχων ειδικα στο DS1 μετα απο bosses απο τη χαρα μου επεφτα μονη μου σε γκρεμους χωρις λογο (ουπς). Μη σε νοιαζει τιποτα προχωρα.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Θέλει χρόνο και άπλα
να παιζω 2 ωρες το ιδιο σημειο (χωρις να κανω farming)

Αυτή ακριβώς η αντίθεση είναι το εκνευριστικό σε τέτοιου είδους παιχνίδια. Γι' αυτό κι εγώ έχω αφήσει το Lords of the Fallen μέχρι νεωτέρας...
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,084
Ναι, αλλά όταν περάσεις κάποιο "δύσκολο" σημείο μετά το sense of accomplishment είναι όμορφο και εθιστικό.
 
Top Bottom