What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τι Παίζετε Αυτόν τον Καιρό - Part II

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,114
Απολαμβανω το πρωτο μερος της σειρας Trails, το Trails in the Sky. Μετα απο πολλα πολλα χρονια, ξανακολλησα jrpg τζαπανεζιλα. Ισως το παω σερι και βγαλω ολα τα μερη της σειρας.

Γουατ;
Τρολαρεις η οντως;
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,992
Τρολαρεις η οντως;
Ναι ρε, εχω φτασει εκεια που γνωριζεις τη φοιτητρια με το pet και σου κανει τουρ τη watertown και μεχρι στιγμης με εχει ψησει και το worldbuilding και το story και το συστημα μαχης, ενω τα trash mobs ειναι τοσο-οσο να μην ειναι εκνευριστικα (κατι αναπαντεχο για jrpg).
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,114
Ναι ρε, εχω φτασει εκεια που γνωριζεις τη φοιτητρια με το pet και σου κανει τουρ τη watertown και μεχρι στιγμης με εχει ψησει και το worldbuilding και το story και το συστημα μαχης, ενω τα trash mobs ειναι τοσο-οσο να μην ειναι εκνευριστικα (κατι αναπαντεχο για jrpg).

Ah-I-See-Youre-A-Man-Of-Culture-As-Well-expresses-the-admiration-for-certain.jpg

Στην (μάταιη) αναζήτηση του τι να παίξω μετά τα Yakuza, έβαλα το πρώτο πριν ένα μήνα να δοκιμάσω τι λέει, χθες ξεκίνησα το τρίτο, και έχω 7-8 ακόμα ή πόσα είναι. It's Yakuza all over again. 🤌

Τρομακτικό worldbuilding και ανάπτυξη χαρακτήρων, απ' όσα έχω δει μέχρι τώρα. Υπέροχο setting επίσης, και φροντίδα μέχρι και στον τριτοτέταρτο npc που θα δεις 3 φορές όλες κι όλες σε ενα αρκ ξέρω 'γω. Είναι ξεκάθαρο το όραμα της Nihon Falcom σχεδόν απ' την εκκίνηση, και τρομάζω (από καύλα) στο πού μπορεί να φτάσει και τι θα συναντήσω παρακάτω.

Το σύστημα μάχης τώρα, οκ, σίγουρα έχουμε δει καλύτερα πράγματα, αλλά το αφήνει στον παίκτη το πόσο θέλει να εμβαθύνει.
Υπάρχει ελευθερία αρκετή, γίνονται ωραία πραγματάκια με τα sepiths/quartzs/orbments και μπορείς να το κάνεις παιδική χαρά με τα builds,
αλλά για μένα δεν είναι το δυνατό σημείο της σειράς. Εν τω μεταξύ, έκανα τη μαλακία και ξεκίνησα το πρώτο στο hard, και έφτυσα αίμα για να βγούνε κάποια σημεία. Απ' το δεύτερο και μετά μόνο νόρμαλ, να μην αποτελεί χρονοβόρα διαδικασία να κόβεις/ράβεις για να βγει μια κωλομάχη ξέρω γω.
Το γαμάτο είναι ότι στο τρίτο απλοποίηθηκαν κάποια πράγματα ακόμα περισσότερο, και έχουν χωθεί και αρκετά qol πραγματάκια, που δεν θα πω ότι μου έλειψαν απ' τα προηγούμενα δύο, αλλά σίγουρα είναι γαμώ τώρα που τα έχω. Με κάνει να απολαμβάνω περισσότερο τα ατού της σειράς, τον κόζμο και τους χαρακτήρες.

@Norshgaath Καλό ποδαρόδρομο και καλό διάβαζμα ( :trollface: ) σου εύχομαι, ρίξε κανά update αν το τελειώσεις ή αν το παρατήσεις.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,992
Απο σενα το ακουσα ρε, το τσεκαρα και κολλησα, καπου 20 ωρες!

Συμφωνω με οσα ειπες, εγω το ξεκινησα normal, το δευτερο ισως το παω hard για να δω αν υπαρχει καλο challenge, καθως οταν ανεβω lvl ισο με τα τερατα καθε περιοχης, ξερω ακριβως τη στρατηγικη και τι arts/powers θα χρησιμοποιησω με αποτελεσμα να μην κανω ουτε buffs/debuffs.

Οσο για το ποδαροδρομο εχει πολυ πραμα ακομη και αν παρεις μονο το franchise του trials:
3 παιχνιδια με arc στο liberl
4 με arc στο Crosshel η πως σκατα λεγεται
5 με arch στην Erebonian Empire
και 3 (μεχρι τωρα) με arc στο Calvald η πως σκατα λεγεται.

Τωρα που το σκεφτομαι ισως ειναι πολυ για σερι καθως σιγουρα θα βγει κατι που θα μου τραβηξει τη προσοχη. Αλλα τουλαχιστον θα εχω κατι να ασχολουμαι!
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,114
Συμφωνω με οσα ειπες, εγω το ξεκινησα normal, το δευτερο ισως το παω hard για να δω αν υπαρχει καλο challenge, καθως οταν ανεβω lvl ισο με τα τερατα καθε περιοχης, ξερω ακριβως τη στρατηγικη και τι arts/powers θα χρησιμοποιησω με αποτελεσμα να μην κανω ουτε buffs/debuffs.

To έκανα το λάθος στο πρώτο. Πίστεψέ με, μην το κάνεις :p
Από ένα σημείο και μετά, ειδικά προς το τέλος, έμπαινα σε κάθε μάχη, πατούσα alt για τούρμπο μέχρι να σκοτωθώ 2-3 φορές για να γίνει πιο εύκολη η μάχη, και μετά έπαιζα σοβαρά τη μάχη. Αν είχες την επιλογή να κατεβάσεις δυσκολία, θα σου έλεγα go for it, αλλά αφού δεν γίνεται, άστο καλύτερα. Εκτός αν είσαι με κανά guide για items/quartz αγκαλιά, τότε ίσως να βγαίνει.
Και μιας και είπα guide, ένα προτιπ: έχε δίπλα ανοικτό να τσεκάρεις για missable quests/events, γιατί είναι γεμάτο από τούτα, και χάνεται πολύ lore/χαρακτήρες/διάλογοι αν δεν ξέρεις τι να κάνεις. Το παιχνίδι επίσης πχ στο 2, θεωρεί δεδομένο ανά πάσα στιγμή ότι τα έχεις κάνει όλα στο 1 (δεν είμαι βέβαιος γι' αυτό tbh, γιατί μεταφέρεις saves, αλλά έτσι υποθέτω), οπότε θα σου πετάει αναφορές σε events και χαρακτήρες που παίζει να μην βρήκες.

Για τον ποδαρόδρομο τώρα, οκ δεν φαντάζομαι ότι είναι φτιαγμένα έτσι όλα τα παιχνίδια της σειράς. Ήδη απ' το 3 βλέπω αρκετές qol ενσωματώσεις, το σηκώνει και το πώς είναι φτιαγμένο το παιχνίδι βέβαια. Είναι κάτι σαν επίλογος του ark το τρίτο, και όχι ακριβώς τρίτο σίκουελ.

Τεσπα, καλά chest puns και jokes σου εύχομαι!
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,361
Τέλος και το Yakuza 4 (μετά από σχεδόν 20 ώρες, μόνο main story)
Κατεμέ μου άρεσε ετούτο το στορυ περισσότερο από του 3.
Το κεημπλεη παραμένει το ίδιο δύσχρηστο και η τελευταία μάχη ήταν "τα χάπια μου και ένα ταξί να φύγω".
7.5/10
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,443
Ξεκινησα το GHOST OF TUSHIMA και σφαζω τους Μογγόλους! Πολυ βιακ αιμα! Οτι πρεπει για αρχοντες ninja σαν εμενα!Αλλα το LIKE A DRAGON ISHIN που βγηκε περσι και ηταν και αυτο στην αρχαια Ιαπωνια ειναι καλυτερο. Εχει παρει πολυ καλες κριτικες στο steam!
 

Sephir

Beyond Within
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
5,547
Ξεκινησα το GHOST OF TUSHIMA και σφαζω τους Μογγόλους! Πολυ βιακ αιμα! Οτι πρεπει για αρχοντες ninja σαν εμενα!Αλλα το LIKE A DRAGON ISHIN που βγηκε περσι και ηταν και αυτο στην αρχαια Ιαπωνια ειναι καλυτερο. Εχει παρει πολυ καλες κριτικες στο steam!
Ουδεμία σχέση το ένα με το άλλο, αλλά... ναι... whatever...
 

tommas

Half-Ogre
Joined
Dec 2, 2012
Messages
749
Shredderικές γραφικάρες το Ghost of Tsushima. Πολύ ατμοσφαιρικό και χωρίς να είναι απαράδεκτα απαιτητικό το game.

20240517231948_1.jpg

Και ένα σύστημα μάχης μούρλια.
 

manofsorrows

Hobgoblin Captain
Joined
Feb 21, 2013
Messages
312
Παράτησα το Stillness of The Wind παίζοντας μετά βίας μια ώρα συνολικά σε 3 sessions που ξεκίνησα τέλη του 23. Πιο ενδιαφέρον είναι να βλέπεις να στεγνώνει μπογιά σε τοίχο. Απάλευτο. Εξομοιωτής μοναχικής ηλικιωμένης σε φάρμα στην μέση του πουθενά που οι συγγενείς της, της στέλνουν γράμματα. Θεωρητικά αν άντεχα άλλα 60-90 λεπτά το τελείωνα, αλλά δεν... σόρρυ 3/10

Παίζω Cyberpunk 2077, Resident Evil 4, Book Of Demons, Voodoo Detective, Unavowed αυτό τον καιρό σε πεσμένους ρυθμούς γιατί μου τραβάει πολυ χρόνο το πρεζόκαρτοπαίχνιδο Star Wars Unlimited
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,639
Παράτησα το Stillness of The Wind παίζοντας μετά βίας μια ώρα συνολικά σε 3 sessions που ξεκίνησα τέλη του 23. Πιο ενδιαφέρον είναι να βλέπεις να στεγνώνει μπογιά σε τοίχο. Απάλευτο. Εξομοιωτής μοναχικής ηλικιωμένης σε φάρμα στην μέση του πουθενά που οι συγγενείς της, της στέλνουν γράμματα. Θεωρητικά αν άντεχα άλλα 60-90 λεπτά το τελείωνα, αλλά δεν... σόρρυ 3/10
έπαθα ψυχοπλάκωμα και μόνο που είδα το πρώτο βίντεο στο steam... θα θέλει πολύ ειδικό mood τέτοιο παιχνίδι, όπως το Dear Esther
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,623
Τερματισα το banishers ghost of new eden. ΠΑΙΧΝΙΔΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ! Εσφαξα το φαντασματα και στο τελος εσωσα τον κοσμο και ξαναζωντανεψα την Antrea.
Αν ξαναζωντάνεψες την Αντρέα, μάλλον το ανάποδο έκανες (έσφαξες το κόσμο και έσωσες τα φαντάσματα) και δε κατάλαβες καλά, sorry που στο χαλάω.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,443
Αν ξαναζωντάνεψες την Αντρέα, μάλλον το ανάποδο έκανες (έσφαξες το κόσμο και έσωσες τα φαντάσματα) και δε κατάλαβες καλά, sorry που στο χαλάω.
Ναι αυτο εκανα εσωσα την Antrea και τα φαντασματα) Αλλα αυτοι που εσφαξα ηταν κακκοι αρα επρεπε να τιμωρηθουν για τα εγκληματα τους.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,361
Τέλος με το Lies of P.

Αρνητικά:

-Απαράδεκτο πλατφορμινκ.
-2 σε 1 bosses (το οποίο απλά καταντά κουραστικό).
-Κάπως μικρό σε διάρκεια.
-Ολίγον τζενερικ εικαστικό που παραπέμπει σε φτωχό συγγενή του Bloodborne (εκ πρώτης όψεως)
-Ήθελε περισσότερη φροντίδα στο ανιμεσιο.


Θετικά:

-Απλή, λιτή και πρωτότυπη ιστορία.
-Καλή υλοποίηση του ng+ (μέχρι στιγμής).
-Καλοφτιαγμένο σύστημα μάχης (μοιάζει ολίγον στυφό στην αρχή, αλλά γρήγορα το συνηθίζεις).
-Γραμμικός σχεδιασμός με τα κατάλληλα-απαραίτητα shortcuts.
-Πολύ καλό optimization για τα πιτσί.
-Ωραίες "πινελιές" που βοηθάνε στο lore του παιχνιδιού.


Kudos στους Νοτιοκορεατες για ετούτη τη προσπάθεια.
8,5/10


 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,942
Ουδεμία σχέση το ένα με το άλλο, αλλά... ναι... whatever...
Νταξ μωρέ τα χωρίζουν και ιστορικά καμία 500 χρόνια διαφορά πως κάνουμε έτσι.
 
Top Bottom