What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τηλεοπτικές σειρές της προκοπής

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,377
σε 5 χρόνια θα έχει βγει κάτι άλλο και θα λέμε αχ δεν τα φτιάχνουν όπως τα picard/discovery :p

Έχεις ένα δίκιο γιατί μετά τα Discovery και Picard αναπολώ τα Voyager και Enterprise με νοσταλγία! :D

Υπάρχουν hints ότι δεν ήταν οι αρχαίοι Cylons που τα έκαναν όλα μαντάρα, αλλά έσκασε μύτη "κάτι" που γίνεται trigger όταν ένας πολιτισμός φτιάχνει synths, και κάνει purge. Δεν ήταν πολύ ξεκάθαρο, θα δείξει.

Έτσι κατάλαβα και εγώ, αλλά μήπως εννοούν ότι αυτό το trigger είναι στο στυλ του Skynet, ότι δηλαδή τα ρομπότ γίνονται self-aware;
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,453
Borg origins? Έχουν ανοίξει είδη μια θεωρία από το Discovery για το Borgs origin, τι θα γίνει θα κλείσουμε καμιά τρύπα; :p
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,377
Borg origins? Έχουν ανοίξει είδη μια θεωρία από το Discovery για το Borgs origin, τι θα γίνει θα κλείσουμε καμιά τρύπα; :p

Πρώτος προέβλεψε αυτό το σενάριο ο μεγάλος Rich Evans των Red Letter Media.
 

razvedchiki

Death Knight
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,740

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,084
οχιιιιιιιιιιιι


tumblr_nj5u5nTPcx1qkbybho1_400.gifv
 

erevos

Blackguard
Joined
Jul 19, 2014
Messages
1,324

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,543
ειδα και τη δευτερη σεζον του kingdom.
μ αρεσε. γενικα πιστευω οτι οι ασιατικές σειρες εποχης, οπως και οι ταινιες (αυτες που τα παλια τα χρονια τις λεγαμε ταινιες κουνγκ φου και τωρα τις λενε action movies) ειναι ενα αλλο, διαφορετικο συμπαν. εχουν τους δικους τους κωδικες και κυριως τους δικους τους "χρονους". στο ματι που εχει συνηθισει ξερω γω βικινγκς και γκεμοφθρωνς (τα οποια γουσταρω πολυ, ειδικα το γκεμ, μη με παρεξηγειτε) μπορει να φαινονται αργες, και με χαρακτηρες που δεν εκφραζονται ευκολα και πολυ και τα λεπτα "δρασης" ειναι λιγοτερα απ τις αντιστοιχες δυτικες.
οπως και να χει, μ αρεσε. και δραση ειχε και κλιμακωση και σκηνες με χιουμορ, ειδικα με τα ζομπι, που θεωρω οτι επιτηδες τα εχουν παρουσιασει τοσο γκροτέσκα και χαβαλετζιδικα.
ενταξει, εχει δικιο ο μαλαντρουά οτι εχει αρκετες σεναριακες τρυπες, π.χ. εγω δεν καταλαβα ποτέ γιατι

ο φυτευτος σωματοφυλακας, κατασκοπος της "Αυλης" διπλα στον πριγκηπα, δεν τον σκοτωσε στις 1000 περιπτωσεις που θα μπορουσε και μετα να ελεγε οτι τον φαγανε τα ζομπια, αλλά απλα εστελνε αναφορα για τις κινησεις του..

επισης λιγο γελοιο μου φανηκε που ο πριγκηπας ενω ηταν σκοπος της ζωης του να γινει βασιλιας και να βοηθησει τον λαο του, οταν εφτασε στον στοχο ζωης του, αποφασισε να τον απεμπολησει για χαρη ενος βρεφους που δεν ειχε καν κληρονομικο δικαιωμα στον θρονο. αλλά οκ, αυτο αναγεται στον "ασιατικο" τροπο σκεψης και στον ηθικο του κωδικα, ας πουμε. παντως ηταν κουλο οπως κι αν το δεις.

παντως συνολικα θα το δωκω ενα 7 στα 10 και θα περιμενω την επομενη σεζον, που απ οτι φανηκε απ τις τελευταιες σκηνες κι απ οσα διαβαζω στο νετ, σιγουρα θα υπαρξει (αν και επισημως δεν εχει ανακοινωθει κατι και τωρα με τον ιό θ αργησει απ οτι φαινεται)
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,957
Σήμερα θα δω κι εγώ το φινάλε της δεύτερης σεζόν. Συνολικά η σειρά είναι καλό χασομέρι αλλά μόνο αν κάποιος γουστάρει ζομποϊστορίες, διαφορετικά δεν πρόκειται για κάτι το ιδιαίτερο.
Προσωπικά αυτό το σαχλούτσικο ασιατικό χιούμορ δεν μου κάνει καθόλου κούκου, οπότε χάνει λίγο κι από 'κει. Του αναγνωρίζω, ωστόσο, ότι αρκετές σκηνές δράσης διαθέτουν ευρηματικές ιδέες που τις κρατούν σχετικά φρέσκες.
 
Last edited:

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,260
Συμφωνώ με τον Μπραδερ ακόμη στις ανάσες που χρειάστηκε για να γράψει το παραπάνω ποστ.
 

razvedchiki

Death Knight
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,740
@μπραδερ
το παιδι ηταν ο γιος του σωματοφυλαξ αφενος και αφετερου και στις 2 σεζον ο πριγκηξ ελεγε οτι ειναι/θα γινει καλυτερος αρχων απο τους υπαρχοντες/προηγουμενους. οπως ειπες ο ηθικος του κωδικας δεν του επετρεπε να παρει τον θρονο με κοστος εναν ακομη θανατο αθωου (σε μια φαση τον ρωταει ο κυνηγος τιγρεων γιατι ενω ηξερε οτι σωματοφυλαξ ειναι σπιουνος γιατι δεν εκανε κατι, και απανταει οτι δεν εχει μεινει κανενας φιλος του ζωντανος).
υποθετω ηθελαν να δειξουν το ανθρωπινο προσωπο του πριγκηπα που συμπασχει με τον λαο και η σφαγη τοσων αθωων τον εχει κλονισει ψυχολογικα σε αντιδιαστολη με την χουεχουε κλαν που δεν λογαριαζει εκατομβες αν θα της επιτρεψει την παραμονη στην εξουσια.
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,619
Μη κάνετε το λάθος που έκανα εγώ τόσα χρόνια και αγνοούσα το Trailer Park Boys. Ξεκινήστε το ΧΘΕΣ!
 

Daedrafighter

Awakened Shrub
Joined
Mar 27, 2020
Messages
1
Για τους φανς του Breaking Bad,προτεινω ανεπιφυλακτα το νεοτερο παιδακι του Gilligan,Better Call Saul. Με τον νεο κυκλο να προβαλλεται στο Netflix ισως ειναι η καταλληλη εποχη για να τις δωσετε μια ευκαιρια. Οσον αφορα το σεναριο,το γραψιμο ειναι αριστο,κοιταει στα ισα τον προκατοχο του και διηγειται με αρκετα διαφορετικο τροπο την ιστορια του γνωστου δικηγορου Saul Goodman. Η ιστορια ξεκινα απο τις απαρχες της νομικης καριερας του χαρακτηρα,μας εισαγει αρκετα νεα προσωπα απο τον κυκλο του,χωρις ομως να λειπουν οι επισκεψεις παλιων αγαπημενων. Μιας και η σειρα δεν πονταρει στην δραση ή το εντονο,ανα καιρους,ρυθμο του Breaking Bad δινεται ιδιαιτερο βαρος στους διαλογους,στην συνδεση των χαρακτηρων και στην ατμοσφαιρα,η οποια ειναι ελαφρια/κωμικη,γεματη με στυλιζαρισμενα πλανα και διασπαρτες σκηνες σκοτεινου ρεαλισμου. Η σκηνοθεσια απο την αρχη μεχρι το τελος ειναι αψεγαδιαστη,αρκτετα πιο εκμοντερνισμενη με συχνες εναλλαγες στο στυλ και το ρυθμο. Τελος, η πλοκη παντρευει εκπληκτικα καλα το παλιο και το νεο,εχοντας πολλες ανατροπες αλλα και ορατες συνδεσεις αναμεσα στην γνωστη στο θεατη ιστορια και το μυστηριωδες παρελθον του Saul.

Με λιγα λογια,ειναι μια αρκετα φρεσκια prequel σειρα,που ξεχωριζει απο τον "ελεφαντα στο δωματιο" και σε πολλα σημεια τον ξεπερνα.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,377
Το φινάλε του Picard είναι σκέτος εμετός, πόνεσε το κεφάλι μου από τον εκνευρισμό.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,957
Ξεκίνησα επιτέλους το Avatar: The Last Airbender μετά από χρόνια αναβολών. Μόνο 7 επεισόδια έχω δει ως τώρα (από τα εξηντατόσα που έχει) οπότε μάλλον είναι νωρίς για συμπεράσματα αλλά δεν μπορώ να πω ότι ξετρελάθηκα. Ωστόσο βλέπεται ευχάριστα οπότε θα συνεχίσω, σάμπως έχω και τίποτα καλύτερο να κάνω.

Για αντίβαρο τελειώνω την πρώτη σεζόν The Deuce. Είναι από αυτά τα δράματα που τα βλέπεις κυρίως για το φοβερό vibe και τους χαρακτήρες, δεν συμβαίνει δηλαδή τίποτα το συγκλονιστικό κι ούτε χρειάζεται να συμβεί. Προτείνεται ανεπιφύλακτα σε όσους αρέσκονται σε ιστορίες με υπόκοσμο, περιθωριακούς τύπους και σκληρό ρομαντισμό.
 

mruseyourbrain

Blackguard
Joined
Oct 29, 2015
Messages
1,179
Ξεκίνησα επιτέλους το Avatar: The Last Airbender μετά από χρόνια αναβολών. Μόνο 7 επεισόδια έχω δει ως τώρα (από τα εξηντατόσα που έχει) οπότε μάλλον είναι νωρίς για συμπεράσματα αλλά δεν μπορώ να πω ότι ξετρελάθηκα. Ωστόσο βλέπεται ευχάριστα οπότε θα συνεχίσω, σάμπως έχω και τίποτα καλύτερο να κάνω.
Όσο εξελίσσονται και ωριμάζουν οι πρωταγωνιστές της σειράς τόσο καλύτερη γίνεται. Παράλληλα σε βάζει και πιο καλά στον κόσμο του avatar. Ο πρώτος κύκλος είναι λίγο χειρότερος από τους άλλους δύο, με αποκορύφωμα τον τελευταίο.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,333
Το φινάλε του Picard είναι σκέτος εμετός, πόνεσε το κεφάλι μου από τον εκνευρισμό.

Χωρίς να έχω δει τα δύο τελευταία επεισόδια, πιο πολύ μου άρεσε από Discovery και Voyager!!
 
Top Bottom