What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τηλεοπτικές σειρές της προκοπής

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Μου ειχε κανει εντυπωση οτι εβαζαν ξυραφια στα καπελα τους, πολυ James Bond σκηνικο.

Από το άρθρο που έβαλα πιο πάνω

Over the course of the show, the Peaky Blinders gang has used many weapons, from pistols to huge, military-grade machine guns. However, they started the show with one of their most historically famous weapons: Razor blades that they hid in their hat brims, allowing them to slash enemies in the face, filling their eyes with blood and giving the Blinders an upper hand in a fight. Unfortunately, historian Carl Chinn has told the Birmingham Mail that this novel, brutal weapon is almost certainly nothing but a myth. When the real Peaky Blinders roamed Birmingham, razor blades were still a luxury item that was well beyond their financial means, and Screen Rant notes that the weapons they actually used were far more practical than a novelty hat.

Radio Times tells us that according to popular myth, the gang got its name from the bladed, "blinding" peaks of their caps. Unfortunately, since the razor caps most likely didn't exist, this is also inaccurate. The historian Chinn says that the Peaky Blinders probably got their name because they liked to wear peaked caps, and Digital Spy notes that "blinder" was likely just a slang term for their fancy clothing. Still, it's understandable why the show went with the razor blade story. After all, it's far cooler to imply that the Blinders went around wearing James Bond villain hats than to admit that they just liked nice waistcoats.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,484
Το αρθρο απο την μηχανη του χρονου αναφερει οτι τα ξυραφια στα καπελα τους υπηρχαν και ηταν απαραιτητο εργαλειο για να ληστευουν τα θυματα τους.
Εκοβαν με το καπελο-ξυραφι την μυτη του θυματος και ετσι, ανικανα να αντιδρασουν, εκαναν την ληστεια και την διαφυγη ευκολα πραγματα.
Θεωρω οτι δεν ειναι κατι που αγγιζει την επιστημονικη φαντασια οπως θεωρω πραγματικο το μεγεθος της διαφθορας που δειχνει η σειρα και οχι προιον υπερβολης για να δεσει η σαλτσα των επεισοδιων.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,484
Φρεσκο οπως φρουτο που κοπηκε πριν μερικες ωρες. Ο δημιουργος του Peaky Blinders θα βαλει μπροστα σειρα με θεμα την ιδρυση των αγγλλικων ειδικων δυναμεων a.k.a. SAS.


Απο την ιστορικη πλευρα του θεματος, εχει πολυ ζουμι.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,333
Φρεσκο οπως φρουτο που κοπηκε πριν μερικες ωρες. Ο δημιουργος του Peaky Blinders θα βαλει μπροστα σειρα με θεμα την ιδρυση των αγγλλικων ειδικων δυναμεων a.k.a. SAS.


Απο την ιστορικη πλευρα του θεματος, εχει πολυ ζουμι.

Έχει και ελληνικό ενδιαφέρον, γιατί μέρος τους ήταν και ο "Ιερός Λόχος", των αδερφών Τσιγάντε.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,484
Καποιες αμφιβολιες τις εχω για την επεκταση του θεματος εκτος αγγλων χαρακτηρων. Το αρθρο αναφερει οτι ειναι βασισμενο σε καποιο βιβλιο για το οποιο δεν εχω ιδεα. Εαν υπαρχουν εκει, λογικα, θα υπαρξουν και στην σειρα.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Foundation.

Κρίμα για τα υψηλά production values, η Apple έριξε χρήμα, αρκετό για να θέσει νέα standard στο τηλεοπτικό sci-fi. Αλλά κάθε νέο επεισόδιο αποτελεί φρέσκια, ευφάνταστη ασέλγεια στον τάφο του Asimov, με αποκορύφωμα την ύψιστη ύβρη στο τέλος του S01E08.

Από το Μακαρονοτέρας να τη βρούνε τη δίκαια ανταμοιβή τους οι σεναριοκάφροι, αυτό έχω να πω μόνο.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,532
8 επεισοδια!; Θα ξεκλειδωσεις badge :) 1,5 αντεξα και το παρατησα. Αλλη μια επιτυχια μετα τη φαρσοκωμωδια See.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,458
τόσο χάλια; :(

Σε άλλα νέα έσκασαν τα review για το Cowboy Bebop live action, διαβάζω γκρίνια από τους πιο άνιμε φαν, προβλέπω ότι θα είναι υπέροχη σειρά.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,659
8 επεισοδια!; Θα ξεκλειδωσεις badge :) 1,5 αντεξα και το παρατησα. Αλλη μια επιτυχια μετα τη φαρσοκωμωδια See.
Μία από τα ίδια. Τελείωσα το 2ο επεισόδιο όταν είδα ότι πήγαινε για ρομάντζο και space-opera φάρσα. Με ιντριγκάρει βέβαια να το δω μόνο και μόνο για να ρίχνω κι εγώ καντήλια στο τέλος του 8ου επεισοδίου όπως λέει ο G0O, αλλά έχω σίγουρα καλύτερα πράγματα να κάνω/δω.
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,619
Foundation.

Κρίμα για τα υψηλά production values, η Apple έριξε χρήμα, αρκετό για να θέσει νέα standard στο τηλεοπτικό sci-fi. Αλλά κάθε νέο επεισόδιο αποτελεί φρέσκια, ευφάνταστη ασέλγεια στον τάφο του Asimov, με αποκορύφωμα την ύψιστη ύβρη στο τέλος του S01E08.

Από το Μακαρονοτέρας να τη βρούνε τη δίκαια ανταμοιβή τους οι σεναριοκάφροι, αυτό έχω να πω μόνο.
To παράτησα κάπου στο 5, συμφωνώ.
Στο 5ο παράτησα και το Chapelwaite. Nαι, μόλις σου αποκαλύψει τι παίζει, ξενερώνεις.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,255
Αρκετά τίμιο το Midnight Dinner: Tokyo Stories(Netflix). Απλές καθημερινές 20λεπτες ιστορίες του Tokyo με φόντο ένα γεύμα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,458
Αρκετά τίμιο το Midnight Dinner: Tokyo Stories(Netflix). Απλές καθημερινές 20λεπτες ιστορίες του Tokyo με φόντο ένα γεύμα.
+1 αν και έχω μια απορία πως βγάζει τα έξοδα ο μπάρμπας, σίγουρα σπρώχνει πράγμα για την γιακούζα.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Με ανάγκασε ο αδερφός μου να δούμε το Arcane (Netflix μίκυ μάου στο σύμπαν του League Of Legends).

Είναι αναπάντεχα πολύ καλό. Χαρκτήρες, ιστορία, animation, μουσική όλα πολύ όμορφα. Η Avasarala κάνει ένα πέρασμα από τη σειρά, θα γνώριζα τη φωνή της παντού. Ο αδερφός μου είναι reformed παίκτης LOL και μου εξηγούσε ποιοι είναι in-game χαρ/ρες και ποιοι όχι. Έχει γίνει καλή δουλίτσα σε αντίθεση με κάποιες άλλες gaming σειρές που μας πέταξαν ονόματα κι έναν κουασιμόδο. Όταν τελειώσαμε 6ο επ. ο αδερφός μου έκανε relapse πάλι στο LOL. Νομίζω πως πρόκειται να βγει RPG που θα εστιάζει στο Piltover, μου κίνησε το ενδιαφέρον μιας και η πόλη δείχνει πολύ ενδιαφέρουσα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,458
θα το δω και εγώ με έχει ψήσει, αλλά όσο καλό και να είναι με lol δεν ασχολούμαι ξανά. Τι παιχνίδι είναι αυτό που πρέπει να παίζεις όπως θέλουν οι άλλοι να παίζεις και δεν μπορείς να εκφραστείς;
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,484
Χθες, αργα το πρωι, εκανα το λαθος (ευτηχως) να ανοιξω TV και πετυχα στην ΕΤ2 το bodyguard.

Δεν ξερω εαν εχει ξαναμπει στο τραπεζι. Ενας μισοσαλεμενος αστυνομικος που υπηρετησε στο Αφγανισταν, προστατευει την διψασμενη cougar υπουργο και γυρω γυρω τρομοκρατικα χτυπηματα στο Λονδινο των εκρηξεων. Σωστες δοσεις αγωνιας, δρασης και κυβερνητικης δολοπλοκιας προσφερουν μια πολυ ωραια σειρα.
Η ελλειψη υπερβολης δινει εξτρα μπονους στην θεαση. Με μολις 6 επεισοδια ειναι ενα φρουτακι, για εμας που βλεπουμε την τριλογια του αρχοντα των δαχτυλιδιων (uncut) πριν παμε στο σουπερ μαρκετ.
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,619
Για το Arcane και εγώ τα καλύτερα λόγια τα άκουσα από άτομα που ΔΕΝ έχουν παίξει, ή ΔΕ τους αρέσει το LoL, οπότε το ψήνω ακραία, σε συνδιασμό με το πολύ καλό τεχνικό κομμάτι που είδα στο trailer.
 
Top Bottom