What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τηλεοπτικές σειρές της προκοπής

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
Το Stranger Things 4 κι εμένα μου αρέσει αρκετά, παραπάνω από την 3η σεζόν θα έλεγα, αλλά με κάποιους αστερίσκους. Που αφορούν κυρίως

Α) το γεγονός που μου αρέσει να ονομάζω "Φαινόμενο Dark", δηλαδή ότι η Eleven για κάποιο λόγο ΚΛΑΙΕΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΩΡΑ. Ειλικρινά, μου έχει σπάσει τα νεύρα αυτό το πράγμα. Κάντε ένα γρήγορο πέρασμα όλα τα επεισόδια και θα δείτε πως το 99% του screen time της κλαίει με τρεμάμενα χείλη, ασχέτως του κόντεξτ. Είναι χαρούμενη? Κλαίει. Είναι θυμωμένη? Κλαίει. Μιλάει με κάποιον? Κλαίει. Λαμβάνει exposition dialogue? Κλαίει. ΦΟΡ ΦΑΞ ΣΕΗΚ

Β) το γεγονός ότι συνειδητοποιώ πως τα προσωπικά των χαρακτήρων της σειράς μου είναι πλήρως αδιάφορα. Περπατούν οι άλλοι στο upside-down, και στα καλά καθούμενα κάνουν μία παύση για να συζητήσουν το ότι οι άλλοι αλληλογουστάρονται και πρέπει να τα ξαναβρούν. Η άλλη παίζει ανά πάσα στιγμή να πεθάνει από τον Vecna, και ο άλλος της κλαίγεται για το πόσο άσχημα χώρισαν. Nope, don't give a shit, fast-forward.

Γ) σε προέκταση του Β, το γεγονός πως συνειδητοποιώ ότι κανένας από τους βασικούς χαρακτήρες δεν έχει υποστεί στοιχειώδες character development σε σχέση με την 3η σεζόν. Σε αντίθεση με το τι γινόταν στις μεταβάσεις από τη σεζόν 1 στη 2 και από τη 2 στην 3, κυριολεκτικά οι μόνες αλλαγές στην ιδιοσυγκρασία τους στη μετάβαση από την 3 στην 4 είναι το ότι κάποιοι είχαν σχέσεις και χώρισαν ή οι σχέσεις τους πάνε κατά διαόλου γενικά. Κατά τα άλλα είναι ίδιοι και απαράλλακτοι, ίδιοι μαλάκες ή ίδιοι εξυπνάκηδες με τον ίδιο χαρακτήρα ακριβώς.

Γενικά η σειρά φαίνεται να τεμπελιάζει από λίγο έως ΠΑΡΑ πολύ ως προς την ανάπτυξη των χαρακτήρων, και έχει εστιάσει σχεδόν αποκλειστικά σε μια φόρμουλα "Monster of the Week". Προς το παρόν σώζεται από το γεγονός ότι το Monster αυτής της εβδομάδας είναι αρκετά καλό. Θα δούμε πως θα εξελιχθεί.

ΥΓ. Ο μπαφάκιας με το μακρύ μαλλί είναι για δημόσιο λιντσάρισμα διαρκείας.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
ΥΓ. Ο μπαφάκιας με το μακρύ μαλλί είναι για δημόσιο λιντσάρισμα διαρκείας.
Ζηλεύετε όλοι το glorious μαλλί.
Eduardo_Franco_Stranger_Things_Film.jpg
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,049
Ξέρετε ότι ολοκληρώνεται τον Ιούλιο η σεζόν έτσι; Γιατί το βλέπετε τώρα και όχι όλο μαζί;
Από απορία ρωτάω.
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,504
το γεγονός που μου αρέσει να ονομάζω "Φαινόμενο Dark",
Στα μέρη μου το λέμε φαινόμενο Burnham, από που είσαι?

Η αλήθεια είναι ότι αν το υπεραναλύσεις θα βρεις πολλά ψεγάδια, ειδικά σε θέματα ρυθμού και ανάπτυξης χαρακτήρων αλλά τεσπα, για όσους μεγαλώσαμε στα 80s, το stranger things χτυπάει ευαίσθητες χορδες
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167
Για τον ίδιο λόγο που είδαμε και το Better Call Saul
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Κι εγώ περιμένω να ολοκληρωθεί η σαιζον προτού συνεχίσω να το βλέπω. Αν και είμαι ήδη στο ένα προειδοποιητικό να μη δω τη νέα σαιζόν (όχι λόγω ποιότητας, λόγω στροφής προς horror).

Πιο πολύ βέβαια από την ίδια τη σειρά περιμένω πως και πως τη συνέχεια στο παρακάτω άρθρο
 

vlad

Half-Ogre
Approval of the Admiral
Joined
Oct 31, 2013
Messages
595
Είδε το πρώτο επεισόδιο του Όμπι Ουάν του Κενόμπι. Ήταν όπως οι μελισσούλες και τα λουλουδάκια.
Γ@μησε!!!
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Ξέρετε ότι ολοκληρώνεται τον Ιούλιο η σεζόν έτσι; Γιατί το βλέπετε τώρα και όχι όλο μαζί;
Από απορία ρωτάω.

Είσαι σίγουρος ότι θα έχεις ρεύμα/ίντερνετ/ασφαλές πυρηνικό καταφύγιο τον Ιούλιο;
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
Γιατί το βλέπετε τώρα και όχι όλο μαζί;
Γιατί μπορούμε.

No Fomo.

λόγω στροφής προς horror
Έστω ότι τρως ένα κομμάτι τυρόπιτα και το πιάτο σου πέφτει από τα χέρια και σπάει. Τρόμαξες; Νομίζω σε κάλυψα.
(πόντοι σε όποιον έπιασε την αναφορά)
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Αν και είμαι ήδη στο ένα προειδοποιητικό να μη δω τη νέα σαιζόν (όχι λόγω ποιότητας, λόγω στροφής προς horror).

Ο Anthony Mackie τα ελεγε απο το 2017 για την ποιοτητα του stranger things.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,929
Έστω ότι τρως ένα κομμάτι τυρόπιτα και το πιάτο σου πέφτει από τα χέρια και σπάει. Τρόμαξες; Νομίζω σε κάλυψα.

Όχι, γιατί εκείνη την ώρα κρατούσα την τυρόπιτα, οπότε στα φρύδια μου το πιάτο. Θα πάρω άλλο από την πιατοθήκη. Τυρόπιτα όμως; Πού θα βρω άλλη τη δεδομένη στιγμή;
Άρα, όχι μόνο ΔΕΝ τρόμαξα αλλά ανακουφίστηκα κιόλας. :Ρ
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
@kara ok αντικειμενικά, έχει μερικά ψιλο-γκροτέσκα σκηνικά, αλλά τίποτα γλοιώδες ή αηδιαστικό. Στομάχιασες (sic) τις
κοντρέριαν, ασέβαστες τοποθετήσεις του Κούνελου για το Marvel-SW :trollface:
σιγά μην έχεις θέμα εδώ.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Η @kara εχει το νευρο να αντεξει οποιαδηποτε συζητηση με τον Κουνελο. Αυτο ειναι υλικο για respect και οι αποψεις μας ηταν αναιμακτες, τουλαχιστον στον κοσμο εξω απο τα ονειρα και τα θελω μας.
Ποιος ξερει ποση λαδοριγανη μου εχει ριξει η kara, την ωρα που γυριζει την σουβλα που περιστρεφει το αψυχο (ισως και ζωντανο) κορμι μου. ενω τα αυτια μου σκορπιζουν τα καρβουνα, με καθε περασμα απο την πλευρα της φωτιας.
Λογικα καθολου, αφου ειναι σκληρη nerd και δεν μασαει.

Το horror ειναι αλλου παπα ευαγγελιο, εκτος και αν εννοεις οτι οι τοποθεσεις μου ειναι γλιτσα, αηδια και horror, οποτε @Adhan θα πρεπει να σε καλεσω σε μονομαχια, για λογους τιμης και ταξης.
Να ξερεις,ακουω καθε μερα το the duelists.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Σκυταλη απο τον εαυτο μου γιατι εχω κουνελισιο πονο.
Vikings. Λονδινο, Αμστερνταμ ή Βερολινο. Εχεις ξεχασει κτλ κτλ. Ξεκινησε πολυ ωραια. Στην πορεια με κουρασε τοσο πολυ που δυο επεισοδια πριν το τελος το παρατησα. Δεν βρηκα καποια σημασια στην αναμονη για το τελος.
Dexter. Πολυ εξυπνη σειρα που εκρυψε αρκετα καλα καποιες αδυναμιες και την ανία.
S7 E5 το παρατησα, χωρις τυψεις. Ξεκινησε ωραια και μετα γλαροσουπα. Σκεφτηκα να πηδηξω στο επομενο τραινο, το new blood, αλλα πιστευω οτι τα πραγματα εκει θα ειναι πολυ χειροτερα. γνωμες;
Δεν εχω παραπονο, περασε η ωρα μου.

Εχω μια εγκρατεια για το Better call Saul. Πολυ καιρο τωρα. Εχω κανει στην ακρη τον ενθουσιασμο του πληθους, απο ποτε βγαζουν γουστα;
Ειμαι σιγουρος οτι η σειρα τα σπαει και διαολε, διαβασα οτι παιζουν και σκηνοθετικες τσαχπινιες που ξεφευγουν απο τις σκηνοθεσιες απο τον σωρο. Το καλυτερο σοκολατακι το τρωμε στο τελος.
Φοβαμαι οτι μετα απο αυτο, δεν θα μεινει τιποτα που να αξιζει.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,278
Είμαι άρρωστος και είπα να βάλω το the office γιατί βαριέμαι. Παπαρια φαίνεται, γιατί τόσος ντόρος;
Ήθελα να αυτοκτονήσω με τους μιζερους
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,049
Είμαι άρρωστος και είπα να βάλω το the office γιατί βαριέμαι. Παπαρια φαίνεται, γιατί τόσος ντόρος;
Ήθελα να αυτοκτονήσω με τους μιζερους
1) ΠΕΡΝΑ ΕΞΩ
2) Είδες κάτι άλλο πέρα από την πρώτη σεζόν;
3) ΠΕΡΝΑ ΕΞΩ
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,049
Εχω μια εγκρατεια για το Better call Saul. Πολυ καιρο τωρα. Εχω κανει στην ακρη τον ενθουσιασμο του πληθους, απο ποτε βγαζουν γουστα;
Ειμαι σιγουρος οτι η σειρα τα σπαει και διαολε, διαβασα οτι παιζουν και σκηνοθετικες τσαχπινιες που ξεφευγουν απο τις σκηνοθεσιες απο τον σωρο. Το καλυτερο σοκολατακι το τρωμε στο τελος.
Φοβαμαι οτι μετα απο αυτο, δεν θα μεινει τιποτα που να αξιζει.

Γάμησέ τα.
Σαν να παίζεις το Wild Hunt είναι, ακριβώς.
 
Top Bottom