What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τηλεοπτικές σειρές της προκοπής

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,451
Κοίτα δεν είναι ότι δεν έχω αντιρρήσεις, δεν το πήγα αμάσητο, απλά θεωρώ ότι το κεντρικό πλοτ, εκεί που πήγε και με αυτά που μου έφερε σε θετικά συναισθήματα είναι περισσότερα από τα αρνητικά που μάζεψα και σίγουρα θα μου ξέφυγαν και κάποια.

Για παράδειγμα, στο τέλος τι αναπάντεχο ζευγαράκι ήταν αυτό που κρατούσαν χεράκια όμορφα και καλά από το πουθενά; Που πως γιατί και πότε;

Τον άλλον τον κλαίγανε και μετά όλα κλάιν δεν τρέχει τίποτα; 5 λεπτά μας έδειχνε τι δράμα ζούσανε και ούτε μια σκηνή χαράς και ανακούφισης όταν επανήλθε έστω και με τον τρόπο που επανήλθε;

Ο Ρίος και η ποστηνλένε τι έγινε; Όλα οκ ζευγαράκι τώρα; Νταξ παιδιά έναν που... ρίξατε, έχετε και σοβαρή σχέση τώρα;

Όπως πολύ σωστά διαπίστωσε και η γυναίκα που το έβλεπε καθαρά και χωρίς του trekkie συναισθηματισμούς ενός βετεράνου του αστροστόλου σαν εμένα, όταν έδειχναν χαρούμενοι έτοιμοι να φύγουν στο Λα Σιρένα... επ παιδιά κάποιον ξεχάσατε... τι απέγινε ο Ρόμιουλαν lover boy?

Οι Ρόμιουλαν για διαλυμένος λαός μια χαρά κρατάνε τον αστροστόλο τους, γυαλισμένα και στην πένα, ετοιμοπόλεμα αλλά η αποικία τους που επισκέφτηκε ο Πικάρντ νωρίτερα πεινάνε; Γιατί; Πως;
Ναι σίγουρα οι replicators θέλουν πολύ ενέργεια για να δουλέψουν, οπότε όποιος δεν έχει καλό supply dilithium αυτόματα ακυρώνει την έννοια του "άπειρα αγαθά" που προσφέρουν οι replicators (κάτι που εξηγεί και την "φτώχεια της Ράφι πίσω στην γη, έξω πλέον από την ομπρέλα του αστροστόλου, αλλά και το γιατί "πληρώνουν" τον Ρίος σε έναν κόσμο που το συνάλλαγμα είναι παρελθόν λόγο των άπειρων αγαθών των replicators. Μάθαμε έτσι γιατί πλήρωνε ο αστροστόλος και δεν τους έλειπε τίποτα), αλλά είναι δυνατόν να μην μπορούν να κρατήσουν σε τάξη (σχεδόν πλήρη αναρχία όταν επέστρεψε ο Πικάρντ) μια αποικία τους που από ότι αφήνει η σειρά να εννοηθεί είναι και σχετικά σημαντικό κομμάτι τις μετεγκατάστασης όταν άρχισε η επιχείρηση εκκένωσης του homeworld τους;

Οι Ρόμιουλαν πάλι, είναι όπως καταλαβαίνουμε σε πολύ άσχημη κατάσταση μετά την καταστροφή του homeworld τους, αλλά παρόλα αυτά ρισκάρουν μια άμεση πολεμική εμπλοκή με τον αστροστόλο που ακόμα και αν κέρδιζαν θα τους άφηνε εντελώς διαλυμένους αφού δεν έχουν τους πόρους που είχαν στο παρελθόν, σε αντίθεση με τον αστροστόλο;

Το Borg Cube και οι xB τι απέγιναν;

Γενικά όπως ο σύνολο με ικανοποίησε και τα αρνητικά άσχετα με το αν είναι περισσότερα ή όχι (μπορεί και να είναι δεν έκανα λίστες) δεν είχαν για μένα την βαρύτητα ώστε να μου χαλάσουν το σόου.
Ίσως βοήθησε και το fan service βέβαια, όταν:

Captain Riker πλέον με τον αστροστόλο κατουρήθηκα πάνω μου, με τα νέα γυαλιστερά σκάφη που δεν είχαμε ξαναδεί μέχρι τότε. Ειλικρινά είχα πιστέψει ότι θα έμενε στις πίτσες του, κάτι που με είχε απογοητεύσει πάρα πολύ αφού δεν είναι και τόσο γέρος για να αποσυρθεί, αλλά σέβομαι την απόφαση να κάνει φαμελιά


(mainstream όσον αφορά την προσήλωση στο lore και σε αυτά που υποτίθεται πως ήθελε ο δημιουργός της σειράς να πρεσβεύει αυτή).

Ο Ρόντενμπέρι έχει πεθάνει, τελεία και παύλα. Το όραμά του ήταν για μια άλλη εποχή και ότι αντιπροσώπευε είχε λόγο ύπαρξης τότε, παρόλα τα όποια διαχρονικά μηνύματα μπορούμε να αντλήσουμε από τις παλιές σειρές. Σήμερα τα πράγματα, είτε μας αρέσει είτε όχι, είναι αλλιώς. ή τα ακολουθούμε και διαλέγουμε να μας αρέσουν κάποια πράγματα ή γινόμαστε γεροπαράξενοι που ελπίζουμε σε καμιά αναλαμπή η οποία φυσικά και θα υπάρξει και θα μείνει ως classic για τις επόμενες γενιές.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,651
Σέβομαι αυτό που λες, άσχετα αν διαφωνώ οριζοντίως και καθέτως και με κάθε ίνα της ύπαρξής μου.

Το αρχικό όραμα του Ρόντενμπερι, ΕΙΔΙΚΑ στον κόσμο του σήμερα, θα έπρεπε να επιχειρηθεί να προβληθεί και να διαδοθεί σε υπερθετικό βαθμό σε όσο περισσότερο κόσμο γίνεται. Αντ' αυτού, ερρίφθη στον κάλαθο των αχρήστων προκειμένου να λάβουμε ακόμα ένα ζοφερό, μίζερο και καταθληπτικό sci-fi δημιούργημα όμοιο με το 99% των όσων άλλων αντίστοιχων υπάρχουν εκεί έξω, που μάλιστα σε φάσεις πάει στυγνά κόντρα στο υφιστάμενο Lore για λόγους εντυπωσιασμού και εύκολων thrills. Ε δεν θα τους πω και μπράβο κιόλας, ούτε θα θεωρήσω τον εαυτό μου "γεροπαράξενο" επειδή επιθυμώ, κάτι που για την εποχή του ήταν πρωτοπόρο, να παραμείνει πρωτοπόρο.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Star Trek Picard S01E10. Παρά τις όποιες αδυναμίες, θα ήταν το καλύτερο επεισόδιο σειράς επιστημονικής φαντασίας ανεξαρτήτως franchise, άμα τελείωνε με το
θάνατο του Picard, no backsies
.

Ακαδημαϊκά ενδιαφέρον πώς μπορεί ένα season
που θα έπρεπε να είναι series
finale να πάει από το 11/10 στο -1/10 σε μια σκηνή τριών λεπτών. Κρίμα.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,084

razvedchiki

Death Knight
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,740
εχει δει κανενας το babylon berlin στο netflix?
γιατι ενω στον γουγλη λεει οτι το χει στο netflix, το ψαχνω αλλα δεν το βρισκω.
 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037
Τσέκαρα και στο γερμανικό νετφλιξ δεν υπάρχει αλλά κοιτώντας στον γούγλη το δείχνει στο sky
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,658
Ορισμένες σειρές ενώ λανσάρονται ως Netflix Originals δεν είναι πραγματικές παραγωγές του Netflix.

Λόγω licensing παίζει να είναι σε ελάχιστες γεωγραφικές τοποθεσίες. Λογικά θα έρθει γρηγορότερα στην Ελλάδα, επειδή τέτοιες σειρές δεν τις τσιμπάει η ιδιωτική/συνδρομητική τηλεόραση παρά μόνο όταν είναι αργά.
 

razvedchiki

Death Knight
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,740
η πλακα ειναι οτι βρισκεις τις 2 πρωτες σεζον στις περα θαλασσες σε νετφλιξ εκδοση αλλα οχι την τριτη.

τζαμπα εφτιαξα καινουργιο εμαιλ για εναν ακομα φρι μηνα νετφλιξ δηλαδη.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,333
η πλακα ειναι οτι βρισκεις τις 2 πρωτες σεζον στις περα θαλασσες σε νετφλιξ εκδοση αλλα οχι την τριτη.

τζαμπα εφτιαξα καινουργιο εμαιλ για εναν ακομα φρι μηνα νετφλιξ δηλαδη.

Υπάρχουν και χειρότερα. Στο Prime μπορεί να σου δέίξει τα 10 πρώτα επεισόδια της σαιζόν, και μετά να ζητάει να πληρώσεις τα υπόλοιπα!! (The Good Wife)!!!
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,658
Εν τέλει μετά από ένα πολύ άνετο binge της μισής 6ης σαιζόν Brooklyn99 (φεύγουν νερό ρε γμτ), πιστεύω ότι διεκδικεί με άνεση το θρόνο της καλύτερης sitcom που έχει γραφτεί στη δεκαετία (ξεπερνάει και 3 πρώτες σαιζόν Community). Πριν ήταν στο Top5.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,084
Εν τέλει μετά από ένα πολύ άνετο binge της μισής 6ης σαιζόν Brooklyn99 (φεύγουν νερό ρε γμτ), πιστεύω ότι διεκδικεί με άνεση το θρόνο της καλύτερης sitcom που έχει γραφτεί στη δεκαετία (ξεπερνάει και 3 πρώτες σαιζόν Community). Πριν ήταν στο Top5.
Που να έχουν αρχίσει μέσα στα 10'ς;
 

Raz

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,523
Guys, απόψεις για Westworld S3; Προσωπικά βρίσκω ότι το βάθος της σειράς εξαντλήθηκε στην πρώτη σεζόν, και παρότι η δεύτερη ήταν για μένα αχρείαστη, η τρίτη γεμίζει αρκετά κενά, ολοκληρώνοντας μια πολύ συμπαθητική μυθολογία. Δε νομίζω ότι θέτει κάποιο καινούριο ερώτημα, αλλά έχει αρκετά γρήγορη εξέλιξη και το cyberpunk στυλ είναι πολύ ελκυστικό. Σαν ποπ διασκέδαση δε με χαλάει καθόλου, ειδικά σε σύγκριση με τη δεύτερη.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Συνεχιζει ηδη αυτο; Ειδα νομιζω 1-2 επεισοδια απο την δευτερη σαιζον και το παρατησα καθως μου φανηκε οτι ειχε πεσει η ποιοτητα...
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,957
Συνεχιζει ηδη αυτο; Ειδα νομιζω 1-2 επεισοδια απο την δευτερη σαιζον και το παρατησα καθως μου φανηκε οτι ειχε πεσει η ποιοτητα...

Δεν έχω γνώμη για την τρίτη σεζόν, καθώς δεν την ξεκίνησα ακόμη, αλλά η δεύτερη παίζει να είναι η πιο επιτηδευμένη ψευτοψαγμενιά που έχω δει μετά την τέταρτη σεζόν Sherlock. Εξοργιστικά κακή. Κρίμα, γιατί η πρώτη σεζόν Westworld ήταν το κάτι άλλο και τελείωσε υπέροχα.

Είδα τελικά το The Expanse s.4. Οκ καλό είναι, ανέβηκαν κάπως και τα στάνταρ παραγωγής λόγω Amazon αλλάααα λίγο άρχισε να με κουράζει η ανακύκλωση της έχθρας μεταξύ των τριών παρατάξεων. Εντάξει, το καταλάβαμε, δεν θα γίνουν ποτέ φίλοι, πάμε παρακάτω. Κάποιες φορές το μίσος μεταξύ τους μου έμοιαζε τεχνητό σ'αυτή τη σεζόν, δηλαδή λες και οι χαρακτήρες ήθελαν να το αποβάλλουν αλλά οι σεναριογράφοι (και συγγραφείς, αφού υποψιάζομαι ότι και στα βιβλία τα ίδια συμβαίνουν πάνω-κάτω) δεν τους αφήνουν. Νομίζω χρειάζεται μια επιτάχυνση και μια μικρή αλλαγή πλεύσης στις επόμενες σεζόν ώστε να μη βγει εκτός πορείας. Επίσης, αφιέρωσαν υπερβολικά πολύ χρόνο στο side-story με την εκλογική αναμέτρηση της Ινδής Ντένης Μαρκορά.

Κατά τα άλλα, είδα λόγω βαρεμάρας τις δύο σειρές που έφτιαξε το Netflix βασισμένες στο Wet Hot American Summer. Η prequel σειρά έχει την πλάκα της – αν σε κάποιον άρεσε η unapologetic αμερικανίλα της ταινίας, θα περάσει καλά. Το sequel "Δέκα Χρόνια Μετά" είναι αγνό cringe, θυμίζει ανέμπνευστο SNL σκέτς που δεν λέει να τελειώσει.

Τώρα γιατρεύω την τραυματισμένη μου αίσθηση του χιούμορ με 7η σεζόν Brooklyn Nine Nine και παράλληλα ξεκινήσαμε το Tiger King με το κορίτσι. Τι να πω, σειρές σαν κι αυτή σου δίνουν την αίσθηση ότι το Αμέρικα είναι ένας εντελώς διαφορετικός πλανήτης. Υπέροχη καμενιά, την προτείνω ειδικά μαζί με παρέα και αλκοόλ (ή και κάτι δυνατότερο..).
 
Last edited:

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,333
Κάποιες φορές το μίσος μεταξύ τους μου έμοιαζε τεχνητό σ'αυτή τη σεζόν, δηλαδή λες και οι χαρακτήρες ήθελαν να το αποβάλλουν αλλά οι σεναριογράφοι (και συγγραφείς, αφού υποψιάζομαι ότι και στα βιβλία τα ίδια συμβαίνουν πάνω-κάτω) δεν τους αφήνουν.

Τα ίδια και χειρότερα!! Ειδικά στο 5ο βιβλίο...

που μεγάλο μέρος του, ασχολείται με την κατάσταση στη Γη, μετά από ένα αποκαλυπτικό γεγονός και το photomolecule μπαίνει σε δεύτερη μοίρα!!
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,415
Σημερα ειδα το Mortal Kombat Scorpion Revenge. Ειναι η νεα ταινια Mortal Kombat που βγηκε σημερα. Το αιμα τρεχιε ποταμι οπως σε ολα τα Mortal kombat και ο Scorpion οπως ητανα αναμενομενο φυσικα τους εσφαξε ολους τους εξωγηινους! Μονο ο Shao Κhan καταφερε να ξεφυγει αλλα θα τον σκοτωσω εγω αυτον! Να το δειτε ολοι!
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,887
! Μονο ο Shao Κhan καταφερε να ξεφυγει αλλα θα τον σκοτωσω εγω αυτον! Να το δειτε ολοι!
Μόνο πρόσεξε να το κάνεις σε τουλάχιστον σταθερά 30 άρια, μην βγάλουμε πάλι φλύκταινες στα μάτια όπως εσφαζες δαίμονες τις προάλλες...
 
Top Bottom