What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τι Παίζετε Αυτόν τον Καιρό - Part II

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,333
Αυτό το πράγμα, που παίζεις ένα game ωραία και καλά και σου σκάει μια ηλίθια αποστολή, που σου σπάει τα νεύρα και δεν μπορείς να την κάνεις skip:

--- Freespace 2 : A Monster In The Mist.

--- Homeworld Remastered: Super Nova Research Station

--- Όλο το Arx Fatalis!!

Θα είχαν φάει όλα unistall, αλλά κάθομαι και σκέφτομαι τον χρόνο που έχω φάει σε δαύτα!!!
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,799
^Λες αλήθεια ότι παίζεις space sims στο Amiga και έχεις απογειώσει ελικόπτερο της Jane χωρίς να διαβάσεις τουλάχιστον το 1/3 του manual;;;;
Ρε μασάνε τα παλικάρια;
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,987
^Λες αλήθεια ότι παίζεις space sims στο Amiga και έχεις απογειώσει ελικόπτερο της Jane χωρίς να διαβάσεις τουλάχιστον το 1/3 του manual;;;;
Ρε μασάνε τα παλικάρια;

Πω ρε, τι μου θύμισες τώρα ρε συ Αδάνιε! Να ξεφυλλίζω μανιωδώς το εγχειρίδιο του Απάτσι για να δω πώς στα διάλα θα χτυπήσω το τανκ χωρίς να χρειαστεί να ξεπροβάλλω πίσω από τον λόφο (φορ δε ρέκορντ, τελικά τα κατάφερα - τεράστια ικανοποίηση... :Ρ).

AH-64D_Longbow_cover.jpg
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,492
Ποιες αποστολες; ποιο κουμπι; εγω την πρωτη φορα που φορτωσα το civilization στην Amiga. Ειδα ενα μαυρο πεπλο και στο κεντρο της οθονης, ενα pixel. Ως ανθρωπος που ακομα μυριζε γαλα, επρεπε να χτυπησω ragequit γροθια στο μηχανημα, στο καταλληλο σημειο. ΩΩΩΩ κουνιεται.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,333
^Λες αλήθεια ότι παίζεις space sims στο Amiga και έχεις απογειώσει ελικόπτερο της Jane χωρίς να διαβάσεις τουλάχιστον το 1/3 του manual;;;;
Ρε μασάνε τα παλικάρια;

Της Microprose ήταν (Gunship 2000)!!

Δες την αποστολή παρακάτω και βγάλε συμπέρασμα:



 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,381
Στο F29 Retaliator που έπαιζα παλιά δεν κατάφερα ποτέ να προσγειώσω το αεροπλάνο. Κάπου εκεί παράτησα την ιδέα να ακολουθήσω το επάγγελμα του πιλότου.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,476
Στο F29 Retaliator που έπαιζα παλιά δεν κατάφερα ποτέ να προσγειώσω το αεροπλάνο. Κάπου εκεί παράτησα την ιδέα να ακολουθήσω το επάγγελμα του πιλότου.
τι μου θύμησες τώρα... κάποια στιγμή απλά παραδώσαμε τα όπλα και το σκάγαμε στο έδαφος για πλάκα :p
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,333
Στο F29 Retaliator που έπαιζα παλιά δεν κατάφερα ποτέ να προσγειώσω το αεροπλάνο. Κάπου εκεί παράτησα την ιδέα να ακολουθήσω το επάγγελμα του πιλότου.

Ήταν πολύ χάλια το framerate στην Α500 γι' αυτό!!!
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,958
Τέλος το Alan Wake 2 μετά από 40 ώρες περίπου.
Το πλατίνιασα, που λέει και η κονσολούχα νεολαία, πράγμα πρωτοφανές για μένα, σε παιχνίδι τέτοιας κλίμακας. Το μόνο που άφησα είναι το Final Draft, δλδ. το αντίστοιχο του New Game+ με κάποιες μικροδιαφορές/προσθήκες ως τυράκι.

Πάμε πρώτα στα θετικά (no spoilers):
-Γραφικά, ήχος, ερμηνείες, σκηνοθεσία είναι όλα top tier, μισή γενιά μπροστά από τον ανταγωνισμό.
-Μου άρεσε πολύ το level design, το pacing, και η ισορροπία σεναρίου-δράσης.
-Πολύ καλή ιδέα οι δύο πρωταγωνιστές που κινούνται σε διαφορετική "διάσταση", μάλιστα συμπάθησα τη Saga περισσότερο από τον Alan
-Ενδιαφέρον exploration και collectibles που προσθέτουν στο worldbuilding
-Η Remedy έχει σχεδόν τελειοποιήσει αυτή την ιδιότυπη μίξη σάτιρας, τρόμου, και b-movie/pulp στερεοτύπων που εξελίσσει εδώ και χρόνια. Επίσης, το πάντρεμα live-action με in-game cinematics λειτούργησε άψογα εδώ.

Αρνητικά:
-Το gameplay είναι οκ, με καλές και μέτριες/σπαστικές στιγμές. Το respawning με κούρασε τρομερά, ειδικά με τον Alan. Γενικά τα τμήματα του Alan έχουν καλές ιδέες αλλά η υλοποίηση κάπου χωλαίνει. Saga all the way κι εδώ.
-Άνευρα boss fights
-Το σενάριο... Έχει καλές ιδέες και δυνατές στιγμές, αλλά αυτή η εμμονή της Remedy να κάνει κύκλους και να αποφεύγει έστω μερικές απαντήσεις, προσωπικά μου δίνει στα νεύρα. Η αλήθεια είναι ότι γενικά δεν με τραβάει το στυλ του Twin Peaks, δεν διαβάζω Stephen King, οπότε σ'αυτό το κομμάτι δεν τα βρίσκουμε με τη Remedy. Εξαίρεση το Control, που ήταν κυρίως εμπνευσμένο από τα αγαπημένα μου X-Files.

Κρατάω, πάντως, τα θετικά (εξού και το μπαμπάτσικο playtime).
Αν η Remedy σταματούσε το σεναριακό κρυφτούλι και τα ήξεις, αφήξεις θα μιλούσαμε για ένα εξαιρετικό game (για τα δικά μου γούστα, πάντα) αλλά κι έτσι ομολογώ ότι με εντυπωσίασε αρκετά (ειδικά αν το συγκρίνω με το μέτριο πρώτο Alan Wake).

8.5/10
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,381
Ήταν πολύ χάλια το framerate στην Α500 γι' αυτό!!!

Δεν θυμάμαι καθόλου αν έτρεχε καλά στο PC που είχα τότε, αλλά θα πω ότι έτρεχε χάλια για να έχω δικαιολογία.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,418
Τερματισα το uncharted 4και ξεκινησα το uncharted lost legacy. Στην αρχη ηταν μονο περπατημα και δεν μου αρεσε αλλα αργοτερα οταν ξεκινησε η δραση και η περιπετεια ηταν καλο. Μοιαζει πολυ με τα tomb rader. Ειναι το πρωτο παιχνιδι της σειρας που εχω παιξει καθως τα αλλα 3 δεν εχοτν βγει σε pc αλλα ως pc gamers δεν εχουμε αλλη επιλογη. Τα γραφικα ετσι ετσι. Σε συγκριση με τα ratchet and clank rift apart last of us και spiderman ηταν κατωτερα αν και για αυτο φταιει η iron galaxy .
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,476
Δεν θυμάμαι καθόλου αν έτρεχε καλά στο PC που είχα τότε, αλλά θα πω ότι έτρεχε χάλια για να έχω δικαιολογία.
εγώ το μόνο που θυμάμαι είναι ότι πέταγα αεροπλάνο, δε μπα να ήταν με 5fps, εγώ πέταγα αεροπλάνο και έριχνα πυραύλους.

Σε ένα 286 το παίζαμε.
 

manofsorrows

Hobgoblin Captain
Joined
Feb 21, 2013
Messages
306
Τελείωσα το Knights Of The Old Republic, γιατί ως γνωστό αν ένα παιχνίδι δεν κλείσει 20ετία δεν βγαίνει στην επιφάνεια του backlog μου. Καιρό είχε παιχνίδι να μου τινάξει τα μυαλά στον αέρα με plot twist! Παλιά καλή Bioware, ξεκάθαρος προπομπός του έπους επών Mass Effect. Στο gameplay η φάση είναι λίγο κρίντζυ, ειδικά με την διαχείριση του inventory μπορείς να παλαβώσεις!
Πρώτη φορά σε παιχνίδι έγινε πράξη το "τα φυλάω για το τελικό boss". 'Ηπια κάπου 60 medpacs και καμιά εικοσαριά stimulants και πάλi δεν τον έβγαλα!! Θα μου πείτε με Strength 10 και double welding σπαθιά που πάς; Πήρα λίγο αργά χαμπάρι ότι ήταν επιρρεπής στο force push αλλά δεν άντεχα να ξαναπαίξω την τελική μάχη κι είδα το φινάλε στο youtube. Anyway, το παιχνίδι ήταν εξαιρετικό και σκέφτηκα πολλές φορές "ρε τι φτιάξανε οι τύποι" ακόμα και τόσα χρόνια μετά την κυκλοφορία του. Καλά ξεκίνησα το 2024. Μετά το Amnesia Rebirth, άλλο ένα 9/10

Έχω κάπου 25 ώρες στο δεύτερο playthrough μου στο Cyberpunk 2077, αλλά δεν έχω ακόμα μπει στο Phantom Liberty. Πάντως η αναδόμηση στo leveling είναι εξαιρετική κι απολαμβάνω το παιχνίδι περισσότερο κι από την πρώτη φορά. Σοβαρό bug δεν συνάντησα. Μόνο 1-2 floating αντικείμενα. Πάρτε και μια φώτο με το εργαλείο που οδηγώ:

1705051481408.png

Ώρα για Resident Evil 4 (thanks again @mruseyourbrain) και Metro Last Light τώρα, παράλληλα με το CP2077 που το πάω λάου λάου.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,799
'Ηπια κάπου 60 medpacs
Αυτό θυμάμαι ήταν το μόνο πράγμα που δε μου άρεσε στο KOTOR. Δηλαδή αυτή τη λόξα να προσπαθείς να στήσεις "cinematic" σκηνές σε ένα παιχνίδι που στηρίζεται στο RP. Σα να βγαίνει ο dm και να σου λέει με το ζόρι, θα αντιμετωπίσεις το τάδε σκηνικό μόνος σου, χωρίς να κολλάει σεναριακά. Είναι μαμώ την τρέλα μου rpg με ομάδα, δε με νοιάζει αν έχει ο μέην μπηφ με τον κακό να τον αντιμετωπίζει μόνος του.
Έχει και στο 2 αυτή τη μλκ, αλλά εκεί τουλάχιστον δικαιολογείται, for the most part
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,333
Της Microprose ήταν (Gunship 2000)!!

Δες την αποστολή παρακάτω και βγάλε συμπέρασμα:





KAI NAI !!!!! MISSION ACCOMPLISHED!!!!!!!

Fb4B.gif
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,889
Ξεκινησα να παίζω Bloodstained. Ειναι λίγο μπελαλίδικο με τα πολλά σπελλς. Βάλε ρε αδερφε εκεί 1-2 κουμπιά. Τι με τυρρανάς.

Επίσης, τί φάση? Aν ψοφίσω χάνω όλο το πρόγκρες μου? Στο Blasphemous τουλάχιστον το πρόγκρες του χάρτη παρέμενε ακόμα κ αν ψόφαγες...
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,799
Aν ψοφίσω χάνω όλο το πρόγκρες μου?
Ακριβώς. Στα περισσότερα metroidvania έτσι γίνεται και γενικά στα παιχνίδια όπου σώζεις πρόοδο σε προκαθορισμένα σημεία. Λογικό από τη στιγμή που δεν έχει κάποιου άλλου είδους ποινή...
 
Top Bottom