What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τι Παίζετε Αυτόν τον Καιρό - Part II

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Μόλις τελείωσα το trip down memory lane των πρώτων δύο Max Payne. Μου έλειψε αυτή η νουάρ αισθητική, με όλα της τα κλισέ. Πείτε με μπάρμπα, αλλά δεν τα φτιάχνουν όπως παλιά.

Μέχρι την άδεια (και τη συνέχεια του Γουίτσορα του Τρίτου) με βλέπω να φυτεύω καμιά κολοκύθα στο Stardew Valley.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Λιγο δυσκολη η ζωη μετα το Witcher 3. Χθες ξεκινησα προβες με το Dungeon Crawl Stone Soup. Ειναι ο υπερτατος χρονοφαγος και οτι πρεπει για λιγη 3D αποτοξινωση, μπας και επιστρεψω στους κανονικους ρυθμους. Ξεκινησα με την text μορφη αλλα ειπα να μην το κανω λυσσα.
dcss.png
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
ο κοτζιμα μέσω του ειδωλου ξέρει που μένεις.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Death Stranding. Ξέρει κανείς αν η υπερβολική δόση Kojima είναι επικίνδυνη για την υγεία;

Θα έχουμε review ή θα μας πεις εντυπώσεις εδώ μέσα;
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Τέλος και το Of Orcs and Men.
Ενδιαφέρουσα ιδέα σεναριακά, αλλά πέρα από αυτό το παιχνίδι πάσχει πραγματικά σε όλους τους τομείς. Αφήνω εντελώς έξω τον τεχνικό τομέα, μιας και συνήθως δεν με απασχολεί και ιδαίτερα.
Εξέλιξη πλοκής της πλάκας όπως και γενικά η όλη παρουσίαση (άμα ξαναδώ orc να χειροκροτούν θα πηδηχτώ από το παράθυρο). Οι μάχες εντελώς βαρετές και διεκπεραιωτικές ενώ και το επίπεδο δυσκολίας είναι ότι να ΄ναι, μιας και δυσκολεύτηκα περισσότερο στην αρχή του παιχνιδιού παρά στο τέλος.
Ανάπτυξη χαρακήρων για τα μάτια του κόσμου, όπως και το loot (αν θυμάμαι σωστά τελείωσα το παχνίδι με loot που βρήκα σχετικά στην αρχή απλά κάνοντάς το upgrade).

Γενικά το μόνο που έχει να δείξει το παιχνίδι είναι η διαφορετική οπτική του απένταντι στα αγαπητά Orcs και Goblins.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Μετά από μια περίοδο άνω του 1,5 μήνα που είχα να παίξω "εμπορικό" παιχνίδι, λόγω κάποιων εξετάσεων που είχα, συνεχίζω πλέον το Ultima 9.
Υ.Γ.: Όχι ότι δεν έπαιζα τίποτα, απλά την έβγαζα με σφηνάκια-παιχνίδια απ' το itchio, όπως το Project Kat (που φέρνει λίγο στο Ib), το The Last Cosmonaut, τα Ice Baby Adventure 1&2, το Bleakshore, κ.ά.. Παιχνίδια το πολύ μισής ώρας το καθένα.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Batman Arkham City

Είχα παίξει πριν πολλά χρόνια το Asylum (6! σύμφωνα με το Steam) και μου είχε αρέσει πολύ. Ήρθε και η σειρά του City έπειτα από αρκετές αναβολές. Πολύ ευχάριστο παιχνίδι. Εμπλουτίζει και εμβαθύνει τον προκάτοχό του σε όλα τα σημεία. Μικρό μικρό παράπονο ήταν η τελική μάχη κάπως αδιάφορη, θα προτιμούσα η μάχη με τον Ra's al Ghul να ήταν η τελική αφού υπερείχε τόσο σε δυσκολία όσο και σε δέος. Ωραίο και το Story της Catwoman, δυναμική αρχή έχει και το Harley Quinn's Revenge που μου έχει απομείνει για να ολοκληρώσω τον τίτλο.

 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,272
Batman Arkham City

Είχα παίξει πριν πολλά χρόνια το Asylum (6! σύμφωνα με το Steam) και μου είχε αρέσει πολύ. Ήρθε και η σειρά του City έπειτα από αρκετές αναβολές. Πολύ ευχάριστο παιχνίδι. Εμπλουτίζει και εμβαθύνει τον προκάτοχό του σε όλα τα σημεία. Μικρό μικρό παράπονο ήταν η τελική μάχη κάπως αδιάφορη, θα προτιμούσα η μάχη με τον Ra's al Ghul να ήταν η τελική αφού υπερείχε τόσο σε δυσκολία όσο και σε δέος. Ωραίο και το Story της Catwoman, δυναμική αρχή έχει και το Harley Quinn's Revenge που μου έχει απομείνει για να ολοκληρώσω τον τίτλο.



Περιέργως υπάρχει αρκετός κόσμος που προτιμά το Asylum από το City, νομίζω λόγω της αντιπάθειας στο open world. Εγώ συμφωνώ ότι το City ήταν ανώτερο σε όλα. Είμαι πολύ περίεργος να δω τι εντύπωση θα σου μείνει από το Arkham Knight το οποίο προσωπικά με απογοήτευσε.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
τέλος το batman arkham asylum. αν εξαιρέσεις τα challenges που αγνόησα όλα τα άλλα (nigma riddles-spirit of arkham) τα έκανα. αμφιβάλω βασικά αν θα καθίσω να κάνω τα challenges ακομα και τώρα που τελείωσα το story. κατευθείαν με βλέπω για arkham city.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Δυστυχώς όσο προχωράει η σειρά, τόσο πιο χρονοβόρα και εξωφρενικά γίνονται τα challenges και τα Riddler trophies, με αποκορύφωμα το Arkham Knight όπου άνετα σου τρώνε τη διπλάσια ώρα από το κυρίως παιχνίδι αν τα κυνηγάς όλα. Χώρια που βλακωδώς έχουν "κρύψει" το true ending του παιχνιδιού (και μάλλον και της σειράς; ) πίσω από το πλήρες completion του game για να σε υποχρεώσουν να τα ψάξεις όλα. Τραγικό.

Ωστόσο, στην προσωπική μου κλίμακα, το Arkham Knight εξακολουθεί να είναι καλύτερο του City, που μου φάνηκε εντελώς ανόητο σεναριακά και ειδικά όσο πλησιάζει το endgame, Σίγουρα παίζει ρόλο ότι δεν με ενόχλησε ιδιαίτερα το batmobile ως mechanic. Ο σχεδιασμός των challenges που το αφορούσαν είναι που ήθελε αρκετή δουλίτσα.
 
Last edited:

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,669
τέλειωσα το swapper, νομίζω πέτυχαν μια πολύ καλές ισορροπίες. Είχε τόση ακριβώς δυσκολία ώστε να το παίξω στο χαλαρό χωρίς να εκνευριστώ αλλά να φαίνεται ότι έχει ένα επίπεδο. Και τελείωσε ακριβώς πάνω στην ώρα που ένιωθα ότι δεν είχε κάτι άλλο να προσφέρει.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Πως ειναι? Εχει πολλη δραση?
στο παιχνίδι κατά βάση περπατάς. ε ανά 2ωρο ίσως ρίχνεις και κάνα πιστολίδι
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,272
Πως ειναι? Εχει πολλη δραση?

Πολύ λίγη μέχρι τώρα. Ακόμα και όταν έχει κάποια δράση δεν είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα.
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,850
Death Stranding. Ξέρει κανείς αν η υπερβολική δόση Kojima είναι επικίνδυνη για την υγεία;
Δεν γνωρίζω αλλά για τις ηλικίες άνω των δεύτερων -αντα, τα πολλά Monster είναι επικίνδυνα.
Review, ενδεχομένως σε βίντεο.
Γραπτό πλζ.
Τέλος και το Of Orcs and Men.
Ενδιαφέρουσα ιδέα σεναριακά, αλλά πέρα από αυτό το παιχνίδι πάσχει πραγματικά σε όλους τους τομείς. Αφήνω εντελώς έξω τον τεχνικό τομέα, μιας και συνήθως δεν με απασχολεί και ιδαίτερα.
Να παίξεις τα Styx αν σου αρέσει το stealth genre
τέλειωσα το swapper, νομίζω πέτυχαν μια πολύ καλές ισορροπίες. Είχε τόση ακριβώς δυσκολία ώστε να το παίξω στο χαλαρό χωρίς να εκνευριστώ αλλά να φαίνεται ότι έχει ένα επίπεδο. Και τελείωσε ακριβώς πάνω στην ώρα που ένιωθα ότι δεν είχε κάτι άλλο να προσφέρει.
Το είχα παίξει και εγώ πριν χρόνια. Πολύ όμορφο. Σε γαληνευει η Ambient μουσική του.
Πρέπει να το είχα φτάσει προς το τέλος, δεν θυμάμαι. Έπρεπε σε έναν γρίφο να βάλω και τους 4 κλώνους να ανοίξουν ταυτόχρονα 4 πόρτες και δε κατάφερα ποτέ να λύσω τον γρίφο και να τερματίσω το παιχνίδι.
 
Top Bottom