What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τι Παίζετε Αυτόν τον Καιρό - Part II

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,609
Έφαγε ένα μικρό pause ο Άρκολος γιατί κόλλησα με Diablo 2. Έχει χαβαλέ τελικά το pure-summoner Necromancer, συνολικά 10 ακόλουθους έχω αυτή τη στιγμή. Μας έβγαλε λίγο τη πίστη ο Duriel, έχασα 15k περίπου στο να ανασταίνω mercenary, + έπρεπε να ψάχνω πτώματα για σκελετούς, αλλά τον ρίξαμε!

Στο laptop ξεκίνησα Fallout 2 και για πρώτη φορά δε το παράτησα στο αρχικό dungeon! Το έβγαλα, βοήθησα και λίγο στο χωριό έναν που έχασε το κουλούκι του και μετά τους βαρέθηκα και πηγα στη πόλη. Πλήρωσα τα χρωστούμενα στο μπαρ ενός ψυχάκια που μιλάει με τα πνεύματα (φαντάζομαι πήρε ποτά για όλα τα πνεύματα που έχει μαζί του, αλλιώς δεν εξηγείται το tab που άφησε). Με ακολουθεί σα φίλος, βοηθήσαμε το χαζό της γειτονιάς να προστατεύσει τα γελάδια του από κάτι μαρμάγκες φαρμακερές και μετά σκοτώσαμε το πρώτο μας παιδάκι, απλά για να δούμε αν γίνεται.


img_20220118_202355-jpg.2926
 

Attachments

  • IMG_20220118_202355.jpg
    IMG_20220118_202355.jpg
    565.9 KB · Views: 159
Last edited:

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,669
Ας γράψω κι εγώ τίποτα εδώ που 'χω καιρό...

Οδεύω προς το τέλος του Toki Tori 2. Αν και αρχικά δε με είχε ενθουσιάσει, χαιρετίζω τους devs που πήγαν και έκαναν ένα open world puzzle/adventure, μια αρκετά τολμηρή κίνηση όταν το πρώτο είχε την κλασική δομή με τις πίστες. Όσο προχωρούσα όλο και πιο συμπαθητικό μου φαινόταν, ειδικά από τη στιγμή που διαπίστωσα ότι δε σου λείπει τίποτα και πραγματικά με 2 κινήσεις μόνο (stomp, σφύριγμα), μπορείς να λύσεις όλα τα puzzles. Τα οποία μάλιστα από τη μέση και μετά γίνονται ιδιαίτερα ευφάνταστα.

Επίσης τελείωσα το Observer Redux. Το πρώτο απαιτητικό παιχνίδι που δοκίμασα στο νέο σύστημα. Φυσικά έτρεχε άνετα σε 1440p/120fps με τα πάντα στο ultra και με HDR ενεργό (επίσης το πρώτο game που δοκιμάζω με αυτό το χαρακτηριστικό) και ήταν μια ομορφιά!
Για κάποιο λόγο βέβαια βάραγε σχεδόν 100% GPU usage, και υποψιάζομαι ότι έχει να κάνει με μέτριο optimization καθώς ήμουν πολύ πάνω από τα recommended. Δοκίμασα και το raytracing, μειώνοντας τα frames στα 60 (ρεαλιστικά τα 120 για το συγκεκριμένο genre τα λες και αχρειάστα αλλά νταξ) αλλά όταν έμπαινα σε κάποιο δωμάτιο ή άλλαζα όροφο, έβλεπα μικρά παγώματα και κατά συνέπεια το απενεργοποίησα. Αν είχε το παιχνίδι πολλές αντανακλάσεις κλπ ίσως άξιζε αλλά διαπίστωσα ότι ήταν κάτω του μετρίου υλοποίηση.

Στα του παιχνιδιού, μου άρεσε αρκετά. Όχι κάτι το επαναστατικό η ιστορία - όποιος έχει κάποια τριβή με cyberpunk θα ξέρει τι να περιμένει - και η αλήθεια είναι πως περίμενα κάποια συνταρακτική ανατροπή ή έστω κάτι περισσότερο από αυτά που μου έδωσε το παιχνίδι, αλλά τελικά κάτι τέτοιο δεν έγινε. Για το voice acting του Hauer έχω ανάμεικτα συναισθήματα. Αν και γενικά υποδυόταν ωραία τον κεντρικό, υπήρχαν φάσεις που η παρατημένη του ερμηνεία (λόγω ηλικίας υποθέτω), στερούταν χρώματος και φαινόταν κάπως άψυχη.
Φυσικά highlights του παιχνιδιού χωρίς δεύτερη σκέψη ήταν τα investigations, ειδικά αυτά που hackαρες το μυαλό των θυμάτων. Εδώ να δείτε acid trip. Όσον αφορά το στοιχείο του τρόμου, το παιχνίδι έχει τις στιγμές του αλλά προσωπικά το βρήκα πιο αποδυναμωμένο σε σχέση με τα Layers of Fear. Υποψιάζομαι ότι θα ρεφάρουν στο Blair Witch.

Τέλος, επέστρεψα στο Nioh 2 που είχα αφήσει στην αρχή των dlc λόγω του ΕΠΟΥC (aka Τhe Witcher 3) και κάποιων review υποχρεώσεων. Μετά από τις πρώτες 2-3 ώρες που μου έκοψαν τον γκώλο, μέχρι να θυμηθώ τις διάφορες κινήσεις και να βρω ρυθμό και τα πατήματα μου, κόλλησα για τα καλά και παράλληλα ξεκίνησα το 2ο playthrough για να πάρω μερικά lvl για να δυναμώσω (ούτως ή άλλως θα έκανα ένα γρήγορο 2ο πέρασμα όπως στο προηγούμενο).
Το σύστημα μάχης του εξακολουθώ να το θεωρώ case study για τα action-rpg και είναι από τους βασικούς λόγους του πόσο εθιστικό είναι το παιχνίδι, αφού μπεις στο νόημα φυσικά. Μάλιστα εδώ επειδή έχω και τους φιλικούς npcs να με συνοδεύουν συνήθως, παίζω αρκετά πιο τολμηρά και επιθετικά από το πρώτο game, και παρόλα αυτά πέφτω πολύ σπάνια κάτι το οποίο είναι άκρως θετικό με τον λιγοστό χρόνο που παίζω πλέον. Πάρτε και βιντεάκι της πανδαισίας. Ok δεν έχω φτάσει στο επίπεδο αυτό, εξαιρουμένων κάποιων περιστασιακών εκρήξεων/εμπνεύσεων, αλλά θα έλεγα πως είμαι halfway there και αυτό μου αρκεί:

 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,609
Καταραμένε @maladroid -ουάτε σου έχω πολλά μαζεμένα για τους διθυράμβους του Inscryption, αλλά θα χρειαστεί να κάνουμε ξεχωριστό thread με spoilers που θα ζήλευε το αντίστοιχο του Pathfinder. Άνετο GotY2021 indeed.

Τα υπόλοιπα εν καιρώ, όταν τερματιστεί και αφού παραδωθεί κείμενο-ωδή σε γενιοφόρους καράφλες.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Πάρτε και βιντεάκι της πανδαισίας. Ok δεν έχω φτάσει στο επίπεδο αυτό, εξαιρουμένων κάποιων περιστασιακών εκρήξεων/εμπνεύσεων, αλλά θα έλεγα πως είμαι halfway there και αυτό μου αρκεί:


Χωρίς καμιά υπερβολή, ο παίκτης παίζει σαν να είναι ο ίδιος το τελευταίο boss του παιχνιδιού (!) και οι κάθε φορά αντίπαλοί του είναι σαν noob παίχτες που πάνε να τα βάλουν με το ending boss!!
Αυτός παίζει έτσι, και εγώ είχα κολλήσει στο Hellpoint... Δεν θέλω να βλέπω...
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,669
@lucinos συμφωνώ. Αν και προτιμώ τη δομή του πρώτου καθαρά για λόγους καλύτερης διαχείρισης των play sessions (στο 2 πρέπει να θυμάσαι και λίγο που ήσουν, προς ποια μεριά πήγαινες, πολλαπλές έξοδοι σχεδόν σε κάθε περιοχή κλπ.), το 2 είναι από τις περιπτώσεις που "it grows on you".

@maximum armor βασικά, χρησιμοποιεί όλες τις διαθέσιμες κινήσεις, όλες τις δυνάμεις που έχει ξεκλειδώσει από τους αντιπάλους του, φοβερή χρήση ki pulse κλπ. με τέτοια αλληλουχία, που όχι μόνο φροντίζει να μην του αδειάσει το ki (aka stamina) αλλά εξαναγκάζει τα bosses να είναι είτε σε άμυνα είτε τους αδειάζει το δικό τους ki με αποτέλεσμα να μην μπορούν να αντιδράσουν, όπως φαίνεται στις περισσότερες περιπτώσεις. Κάτι το οποίο δεν είναι ακατόρθωτο, αλλά σαφώς όχι εύκολο με τόση διάρκεια.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,927
Συνεχίζω αργά και απολαυστικά την ψυχοθεραπεία στο Ghost of Tsushima. Θυμίζει σε πολλά Witcher III. Αγάπησα.
που θα παει δεν θα το δουμε και στα pc. ειναι ισως απο το μονο ps game που θελω παρα πολυ να παιξω που θα φυγει day 1 αν και οταν ερθει. (καλα θα παιξω και το gow απλα αυτο δεν βιαζομαι και τοσο).
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,217
Τέλος η ενασχόληση με το Fallout 4, δεν το εξάντλησα φυσικά στο 100% αλλά τελείωσα την κύρια ιστορία και αρκετά side quests. Δεν το βρήκα κακό αλλά οπωσδήποτε άνοστο. Το βασικό gameplay loop (πάρε ένα quest-πήγαινε στο dungeon-σκότωσε τους πάντες-μάζεψε το loot) είναι αρκούντως διασκεδαστικό αλλά όπως έχουν πει όλοι το παιχνίδι πάσχει στον τομέα των quests και της RPGάδας. Ας είναι, για τα 4 ευρώ που κόστισε τα έβγαλε τα λεφτά του.
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,609
Τόσο το Council στο Travincal, όσο και ο Mephisto αποδείχτικαν παιχνιδάκι για το "Passive Summoner" Necromancer μου, που μετράει πλέον συνολικά 12 ακόλουθους, αλλά με τη βοήθεια item, αλλιώς 11. Φτάσαμε και River of Flame, αλλά μιας και θέλω μόνο 1μιση level για να ξεκλειδώσω τα δυνατότερα Skills, θα grindάρω λίγο στη κόλαση και μετά θα πάμε Diablo. Αν δυσκολευτώ θα το αφήσω αντί να κάθομαι να ξοδεύω τα gold μου, μιας και διάβασα ότι το επόμενο patch δυναμώνει τα summons.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,927
αφου τελειωσα και με το mafia 3 (πολυ ωραιο στορυ) ειπα να δωσω μια ευκαιρια στο watch dogs 2 (το 1 ποσες ακομα ευκαιριες να του δωσω. 3 φορες το παρατησα). σαφες βελτιωμενο το gameplay αλλα δεν μου κανουν κλικ οι χαρακτηρες για την ωρα.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,217
Εγώ ξεκίνησα το horizon: Zero Dawn, για να δούμε τι ψάρια πιάνει. Από θέμα απόδοσης τρέχει πλέον ομαλά, φαίνεται ότι τα patches έκαναν δουλειά γιατί δεν παρατήρησα καθόλου stuttering κλπ που είχε η launch έκδοση. Τα γραφικά είναι όμορφα αλλά δεν με άφησαν και με ανοικτό το στόμα, μάλλον γιατί πριν από λίγο καιρό έπαιξα το Guardians of the Galaxy. Οι πρώτες εντυπώσεις είναι θετικές, ο κόσμος φαίνεται ενδιαφέρων και το gameplay είναι κλασικό αλλά διασκεδαστικό open world action. Μόνο ουσιαστικό παράπονο στις πρώτες 2-3 ώρες οι πολλές cutscenes αρκετά μεγάλης διάρκειας.
 

vlad

Half-Ogre
Approval of the Admiral
Joined
Oct 31, 2013
Messages
594
Εγώ ξεκίνησα το horizon: Zero Dawn, για να δούμε τι ψάρια πιάνει. Από θέμα απόδοσης τρέχει πλέον ομαλά, φαίνεται ότι τα patches έκαναν δουλειά γιατί δεν παρατήρησα καθόλου stuttering κλπ που είχε η launch έκδοση. Τα γραφικά είναι όμορφα αλλά δεν με άφησαν και με ανοικτό το στόμα, μάλλον γιατί πριν από λίγο καιρό έπαιξα το Guardians of the Galaxy. Οι πρώτες εντυπώσεις είναι θετικές, ο κόσμος φαίνεται ενδιαφέρων και το gameplay είναι κλασικό αλλά διασκεδαστικό open world action. Μόνο ουσιαστικό παράπονο στις πρώτες 2-3 ώρες οι πολλές cutscenes αρκετά μεγάλης διάρκειας.
Το είχα ξεκινήσει το επονομαζόμενο από τους σονυφανς "Zelda killer", αλλά το βρήκα αρκετά generic στο gameplay και αδιάφορο στο σενάριο. Οπότε πήρε επάξια τη θέση του στο κάτω μέρος του backlog.
Στα του θέματος, έβγαλα το Beneviento House στο Rezi 8 και έπαθα σοκ με το πόσο καλοσχεδιασμένο είναι και κυρίως πόσο τρόμο καταφέρνει να περάσει στον παίκτη. Έπος!!
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,609
Πάει και ο Diablo! Tσάμπα φοβόμουν, πιο εύκολος από τον Duriel, απλά έχει aoe που εξαφάνιζε insta τα summons. Μόνο το Fire Golem και ο Mercenary άντεχαν μερικά χτυπήματα, αλλά και πάλι χρειάστηκε να γυρίσω καναδυό φορές στη βάση για regroup.
Παραθέτω screenshot από μια ωραία πολυπληθή μάχη (και ένα γιωτά σκελετό να ατενίζει το φλεγόμενο πέλαγος) και από το τωρινό μου στυλ.
Ναι ΟΚ χρησιμοποιώ κατάρα τελικά, αλλά μόνο επειδή έτυχε να μου την δίνει item, δε ξόδεψα ούτε ένα skill point σε κάτι πέρα από το Summoner tree.
Screenshot003.jpgScreenshot006.jpg
 

Sephir

Beyond Within
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
5,505
Το είχα ξεκινήσει το επονομαζόμενο από τους σονυφανς "Zelda killer", αλλά το βρήκα αρκετά generic στο gameplay και αδιάφορο στο σενάριο. Οπότε πήρε επάξια τη θέση του στο κάτω μέρος του backlog.
Ούτε καν όμως. Αν έπαιξες π.χ. μία ώρα, δεν είδες ούτε το 1% από αυτό που προσφέρει το παιχνίδι τόσο σαν σενάριο όσο και σαν μηχανισμούς gameplay.
 

vlad

Half-Ogre
Approval of the Admiral
Joined
Oct 31, 2013
Messages
594
Ούτε καν όμως. Αν έπαιξες π.χ. μία ώρα, δεν είδες ούτε το 1% από αυτό που προσφέρει το παιχνίδι τόσο σαν σενάριο όσο και σαν μηχανισμούς gameplay.
Not even close. Δε θυμάμαι πόσες ώρες έπαιξα συνολικά, αλλά ήταν αρκετές και βαρέθηκα σχεδόν στα μισά εκεί
που η Αλόη θέλει να πάρει εκδίκηση για την επίθεση στο tribe
. Όπως και να'χει δεν με τράβηξε περισσότερο και ψυχαναγκαστικό gaming μόνο και μόνο για να δω τίτλους τέλους δεν παίζει σε καμία περίπτωση. Αλλά όχι και μια ώρα βρε, ούτε playthrough στο youtube να έβλεπα :p
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,609
Χωρίς να έχω παίξει το Horizon, αλλά βλέποντας το πολύ στο youtube, θα έλεγα ότι πάσχει από "openworldίλα". Κοινά στοιχεία που βρίσκεις στα Far Cry, Assassin's Creed κτλ. Δεν αρκούν το story και οι χαρακτήρες για να σε κρατήσουν αν δε μπορεί το setting και το στήσιμο.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,927
καμια συγκριση botw-horizon. και τα δυο προσφερουν διαφορετικα πραγματα μεσα στο φασμα open world. με οτι εχω δει.
απο κει και περα μαλλον θα πιστεψω τον @Sephir μιας και οτι ubi game εχω παιξει τα τελευταια χρονια (βαζω μεσα και οτι dropαρα προφανως) τα περισσοτερα βγαζουν μια generic φαση. και οτι καταφερνει να κανει καλα παλι καταφερνει και βαζει τρικλοποδια στον εαυτο της, ειτε με τσαπατσουλιες ειτε σεναριακα ειτε δεν ξερω και εγω τι.
 
Top Bottom