What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τηλεοπτικές σειρές της προκοπής

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Είδα μερικά επεισόδια από την τρίτη σεζόν του Discovery, μέχρι και το επεισόδιο Scavengers. Οριακά βλέπεται η σειρά, κυρίως γιατί το νέο setting βοηθά ώστε να υπάρχει ένα ενδιαφέρον για την κατάσταση του γαλαξία και τα επιμέρους μυστήρια. Επίσης το επίπεδο των εφέ είναι εξαιρετικό για τηλεοπτική σειρά. Αυτά με τα θετικά, για να μην λέτε ότι δεν είμαι αντικειμενικός.

Αρνητικά: Το σενάριο και οι διάλογοι είναι σε πολύ χαμηλό επίπεδο. Πολλοί χαρακτήρες συνεχίζουν να συμπεριφέρονται σαν μωρά παιδιά, άλλοι ενεργούν χωρίς καμία λογική, ενώ η πρωταγωνίστρια συνεχίζει να τρέχει ένα απίστευτο σερί 21 (ολογράφως: είκοσι ενός) επεισοδίων που κλαίει τουλάχιστον μία φορά σε κάθε επεισόδιο.

Γενικά η σειρά είναι ένα sci-fi μελόδραμα, σε κάθε επεισόδιο θα υπάρχουν τουλάχιστον 2-3 σκηνές με συναίσθημα επιπέδου σαπουνόπερας, Άφθονο κλάμα, εκτενή πλάνα όπου ο ένας κοιτάει στα μάτια τον άλλο εκφράζοντας εκφράζοντας όρκους αιώνιας αγάπης/φιλίας, βλακώδεις αφορμές για φιλονικία μεταξύ του πληρώματος ώστε να κρατήσουν για λίγο μουτράκια πριν αρχίσουν να κλαίνε όλοι μαζί από την υπερβολική αγάπη.

Το πλήρωμα συνολικά αποτελείται κατά 90% από ανίκανα, κλαψιάρικα, συναισθηματικά ασταθή και παλιμπαιδίζοντα μέλη που ακόμα και η Janeway του Star Trek Voyager θα τους είχε με το ζόρι να αδειάζουν τις διαστημικές τουαλέτες, όχι να εκτελούν αποστολές ζωής και θανάτου.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
Το πλήρωμα συνολικά αποτελείται κατά 90% από ανίκανα, κλαψιάρικα, συναισθηματικά ασταθή και παλιμπαιδίζοντα μέλη που ακόμα και η Janeway του Star Trek Voyager θα τους είχε με το ζόρι να αδειάζουν τις διαστημικές τουαλέτες, όχι να εκτελούν αποστολές ζωής και θανάτου.

Millenial You Tubers δηλαδή!!! Και γιατί ειδικά η Janeway?
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267
πραγματικά αν και μου αρέσει συνολικά, εστιάζει τραγικά πολύ σε drama moments και φυσικά στην ηλίθια.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,565
Γίνονται πραγματάκια στο σημερινό Mandalorian.

Μπόμπα το επεισόδιο.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
Γίνονται πραγματάκια στο σημερινό Mandalorian.

Μπόμπα το επεισόδιο.

Τελικά αυτό έπρεπε να κάνουν ταινία!! Όχι τα κουλά τα άλλα!!
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Απλώς πλέον τα επισόδεια του Mandalorian διαρκούν όσα εκείνα του Cobra Kai...

Έμαθε ήδη force choke ο μπόμπιρας, μπράβο του
 

erevos

Blackguard
Joined
Jul 19, 2014
Messages
1,321
Δεν έκλαψε η Michael στο τελευταίο επεισόδιο.

In your face Admiral 😛
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Δεν έκλαψε η Michael στο τελευταίο επεισόδιο.

In your face Admiral 😛

giphy.gif
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
O Boba δεν είναι χοντρός, είχε όλα τα ρούχα από μέσα γιατί φόρεσε τη πανοπλία βιαστικά. ο Διν ο γκασμάς έχασε το μισό fight.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Ενώ το είχα παρατήσει μετά τον πιλότο, κάθισα και τελείωσα πρόσφατα το Tuca & Bertie του Netflix μέσα σε δύο απογεύματα. Εντελώς κουκουρούκου σκηνικά μπλέκονται με απολύτως σοβαρούς κοινωνικούς προβληματισμούς σε ένα γαϊτανάκι από πολύχρωμες εικόνες που το ακολουθείς χωρίς να έχεις ιδέα πού θα σε βγάλει. Δεν είμαι καν σίγουρος ότι ξέρουν και οι ίδιοι οι δημιουργοί.
Αν και φτιαγμένο στο art style του BoJack και τοποθετημένο στο ίδιο σύμπαν των ανθρωπόμορφων ζώων, οπτικά μου θύμισε περισσότερο Adventure Time λόγω του άκρατου σουρεαλισμού.
Ενδιαφέρον, πάντως, το αποτέλεσμα, αλλά και αρκετά άνισο.
Νομίζω αξίζει ένα 7/10.

Ξεκίνησα και The Haunting of Bly Manor που ως τώρα (επ. 3) με έχει απογοητεύσει λίγο με το κλισεδιάρικο setting και αφήγηση. Το Hill House νομίζω παρουσίαζε περισσότερο ενδιαφέρον. Επίσης το στοιχείο του τρόμου είναι σαφώς μειωμένο στην καινούργια ιστορία, μετά το Hill House κοιμόμουν μια βδομάδα με ανοιχτά τα φώτα (ΧΑ ΧΑ ΧΑ πλάκα κάνω, σιγά μη χαμπαριάζω από τέτοια ολόκληρος άντρας! .... :rolleyes:...😞)
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,045
Εγώ το έχω ρίξει στην σουηδική τηλεόραση τελευταία, κάνω ό,τι μπορώ να αποφύγω το Τέλος (supernatural)
Είδα τα Love and Anarchy (καλούτσικο και διασκεδαστικό) και τώρα βλέπω το Quicksand, το οποίο μου αρέσει πολύ όσο έχω δει.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
Aaah shit. Τσόζεν και Κούμικο είναι στο τρέηλερ του Κόμπρα Κάι; 😮
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Ακόμα ένα καλό επισόδειο στο Παιδί μου κι εγώ Mandalorian. Ξέρουμε πόσα επ θα είναι σύνολο η 2η σαιζόν;
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
Ακόμα ένα καλό επισόδειο στο Παιδί μου κι εγώ Mandalorian. Ξέρουμε πόσα επ θα είναι σύνολο η 2η σαιζόν;

Από ότι βλέπω στην Wikipedia οχτώ!!
 
Top Bottom