What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τι Παίζετε Αυτόν τον Καιρό - Part II

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
Είμαι μικρότερος εγώ, έριχνα 10δρχ στο Dig Dug :p

fellowkids.gif
 

manofsorrows

Hobgoblin Captain
Joined
Feb 21, 2013
Messages
304
@manofsorrows

Το αντίθετο με σένα με το Immortality. Το Telling Lies το 'χα παίξει ημι-βαριεστημένα, κυρίως στον ενθουσιασμό μου για το Her Story, περιμένοντας κάποια κορύφωση και ουσία που δεν ήλθαν ποτέ. Το Immortality, λίγο έτσι όπως ξεκίνησε ατσούμπαλα και in media res, δεν με κράτησε καθόλου. Το μόνο που μετάνιωσα, πως το είχα αγοράσει πριν καιρό και δεν κατάφερα να πάρω τα χρήματά μου πίσω.

Το Requiem, καλώς εχόντων των πραγμάτων, θα καταφέρω να το δω πριν τις γιορτές και φαντάζομαι θα είναι η σκληρότατη γκοτούμπα μου για το '22.

Borracho καθε εμπόδιο για καλό! Δεν πήρες τα χρήματα σου πίσω για να το παίξεις κάποια στιγμή. Δώσε του λίγο χρόνο. Τις 2-3 πρώτες ώρες ήμουν κι εγώ "αντε να δούμε που θα μας βγάλει". Μετά άρχισαν να συμβαίνουν πραματάκια και κόλλησα άσχημα. Ρόλαρα τίτλους τέλους στις 7 ώρες αλλά είχα ξεκλειδώσει μόνο το 70% κάθε ταινίας και έχασα πολύ υλικό. Συνεχίζω για να δω τα πάντα. Είναι πολύ ιδιαίτερο και μοναδικό ακόμα και σε σχέση με τα προηγουμενα του θεωρώ. Δεν έχω καταλάβει ακόμα πλήρως τι έχει παιχτεί σεναριακά, αλλά είναι τουλάχιστον 8αράκι για μένα.

Το Plague Tale Requiem το τελείωσα κι ήταν εξαιρετικό! Θα το ήθελα 2-3 ώρες πιο μικρό γιατί κάπου με κούρασε το ενδιαφέρον μεν, επαναλαμβονόμενο δε, gameplay. Η ιστορία πάντως είναι επική, έχει το δράμα του, ο τεχνικός τομέας κορυφαίος με εξαιρετικό optimization και μας αφήνει κι ένα ωραίο παραθυράκι για συνέχεια. To ψήφισα για GOTY στα Game Awards. 8.5 / 10

Νομίζω ότι κάπου στο πίσω μέρος του μυαλού μου ακόμα φοβάμαι ότι αν πιάσω και παίξω τα παιχνίδια που έχω, αυτά θα τελειώσουν και μετά δεν θα έχω παιχνίδια να παίξω... δε μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς γιατί δεν μπαίνω καν στην διαδικασία να αρχίσω κάποια να δω καλά καλά αν μου αρέσουν από αυτά που έχω, ενώ τα συνδρομητικά τα μάτωσα.

Εγώ πάλι nitro αναπολώ αυτές τις μέρες που είχα τελειώσει ότι είχα και για να παίξω κάτι νέο έπρεπε να αγοράσω ή να δανειστώ. Ώρες ώρες σκέφτομαι μήπως θα ήταν καλά να χάσω όλη την συλλογή μου και να απαλλαγώ από το άγχος του backlog. Γιατί πραγματικά με αγχώνει! Άρρωστο, το ξέρω!

Τωρα στο Gamepass έχω ξεκινήσει τα Chorus, Signalis και Pentiment. Το ένα καλύτερο από το άλλο. Μένουν 15 μέρες, θα δώσω βαρύτητα στο εκπληκτικό Pentiment και ότι προλάβω από τα υπόλοιπα πριν γυρίσω στο κάτεργο του backlog μου.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Δένατε και το κέρμα με κλωστή για να το πάρετε πίσω;

Πφφφ... ερασιτεχνικά πράγματα... Είχα συμμαθητή στο φροντιστήριο που είχε φτιάξει πετονιά (την είχε διαμορφώσει σαν άγκιστρο μπροστά). Μέσα-έξω η πετονιά στη σχισμή και... βροχή τα credits! Ώσπου πήγε και το έκανε σε ένα ουφάδικο στην Ακαδημίας (αυτό το σούπερ γουάου ημι-υπόγειο) και τον βουτήξανε. Μεγάλη ντροπή... Μετά από αυτό, ρημάξαμε ένα άλλο ουφάδικο στη Σόλωνος (νομίζω). Λιώσαμε το Tehkan World Cup. Είχε βγάλει ο άτιμος credits για 99 λεπτά (πραγματικό χρόνο). Ώσπου βαρεθήκαμε και φύγαμε, αφήνοντάς το να παίζει μόνο του. :Ρ
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,846
Παίζω Shadowrun Returns. Το Chimera Squad με μύησε καλά στα Turn Based βάζοντάς με στην λογική τους. Το μόνο θέμα που του βρίσκω (για τα δικά μου γούστα) είναι τα πολλά κείμενα / διάλογοι, από την άλλη δεν θα μπορούσε να γίνει καλύτερη και βαθύτερη εξιστόρηση της υπόθεσης. Οι μάχες μέχρι τώρα (εχω βρει νμζ την identidy του Ripper) είναι σχετικά εύκολες παίζοντας στο Normal.

Αν κατάλαβα καλά, μόνιμους companions δεν έχεις αλλά κάθε φορά πρέπει να προσλάβεις επί πληρωμή?
 

manofsorrows

Hobgoblin Captain
Joined
Feb 21, 2013
Messages
304
Αν θυμάμαι καλα ναι, αλλά αν παίξεις μετά το Dragonfall, εκεί έχεις και σταθερή ομάδα. Έχει πάντως κάποιες δυσκολούτσικες μάχες αργότερα.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Beacon Pines πού αλλού, στο Game Pass.
Κάνα 5ωρο-6ωρο μου πήρε. Ουσιαστικά είναι visual novel καμουφλαρισμένο ως choose-your-own-adventure.
Εξηγώ: προχωράς την ιστορία αλληλεπιδρώντας με τα ελάχιστα ενεργά αντικείμενα ή χαρακτήρες κάθε οθόνης. Πότε πότε, κάποια δράση σου ή εξέλιξη της πλοκής σού χαρίζουν ένα "charm", που ουσιαστικά λειτουργούν ως επιπλέον επιλογές στα σημεία διακλάδωσης της ιστορίας. Έτσι την πρώτη φορά που φτάνεις σε κάποιο σταυροδρόμι μπορεί να έχεις μόνο ένα charm για τη συγκεκριμένη περίσταση, ενώ αργότερα να έχεις τρία, οπότε πηγαίνοντας πίσω στο εν λόγω σταυροδρόμι μπορείς πλέον να ξεκλειδώσεις διαφορετικά paths που κρύβουν σεναριακές εξελίξεις ή και άλλα charms.
Ακούγεται λίγο μπερδεμένο, στην ουσία όμως είναι απλούστατο γιατί το παιχνίδι "ξέρει" ακριβώς ποια charms έχεις κάθε δεδομένη στιγμή με αποτέλεσμα η ιστορία, παρά τα περίεργα μπρος-πίσω, να εξελίσσεται 100% γραμμικά. Είναι απλά ένα τρικάκι για να νομίζεις ότι συμμετέχεις ενεργά στη ροή της αφήγησης.
ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ, πρόκειται για ένα αναπάντεχα καλογραμμένο παιχνιδάκι, με τρισχαριτωμένους χαρακτήρες και απρόσμενα οξυδερκείς διαλόγους. Η ιστορία έχει επιρροές από Goonies, Stranger Things, Night in The Woods (bonus ότι και στα δύο πρωταγωνιστούν ανθρωπόμορφα ζώα) αλλά οι χαρακτήρες έχουν πολύ περισσότερο βάθος από ότι στα τυπικά μυστήρια με παιδιά που χώνουν τη μούρη τους εκεί που δεν τα σπέρνουν.
Απολαυστικό σφηνάκι, δεν βαρέθηκα στιγμή παρά το κατά βάση παθητικό gameplay.
8/10
 
Last edited:

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Ηεκινησα το spiderman miles morales! Παιχνιδαρα και αυτο σαν το Spiderman και τρεχει very high γραφικα και very high ray tracing 1440p 60 fps με FSR 2.1 Σφαζω ολους τους εγκληματιες ετσι ωστε μετα να διαλυσω και τον Spiderman ΚΑΙ τοτε μονο εγω θα ελεγχω την Νεα Υορκη!
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167
Το τελευταίο παιχνίδι που έπαιξα ήταν το Disco Elysium. Από τότες το κεημινκ (ΧΑΧΑ! ΚΕΗΜΙΝΚ ΛΑΠΤΟΠ. ΧΑΧΑ! ΨΗΣΕ ΚΑΜΙΑ ΜΠΡΙΖΟΛΑ ΠΑΝΩ ΤΟΥ) τρώει δουλειές σε τζίρτζιλα-μίρτζιλα και του κόσμου τα εννιάμερα.
ΕΝΑ DLC του ELDEN RING μπορεί να επαναφέρει την χαμένη του αίγλη... ΜΟΝΟ ΤΟ DLC TOY ELDEN RING (και κάνα pentiment μετά τις γιορτές)
Ως τότε παλικάρια, θα ζούμε στα στενά....
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,045
Δεν ξέρω γιατι τους παιρνει τοσο να φτιαξουν κανα dlc στο Elden Ring, λες και ξεμεινανε απο την επαναληψη ενα πραμα
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,846
Πράγματι το μόνο που έχουν να κάνουν είναι να βάλουν 3-4 νέα bosses, ένα μικρό story το οποίο θα ψάξεις στα φόρα για να καταλάβεις πως κολλάει με το μεϊν και μπουμ! Προφιτ! Overwhelming Positive sto steam. Προσκύνημα!
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,045
Πράγματι το μόνο που έχουν να κάνουν είναι να βάλουν 3-4 νέα bosses, ένα μικρό story το οποίο θα ψάξεις στα φόρα για να καταλάβεις πως κολλάει με το μεϊν και μπουμ! Προφιτ! Overwhelming Positive sto steam. Προσκύνημα!
Δεν χρειαζονται νεα bosses καλε για το προσκυνημα, 3-4 που εχουμε ξαναδει να βαλουν και γιναμε
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167
Έχετε δίκιο. Θα αφήσω την κεημινκ νηστεία στην άκρη (σιγά μην βάλω να παίξω την ανακύκλωση από τα ΣΠΑΤΑ) και θα καταπιαστώ με το παρακάτω αρτιστικό παρασκεύασμα.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564
Ήταν αργή εβδομάδα, οπότε έριξα 2 πρόχειρα playthrough στο Pentiment, τσεκάρισα το Dune: Spice Wars, και τώρα απαλλοτριώνω στο steam το RYSE: SOME OF ROME που είναι ίσως το πιο άμυαλα κι ανέμελα Based παιχνίδι στα χρονικά.


20221121042802_1.jpg
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Ξεκινησα το Evil west το οποιο βγηκε χτες! Μετα το φοβερο Shadow warrrior 3 μπορω να πω πως και αυτο ειναι ακομα καλυτερο! Σαν doom και shadow warrior ειναι με πολυ βια και αιμα και αγρια σφαγη Μονη διαφορα οτι ειναι tps αντι για fps. Οτι πρεπει για εμενα δηλαδη!
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Μετα απο 20 ΑΠΟΛΑΥΣΤΙΚΟΤΑΤΕΣ ωρες, τερματησα το Pentiment ...οπως εξηγησε και ο βορειος στο ριβιου του, ειναι ονομα και πραμα...ποσες φορες δεν επιασα τον εαυτο μου να θελω να γυρισω δυο τρεις διαλογους πισω, οχι γιατι μετανιωσα την οποια επιλογη μου, αλλα για να δω καπακια τι θα γινοταν αν απαντουσα κατι αλλο αν ειχε ο χαρακτηρας μου διαφορετικη νοοτροπια!

Σιγουρα, τραβαει ακομη 2-3 playthroughs!! :D

ΥΠΕΡΟΧΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,846
Ξεκινησα το Evil west το οποιο βγηκε χτες! Μετα το φοβερο Shadow warrrior 3 μπορω να πω πως και αυτο ειναι ακομα καλυτερο! Σαν doom και shadow warrior ειναι με πολυ βια και αιμα και αγρια σφαγη Μονη διαφορα οτι ειναι tps αντι για fps. Οτι πρεπει για εμενα δηλαδη!

Από αυτά που διαβάζω και βλέπω είναι πως το game θυμίζει corridor 3rd person shooter εποχής PS3/Xbox 360 το οποίο δεν είναι απαραίτητα κακό μιας και προέρχεται από μία εποχή καμπής στην ποιότητα του gaming λόγω των κονσολών, αλλά τούτο φαίνεται καλοδουλέμενο.
 

Sephir

Beyond Within
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
5,512
Από αυτά που διαβάζω και βλέπω είναι πως το game θυμίζει corridor 3rd person shooter εποχής PS3/Xbox 360 το οποίο δεν είναι απαραίτητα κακό μιας και προέρχεται από μία εποχή καμπής στην ποιότητα του gaming λόγω των κονσολών, αλλά τούτο φαίνεται καλοδουλέμενο.
Δεν πέφτεις έξω. Review soon.
 
Top Bottom