What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τι Παίζετε Αυτόν τον Καιρό - Part II

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,383
Υπήρχε πάντως σχετική φημολογία, ότι κάτι θα γίνει με το Quake. Ίδωμεν.
 

manofsorrows

Hobgoblin Captain
Joined
Feb 21, 2013
Messages
306
Έχω πέσει με τα μούτρα σε Midnight Suns κι έτσι έμεινε λίγο πίσω το Resident Evil 4.

Τον τελευταίο μήνα πάντως έκλεισα μερικά playthroughs.

Adios: Αντί να δείτε μια ταινία, μπορείτε να παίξετε αυτό το walking sim που έχει την εξής υπόθεση: Θέλετε να διακόψετε την συνεργασία σας με κάποιους μαφιόζους που σας παρέχουν τεμαχισμένα πτώματα ως τροφή για τους χοίρους σας. Φυσικά αυτό δεν υπάρχει ως επιλογή και το αρχιτσιράκι προσπαθεί με το καλό να σας μεταπείσει στην διάρκεια μιας μέρας. Το παιχνίδι έχει ελάχιστο gameplay αλλά είναι μια δυνατή ψυχολογική εμπειρία στα 90 λεπτά που διαρκεί. 7/10

Slay The Spire:
Τα λόγια είναι περιττά. Σε 100 ώρες το τελείωσα με τον Ironclad (act 4). Με τους άλλους προσπάθησα αρκετές φορές αλλά δεν τα κατάφερα. Δεν το απεγκατέστησα για να ρίχνω που και που κανένα run. Από τα πιο κολλητικά παιχνίδια. Περιμένουν όμως κι άλλα στην σειρά και δεν νιώθω ότι το να ανέβω μερικά levels στο ascension ως σκοπό, έχει να μου προσφέρει κάτι παραπάνω. 9.5/10

Metro Last Light Redux: Λάτρεψα το πρώτο παιχνίδι της σειράς και πέρασα πολύ καλά και με το δεύτερο μέρος. Πολύ ατμοσφαιρικό και immersive FPS, ένα κλικ κάτω από το πρώτο αν και μου άρεσε πάρα πολύ το φινάλε. Επόμενος σταθμός Metro Exodus. 8.5/10

Δεν μου έφταναν οι ώρες του ελεύθερου χρόνου στο σπίτι οπότε εκμεταλλεύτηκα την περίοδο ύφεσης στην δουλειά και τελείωσα σε windowed mode τα παρακάτω:

Ancient Enemy: Card battler με υποτυπώδες fantasy σενάριο και gameplay πασιέντζας. Στην κυριολεξία. Βγάζοντας φύλλα λοιπόν που συνήθως είναι αριθμημένα από το 0 ως το 9 και σε 3 χρώματα, "φορτίζουν" spells, άμυνες και επιθέσεις και προσπαθείς να εξοντώσεις το εκάστοτε encounter. Μπορεί να γίνει εύκολα επαναλβανώμενο, αλλά η συνολική του διάρκεια είναι σκάρτες 10 ώρες, οπότε it's ok. 7/10

Neurodeck: Επίσης card battler, πολύ πιο κοντά στο Slay The Spire με πρωτότυπη θεματολογία. Αντιμετωπίζεις τους φόβους σου αντί για fantasy τέρατα. Έχει ακομα και ψυχολογικά τεστάκια για να επιλέξεις μεταξύ 2 skills. Έχει την φάση του στην αρχή, αλλά εύκολα γίνεται βαρετό τελικά. Ευτυχώς κι αυτό δεν κρατάει πάνω από 10 ώρες, οπότε όσοι το έχετε τζάμπα από το GOG ρίξτε του μια ματιά για το ιδιαίτερο θέμα. 6.5/10

Για το τέλος άφησα το αριστούργημα Into The Breach.
Έχω ξεκλειδώσει όλες τις squads εκτός την τελευταία κρυφή και το έχω τελειώσει με 2 και 4 νησιά. Έχω γράψει 50 ώρες σε λιγότερο από 2 μήνες! Είναι ίσως το μοναδικό παιχνίδι που θέλω να παλέψω για να κάνω όλα του τα achievements. Είναι απλά must play για όποιον του αρέσουν τα turn based tactical παιχνίδια στρατηγικής. 10/10
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,890
e47f3e34b990e1aebc1260a955b2ce4a.jpg
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,383
Εγώ όταν έχω χρόνο παίζω Forza Horizon 4, εξαιρετικό παιχνίδι. Το μόνο που θα ήθελα να έχει επιπλέον είναι μια πιο δομημένη campaign γιατί είναι λίγο χαοτικό με τις τόσες επιλογές.
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,890
UnMetal
Παρωδία του Metal Gear σε tow down οπτική κ ρετροπιξελούμπεν γραφικά. Stealth based χωρίς να κουράζει, bosses που ούτε εύκολα είναι αλλά δε χρειάζονται κ 40 προσπάθειες για να βγουν. Αυτό που το κάνει ξεχωριστό είναι το χιούμορ του. Ολη η εξιστόρηση γίνεται σε μορφή cutscenes κατά την διάρκεια μιας μακροσκελούς ανάκρισης του πώς βρέθηκε ο πρωταγωνιστής να πετάει σοβιετικό ελικόπτερο σε αμερικανικό έδαφος. Το προτείνω ανεπιφύλακτα
9/10


IonFury
τυπικό 2D boomer shooter με γυναίκα πρωταγωνιστή που παρόλες τις ατάκες της, καταφέρνει να μην γίνεται cringy. Κάπως η διάρκειά του με ενόχλησε. Μου φάνηκε αρκετά μεγάλο. Ψιλοκουράστηκα, μια κ τα lvls λίγο πολύ φαίνονται ίδια στο μάτι.
7.5/10
20240219173533_1.jpg
20240213225431_1.jpg
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,670
Με έπιασε μια διάθεση να καταπιαστώ με απωθημένα που ήθελα να τσεκάρω στην εποχή τους αλλά για τον Α ή Β λόγο δεν το είχα καταφέρει. Ξεκίνησα με το Callahan's Crosstime Saloon από το 1997, το οποίο μέχρι σχετικά πρόσφατα δεν υπήρχε διαθέσιμο στο ίντερνετ ούτε καν ως abandonware. Τι παιχνιδάρα είναι αυτή ρε γμτ! Πανέξυπνο γράψιμο. Αν είχε κυκλοφορήσει υπό οποιεσδήποτε άλλες συνθήκες θα θεωρούνταν υπεργνωστό και υπερκλασικό adventure game αλλά δυστυχώς καταστράφηκε από "εξωαγωνιστικά" προβλήματα σε επίπεδα μάνατζμεντ και υπέπεσε στο obscurity πιο γρήγρα απ'ότι θα έπρεπε.

Παράλληλα, σε μια κρίση νοσταλγίας και ρετρολαγνείας, ξαναφόρτωσα το Command and Conquer Remastered και σακατεύω όλες τις campaign από την αρχή.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,538
Γκουνελιόν, σε συλλαμβάνω αδιάβαστο. Το CCS θεωρείται προφανώς υπερκλασσικό απο τους κατεστραμμένους μύστες και μαζί με το επικό Superhero League of Hoboken, αποτελούν το πνευματικό κύκνειο άσμα της Ίνφοκομ.

ΠΕΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΒΓΗΚΑΝ ΚΟΓΚ ΝΑ ΚΑΨΩ ΓΡΑΒΑΝΤΑ.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,670
Γκουνελιόν, σε συλλαμβάνω αδιάβαστο.

Όταν βγήκε το CCS 1) ήμουν 11 χρονώ, 2) έμενα στην Καβάλα. Και να ήθελα, δε γινόταν να το αγοράσω. Your arguments are invalid.

Στο GOG δε βγήκε, αλλά κυκλοφορεί εξαιρετικό torrentάκι που τρέχει σε DOSBox.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,546
τορεντ?? ΤΟΡΕΝΤ????? :mad:
ντροπη παναγιωτατε. το τόρεντινγκ σκοτωνει το κεημινγκ...

ωστοσο:

 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,670
τορεντ?? ΤΟΡΕΝΤ????? :mad:
ντροπη παναγιωτατε. το τόρεντινγκ σκοτωνει το κεημινγκ...

ωστοσο:


Αυτή η έκδοση είναι χωρίς voice-overs. Σε αντίθεση με το τορρεντάκι που έχει τα πάντα όλα μέσα.

ΡΕ ΤΟ ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ ΛΕΜΕ, ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ ΤΟ ΓΚΕΗΜ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,670
Δηλαδή το νόημα της συζήτησης είναι πως torrent=bad, κατέβασμα από sketchy blog=good?

Διαφωνώ. Πάμε παρακάτω.
 

tyrion395

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,889
FPS το ανάγνωσμα: Είχα δει που λέτε κάποια βιντεάκια σχετικά με ένα μικρό χιουμοριστικό παιχνίδι του δημιουργού του DUSK, ονόματι chop goblins. Πάω στο steam και βλέπω ότι κοστίζει λιγότερο από ένα σουβλάκι και όχι μόνο αυτό, αλλά το έχουν και bundled με ένα άλλο fps, ονόματι
Zortch. Έχοντας λοιπόν διάθεση για κάτι γρήγορο και σχετικά άμυαλο τα τσιμπάω και τα δύο χωρίς να ξέρω τι είναι αυτό το σορτς και για να μη πολυλογώ είναι και τα δύο πάρα πολύ διασκεδαστικά, ενώ το σορτς αναλογικά με την τιμή του είναι και αρκετά μεγάλο. Το goblins από την άλλη δεν θα σας πάρει περισσότερο από κάνα δύωρο για ένα playthrough,αλλά μετά μπορείτε να το ξαναπέξετε για μυστικά, μεγαλύτερο σκορ, δυσκολία, ενώ έχει και level randomizer.
Όσοι θέλουν δύο πάμφθηνα, προκλητικά και γρήγορα quake-likes τσιμπάνε άφοβα.
Να πω ότι η μουσική του chop goblin είναι γουστόζικη και τσίμπησα το soundtrack από το bandcamp του Szymanski.

Αν μπορώ να βρω ένα αρνητικό είναι ότι δεν είναι third person.. 🤷‍♂️
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Δηλαδή το νόημα της συζήτησης είναι πως torrent=bad, κατέβασμα από sketchy blog=good?

Ακριβώς!

Fun fact που είχα ξεχάσει και ο ίδιος. Τα παλιά, τα πολύ παλιά τα χρόνια που οι οικιακές ιντερνετικές συνδέσεις ήταν από 3 μέχρι 6 kb/s αν ήσουν λεφτάς και τα έσκαγες για ISDN, εγώ ήμουν χωμένος μέσα σε ένα πανεπιστημιακό εργαστήρι με την ασύληπτη ταχύτητα του 1ΜΒ/s, download ΚΑΙ upload. Και επειδή περνούσα μια φάση στα 25 μου που την είχα δει game preservationist/historian, είχα μπει στο εξής τριπάκι: μερικά από τα παιχνίδια που είχα original στη συλλογή μου, ήδη θεωρούνταν και ήταν δυσεύρετα ακόμα και ως μεταχειρισμένα, οπότε τα ρίπαρα ο ίδιος με το Alcohol 120% για όσους θυμούνται, και τα ανέβαζα σε γνωστό torrent site της εποχής, μαζί με οδηγίες για το πώς τρέχουν σε dosbox, αν χρειαζόταν.

Μερικά που θυμάμαι τώρα ήταν Duckman, Nemesis: The Wizardry Adventure, Kingdom O' Magic, Blue Ice, Azrael's Tear, Amber: Journeys Beyond, Byzantine: The Betrayal, Morpheus, 5-6 ακόμα που απλά δεν μπορώ να θυμηθώ τώρα, και ναι, Callahan's Crosstime Saloon.

To site ήταν το Demonoid, που κάποια στιγμή το έφαγε η μαρμάγκα. Αν και μάλλον απίθανο, αναρωτιέμαι αν είναι το δικό μου rip που ακόμα ζει κάπου στα τορρεντάδικα. Μια ένδειξη θα ήταν το file format, ρίπαρα σε .cue format, υποτίθεται ήταν καλύτερο από .iso για όσα παιχνίδια παίζαν απευθείας cd audio, και καλύτερο για να ξεπερνά τα υποτυπώδη copy protections της εποχής, ιδέα δεν έχω αν όντως ίσχυε, πάντως το feedback που έπαιρνα έλεγε ότι όλα δούλευαν μια χαρά.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,801
sketchy blog
Δεν ξέρω αν τα αρχεία του είναι αμφίβολα ποιοτικά, αλλά το συγκεκριμένο blog είναι άριστη πηγή ενημέρωσης-ξεθάμματος-ανακάλυψης σχετικά με παλιά, ξεχασμένα παιχνίδια, για μερικά από τα οποία ακόμα και το YT σηκώνει τα χέρια ψηλά.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,477
Δηλαδή κανένα από τα μεγάλα abandonware sites δεν το έχει; Μήπως να τους το στείλεις; :p
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,670
Δεν ξέρω αν τα αρχεία του είναι αμφίβολα ποιοτικά, αλλά το συγκεκριμένο blog είναι άριστη πηγή ενημέρωσης-ξεθάμματος-ανακάλυψης σχετικά με παλιά, ξεχασμένα παιχνίδια, για μερικά από τα οποία ακόμα και το YT σηκώνει τα χέρια ψηλά.

Δεν το γνωρίζω το σαιτ, μπορεί να είναι εξαίρετος νεαρός. Περισσότερο χαχανίζω με τα ηθικά gymnastics του να λέμε πως "ναι μεν είναι οκ να κατεβάζεις από σάιτ... αλλά TORRENT? Big nonono", ενώ πρακτικά είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,546
ντεμονοιντ ειπε ρε φιλε ο αθρωπος.
πωωωωωωωωωωωω, πολλα χρονια πισω.
μερακληδικο και υπεροχα δομημενο τορενταδικο.

τ άλλα που λες τα χα αγορασει ο τιμιος, αλλά το μπυζαντάι μπιτρέια γκου, ισως και να το χω κατεβασει χαρις σε σενα, απ οτι λες.
ενα αναδρομικο φχαριστω δεν εβλαψε ποτές, ωστοσο. :love:
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,546
εχμ, παναγιωτατε, νομισα οτι θα επιανες το ειρωνικο του πραγματος.

να το ξηγησω λοιπον. εγραψα και καλα κατα του τορεντ, ενω εχω δω διπλα 5-6 τερα με πραγματακια απο τορενταδικα. και σε καθε θρεντ για την πειρατεια εχω αναφερει την σταση μου που ειναι, εχμ, μεσες ακρες ΥΠΕΡ της δωρεαν αποκτησης καποιων καλλιτεχνικων δημιουργηματων, οπως μουσικης, ταινιων, τιβι σηριαλζ, βιβλιων και καποιων κειμς.

προφανως δεν το ενθυμεισαι, αλλά να ξεκαθαρισω τη θεση μου γιατι σε λιγο θα βγω και τορεντομαχος. μπιγκ νοου.
ειμαι τορεντολατρης και προσπαθησα (ανεπιτυχως προφανως) να τρολαρω. δατς ωλ.
 
Top Bottom