What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τηλεοπτικές σειρές της προκοπής

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Από τη μία έκανα binge μπόλικο sci-fi, από την άλλη είδα μαζεμένες κάποιες σειρές που όλες πραγματεύονταν μαφίες και ναρκωτικά και ξέπλυμα χρήματος, είπα να δω κάτι πιο προσγειωμένο.


Mrs. America. Από τη μια πάντα μου αρέσουν τα biopics, από την άλλη είδα και τη υποκριτική θεότητα Cate Blanchett, λέω εδώ είμαστε.
.
.
.

Όχι. Απλά όχι. Η αγωνία της παραγωγής να δείξει πως μια από τις πιο σημαντικές συντηρητικές φωνές της Αμερικής ήταν πρώτα και πάνω από όλα μια καταπιεσμένη από την πατριαρχία γυναικούλα που δεν καταλάβαινε η καημενούλα το ίδιο της το συμφέρον, αναβλύζει από κάθε καρέ και κάθε λέξη. Αυτό δεν είναι biopic από επαγγελματίες, είναι άγαρμπη προσπάθεια αποδόμησης από δευτεροετή φοιτητή που βρήκε χρηματοδότηση από το gender studies department. Κρίμα την Cate, που φυσικά σπέρνει σε αυτό που της ζήτησαν να κάνει...
 

Raz

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,523
Εκπλήσσομαι ευχάριστα με την πρωτιά του Americans και πιστεύω ότι το Twin Peaks θα έπρεπε να έχει θέση στην κυρίως λίστα. Από εκεί και πέρα πολλές από αυτές τις σειρές είχαν τρομακτικό fall off μετά από κάποιο σημείο. Επίσης, no Sherlock, no True Detective, no Fargo, no Black Mirror, ακόμα και Stranger Things, αλλά είναι στη λίστα (και μάλιστα 2ο) το Black Sails; Τεσπα, δε συμφωνώ και πολύ με τη λίστα, but to each their own I guess.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,374
Ένα ενδιαφέρον review του Star Trek Picard από τον Dan Murrell (πρώην Screen Junkies).

 

mruseyourbrain

Blackguard
Joined
Oct 29, 2015
Messages
1,179
Επιτέλους έφυγε από τα screen junkies. Instant subscribe. To review θα το δω αφού δω το Picard.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,957
Τέλος και η έβδομη σεζόν Brooklyn Nine-Nine. Κουτσουρεμένη αλλά απολαυστική για άλλη μια φορά (μεγάλο plus η πλήρης απουσία της Gina). Έχω την αίσθηση ότι σιγά-σιγά πάει να κάνει τον κύκλο της η σειρά και δεν θα μου έκανε εντύπωση αν η 8η ή ενδεχομένως η 9η σεζόν αποτελέσουν τον επίλογο. Περνάω καταπληκτικά με την παλιοπαρέα και θα μου λείψουν, αλλά αν είναι να το λήξουν προτού χάσει τη σπιρτάδα του, δεν θα κρατήσω κακία. NOINE-NOINE!

Τώρα βλέπω Westworld S3 και ήδη έβγαλα το 6ο επεισόδιο της σεζόν (δύο έμειναν). Κρίμα αυτό το σήριαλ, έχασε το δρόμο του πολύ νωρίς και δεν τον ξαναβρήκε παρά το soft reboot και το παραλίγο crossover με Person of Interest (το οποίο υπεραγαπούσα, underrated σειρά). Όσο κι αν προσπαθούν να μας πείσουν ότι έχει το δίκιο με το μέρος της, η terminator Dolores (ή D-1000 αν προτιμάτε) παραμένει αχώνευτη και παράλογα ανθεκτική για μένα. Γενικά οι "κανόνες" γύρω από τον τρόπο λειτουργίας των hosts θαρρώ πως έχουν πάει περίπατο πλέον. Το σώμα τους συμπεριφέρεται βιολογικά ή μηχανικά αναλόγως με το τι επιτάσσει το σενάριο ανά πάσα στιγμή ενώ τα διαρκή παιχνίδια με το λογισμικό τους έχω πάψει να τα παίρνω σοβαρά. Αφήνω μια χαραμάδα ελπίδας να γίνει καμιά κουλή ανατροπή στο season finale και να αναθερμανθεί το ενδιαφέρον μου αλλά πολύ φοβάμαι πως το καράβι έχει σαλπάρει.
 
Last edited:

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,084
=ε Person of Interest (το οποίο υπεραγαπούσα, underrated σειρά).

Κι εγώ την αγαπάω.


Amy-Acker-Side-boobs-1.jpg
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Αγαπάμε Amy Acker ήδη από εποχή Angel, αλλά εντάξει, ο φωτοσωπάς δούλεψε υπερωρίες για να της βάλει βυζγιά (και στο τέλος τα παράτησε).
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
"“The spirit of this new alliance has been forged from a shared love of the source material and a commitment to create an epic series, which will kick off with some of the most iconic titles in Sir Terry’s fiercely incisive and satirical universe,” "



giphy.gif
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,084
Αγαπάμε Amy Acker ήδη από εποχή Angel, αλλά εντάξει, ο φωτοσωπάς δούλεψε υπερωρίες για να της βάλει βυζγιά (και στο τέλος τα παράτησε).

Εννοείται, στο Angel την γνωρίσαμε, στο Dollhouse την ερωτευτήκαμε, στο POI την αγαπήσαμε.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,655
Ύστερα από παρότρυνση φίλου έκατσα και έκανα τις τελευταίες εβδομάδες binge-watching τις 9 σεζόν SEINFELD.

Όσοι δεν τα έχετε δει, κάντε μια χάρη στον εαυτό σας, ξεπεράστε τους όποιους ενδοιασμούς λόγω παλαιότητας (89-98 έτρεξε η σειρά) και δείτε τα. Δεν μπορεί να περιγραφεί το μεγαλείο αυτής της σειράς, ως κωμικό προϊόν, ως πολιτιστικό δρώμενο, ως χρονοκάψουλα των 90ς, ως ηθοποιία, ως χαρακτήρες, ως pop culture αναφορές, ως μέρος της τηλεοπτικής ιστορίας. Κυριολεκτικά άλλαξε το ρου της τηλεόρασης και επηρέασε οτιδήποτε κωμικό (και μη) κυκλοφόρησε στην πορεία.

Επόμενο στη λίστα, το CURB YOUR ENTHUSIASM. 10 σεζόν, έχουμε δουλειά.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,374
Ύστερα από παρότρυνση φίλου έκατσα και έκανα τις τελευταίες εβδομάδες binge-watching τις 9 σεζόν SEINFELD.

Όσοι δεν τα έχετε δει, κάντε μια χάρη στον εαυτό σας, ξεπεράστε τους όποιους ενδοιασμούς λόγω παλαιότητας (89-98 έτρεξε η σειρά) και δείτε τα. Δεν μπορεί να περιγραφεί το μεγαλείο αυτής της σειράς, ως κωμικό προϊόν, ως πολιτιστικό δρώμενο, ως χρονοκάψουλα των 90ς, ως ηθοποιία, ως χαρακτήρες, ως pop culture αναφορές, ως μέρος της τηλεοπτικής ιστορίας. Κυριολεκτικά άλλαξε το ρου της τηλεόρασης και επηρέασε οτιδήποτε κωμικό (και μη) κυκλοφόρησε στην πορεία.

Επόμενο στη λίστα, το CURB YOUR ENTHUSIASM. 10 σεζόν, έχουμε δουλειά.

Εύγε! Έχουν πολλά καλά sitcoms τα 80-90s, με πρώτο και καλύτερο κατά τη γνώμη μου το Married with Children.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,260
Μαραθώνιο Rick n Morty εν αναμονή του νέου επεισοδίου σε έναν αρκετά καλό 4ο κύκλο, με εξαίρεση το επεισόδιο αναφορά στο Battlestar Galactica
 
Top Bottom