What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τι Παίζετε Αυτόν τον Καιρό - Part II

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,402
Μιας και βλέπω Star Trek αυτό τον καιρό ψήθηκα να παίξω κανένα space game. Αρχικά σκέφτηκα να πάω σε κάτι παλιό και δοκιμασμενο aka Freelancer, αλλά τελικά λέω να δοκιμάσω κάτι άλλο.

Οπότε είμαι μεταξύ Elite Dangerous και No Man's Sky. Πείτε καμια γνώμη όσοι τα έχετε παίξει μήπως βοηθήσετε να επιλέξω.
Φυσικά δεκτή και οποιαδήποτε άλλη πρόταση.

Έχεις παίξει κανένα από τα παλιά Star Trek games;



 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Έχεις παίξει κανένα από τα παλιά Star Trek games;
Το μόνο Star Trek game που έχω παίξει είναι το Bridge Commander το οποίο μου άρεσε αρκετά. Είδα και τα παραπάνω αλλά δεν ψήνομαι να πω την αλήθεια για κάτι τόσο παλιό (για αυτό και δεν έβαλα ξανά ο Freelancer το οποίο είναι από τα αγαπημένα μου games).

Νομίζω με βλέπω για Elite Dangerous μιας και το βρίσκω με 5€ οπότε ακόμα και να μην μου αρέσει τελικά θα τα βγάλει τα 5€.
Κάποιος από εδώ δεν έπαιζε Elite ή θυμάμαι λάθος;

Βέβαια θα μπορούσα να κάνω ακόμα λίγο υπομονή μέχρι να βγει το Star Citizen :gap:
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,528
δεν το είχε δώσει το σουίνης το ελίτ;
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Ναι όντως αλλά από ότι είδα δεν το είχα πάρει αυτό.
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,620
Έχεις παίξει κανένα από τα παλιά Star Trek games;



Από Elite kai No Man's εγώ έπαιξα πάρα πολύ λίγο το καθένα, ανάμεσα τους προτιμώ Elite, αλλά σίγουρα δεν είμαι ο κατάλληλος να εκφέρω ολοκληρωμένη άποψη.

Από τα retro games που πόσταρε είναι πολύ καλά τα δύο πρώτα και σε βάζουν full σε κλίμα επεισοδίων. Δεν είναι για όλους, αλλά πιστεύω ότι τα συγκεκριμένα είναι -δυστυχώς- τα καλύτερα Star Trek games που θα βρεις.
Θα πρότεινα και αυτό, δεν είναι απαραίτητο ούτε το VR ούτε η παρέα, αλλά σίγουρα θα είναι καλύτερη εμπειρία μαζί με 2-3 άτομα ακόμα.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,158
τo Heavy Rain που το έχω προχωρήσει αρκετά νομίζω είναι αρκετά ποιο κάτω από το Detroit become human.
Eίναι και ποιο παλιό game βέβαια με μερικές ιδέες του τότε να δείχνουν αρτκετά ξεπερασμένες σήμερα αλλά γενικά νομίζω ότι το detroit become human παραμένει κορυφαίo στο επίπεδο γραφής του.
Στο heavy rain υπάρχουν πολλά κλισέ και μερικοί χαρακτήρες είναι εξωφρενικοί.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,098
@Arwindan
Το έπαιξα πρόσφατα, απλά να σε ενημερώσω ότι είναι ένα μεγαλο sandbox στο διάστημα και τίποτε άλλο. Δεν έχει κάτι άλλο να κάνεις, ούτε main story, ούτε τίποτα. Αν έχεις όρεξη για κάτι τέτοιο, προχώρα.
Η @kara θα στα πει καλύτερα.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Θέλω να το γράψω, επειδή με χτύπησε άσχημα.
ΜΕΓΑΛΟ σχεδιαστικό λάθος στο Venetica. Στο παιχνίδι δεν χρησιμοποιείς ασπίδες. Αν και υπάρχει skill γι΄ αυτό. Ακόμα και όσους αντιπάλους σκότωσα, ακόμα και να είχαν ασπίδες, το παιχνίδι δεν μου τις έδινε ως loot, παρά μόνο τα όπλα που χρησιμοποίησαν (συνήθως, swords ή spears). Έτσι, δεν κοίταξα να μάθω το skill περί χρήσης ασπίδων.
Ε λοιπόν μία φάση της μάχης με την 3η αρχηγό, περιλαμβάνει χρήση ασπίδας!!!!!
για να γίνει αντανάκλαση στην ακτίνα που χρησιμοποιεί
Το skill το μαθαίνεις μόνο σε trainers που είναι στην κύρια περιοχή/πόλη του παιχνιδιού (Venice), ενώ η μάχη με την αρχηγό αυτή διεξάγεται σε άλλη περιοχή
στην Αφρική
Φυσικά δεν γίνεται να γυρίσω πίσω αν δεν ολοκληρωθεί η μάχη. Και δεν ολοκληρώνεται χωρίς αυτό.
Ευτυχώς (Δόξα τω Θεώ να πω) που δεν έχω σβήσει κανένα save από την έναρξη του παιχνιδιού (που σε RPG παιχνίδια πάντα σβήνω τα παλιά). Ευτυχώς που τώρα δεν έσβησα. Βέβαια περίπου 2,5 ώρες χαμένες, ώστε να μάθω το skill πριν αναχωρήσω για την περιοχή αυτή.
Όσοι έχουν σκοπό να ασχοληθούν με το παιχνίδι, ας προσέξουν το σημείο αυτό.

Edit: Μ' έσπασε τα νεύρα τώρα. Θα συνεχίσω το Earth 2140 μέχρι το τέλος του...
2ο Edit: Τώρα που ηρέμησα κάπως, να συμπληρώσω για να γίνει πιο κατανοητό, το σχεδιαστικό λάθος δεν είναι ότι δεν έχεις ασπίδα μαζί σου. Έτσι κι αλλιώς δεν έχεις χρησιμοποιήσει ασπίδα μέχρι εκείνη τη στιγμή! Ούτε οι εχθροί ρίχνουν, ούτε οι έμποροι πουλάνε! Οπότε σκέφτεσαι "γιατί να πάρω το skill;"! Tο λάθος είναι ότι εκείνη τη στιγμή της μάχης σού δίνεται μια ασπίδα για να τη χρησιμοποιήσεις πρώτη φορά! Αλλά δεν μπορείς αν δεν έχεις μάθει το skill!
Οι 2,5 h αφορούν πράγματα που έκανα στην περιοχή αυτή πριν φτάσω στην αρχηγό! Έχω save πριν μπω στο πλοίο!
 
Last edited:

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
@Arwindan
Το έπαιξα πρόσφατα, απλά να σε ενημερώσω ότι είναι ένα μεγαλο sandbox στο διάστημα και τίποτε άλλο. Δεν έχει κάτι άλλο να κάνεις, ούτε main story, ούτε τίποτα. Αν έχεις όρεξη για κάτι τέτοιο, προχώρα.
Η @kara θα στα πει καλύτερα.

@Arwindan Το παιχνίδι σου δίνει ένα μικρό σκαφάκι και σε πετάει στο διάστημα. Κάνεις ό,τι θες όποτε θες, δεν υπάρχει κάποιος σκοπός/στόρυ. Έχει υψηλού επιπέδου grinding για να αποκτήσεις άλλο σκάφος και να το εξοπλίσεις με τα απαραίτητα -αναλόγως τις δραστηριότητές σου- modules. Υπάρχουν διάφορα sites στο net που είναι χρήσιμα ανάλογα με τι κάνεις (trading, liner, mining, combat κλπ). Προσωπικά άρχισα την καριέρα μου ως trader και εδώ και αρκετές ώρες liner (λεωφορείο), καλά πάνε οι δουλειές. Elite παίζω πολύ χαλαρά.

No man's sky έπαιξα κανά 10 ώρο, δεν μου έκανε κλικ.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,343
Μιας και βλέπω Star Trek αυτό τον καιρό ψήθηκα να παίξω κανένα space game. Αρχικά σκέφτηκα να πάω σε κάτι παλιό και δοκιμασμενο aka Freelancer, αλλά τελικά λέω να δοκιμάσω κάτι άλλο.

Οπότε είμαι μεταξύ Elite Dangerous και No Man's Sky. Πείτε καμια γνώμη όσοι τα έχετε παίξει μήπως βοηθήσετε να επιλέξω.
Φυσικά δεκτή και οποιαδήποτε άλλη πρόταση.

Roguelike: Approaching Infinity , Everspace, Infinite Space - Sea of Stars

2D/Top Down: 3030 Deathwar Redux - A Space Odyssey, Cosmonautica, Deep Sky Derelicts, Destination: Sol, Endless Sky, Halcyon 6: Lightspeed Edition, Interstellaria, Landinar: Into the Void, Space Rangers HD: A War Apart, Star Traders: Frontiers, Starcom:Nexus

3D (Γενικά, γιατί θα το ξενυχτίσω εάν φτιάξω και υποκατηγορίες): Empyrion - Galactic Survival, End Space, Evochron Legacy, Galaxy on Fire 2, Helium Rain, House of the Dying Sun, Hyperspace Delivery Service, Parkan 2, Star Control - Origins, Starpoint Gemini Series, Rebel Galaxy, Rebel Galaxy - Outlaw, Star Wars - X Wing Alliance (με το XWA Upgrade Mod).

Νομίζω ότι φτάνουν

για αρχή!!!!!!!
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,528
έβαλα σήμερα τον MX500 m.2 και πέρασα το medium να δω αν θα στρώσει λίγο η φάση με το slowdown, αφού τα διάφορα που διάβαζα σε recommended spects με έκαναν να πιστεύω ότι το ότι το έτρεχα από παλιό hdd ήταν μέρος του προβλήματος. Τελικά απλά είναι γουρούνι το παιχνίδι, οπότε και τα έριξα όλα στο... medium για να το χαρώ.

Μέχρι τώρα αρκετά ωραίο, έχω κανά 2 σημεία που θα έλεγα μου έσπασε τα νεύρα, αλλά τα έχω κιόλας ξεχάσει από το μεσημέρι, δεν θα ήταν τίποτα φοβερό τότε. Χέστηκα πάνω μου και σε κανά 2 φάσεις... μπρρ να το πιάσω τώρα μέσα στην άγρια νύχτα ή θα έρθει να με σκουντήξει η γυναίκα για ύπνο και θα πεταχτώ ουρλιάζοντας; :p
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Αγοράστηκε και κατεβαίνει το Elite Dangerous. Για να δούμε..
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,158
και τα δύο space game που ανέφερες έχουν άπειρο χρόνο για αρχή να ασχοληθείς και σε κολλάνε αρκετά.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,960
Έφτασα τις 40κάτι ώρες στο Ηollow Knight, οπότε νομίζω είναι ώρα για επανεξέταση των αρχικών εντυπώσεων. Με βάση την πρόοδό μου έχω σίγουρα άλλες 10-15, εκτός κι αν απογοητευτώ και το παρατήσω πρόωρα (ήδη έπεσα σε 2-3 optional encounters που δεν μπορώ να βγάλω).

Ο εντομόκοσμος όσο τον ανακαλύπτεις τόσο σε κερδίζει. Έχουν κάνει ωραία δουλειά σ'αυτό το κομμάτι, υπάρχουν κάποιες πολύ όμορφες οθόνες και μπόλικοι καλοσχεδιασμένοι χαρακτήρες.
Τα levels κρύβουν πολλά μυστικά και συχνά ανεβάζουν την αδρεναλίνη π.χ. όταν βρίσκεις μια καινούργια περιοχή γεμάτη άγνωστους κινδύνους και ψάχνεις στα τυφλά, παλεύοντας να επιβιώσεις μέχρι το επόμενο checkpoint. Φυσικά πολλές φορές η ένταση δίνει τη θέση της στον εκνευρισμό για κάποιον άδικο θάνατο ή ένα σημείο με υπερβολικά απαιτητικό platforming που σου τσακίζει τα νεύρα. Δυστυχώς το παιχνίδι είναι τεράστιο και το backtracking μπορεί να σε καταβάλλει. Τουλάχιστον ο χάρτης (αφού τον βρεις) βοηθάει πολύ.
Το σενάριο/lore δυστυχώς παραμένει μάλλον αδιάφορο. Οι σκόρπιες αναφορές και υπαινιγμοί δεν μου γαργαλούν ιδιαίτερα την περιέργεια, θα προτιμούσα μια πιο συμβατική αφήγηση όπως στο Ori. Επιμένω στην άποψή μου ότι το ύφος του είναι lite Dark Souls και δεν το λεω για κακό.
Γραφικά και ήχος είναι οκ, τίποτα το συγκλονιστικό αλλά κάνουν μια χαρά τη δουλειά τους.
Τα bosses σε γενικές γραμμές με ταλαιπωρούν αρκετά, κάτι που εν μέρει οφείλεται στα μέτρια skills μου κι εν μέρει στον σχεδιασμό τους. Κάποιες μάχες είναι απολαυστικές, παρά τη δυσκολία τους ενώ άλλες θέλουν υπερβολικό trial & error και κουράζουν. Το ίδιο ισχύει και για τα platforming challenges. Πάντως κάθε boss έχει τα δικά του mechanics, πράγμα αν μη τι άλλο εντυπωσιακό δεδομένου του πόσα συναντάς.
Προσωπικά θα ήθελα να υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να κάνεις grind για να καλύψεις κάπως το skill gap όταν φτάνεις σε σημεία "git gud or get out". Αλλιώς απλά αποδέχεσαι ότι το υπόλοιπο παιχνίδι δεν είναι για τα skills σου και ρίχνεις uninstall, κάτι που μετά από 30-40 ώρες ενασχόλησης είναι εξοργιστικό.
Γενικά το currency του παιχνιδιού από ένα σημείο και μετά φαντάζει άχρηστο, έχω μαζέψει 15-16k αλλά κανείς δεν τα θέλει :( Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος epic έμπορος αργότερα αλλά και πάλι χλωμό το κόβω να πιάσει τόπο όλο αυτό το χρήμα.

Θα επανέλθω με ολοκληρωμένες εντυπώσεις όταν το τελειώσω. Ως τώρα θα του έβαζα ένα 8/10 – πολύ καλό παιχνίδι, αλλά σίγουρα όχι masterpiece.

Κατά τα άλλα παίζουμε Overcooked με τον ΠΕ και μετά δεν μιλιόμαστε όλο το βράδυ επειδή κάποιος έκαψε το μπέργκερ και χάσαμε το τρίτο αστεράκι. 10/10 co-op εμπειρία, would recommend.
Επίσης δοκιμάσαμε το Man of Medan, το οποίο ως τώρα είναι συμπαθητική b-moviά αλλά όχι ιδιαίτερα τρομακτικό ή καλογραμμένο. Όταν το τελειώσουμε, λέω να κατεβάσω επιτέλους το Medium να δω αν το αντέχει η σακαράκα μου.
 
Last edited:

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,820
Geo τα δίνεις για να αναβαθμίσεις το nail και να αγοράσεις τα charms. Κυρίως εκεί φεύγει το χρήμα, και σε κάτι άλλα δευτερεύοντα τύπου tolls, notches κλπ. Υπάρχει ένας έμπορος από τα dlc που ζητάει τρελά ποσά για *spoilers*
Ελπίζω να χρησιμοποιείς το downward slash, βασική κίνηση που έχεις από την αρχή. Είναι πολύ πιο χρήσιμη απ ΄ό,τι μπορεί να φαντάζεσαι.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,960
Χμμμ downward slash; Εννοείς την κίνηση για να σπας τις χαλαρές πέτρες στο πάτωμα; Μάλλον όχι γιατί αυτή δεν την έχεις από την αρχή :unsure:

Ή μήπως το απλό χτύπημα προς τα κάτω που είναι για να χοροπηδάς πάνω στα ειδικά μανιτάρια και κάτι υδρόβια τέρατα; Αν εννοείς αυτό τότε δεν μπορώ να πω ότι το χρησιμοποιώ ιδιαίτερα, όχι :(

Τον έμπορο απ'το DLC μάλλον δεν τον συνάντησα ακόμα, εκτός αν εννοείς τη μυγούλα(?) στην πόλη που ξεκλειδώνει items σε δύο φάσεις (τα αρχικά όταν τον σώζεις και μετά αφού του φέρεις το κλειδάκι). Charms έχω πάρει όσα βρήκα (γενικά έχω ξεκλειδώσει 29/40 νομίζω) και το nail το αναβάθμισα τρεις φορές. Τώρα θέλει τρία pale ores για το επόμενο -μάλλον τελευταίο- level αλλά έχω μονάχα ένα. Πάντως, πλήρωσα ήδη μπόλικα tolls καθώς και τους τρεις trainers για να μου μάθουν τις ειδικές κινήσεις.
Επίσης βρήκα έναν τύπο που φτιάχνει μάσκες αλλά δεν ανοίγει διάλογος για shopping και γενικά δεν τον αξιοποίησα ακόμα με κάποιο τρόπο 🤷‍♂️
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
Επιμένω στην άποψή μου ότι το ύφος του είναι lite Dark Souls και δεν το λεω για κακό
πανω σε αυτο θα βγω να πω οτι τα dark souls απο αλλου το πηραν τον τροπο που λενε την ιστορια τους και το θεωρω ιεροσυλια να αποκαλείτε dark souls-lite ο παρομοιος τροπος :p
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,820
Ναι, το απλό χτύπημα προς τα κάτω εννοώ. Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις απεριόριστα σαν pogo stick πάνω σε εχθρούς και spikes. Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και για παρατείνεις το άλμα σου ή να αποφύγεις επιθέσεις (ανεξάρτητα αν κάνεις ζημιά ή όχι), ακόμα κι αν έχεις το dash ή το double jump. Θέλει λίγο εξάσκηση αλλά βοηθάει και το γενναιόδωρο arc που χτυπάει.

Δείγμα



Get creative.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
Θα με κάνετε να το ξαναπεράσω λαμόγια.
 
Top Bottom