What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τι Παίζετε Αυτόν τον Καιρό - Part II

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Τέλος του Divinity 2: Developer's Cut στις περίπου 65 h με 47 lvl.
Μεγάλη μορφή του παιχνιδιού ο Bellegar...!

Σου άρεσε; Πιστεύω ότι το παιχνίδι είναι υποτιμημένο, εμένα μου άρεσε αρκετά.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Σου άρεσε; Πιστεύω ότι το παιχνίδι είναι υποτιμημένο, εμένα μου άρεσε αρκετά.

Είχα κολλήσει πολύ! Αφού το θεωρώ ως το δεύτερο καλύτερο, μόνο μετά απ' το Witcher 3, τρίτου προσώπου RPG που έχω παίξει. Αλλά και πιο ευχάριστο και ανάλαφρο απ' αυτό. Ίσως επειδή ήταν και πολύ μικρότερο και, ως εκ τούτου, στιβαρότερο στη δομή. Μην βλέπετε τις 65 h, διάβασα ότι άλλοι το τερμάτισαν και σε 40, είναι το πόσο είναι διατεθειμένος να ψάξει κανείς. Το ότι οι εχθροί δεν επανεμφανίζονται στο κυρίως παιχνίδι, με έκανε να πηγαίνω παντού. Το πήγαινα με την ησυχία μου, και πάλι κατάλαβα ότι έχασα 3-4 πράγματα. Υπάρχει μεγάλη έμφαση στη λεπτομέρεια, που όμως δεν στοιχίζει αν δεν την θέλεις! Επίσης, το χιούμορ της Larian στο Divinity: Original Sin 1 (δεν έχω παίξει το 2) υπάρχει και εδώ! Ίσως είναι τετριμμένο να το γράψω, αλλά υπάρχουν quests που πραγματικά δεν βρίσκονται σε άλλο RPG. Γίνονται μόνο εδώ! Όπως
Το να οδηγήσεις μια ομάδα γουρουνιών στον ιδιοκτήτη τους λέγοντάς στο "alpha" γουρούνι μια λέξη! Και ώρες μετά στο expansion υπήρχε μια πόρτα που ήθελε να πεις κωδικό (όπως υπάρχουν στο παιχνίδι) και είχε την επιλογή της λέξης αυτής! Και η πόρτα απάντησε: "δεν πιστεύω τώρα να μου οδηγήσεις εδώ γουρούνια". Αυτό μετά από πολλές ώρες παιχνιδιού!

Ή
Ένας που ο Bellegar (ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΡΦΗ) τον είχε κάνει soul forging με μια κότα και έτσι την έψαχνε για να μην πάθει τίποτα η κότα και σκοτωθεί κι αυτός! Επειδή δεν τον πίστεψα, σκότωνα συνέχεια τις κότες που ήταν στην ευρύτερη περιοχή του! Και τελικά πέθανε...

Τί να άλλο να πρωτογράψω, εντάξει.
Άλλος με ζήτησε να σώσω τη γυναίκα του από τέρατα στο σπίτι τους. Μόλις την έσωσα, πήγε να τον κατσαδιάσει, γιατί δεν πήγε να τη σώσει ο ίδιος! Μόλις του ζήτησα την ανταμοιβή για να κλείσει το quest μου λέει το μοναδικό: "Την έσωσες που την έσωσες, έπρεπε να την αφήσει να βγει και απ' το σπίτι;!!!!"

Άλλο ο σεβασμός που έβλεπες από τους γύρω σου. Επειδή είσαι ο Dragon Knight που θα μας σώσει, όχι ο nameless των Gothic!
Δεν γράφω άλλο...
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Πραγματικά έχει πολλά φευγάτα quests και easter eggs το Divinity II, το είχα ευχαριστηθεί με την ψυχή μου όταν το έπαιξα τότε. Μόνο το μονότονο τελευταίο κομμάτι με τις πολιορκίες των οχυρών να μην είχε...
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
ναι, πολυ ωραιο παιχνιδι, αν και τελειως διαφορετικο απ τα 2 πρωτα που λατρεψα. ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΤΒ...
κατα τ άλλα, αυτο ακριβως που λεει ο μαλαντρόι. γενικα υπερτιμημενο και βαρετο μετα τα πρωτα 15 λεπτα το τοτε μεγαλο σελινγκ ποιντ του παιγνιδιού. μην κανω σποιλερ, για την δρακοκατάσταση ομιλώ.
α, και επισης τραγικη η τελικη μαχη για μενα, απ τις χειροτερες εβερ θεωρω.

ισως μοναδικη στα χρονικα των rpg. αν θυμαμαι καλα και δε γινω ρομπα αναφερομενος σε αλλο γκέιμ, το ν ΑΠΟΚΛΕΙΕΙΣ την melee επαφη και μαχη και να την αφηνεις εντελως εξω απ την τελικη συγκρουση ειναι τραγικα γελοίο, οταν πολυ μεγαλο ποσοστο των παικτων και ΚΥΡΙΩΣ ΕΓΩ, (αλλιως δε θα μ ενοιαζε :LOL: ) εχει επενδυσει σ αυτην και την τελειοποιει, ετοιμαζομενος ΠΟΛΥ ΛΟΓΙΚΑ για το γκραν φινάλε.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Πράγματι, ενώ απ' το κυρίως παιχνίδι δεν έχω κανένα παράπονο, στο expansion δύο πράγματα δεν μ' άρεσαν. Πρώτον που δεν σ' αφήνει να μεταμορφώνεσαι κατά το δοκούν, αλλά μόνο στο τέλος καθώς πλησιάζεις το κάστρο του εχθρού. Και ήταν επίσης ενοχλητικό σημείο όσον αφορά τη δυσκολία του. Και δεύτερον και σημαντικότερο
που ενώ σε όλο το παιχνίδι περίμενα πώς και πώς να αντιμετωπίσω τον Damian, άφαντος ο Damian απ' την τελική μάχη. Μόνο η Ygerna του ήταν εκεί.
Δεν καταλαβαίνω όμως πού αναφέρεσαι για αποκλεισμό melee μάχης. Αφού έτσι την νίκησα.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
λες να θυμουμαι λαθος? θυμαμαι κατι που ηταν στην αρχη ιπταμενο κι επρεπε να το αποδυναμωσεις για να ρθει να προσγειωθει. και μετα δεν υπηρχε περιπτωση να πλησιασεις να το δειρεις. κι ηθελε σπελς απο μακρια για να πεσει. 2 στα 3 βιντεακια που ειδα και στο γιουτιου για να θυμηθω ετσι τη ριχνουνε. κι αλλο ενα με κλωτσές. τελος παντων, θυμαμαι ειχα μεινει με μια αισθηση γδφ, δηλαδη αυτο ηταν τωρα??? παντως ειναι απ τα παιγνιδια που θα θελα να ξαναπαιξω καποια στιγμη (και δοξα τω χαρδαλιά, ισως τα καταφερω...
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
στην αρχη ειπα με αειρωνευεται ο αιρένικος.
το μουνλαιτ μπατερφλαι μοιαζει με ονομα γιαπωνεζας στριπερ. τελος παντων, οτι κι απ τα 2 να ηταν, γκουγκλαρα, δε θα βγαινα χαμενος.

τελικα ηταν οντως μπος στο ds, που για καποιο ανεξηγητο λογο δεν κατεβαινε στο γεφυρι να κομματιασει τον παικτη, αλλά κολλαγε τη μουσουδα της στο πλαι της γεφυρας για να την κομματιασει ο παικτης. :D οπως και να χει, μαλλον αλλο μπος ειχα στο μυαλο μου (ποιος να ξερει τι να γινεται κει μεσα? χαος ατελείωτο.)
 
Last edited:

Pain

Death Knight
Joined
Nov 3, 2014
Messages
3,326
Σταμάτησα το Tarkov. Το PTSD θα με ακολουθεί για μια ζωή βέβια. Ίσως στο επόμενο wipe... ίσως....

Στον ελεύθερο χρόνο που ξαφνικά άνοιξε λοιπόν, έπεσα με τα μούτρα στο νέο league του Path of Exile, ξεκίνησα το Kingdoms of Amalur Re-reckoning (PS) και πιθανώς θα ασχοληθώ και με το Expeditions: Viking. Ρε, είναι ωραίο να μην έχεις δεύτερη δουλειά, ειδικά όταν αυτή ήταν να τα βάζεις με sweatboyz σε έναν κόσμο στημένο από Ρώσους developers.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Το "The White Chamber" αποτελεί το πρώτο ever indie παιχνίδι που έπαιξα. Πριν πολλά χρόνια το είχε δώσει σε κάποιο CD το PC Master ως δευτερεύον δώρο μαζί με το κυρίως παιχνίδι στο ίδιο CD, και από τότε είχα μπει στο τρυπάκι να ψάχνω τα indie παιχνίδια (αλλά δεν ήξερα την ύπαρξη του itchio, που έμαθα από κάποιον που το έγραψε εδώ μέσα).
Είδα λοιπόν ότι έβγαλαν και Definitive Edition του "The White Chamber" (έκδοση 1,7) που έχει full voice της πρωταγωνίστριας του παιχνιδιού. Παιχνίδι περίπου 2,5 h.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
The White Chamber, τι μου θύμισες.. Δεν αποκλείεται να ήταν και για μένα το πρώτο indie, εξάλλου τον καιρό που έπεσε στα χέρια μου έπαιζα σχεδόν αποκλειστικά point & click adventures. Κάπου τότε πρέπει να έπαιξα και το 5 Days a Stranger.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
The White Chamber, τι μου θύμισες.. Δεν αποκλείεται να ήταν και για μένα το πρώτο indie, εξάλλου τον καιρό που έπεσε στα χέρια μου έπαιζα σχεδόν αποκλειστικά point & click adventures. Κάπου τότε πρέπει να έπαιξα και το 5 Days a Stranger.

Και τα Chzo Mythos παιχνιδάρες! Το 7 Days a Skeptic μ' άρεσε περισσότερο.
 
Top Bottom