What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τι Παίζετε Αυτόν τον Καιρό - Part II

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,620
Στο switch ή σε emulator; Είναι υποχρεωτικό να πιάσεις από ένα σε κάθε περιοχή που μπαίνεις;
Emulator στο κινητό. Υποχρεωτικό δεν είναι, αλλά επειδή εγώ θέτω και level limit rule στον εαυτό μου, τα πιάνω για να έχω και καβάτζα. Αν φάω wipe είναι game over, εκτός αν έχω καβάτζα στο κουτί. Ε αυτή τη στιγμή το party μου είναι Chikorita, Rattata, Spinarak και Poliwag και έχω ως τώρα μοναδική καβάτζα ένα δεύτερο Spinarak.
Φυσικά επειδή είναι hack που βάζει όλα τα 251 pokemon catchable, πιάνω ότι βρω αλλά χρησιμοποιώ μόνο ότι "επιτρέπεται".
Εδιτ: προφανώς χωρίς level limit δεν έχει νόημα, υπερtrainάρεις το αρχικό σου και βγάζεις όλο το content, έχω solάρει την Blue με Rattata.
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Μόλις τελείωσα το Bioshock Infinite.

Τι έπος ήταν αυτό; Τι τέλος ήταν αυτό; Νομίζω έχω να νιώσω έτσι τελειώνοντας κάποιο game από όταν είχα τελειώσει το Witcher 3.

Ξεκινώντας το παιχνίδι είχα μια ανησυχία για το setting του, αλλά καμία σχέση. Το παιχνίδι είναι απίστευτα ατμοσφαιρικό. Για το gameplay δεν θα πω πολλά, είναι και αυτό σε πολύ υψηλά επίπεδα, αλλά έρχεται δεύτερο.

Άντε να βρω κουράγιο τώρα για τα DLCs και τα υπόλοιπα achievements.
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,545
Τελείωσα το πρώτο σενάριο της Claire στο Resident Evil 2. Πραγματικα έχω πάθει σοκ από το πόσο πιστό στο original με σαφές quality of life αλλαγές ήταν το παιχνίδι. Εννοείται ξεκινάω με τη μία Leon A και θα παίξω και τα Β σενάρια και των δύο και όλα τα άλλα εξτρα που έχει το παιχνίδι μετά. Με διαφορά το καλύτερο remake όλων των εποχών. Πραγματικά λυπάμαι που το 3 δεν είχε την ίδια αγάπη από την capcom και έπεσε ψαλίδι του κερατά. Θα ήταν άνετα και εκείνο παιχνίδι για 10/10
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,417
Τερματισα το the outer worlds! Καλο ηταν. Εσωσα τον τρελο επιστημονα τον welles και διελυσα το The Board. Τωρα εγω με τους oot ninja ελεγχουμε ολο τον πλανητη!
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
το dlc λεει? αν και δεν το εχω το game. τζαμπα απο το game pass το ειχα παιξει.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,417
Τα dlc θα το παιξω αργοτερα. Αλλα γιατι να μην λεει αφου το ιδιο παιχνιδι ειναι.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
Τα dlc θα το παιξω αργοτερα. Αλλα γιατι να μην λεει αφου το ιδιο παιχνιδι ειναι.
φαντασου να δωσεις ξερω γω 20-25 ευρω και να ειναι κανα 5ωρω. τα dlc του south park τα προσπερασα γιατι και τα 2 μαζι νομιζω επιαναν τις 6-7 ωρες και 30 ευρω που ειχε το season pass δεν εδινα.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Έβγαλα τα δύο The Suffering. Το πρώτο το είχα παίξει και παλαιότερα, το δεύτερο το έπαιζα πρώτη φορά. Το δεύτερο μου φάνηκε καλύτερο του πρώτου. Πιο πολλές στιγμές για να δείξεις τον καλό σου (ή κακό σου) χαρακτήρα και πιο ολοκληρωμένη η εξήγηση της ιστορίας, ιδιαίτερα για γεγονότα που έγιναν πριν το πρώτο παιχνίδι.
Έβγαλα και το Ultima 9: Ascension. Επιτέλους! Με κούρασε αυτό το παιχνίδι. Κανονικό action-adventure σαν τα King's Quest και όχι RPG. Πολλά μέρη να πας, καθαρίζοντας τα shrines, αργή και κουραστική η κίνηση του χαρακτήρα. Τα περισσότερα dungeons ήταν σαν λαβύρινθοι, που πατούσες κάποιο (κρυμμένο) κουμπί, ή έκανες κάποια άλλη ενέργεια, και άνοιγε πόρτα σε άλλο σημείο του dungeon. Πολύ έμφαση στη λεπτομέρεια, αλλά με την κακή έννοια. Τουλάχιστον στο τελευταίο τέταρτο του παιχνιδιού (για να μην πω και περισσότερο, από πιο πριν) ήμουν με τη λύση ανά χείρας για να μην ψάχνω δεξιά κι αριστερά. ΑΛΛΑ είχε και ένα δίδαγμα στο τέλος. Ενώ σε όλα τα παιχνίδια όλοι οι NPCs επιβαρύνουν τον πρωταγωνιστή ("κάνε μου το ένα, φέρε μου το άλλο"), στο τέλος ο Lord British το παραδέχθηκε ότι, στα προηγούμενα Ultima, έκανε το quest for the Avatar, ώστε οι άνθρωποι να έβλεπαν τον Avatar και να παίρνουν παράδειγμα απ' αυτόν και όχι να του φορτώνουν τα προβλήματά τους και τις αποστολές τους! Επιτέλους το βλέπω να το παραδέχονται αυτό σε παιχνίδι!
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,417
φαντασου να δωσεις ξερω γω 20-25 ευρω και να ειναι κανα 5ωρω. τα dlc του south park τα προσπερασα γιατι και τα 2 μαζι νομιζω επιαναν τις 6-7 ωρες και 30 ευρω που ειχε το season pass δεν εδινα.
Γι αυτο τα dlc το περνουμε στις εκπτωσεις γιατι ειναι πολυ πιο μκρα απο το παιχνιδι.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825

Εντάξει, ίσως λίγο περισσότερο action, παρά adventure. Απλά εννοούσα ότι σίγουρα δεν είναι RPG. Δεν έχει lvl, xp, attributes, κλπ. και οι δυσκολίες και μερικοί γρίφοι μέσα στα dungeons το κάνουν σαν adventure, όπως θυμάμαι το King's Quest 8: Mask of Eternity, που έπαιξα πριν χρόνια. (Το μοναδικό KQ που έχω παίξει).

Σε άλλο θέμα, μόλις άρχισα το Lords of the Fallen (αυτόν τον καιρό, μόνο 3€ στο GOG). Στιβαρή αίσθηση των κινήσεων. Μου θύμισε το Severance: Blade of Darkness. Επίσης, για πρώτη φορά σε epic-fantasy παιχνίδι, περπατάω (αντί να τρέχω), αλλά αυτό είναι το "ευκολότερο απ' τα DS"; Ήδη 4 φορές με έβγαλε ο πρώτος ψιλο-αρχηγός (First Warden). Όχι μόνο έχει μεγάλο σπαθί και δεν τον φτάνω να του κάνω ζημιά, αλλά και η επίθεσή του είναι 4 "σπαθιές" και δεν έχω τόση αντοχή για να τα αποφεύγω όλα!
Μάλλον θα αρχίσω κάτι άλλο...
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
Γι αυτο τα dlc το περνουμε στις εκπτωσεις γιατι ειναι πολυ πιο μκρα απο το παιχνιδι.
εν μερη συμφωνω εν μερη διαφωνω. τα dlc του witcher αξιζαν τα 25 ευρω που εκανε το season pass με το παραπανω. υπαρχουν περιπτωσεις περιπτωσεις. το ιδανικο παντα ειναι να περιμενεις να παιξεις κανα ολοκληρωμενο πακετο.
 

mouthbreather

Commoner
Joined
Jun 27, 2017
Messages
38
Στο τσακ 50 ώρες έφαγα με το Hades, υπέροχο, δεν έχω να του προσάψω τίποτα εκτός ίσως ότι κάποια στιγμή κουράζει που περνάς ουσιαστικά απ' τις ίδιες περιοχές. Έχει τόσο ωραία ροή ειδικά άμα κάτσει καλά και κανένα build που δεν το σκέφτεται κανείς, πάει μόνο του. Έκαναν πάντως ήδη αρκετά για να αισθάνεται κανείς μια "φρεσκάδα" ανάμεσα στα διαφορετικά runs.

Πολύ καλαίσθητο πράγμα. Και τώρα κάψιμο με cyberpunk κι όπου μας βγάλει :p, για να δούμε το act II (το I το πήγα με ενθουσιασμό σχεδόν μονορούφι).
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Έχοντας παίξει μόνο τα 3 πρώτα Resident Evil είπα να πιάσω σιγά σιγά και τα υπόλοιπα, οπότε παίζω το 4 τώρα. Είδα ότι μου έχουν ξεφύγει 2 τα οποία κυκλοφόρησαν πριν το 4, τα Code Veronica και Zero. Το Code Veronica δεν έχει βγει ποτέ για PC;
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,797
Το Code Veronica δεν έχει βγει ποτέ για PC
Όχι δυστυχώς. Ή το παίζεις σε κάνα Dolphin emulator αν βιάζεσαι ή περιμένεις για το πιθανό remake,
Θα πρότεινα να παίξεις κάποια στιγμή και τα remake των 1-3, αν δεν το έχεις κάνει ήδη. Εκτός από αλλαγές σε gameplay και σκηνικά, έχουν δεχτεί (μικρές κυρίως) παρεμβάσεις σε lore και ιστορία για να είναι περισσότερο δεμένα με τα επόμενα.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
όπως θυμάμαι το King's Quest 8: Mask of Eternity, που έπαιξα πριν χρόνια. (Το μοναδικό KQ που έχω παίξει).


Αν περιοριστούμε στο King's Quest 8, τότε έχεις δίκιο. Απλά ανέφερες όλη τη σειρά, όμως το King's Quest 8 είναι πολύ διαφορετικό από τα King's Quest 1-7 (που είναι παραδοσιακά adventure), όπως άλλωστε το Ultima IX είναι πολύ διαφορετικό από τα προηγούμενα Ultima.
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Όχι δυστυχώς. Ή το παίζεις σε κάνα Dolphin emulator αν βιάζεσαι ή περιμένεις για το πιθανό remake,
Θα πρότεινα να παίξεις κάποια στιγμή και τα remake των 1-3, αν δεν το έχεις κάνει ήδη. Εκτός από αλλαγές σε gameplay και σκηνικά, έχουν δεχτεί (μικρές κυρίως) παρεμβάσεις σε lore και ιστορία για να είναι περισσότερο δεμένα με τα επόμενα.
Έχει βγει remake για το 1; Εκτός αν εννοείς την HD έκδοση.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,797
Ναι αυτό είναι. Βασίζεται στην έκδοση του Gamecube που ήταν remake του original στο PlayStastion.
 
Top Bottom