What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τι Παίζετε Αυτόν τον Καιρό - Part II

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,490
Όταν τελειώσεις Mad Max, θα εκτιμούσα 2 λόγια πλιζ!

To παιχνίδι το χα τερματίσει πριν 2 χρόνια (Δεκέμβρης του 2018 περίπου), αλλά τώρα το ξανάπιασα για να τελειώσω ότι είχα αφήσει στη μέση. Τα Side Quests τα χα κάνει όλα, απλά πήγα για Collectibles και άκυρα Achievements τώρα.

Στην ατμόσφαιρα του παιχνιδιού έχουν κάνει θαύματα.
Τα μόνα αρνητικά που μπορώ να προσάψω στο παιχνίδι είναι :
1) Η μικρή ποικιλία σε σωματότυπους/μοντέλα trashy εχθρών.
2) Η συνεχής απειλή των καταιγίδων κάποιες φορές καταντάει σπαστικιά.
3) Κάποια μικρά bugs εδώ και κει + ότι κάποιες φορές και στη loading screen άμα παίζω ώρα, μπορεί να κολλήσει και να θέλει Alt+F4.

Δεν ανακαλύπτει ξανά τον τροχό (αφού βασίζεται περισσότερο σε Batman όσον αφορά τις μάχες αλλά και Tomb Raider - όσον αφορά τα loot mechanics), αλλά αν σ'αρέσει ο κόσμος του Μax Rockatansky θα το εκτιμήσεις δεόντως το παιχνίδι.
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,620
Το Mad Max ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ setting, το καραγούσταρα. Αλλά μου την έσπασε που έπρεπε να "grindάρω" για να προχωρήσει σε κάποια φάση το story, και το παράτησα κάπου στις 20-30 ώρες. Μου άρεσε πάρα πολύ το sniping και σε βοηθάει και πολύ. Αλλά παραμένει το γεγονός ότι πάσχει από ότι πάσχουν όλα -σχεδόν- τα open world games. Μεγάλο map που για να γεμίσει βάζουμε παντού "τα ίδια" camps και "jumping puzzles" και "dungeons". Δε θα με χαλούσε πραγματικά αν όλο το map περιοριζόταν στο μισό περίπου. ή και στο 1/3 αλλά αυτό ίσως επηρέαζε και το story.
Συμπτωματικά, πιστέυω ότι τα games που έχουν παρόμοιο setting αλλά κάνανε πολύ καλύτερη δουλεία στο map design, (και δεν είναι ότι λείπει και vehicle combat αλλά σε αυτό το τομέα δε τα συγκρίνω με Mad Max) είναι τα Borderlands.

Edit: να αναφέρω ότι γενικά μου τη δίνει όταν ένα game σε υποχρεώνει να "grindάρεις". Ακόμα και το αγαπημένο μου Gothic. Απαιτεί να είσαι οπωσδήποτε 5 level π.χ. για να σε κάνει fully embrace μια community. Δε θέλω ρε μλκ Diego, έκανα αυτά που ήθελες? Έλυσα το πρόβλημα του Thorus? Τι πειράζει αν είμαι 3 level? Εγώ δεν έχω θέμα, ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΚΕΦΑΛΙ θα φάνε οι αράχνες!
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,844
Τέλος το 2ο playthrough σε Expert στο Atom RPG.

Ολοκλήρωσα και ένα playthrough στο Thronebreaker: The Witcher Tales. Με εξέπληξε ευχάριστα καθώς είναι μόλις το 2ο card game που μου κέντρισε το ενδιαφέρων να ασχοληθώ (το άλλο ήταν το Gwent 😉 ). Αν και ξεκίνησα 2ο σε Bonebreaker δυσκολία, δεν ξέρω εάν θα το ολοκληρώσω, καθώς το καλύτερο κομμάτι για εμένα που ήταν τα puzzles, δεν έχουν ενδιαφέρων αφού τα λύσεις ήδη μια φορά. Το μόνο που με κρατάει ακόμα είναι το πόση διαφορετική είναι η Bitch Meve από την all-goody του πρώτου playthrough μου.

Φτάνω στο τέλος του PoE 2:deadfire φαντάζομαι (μόλις τελείωσα με το ηφαίστειο) και το θεωρώ πολύ καλύτερο από το πρώτο σε όλα, αλλά ειδικά σε story που στο 1 δεν είχα κανένα ενδιαφέρων.

Τέλος, έφτασε επιτέλους η στιγμή και ξεκινάω το Disco Elysium (και πάλι ένα μεγάλο ευχαριστώ στον @mindraven για το δώρο του ) με 5/3/2/2 Logic character. Ελπίζω να μην καταλήξω μόνο στο τέλος στο συμπέρασμα ότι η πιο λογική πράξη είναι να τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα 😅
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,943
Μου αρέσει που βλέπω τέτοια σύγκλιση απόψεων για το Mad Max, θα εμπιστευτώ RQ και θα προσθέσω στο wishlist, θενκ γιου.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,689
Χώθηκα στο τελευταίο League του Path of Exile, έφτασα έναν Templar ως level 80, έκανα μάψ επιπέδου 4-5, και κάπου εδώ άρχισε να επέρχεται ο κορεσμός.

Έπειτα τσίμπησα για 4 ευρώ το XCOM 2 στο Steam επιτέλους, συνέχισα το campaign που είχα ξεκινήσει το 2017 όταν το Steam το είχε διαθέσει δωρεάν για ένα ΣΚ, και το ολοκλήρωσα επιτυχώς.

Και τώρα επέρχεται το σταυροδρόμι: να τσιμπήσω και κάνα War of the Chosen εξπάνσιον για το XCOM 2? Να τσεκάρω το Daggerfall Unity? Να επανέλθω στο Bannerlord που φαντάζει σπαρταριστό μετά και το τελευταίο του update? Να τραβήξω κάνα νέο playthrough στο TIE Fighter, στο Indiana Jones and the Last Crusade ή στο Hammer of the Gods?
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,821
Εντάξει, έχει περιθώριο να ξαναγίνει (πολυ)ακόρεστος στην επόμενη league.
αλλά ειδικά σε story που στο 1 δεν είχα κανένα ενδιαφέρων

tumblr_ms9pqoJ5Ix1so6usgo1_1280.jpg
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,098
Χώθηκα στο τελευταίο League του Path of Exile, έφτασα έναν Templar ως level 80, έκανα μάψ επιπέδου 4-5, και κάπου εδώ άρχισε να επέρχεται ο κορεσμός.
Εκεί ακριβώς νομίζω είναι το σημείο που ο παίκτης ή το παρατάει, ή δεν το παρατάει ποτέ.
Γιατί εκεί ακριβώς σε βγάζει το παιχνίδι απ' το "θερίζω τα πάντα" και θέλει αναβάθμιση στο gear, crafting, στα πάντα, να αρχίσει το grinding κλπ.

Καλύτερα να λιώσεις xcomάρα. Και πολύ άργησες. Προφανώς Wrath of the Righteous War of the Chosen.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,821
Οι χάρτες είναι εκεί που ξεχωρίζει η ήρα από το στάρι, οι πλεμπαίοι SSF από τους τσαντ τρέηντ αλτ-τάμπερς.
Εκεί ουσιαστικά βλέπεις πόσο ανθεκτικό mouse έχεις σκληρός είσαι.
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,620
Χώθηκα στο τελευταίο League του Path of Exile, έφτασα έναν Templar ως level 80, έκανα μάψ επιπέδου 4-5, και κάπου εδώ άρχισε να επέρχεται ο κορεσμός.

Έπειτα τσίμπησα για 4 ευρώ το XCOM 2 στο Steam επιτέλους, συνέχισα το campaign που είχα ξεκινήσει το 2017 όταν το Steam το είχε διαθέσει δωρεάν για ένα ΣΚ, και το ολοκλήρωσα επιτυχώς.

Και τώρα επέρχεται το σταυροδρόμι: να τσιμπήσω και κάνα War of the Chosen εξπάνσιον για το XCOM 2? Να τσεκάρω το Daggerfall Unity? Να επανέλθω στο Bannerlord που φαντάζει σπαρταριστό μετά και το τελευταίο του update? Να τραβήξω κάνα νέο playthrough στο TIE Fighter, στο Indiana Jones and the Last Crusade ή στο Hammer of the Gods?
Daggerfall Unity, γιατί ο πονηρός εσένα περιμένω να το παίξεις πρώτα για να αποφασίσω.:gap:
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Μιας και βλέπω Star Trek αυτό τον καιρό ψήθηκα να παίξω κανένα space game. Αρχικά σκέφτηκα να πάω σε κάτι παλιό και δοκιμασμενο aka Freelancer, αλλά τελικά λέω να δοκιμάσω κάτι άλλο.

Οπότε είμαι μεταξύ Elite Dangerous και No Man's Sky. Πείτε καμια γνώμη όσοι τα έχετε παίξει μήπως βοηθήσετε να επιλέξω.
Φυσικά δεκτή και οποιαδήποτε άλλη πρόταση.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,531
no mans sky από εμένα, το star trek είναι ο λόγος που έφαγα σκάλωμα με αυτό το παιχνίδι
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,943
Αν σε τραβάει το exploration κομμάτι, έχω ακούσει ύμνους για το Outer Wilds, αλλά δεν το έχω παίξει ακόμα.

Τριλογία Mass Effect επίσης, αν δεν έχεις δει. Ωστόσο έχει νόημα να περιμένεις τα remastered πλέον.
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Αν σε τραβάει το exploration κομμάτι, έχω ακούσει ύμνους για το Outer Wilds, αλλά δεν το έχω παίξει ακόμα.

Τριλογία Mass Effect επίσης, αν δεν έχεις δει. Ωστόσο έχει νόημα να περιμένεις τα remastered πλέον.
Δεν το γνώριζα το Outer Wilds. Όντως έχει πολύ καλές βαθμολογίες και σχόλια. Από ότι είδα εξερευνεις ένα συγκεκριμένο ηλιακό σύστημα ξανά και ξανά μέχρι να λύσεις τα μυστήριά του, οπότε δεν ξέρω κατά πόσο ταιριάζει σε αυτό που θα ήθελα (όπως τα 3 παιχνίδια που ανέφερα παραπάνω.
Τα Mass Effect τα έχω παίξει.

no mans sky από εμένα, το star trek είναι ο λόγος που έφαγα σκάλωμα με αυτό το παιχνίδι
Το μονο που με φοβίζει σε αυτό ειναι μήπως είναι ψιλό μονότονο το όλο πράγμα και κουράσει γρήγορα.
 

Savatar

Blackguard
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,408
Το NMS έχει ακόμα πολλά κενά που πρέπει να καλύψει για να θεωρηθεί ολοκληρωμένο παιχνίδι. Μια παιξιά για το main story αξίζει, αλλά εγώ θα πρότεινα να περιμένει κάποιος μερικά updates ακόμα. Για το Elite ψήνομαι και εγώ να το αρχίσω σύντομα (είχα παίξει λίγο πριν 2-3 χρόνια, υποθέτω θα έχουν αλλάξει αρκετά).

Edit : Α, και Everspace 2 έχει βγει, αλλά δυστυχώς Early Access ακόμα. Έχω διαβάσει τα καλύτερα πάντως! Το 1 από πλευράς χειρισμού ήταν αρκετά κοντά στο Freelancer!
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Όντως ωραίο φαίνεται και το Everspace 2!
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,531
Ανάλογα πως θα παίξεις υποθέτω, εγώ προσωπικά με το που μπήκα δεν έκανα τίποτα άλλο από να αρχίσω την εξερεύνηση πλανητών. Και μην φανταστείς, ζήτημα να πήγα σε 20 πλανήτες στις 80 φεύγα ώρες που έπαιξα. Μόνο και μόνο η καταγραφή ειδών και πετρωμάτων στην αρχή με συνεπήρε για κάποιο λόγο, και ακούγεται βαρετό.

Μου φαίνεται λίγο αδύνατο να βαρεθείς πριν κλείσεις 50 ώρες, εκτός αν δεν σε ενδιαφέρει καθόλου το exploration και base building.

Κάθε κόσμος είναι διαφορετικός, άρχισα να βλέπω επαναλαμβανόμενα μοτίβα μετά τις 50 ώρες και αυτά δεν είναι καρμπόν, μέχρι να φτιάξεις την πρώτη βάση σου (όχι απαραίτητο, αλλά ευχάριστο και βοηθάει να έχεις), να προχωρήσεις λίγο κανένα quest, να μάθεις καμιά εξωγήινη γλώσσα, να φτιάξεις το fleet σου, να βρεις κανένα σκάφος που να γουστάρεις και να το αναβαθμίσεις κτλ κτλ θα περάσουν πάρα πολλές ώρες.

Βασικά δεν έχεις gamepass από την προσφορά; το έχει μέσα. Αν δεν έχεις νομίζω ισχύει ακόμα προσφορά 1 μήνας 1€. Δεν ξέρω αν θα σου αρέσει αλλά όλο αυτό το "εγώ, το σκάφος και η τεχνολογία μου vs the universe" μου έβγαλε πολύ την φάση του startrek που το σκάφος είναι αυτόνομο και προσπαθεί να εξασφαλίσει resources ή ακόμα και να αναπτύξει ή προσαρμόσει νέες τεχνολογίες για την επιβίωση του.

Εγώ τώρα έχω πάθει σύνδρομο στέρησης και ήμουν έτοιμος να το βάλω πάλι χθες, αλλά η αλήθεια είναι αφού τερμάτισα και το story δεν έχει κάτι άλλο να μου προσφέρει, ότι μπορούσα να κάνω, το έκανα. Βάση σουπερ έκανα (σκατά στο xbox app που δεν κράτησε τα screenshots...) το fleet μου το έκανα, σκάφος που μου άρεσε βρήκα και το αναβάθμισα, νέους πλανήτες και μορφές ζωής βρήκα, τεχνολογίες έμαθα, πολιτισμούς ανακάλυψα, το story το τελείωσα, ε οκ.

Δεν ξέρω τι να κάνω τώρα, λέω να πιάσω astroneer.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
kingdom come προχωραει αργα (που θα παει καποτε θα το τελειωσω). και για καποιο λογο ξανακυλησα στο eso.
 
Top Bottom