What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τι Παίζετε Αυτόν τον Καιρό - Part II

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,086
@mits@kos Μην ακούς τους πούμερς, νέο παιδί είσαι, θα το απολαύσεις. Μόλις πάρεις το κολάι και τον αέρα του παιχνίδαρου, θα γουστάρεις. ό,τι θες ρώτα, εδώ είμαστε. Περιμένω τακτικά updates αποθέωσης του level design, kthanx.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,379
Ναι, αλλά όταν περάσεις κάποιο "δύσκολο" σημείο μετά το sense of accomplishment είναι όμορφο και εθιστικό.

Εξαρτάται τι είδους παίκτης είσαι, η αντίδρασή μου μετά από ένα δύσκολο σημείο ήταν πάντα "Θεέ μου ευτυχώς τελείωσε, πάω να κλάψω στη γωνία".
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
@Bathory άλλοι στην ηλικία μου ήταν underachievers τύπου "μεγαλύτερος στρατηλάτης στην ιστορία" ή "μεσσίας της ανθρωπότητας". Συνεπώς είμαι αναγκασμένος να τελειώσω soulsborne, για να τους δείξω πώς γίνεται.
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,620
Τέλος το Psi Ops: The Mindgate Conspiracy. Στο Normal. Στο τέλος έγραφε ότι με πήρε 6,5 ώρες για τις 8 περιοχές-πίστες, αλλά ήταν πολλές περισσότερες (πιστεύω τουλάχιστον 10) συμπεριλαμβάνοντας τους θανάτους και τις νέες προσπάθειες (δεν σώζεις όπου θέλεις, υπάρχουν checkpoints). Απ' τις σπάνιες φορές που σε παιχνίδι μη epic fantasy, χειρίζεσαι μαγικές psi δυνάμεις. Το Second Sight μου έρχεται στο μυαλό, ως παιχνίδι με παρόμοιο χαρακτήρα.
Επίσης, ο πρώτος αρχηγός (Jov Leonov) έμοιαζε ΠΟΛΥ με τον Professor του Witcher 1!
Λογικά από αύριο θα βάλω το Venetica.
Θα ΚΑΡΑΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ πολύ Venetica, εμένα κατά σημεία που θύμιζε Gothic 2, μέχρι και το "movement" (αν εξαιρέσεις το γκώλο).

Το DS δε ξέρω γιατί το αποθεώνει τόσο ο κόσμος, αλλά δοκιμάστε και Blade of Darkness και μετά μας λέτε ποιο είναι πιο δύσκολο.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
@Bathory άλλοι στην ηλικία μου ήταν underachievers τύπου "μεγαλύτερος στρατηλάτης στην ιστορία" ή "μεσσίας της ανθρωπότητας".


Εγώ πάλι θα σου έλεγα να προσέχεις με τι καταπιάνεσαι και να αφήσεις τους εξομοιωτές μαζοχισμού στην άκρη, γιατί αυτοί οι underachievers δεν φτάσανε στην ηλικία μου...
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Εξαρτάται τι είδους παίκτης είσαι, η αντίδρασή μου μετά από ένα δύσκολο σημείο ήταν πάντα "Θεέ μου ευτυχώς τελείωσε, πάω να κλάψω στη γωνία".
Κι εγώ το Θεό ευχαριστούσα κάθε φορά που περνούσα ένα δύσκολο σημείο στο Psi Ops και έφτανα στο επόμενο checkpoint.
Το DS δε ξέρω γιατί το αποθεώνει τόσο ο κόσμος, αλλά δοκιμάστε και Blade of Darkness και μετά μας λέτε ποιο είναι πιο δύσκολο.
Ε, εντάξει, δεν νομίζω. Και μόνο που στο Severance έσωζες οπου ήθελες το έκανε πολύ πιο ευχάριστο στο παίξιμο. To DS είναι ΔΥΣΑΡΕΣΤΟ. Πάντως πράγματι απ' αυτό το παιχνίδι διδάχθηκαν τα επόμενα.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,797
Το DS δε ξέρω γιατί το αποθεώνει τόσο ο κόσμος, αλλά δοκιμάστε και Blade of Darkness και μετά μας λέτε ποιο είναι πιο δύσκολο.
Είναι πιο δύσκολο το
Dark Souls. Εννοείται φοβερό παιχνίδι το Severance, πάντως.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,154
Το Medium τις λίγες ώρες που έχω παίξει μου αρέσει αρκετά. Νομίζω θα αρέσει σε όλους όσους τους αρέσουν τα adventure καθώς έχει το ίδιο στυλ αν και εδώ έχουν δώσει ποιο πολύ βάρος στο story.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Συγγνώμη bald_killer_clone, που σταμάτησα το Lords of the Fallen, αλλά το Venetica είναι πιο ευχάριστο! Μάλιστα στο Lords of the Fallen είχα νικήσει το 2ο αρχηγό με την 1η φορά! Αυτό που με είχε νευριάσει ήταν όταν, εσκεμμένα, "έπεσα" από μικρό ύψος και βρέθηκα στο χώρο των μνημάτων από ένα πίσω δρομάκι, για να δω τί υπάρχει εκεί. Όταν έφτασα στα μνήματα και είδα την άπλα χώρου, κατάλαβα ότι θα υπήρχε αρχηγός και έψαχνα τρόπο. πηγαίνοντας άκρη-άκρη, να βγω απ' την κύρια είσοδο (αφού δεν γινόταν να σκαρφαλώσω από εκεί που ήρθα), επειδή και είχα πολλά xp και δεν ήμουν έτοιμος για μάχη με αρχηγό. Τελικά εμφανίστηκε βέβαια, και πέθανα εύκολα και το έκλεισα. Αλλά όχι οριστικά...
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,888
Ναι ο τρίτος είναι δύσκολος δυστυχώς. Θέλει μετρημένα χιτς και όχι ξεθαρεμα
Από αυτά που θυμάμαι τουλάχιστον...

Αν είσαι κοντά του, σου ρίχνει δύο χιτς και με το τρίτο χτυπάει στο έδαφος και μετά από 1-2 secs κάνει AoE stun. Δες το πριν αρχίσεις να βαράς και κράτα τρία μέτρα απόσταση όταν πάει για σταν ώστε να μην σε πιάσει.
Όταν του ρίξεις το 1/3 του health θα ξεκινήσει να κάνει κάτι δικά του και θα παρατηρήσεις πως τρώει απειροελάχιστο damage. Τρέχα και κρυψου κάτω απο ένα από τα πολλά...εχμ σπιτάκια να τα πω( ; )διότι μετά από 10-15 secs ρίχνει άπειρο dmg (instant kill) σε ό,τι αγγίζει το έδαφος.
Υπάρχει ένα μικρό πρόβλημα βέβαια. Θα σε κυνηγήσουν και δύο από εκείνα τα μικρά πλασματακια με τα claws
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Bald_killer_clone αν μπορείς να σε ρωτήσω και για έναν άλλο αντίπαλο πώς πέφτει. Αν μπορείς να καταλάβεις, και να θυμηθείς, απ' την περιγραφή παρακάτω.

Μετά τον 2ο αρχηγό ανεβαίνεις κάτι σκάλες, όπου 2 άνθρωποι δεν σε αφήνουν μέσα στο κάστρο και μπαίνουν αυτοί. Στα δεξιά σου έχεις 2 δρόμους. Παίρνοντας τον αριστερό δρόμο, στο τέλος του έχει save point. Απ' τα δεξιά του save point είναι ο κατήφορος που οδηγεί στα μνήματα και απ' τα αριστερά του save point είναι το πίσω μέρος του κάστρου. Εκεί λοιπόν υπάρχει ένας ψηλός με full πανοπλία και μεγάλη ασπίδα, που δεν μπορούσα όχι μόνο να τον βγάλω σε καμία προσπάθεια, αλλά και του ρίξω τη ζωή. Γι' αυτό και, μετά από πολλές προσπάθειες, πήγα προς τον κατήφορο. Ήταν σαν να με κλέβει η ΑΙ του παιχνιδιού. Κάθε φορά που πατούσα τη επίθεση, και μάλιστα fast attack, σήκωνε την ασπίδα. ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ! Χώρια η σπαθάρα! Ελάχιστη damage του έκανα κάθε φορά, απ' τα πλάγια με τον (πολύ αργό) Harkyn. Ακόμα και ο 2ος αρχηγός δεν ήταν έτσι!
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,620
Ψήνομαι μετά το Brothelands pre-sequel να παίξω Kenshi, γιατί έχω πάρει vibes ότι φέρνει λίγο σε Gothic και Morrowind, αλλά σε όσα video είδα μου κάνει πιο πολύ σα mod του Mount n' Blade και με χαλάει.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Θα ΚΑΡΑΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ πολύ Venetica, εμένα κατά σημεία που θύμιζε Gothic 2

Δίκιο έχεις! Κι εδώ για να σε αφήσουν στο Inner City, πρέπει να σε εμπιστευτούν (δηλαδή να κάνεις διάφορα...)!
6 ώρες μέχρι τώρα. Lvl 10.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,333
Εξαρτάται τι είδους παίκτης είσαι, η αντίδρασή μου μετά από ένα δύσκολο σημείο ήταν πάντα "Θεέ μου ευτυχώς τελείωσε, πάω να κλάψω στη γωνία".

Εσύ είσαι καλός!! Εμένα η αντίδραση μου συμπικνώνεται στην φράση, "γυναίκα μια στιγμή, να παραγγείλω καινούργιο _______ (μόνιτορ, πληκτρολόγιο, joystick: συμπληρώστε μόνοι σας την μεταβλητή), γιατί το παλιό κάτι έπαθε και χάλασε!!!"
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,473
Battlefield V, αλλά δεν το πάω τόσο νερό όσο πήγε το 1, δεν ξέρω ίσως δεν είμαι σε φάση για WWII μετά το Doom Eternal τι να πω :p
Έβαλα το medium λίγο σε παύση να έρθει ο ssd να δω αν θα βοηθήσει με τις βουτιές στα frames όταν έχει τους 2 κόσμους .
Στο εν το μεταξύ όλο και κάτι άκυρο θα παίξω να βγει η μέρα, σήμερα έλιωσα Defense Grid και πήρα επιτέλους το 1 από τα 2 achivments για να πάει 100%. Το τελευταίο μου φαίνεται λίγο άπιαστο όμως.
 

tyrion395

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,889
Τελείωσα τα 11-11 memories retold και carrion.
Carrion: Συμπαθέστατο είναι και άξιζει ένα playthrough μέσω pass. Αν όμως το είχα πληρώσει 10-15 ευρώ ίσως και να είχα άλλη άποψη.
Βασικά και ενώ δεν το λες και μεγάλο σε διάρκεια, ίσως είναι μεγαλύτερο απ' όσο θα έπρεπε.
Δεν είναι δύσκολο, δεν υπάρχει μεγάλη ποικιλία σε περιβάλλοντα και εχθρούς, ενώ ο χειρισμός αν και ευχάριστα πρωτότυπος αρχικά, δεν παύει να είναι λίγο μπελαλίδικος. Όλα τα παραπάνω λοιπόν, ενώ για ένα μεγάλο μέρος του παιχνιδιού σε ευχαριστούν και συμβάλουν στο να παίζεις κάτι χαλαρωτικό, κάπου αρχίζουν να εκνευρίζουν και απλά θέλεις να τελειώσει γιατί ότι ήταν να σου δώσει στο έδωσε. Τες πα ξαναλέω είναι pass οπότε δε χάνετε τίποτα. Ένα τίμιο 6-6,5

11-11. Το ξέθαψα από τα άπαιχτα του humble και δε θα πω πολλά .
Απλά αν είναι να παίξετε ΕΝΑ (σχεδόν) walking simulator, ας είναι αυτό το κρυφό(?) αριστούργημα. Βασική ιδέα, πλοκή, παρουσίαση, ερμηνείες, κορύφωση της ιστορίας, ΌΛΑ σε κορυφαία επίπεδα.
Δεν ξέρω αν τα video games είναι τέχνη, ξέρω ότι το memories retold είναι τέχνη. Σε ένα απόγευμα βγαίνει., παίξτε το απνευστί.
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,888
Bald_killer_clone αν μπορείς να σε ρωτήσω και για έναν άλλο αντίπαλο πώς πέφτει. Αν μπορείς να καταλάβεις, και να θυμηθείς, απ' την περιγραφή παρακάτω.

Μετά τον 2ο αρχηγό ανεβαίνεις κάτι σκάλες, όπου 2 άνθρωποι δεν σε αφήνουν μέσα στο κάστρο και μπαίνουν αυτοί. Στα δεξιά σου έχεις 2 δρόμους. Παίρνοντας τον αριστερό δρόμο, στο τέλος του έχει save point. Απ' τα δεξιά του save point είναι ο κατήφορος που οδηγεί στα μνήματα και απ' τα αριστερά του save point είναι το πίσω μέρος του κάστρου. Εκεί λοιπόν υπάρχει ένας ψηλός με full πανοπλία και μεγάλη ασπίδα, που δεν μπορούσα όχι μόνο να τον βγάλω σε καμία προσπάθεια, αλλά και του ρίξω τη ζωή. Γι' αυτό και, μετά από πολλές προσπάθειες, πήγα προς τον κατήφορο. Ήταν σαν να με κλέβει η ΑΙ του παιχνιδιού. Κάθε φορά που πατούσα τη επίθεση, και μάλιστα fast attack, σήκωνε την ασπίδα. ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ! Χώρια η σπαθάρα! Ελάχιστη damage του έκανα κάθε φορά, απ' τα πλάγια με τον (πολύ αργό) Harkyn. Ακόμα και ο 2ος αρχηγός δεν ήταν έτσι!
Κατάλαβα ποιους λες. Με είχαν τσαντισει και εμένα είναι η αλήθεια. Ειλικρινά δεν θυμάμαι την στρατηγική για να τους ρίξεις. Αν έχεις την μεγάλη ασπίδα δοκίμασε να τον κάνεις ramming έχοντας πατημένο το κουμπί για το block καθώς τρέχεις.

Εάν ούτε αυτό δεν πιάνει δεν πειράζει. Έχει απλός ένα secret πίσω από έναν τοίχο εκεί στο βάθος. Προχώρα κανονικά στο παιχνίδι. Κάποια στιγμή αργότερα θα ξαναπεράσεις από εκεί.... δυνατότερος.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,154
Τελείωσα τα 11-11 memories retold και carrion.
Carrion: Συμπαθέστατο είναι και άξιζει ένα playthrough μέσω pass. Αν όμως το είχα πληρώσει 10-15 ευρώ ίσως και να είχα άλλη άποψη.
Βασικά και ενώ δεν το λες και μεγάλο σε διάρκεια, ίσως είναι μεγαλύτερο απ' όσο θα έπρεπε.
Δεν είναι δύσκολο, δεν υπάρχει μεγάλη ποικιλία σε περιβάλλοντα και εχθρούς, ενώ ο χειρισμός αν και ευχάριστα πρωτότυπος αρχικά, δεν παύει να είναι λίγο μπελαλίδικος. Όλα τα παραπάνω λοιπόν, ενώ για ένα μεγάλο μέρος του παιχνιδιού σε ευχαριστούν και συμβάλουν στο να παίζεις κάτι χαλαρωτικό, κάπου αρχίζουν να εκνευρίζουν και απλά θέλεις να τελειώσει γιατί ότι ήταν να σου δώσει στο έδωσε. Τες πα ξαναλέω είναι pass οπότε δε χάνετε τίποτα. Ένα τίμιο 6-6,5

11-11. Το ξέθαψα από τα άπαιχτα του humble και δε θα πω πολλά .
Απλά αν είναι να παίξετε ΕΝΑ (σχεδόν) walking simulator, ας είναι αυτό το κρυφό(?) αριστούργημα. Βασική ιδέα, πλοκή, παρουσίαση, ερμηνείες, κορύφωση της ιστορίας, ΌΛΑ σε κορυφαία επίπεδα.
Δεν ξέρω αν τα video games είναι τέχνη, ξέρω ότι το memories retold είναι τέχνη. Σε ένα απόγευμα βγαίνει., παίξτε το απνευστί.
θα τιμηθεί αυτό σίγουρα αν και ακόμα η τιμή του κρατάει καλά
 
Top Bottom