What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τηλεοπτικές σειρές της προκοπής

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,462


Για να δούμε γιατί πολύ το τέντωσαν και φοβάμαι ότι θα crush n burn που λένε στο χωριό μ.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,661

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,958
Δεν άλλαξε τελικά η άποψή μου για το Altered Carbon S2. Μετριότατο θέαμα, άχρωμος πρωταγωνιστής χωρίς δυναμισμό (δεν τον βοηθάει και το σενάριο, βέβαια, τον καταντήσανε ψιλοκομπάρσο), αργόσυρτη πλοκή και -το χειρότερο- αλλοπρόσαλλο lore. Πραγματικά δεν έχω ιδέα πλέον τι είναι οι A.I. της σειράς, πώς λειτουργούν, τι δυνατότητες έχουν, πώς οριοθετείται η παρουσία τους στον υλικό κόσμο κτλ. Το ίδιο και με άλλα concepts που εμφανίζονται από το πουθενά όταν το απαιτεί το σενάριο, απλά για να βγουν οι πρωταγωνιστές από τη δύσκολη θέση ή το αντίθετο. Μηδέν συνοχή και συνέπεια στο worldbuilding, είπαμε είναι κυβερνοpulp αλλά τέτοιος αχταρμάς δεν παλεύεται.

Καπάκια bing-αρα την τρίτη σεζόν Castlevania για να ξεπεράσω την ξενέρα και ευτυχώς δικαιώθηκα. Αρκετές αποχρώσεις Game of Thrones (στα καλά του) με την πλοκή να σπάει γεωγραφικά αλλά το ύφος να παραμένει θεσπέσια νοσηρό και μακάβριο. Σωστές δόσεις υπερκούλ δράσης, μακροσκελείς αλλά προσεγμένοι διάλογοι (είπαμε, GoTίζει), ενδιαφέρουσα διεύρυνση του lore, γενικά μούρλια. Αυτό βέβαια έχει σαν αποτέλεσμα τα πιόνια να κινούνται σχετικά αργά στη σκακιέρα εν αναμονή των μεγάλων εξελίξεων της επόμενης (ή και μεθεπόμενης) σεζόν, όπως δηλαδή γινόταν και στο GoT.
Το μόνο που με χάλασε λίγο είναι ότι η ιστορία των νέων συντρόφων του Alucard έχει αποδοθεί κάπως πρόχειρα, με αποτέλεσμα η κλιμάκωση αυτού του plot να μοιάζει απότομη. Όπως και να'χει, δείτε το ASAP.
 
Last edited:

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,661
Προχωράω κι εγώ Altered Carbon και είναι άκρως αισθητή η αλλαγή ταυτότητας. Από εκεί που είχες cyberpunk-noir story στα πλαίσια της κλιμάκωσης και για να δικαιολογήσουν την ύπαρξη δεύτερης σαιζόν έχουν συνδέσει τα ασύνδετα. Επίσης δεν υπάρχει συνοχή σε ορισμένες επιλογές των χαρακτήρων. Το βλέπω λίγο ένοχα για να τελειώσει.

Μοναδική φωτεινή εξαίρεση ο στωικός Yakuza Meth.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,462
Κρίμα αν και θα το δω anyway, είδα τα 2 τελευταία Piccard και δεν είμαι σίγουρος πλέον για το πως νοιώθω για την σειρά.
Σίγουρα έπρεπε να λέγετε Piccard a Startrek story και όχι Startrek Piccard πάντως.

Από την μια μου αρέσει που είμαστε σε άλλα μονοπάτια από το κλασσικό startrek και βγάζει περισσότερο firefly, από την άλλη σίγουρα όταν πας να δεις startrek περιμένεις άλλα πράγματα. Και νομίζω ότι η πλοκή ανοίγει πολύ αργά, έχω αρχίσει να βαριέμαι λίγο, το νοιώθω γερασμένο σαν να πηγαίνει με τους ρυθμούς του γέρου Πικάρντ...
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Altered Carbon S02E06 και απλά δεν έχω όρεξη να δω το υπόλοιπο. Δηλαδή θα το δω, δυο επεισόδια είναι αυτά, αλλά ειλικρινά, προτιμάω MasterChef, ειδικά τις Δευτέρες που έχει mystery box και βλέπεις λίγη μαγειρική αντί για ξεκατινιάσματα.

EDIT: Αν και επιμένετε να εκτίθεστε ως ακουλτούρωτοι Κλίνγκονς που δεν γουστάρετε Picard, θα σας δώσω tip για καλή σειρά, που δεν ακούστηκε όσο άξιζε τον Οκτώβρη που βγήκε: For All Mankind. Λίγη υπομονή με το πρώτο επεισόδιο, μετά απογειώνεται. Παίζει και ο Kinnaman, και για φαντάσου, είναι εκατό φορές καλύτερη από Altered Carbon S02 που δεν παίζει ο Kinnaman. Τυχαίο; Thank me later.
 
Last edited:

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,379
Εγώ βλέποντας το Picard νιώθω ακριβώς σαν τον Mike και τον Rich του RLM. Πονάει η ψυχή μου.
 

erevos

Blackguard
Joined
Jul 19, 2014
Messages
1,324
Hunters
Ωραία σειρά, με την σεναριακή εξέλιξή της, τις ανατροπές τις, τους χαρακτήρες της, το εξαιρετικό χιούμορ της, το πολύ πετυχημένο δράμα της (που δεν το περίμενα καθόλου). Και Al Pacino.
Το μεγαλύτερο συν από όλα: αλύπητο κυνήγι και σφάξιμο Ναζί.
 

Spahar

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Dec 25, 2012
Messages
56
I Am Not Okay with This (Netflix)
7 επεισοδιάκια του εικοσάλεπτου, φεύγει νερό, δοκιμάστε το.

Το απόλαυσα πολύ.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
We have powerful tools: Openness, optimism, and the spirit of curiosity.

Εντάξει, όποιος κλαίγεται ακόμα για το Star Trek Picard, απλά νομίζει ότι Star Trek σημαίνει set phasers on vibrate και πηδάμε όποια όμορφη και καταπιεσμένη εξωγήινη βρεθεί στο δρόμο μας.

Βέβαια, για το ότι το σενάριο πάει καρφί για φουλ αντιγραφή του Mass Effect για την ώρα το παραβλέπω, αλλά σε περιμένω στην γωνία, Chabon, και το ίδιο και οι δικηγόροι της Bioware/EA.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,379
We have powerful tools: Openness, optimism, and the spirit of curiosity.

Εντάξει, όποιος κλαίγεται ακόμα για το Star Trek Picard, απλά νομίζει ότι Star Trek σημαίνει set phasers on vibrate και πηδάμε όποια όμορφη και καταπιεσμένη εξωγήινη βρεθεί στο δρόμο μας.

Βέβαια, για το ότι το σενάριο πάει καρφί για φουλ αντιγραφή του Mass Effect για την ώρα το παραβλέπω, αλλά σε περιμένω στην γωνία, Chabon, και το ίδιο και οι δικηγόροι της Bioware/EA.

Θα γράψω αυτό που έγραψα και στο RPG Codex. Αν είσαι σεναριογράφος στο Star Trek και το έργο σου μπορεί να συνοψιστεί ως "μια χειρότερη εκδοχή της Bioware" τότε είναι ώρα να ψάξεις για άλλη δουλειά.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,958
Βρήκα ευκαιρία λόγω της κατάστασης και bing-αρα το The Outsider μέσα σε λίγες μέρες. Ξεκινάει φοβερά, με αύρα True Detective αλλά σταδιακά εξελίσσεται σε ένα μέτριο επεισόδιο X-Files, όπως πολύ σωστά σχολίασε κάποιος στο imdb. Εντυπωσιακά στάνταρ παραγωγής και στιβαρές ερμηνείες αλλά από ουσία πολύ λίγα πράγματα. Από τη στιγμή που γίνεται αντιληπτό με τι έχουμε να κάνουμε (επ.4-5), η σειρά ακολουθεί σταθερά φθίνουσα πορεία με κάποια ξεσπάσματα ποιοτικού σασπένς. Αν ήταν 6-8 επεισόδια αντί για 10 ίσως κρατούσε περισσότερο το ενδιαφέρον. Κρίμα.

Πάμε για The Expanse season 4 τώρα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,462
ok είδα το picard το 8, faith restored. Μου άρεσε, θα πεθάνω με το episode per week αλλά άργησα μια μέρα και έφαγα spoiler το καλύτερο κομμάτι του επεισοδίου...
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Θα γράψω αυτό που έγραψα και στο RPG Codex. Αν είσαι σεναριογράφος στο Star Trek και το έργο σου μπορεί να συνοψιστεί ως "μια χειρότερη εκδοχή της Bioware" τότε είναι ώρα να ψάξεις για άλλη δουλειά.

Τότε πρέπει να γίνουν burger flippers όλοι* οι σεναριογράφοι των Star Trek από την Original Series και μετά, μαζί και ο Roddenberry μετά θάνατον. Κάποιοι έχουν ξεχάσει ότι οι δύο πρώτες σεζόν The Next Generation βλέπονται με το ζόρι και αν...

*Εντάξει, εξαιρείται ο στριμμένος αλλά υπερταλαντούχος Harlan Ellison.
 
Top Bottom