What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τι Παίζετε Αυτόν τον Καιρό - Part II

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,354
Έχεις παίξει και το άλλο Nier: Automata;

Όχι, το έχω στο wishlist αλλά με αποθάρρυναν τα τεχνικά προβλήματα. Άκουσα ότι τελικά η Square θα βγάλει patch οπότε κάποια στιγμή θα το παίξω.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,957
Έχω τρομερή περιέργεια γι'αυτό το review. Το Automata ήταν από τις πιο παράξενες gaming εμπειρίες μου. Το μόνιμο OCD με ώθησε να ασχοληθώ 50-60 ώρες για να δω όλους τους (βασικούς) τερματισμούς, να κάνω παράπλευρα quests, να βρω secrets, να τελειώσω αρένες, κτλ. Ωστόσο, θεωρώ το game απίστευτα υπερτιμημένο και όσο περνάει ο καιρός το εκτιμώ όλο και λιγότερο.
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,531
mini game σε παιχνίδι ever. Το πρώτο; If you've played, you know.
Τriple Triad από Final Fantasy VIII no1 με διαφορά για μένα από Card Games mini games. Γιατί αν το πάμε γενικά είχα καταστραφεί και με το Blitzball στο Final Fantasy X
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,957
Κάτι παραπάνω από 3 ώρες μου πήρε το The Journey Down Chapter Three. Αρκετά χλιαρή η συνολική εντύπωση. Πέρα από τους διαδικαστικούς γρίφους και την προβλέψιμη και αρκετά προχειροφτιαγμένη πλοκή, δυστυχώς έχει και θέματα budget που πλήττουν τη γενική εικόνα. Φτωχό animation και low-poly 3D μοντέλα (ειδικά στα cutscenes κάνουν μπαμ), ελαφρώς άψυχες ερμηνείες από 1-2 δευτερεύοντες χαρακτήρες και κάποιες κακές ηχογραφήσεις που μοιάζουν να έγιναν στην κουζίνα των ηθοποιών. Παραμένει συμπαθητική περιπέτεια με τις επιρροές από Grim Fandango και -ειδικά- Monkey Island να είναι και πάλι έντονες, αλλά υστερεί αρκετά σε σχέση με τα δύο προηγούμενα κεφάλαια και μάλλον φτιάχτηκε κάπως βεβιασμένα.
6/10
 
Last edited:

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Μήπως θα ήταν καλύτερα να είχες τον Engi στις πόρτες; Έχει racial x2 repair speed οπότε θα τον μετακινείς συχνά, χάνοντας το έξτρα charging speed.

Επίσης αν έχεις τον Zoltan στις ασπίδες εξασφαλίζεις ότι θα έχεις πάντα τουλάχιστον 1 power εκεί (ακόμα καλύτερα στα όπλα αλλά εκεί βλέπω ότι έχεις κάποιον έμπειρο), ακόμα και αν σου κόψουν το ρεύμα.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,694
υστερεί αρκετά σε σχέση με τα δύο προηγούμενα κεφάλαια και μάλλον φτιάχτηκε κάπως βεβιασμένα.
Σε πολλά σημεία ένιωθα ότι υπήρχε πρόθεση για κάτι πολύ καλύτερο που όμως δεν υλοποιήθηκε.
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,619
Μήπως θα ήταν καλύτερα να είχες τον Engi στις πόρτες; Έχει racial x2 repair speed οπότε θα τον μετακινείς συχνά, χάνοντας το έξτρα charging speed.

Επίσης αν έχεις τον Zoltan στις ασπίδες εξασφαλίζεις ότι θα έχεις πάντα τουλάχιστον 1 power εκεί (ακόμα καλύτερα στα όπλα αλλά εκεί βλέπω ότι έχεις κάποιον έμπειρο), ακόμα και αν σου κόψουν το ρεύμα.
Όταν μπήκαν στο crew είχαν ήδη συγκεκριμένα masteries για αυτό τους έβαλα τον καθένα εκεί που είναι. Κατά τα άλλα, ευχαριστώ για τις συμβουλές, δε το έχω ψάξει καθόλου. Το μόνο που θυμάμαι είναι ότι τα Mantids σκάνε παραπάνω damage vs crew.

Κατά τα άλλα, τερμάτισα 2 adventures με ελάχιστη βοήθεια, Kathy Rain και Broken Sword 2. Το Book of Unwritten Tales πάει πολύ καλά και μάλιστα χωρίς καθόλου βοήθεια. Νομίζω βρήκα τη προσωπική χρυσή τομή στα adventures. Τα άλλα τα παράτησα για την ώρα.
 
Last edited:

dio666

Gelatinous Cube
Joined
Jan 3, 2016
Messages
108
Πριν 2 μερες αρχισα το Disco Elysium καλα ενταξει καιρο εχει να με ρουφηξει παιχνιδι ετσι με το σεναριο και την ατμοσφαιρα του!

εχω παιξει κανα 10 ωρο και με βλεπω να το τελειωνω απο βδομαδα... φοβερο απλα!
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,957
Μόλις τελείωσα το Resident Evil 7 και σε γενικές γραμμές έχω την ίδια ακριβώς άποψη με τον Chosen Undead (δες προηγούμενη σελίδα). Συγκλονιστικό στα πρώτα 3/4 περίπου της διάρκειας, πέφτει αρκετά από το σημείο όπου επιλέγεις ποια κοπέλα θα εμβολιάσεις με AstraZeneca. Δεν ξέρω ακόμα αν εκείνη η επιλογή διαφοροποιεί καθόλου τη δράση, υποψιάζομαι ότι αλλάζει μόνο το φινάλε αλλά θα το ελέγξω σύντομα, προτού καταπιαστώ και με τα DLC. Φοβερή πάντως και η μικρή έκπληξη στο τέλος, όπου μαθαίνεις ότι η τηλεμεταφερόμενη γιαγιάκα ήταν τελικά το "σατανικό" κοριτσάκι που σε παρακολουθούσε διαρκώς καθώς εξερευνούσες το σπίτι! Creepy αλλά και γουστόζικο ταυτόχρονα 😅

Θέλω, ωστόσο, να σταθώ ξανά στα πρώτα 3/4 του παιχνιδιού. Μιλάμε για masterclass σκηνοθεσίας και ατμόσφαιρας, σωστή αναλογία δράσης/εξερεύνησης, και φυσικά μια πανέξυπνη δοκιμασία με τους γρίφους του βλαχοκάγκουρα αδερφού που θυμίζουν escape rooms/Saw. Όλα έξοχα στημένα και με σωστές εναλλαγές για να σε κρατούν σε εγρήγορση και να μην ξέρεις τι να περιμένεις. Δυστυχώς το κεφάλαιο που ακολουθεί είναι και πολύ πιο αδιάφορο και αδικαιολόγητα μεγάλο, με αποτέλεσμα να σκοτώνει το momentum πριν την τελική αναμέτρηση/story exposition.

Πάντως παρά την μερική απογοήτευση που αφήνει στο τέλος, το καταευχαριστήθηκα το παιχνίδι. Σίγουρα το καλύτερο Resi από τα τρία που έχω παίξει (τα άλλα δύο είναι τα πρόσφατα remakes των Resi 2 και 3) και μακάρι να είναι και το Village στα ίδια επίπεδα.
8/10
 
Last edited:

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,651
Τελείωσα το Soulstorm το οποίο ειναι καθόλα χορταστικό, αλλά πάσχει σε ορισμένους τομείς (review soon).

Έβαλα το Horizon Zero Dawn χτες και προσπαθούσε μια ώρα να βελτιστοποιήσει τους shaders. Σας πήρε κι εσάς τόσο?

Το benchmark έδειξε ξεκάθαρο CPU bottleneck (αναμενόμενο). Κλάψε λυγμ σνιφ
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,957
Όταν το έπαιξα (είχαν ήδη βγει κάποια patches αλλά όχι όλα) του έπαιρνε κάνα 5λεπτο κάθε φορά. Και λέω κάθε φορά γιατί αν κάνεις το λάθος να πειράξεις κάποιες συγκεκριμένες ρυθμίσεις γραφικών ΑΦΟΥ ολοκληρωθεί η διαδικασία, την επόμενη φορά θέλει πάλι "βελτιστοποίηση". Τουλάχιστον έτσι λειτουργούσε στη φάση που το έπαιξα. Απλά επειδή ήταν "μόνο" 5 λεπτά κάθε φορά δεν με ενόχλησε τόσο.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,651
Ούτε καν το εχω ξεκινήσει ακόμη να φανταστείς. Το σκέφτομαι να περιμένω για Ryzen upgrade. Η CPU κόβει 30 fps
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,776
@maladroid έχοντας κάνει επανάληψη πρόσφατα, μπορώ να πω ότι από το τελευταίο κομμάτι το πλοίο τουλάχιστον δε με χάλασε. Μάλιστα εκτίμησα ότι σε πετάει σε φάση με το μαχαίρι να λουφάζεις στα σκοτάδια/αποφεύγεις τους εχθρούς έστω μέχρι να βρεις τις αυτοσχέδιες νάρκες. Το salt mine ναι μέτρια πράγματα αλλά είναι σε συμφωνία με την συντριπτική πλειοψηφία των επεισοδίων της σειράς που τα θέλει να έχουν ψιλοαδύναμη τελευταία περιοχή.
Κατά τ' άλλα, παιχνιδάρα, με κλειστοφοβική ατμόσφαιρα (επιτέλους ξανά horror στη σειρά μετά την πανδαισία εκρήξεων και ζίου ζίτσου των 5-6), ωραία χρήση των επιρροών (Outlast, Texas Chainsaw Massacre, Saw και λίγο από F.E.A.R.), ποιοτικό b movie γράψιμο και κάποια από τα καλύτερα boss fights της σειράς χαλαρά. Αν το Village είναι το λιγότερο σε τέτοιο επίπεδο, γίναμε.

edit- Όσον αφορά την
γιαγιά, αυτή ήταν η πραγματική μορφή της Eveline. Ο μύκητας είχε προκαλέσει πρόωρη γήρανση. Η μορφή του μικρού κοριτσιού που βλέπεις ήταν η "διεπαφή" που χρησιμοποιούσε όταν έλεγχε τους άλλους για να μπορέσει ευκολότερα να κάμψει τις αντιστάσεις τους και γίνει αποδεκτή ως μέλος της οικογένειας (που είχε απωθημένο).
 
Last edited:

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,957
@Adhan
Νομίζω αν το πλοίο διαρκούσε κάνα μισάωρο θα μου άρεσε πολύ περισσότερο. Τώρα θεωρώ τράβηξε αρκετά και δεν γούσταρα που μπήκα ξανά στην ίδια gameplay λούπα, δηλαδή τρέχω από δωμάτιο σε δωμάτιο σαν τρομαγμένο κουτάβι --> όπα βρήκα κάτι να υπερασπιστώ τον εαυτό μου --> οκ απέκτησα πυρομαχικά που ρίχνουν και διώροφα bosses. Το είχα ξαναπεράσει μερικές ώρες πριν, φτάνει. Άσε που και η background ιστορία στο πλοίο ήταν αρκετά meh για να με κρατήσει.

Το τελευταίο που λες στο spoiler εννοείται το κατάλαβα ρε συ, φαίνεται κι από κάτι έγγραφα που βρίσκεις εκεί στο τέλος + τη φωτό στο σπίτι. Αλλά δεν παύει να είναι ένα μικρό twist, πολύ πετυχημένο κατά τη γνώμη μου :D
 
Last edited:

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,354
@Admiral
Νομίζω αν το πλοίο διαρκούσε κάνα μισάωρο θα μου άρεσε πολύ περισσότερο. Τώρα θεωρώ τράβηξε αρκετά και δεν γούσταρα που μπήκα ξανά στην ίδια gameplay λούπα, δηλαδή τρέχω από δωμάτιο σε δωμάτιο σαν τρομαγμένο κουτάβι --> όπα βρήκα κάτι να υπερασπιστώ τον εαυτό μου --> οκ απέκτησα πυρομαχικά που ρίχνουν και διώροφα bosses. Το είχα ξαναπεράσει μερικές ώρες πριν, φτάνει. Άσε που και η background ιστορία στο πλοίο ήταν αρκετά meh για να με κρατήσει.

Το τελευταίο που λες στο spoiler εννοείται το κατάλαβα ρε συ, φαίνεται κι από κάτι έγγραφα που βρίσκεις εκεί στο τέλος + τη φωτό στο σπίτι. Αλλά δεν παύει να είναι ένα μικρό twist, πολύ πετυχημένο κατά τη γνώμη μου :D

Μήπως ήθελες να tagάρεις τον @Adhan ? 😁
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Ολοκλήρωσα το main/storyline quest του Ni No Kuni II: Revenant Kingdom. Ένα γεμάτο, αλλά όχι completionist-level, playthrough χρειάστηκε περίπου 60 ώρες, με πολλά side quests και αρκετή ενασχόληση με το city building aspect. Θα συνεχίσω με τα DLCs, κυρίως με το The Tale of a Timeless Tome, και στο πιο χαλαρό με το city building.

Πάρα πολύ όμορφο παιχνίδι, όχι απλά τεχνικά. Διηγείται πολύ ιδιαίτερα μια ιστορία παλιά, όσο και ο κόσμος. Το χαρούμενο, πολύχρωμο προσωπείο που φορά η αφήγησή του ξεγελά. Το παιχνίδι δε διστάζει να το αφαιρέσει όταν έρχεται η ώρα και να φανερώσει τα αδρά χαρακτηριστικά της θεματολογίας που κρύβεται από πίσω. Γίνεται σκοτεινό επί της ουσίας, όχι γκροτέσκο, ούτε υποβλητικό. Κι έπειτα, φορά πάλι το χαμόγελο στα χείλη, η -εξαιρετική- μουσική επιστρέφει σε ματζόρε και συνεχίζει να σου μεταδίδει αισιοδοξία και καλή διάθεση. Οδεύοντας προς το τέλος, υπήρξαν κάποιες στιγμές που με συγκίνησε πραγματικά, και δεν μπορώ να πω πως το περίμενα όταν ξεκινούσα να παίζω.

Έχει δύο σημαντικές αδυναμίες για τις προτιμήσεις μου, υπερβολικά πολλά fetch quests και επαναλαμβανόμενα dungeons. Αυτός είναι ο λόγος που άφησα εκκρεμότητες. Ωστόσο αυτές δεν θα πρέπει να πτοήσουν κανέναν, είναι σχεδόν εξ ολοκλήρου optional σε σχέση με το main quest.

Προτείνεται ανεπιφύλακτα, προσωπικά θα παίξω οπωσδήποτε και το Ni No Kuni: Wrath of the White Witch.
 
Top Bottom