What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τηλεοπτικές σειρές της προκοπής

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Re μαλακιουλα αλλά κλαιν μετά από κούραση ευχάριστα βλέπετε και η μαλάκια.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Ξεκίνησα το résident evil. Είδα το πρώτο επεισόδιο, οκ τίποτα το ιδιαίτερο, μετά όμως μπήκα imdb

View attachment 3767

3,4????

Τι λες ρε φίλε? Τώρα πρέπει να το τελειώσω
Γι αυτο δεν με νοιαζουν τι βαθμολογιες παιρνουν οι σειρες αλλα ουτε και τα παιχνιδια. Γιατι μπορει ο ενας να του βαλει 310 και ο αλλος 10/10. Θα δω σιγουρα την σειρα καποια στιγμη. Αφου τελειωσα με τα Batman τωρα κοιταζω να δω ποια θα ειναι η επομενη σειρα που θα ξεκινησω. Μαλλον για resident evil λεω.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Συνεχίζω αργά αργά το Strange New Worlds. Θα έλεγα ακριβώς αυτή η per episode πλοκή του το κάνει τέλειο για χαλαρή προβολή, ενώ με κάποιον τρόπο καλύπτει τις trekie προσδοκίες μου, αλλά το βλέπει και η σύζυγος άνετα που δεν είναι και πολύ της ΕΦ.
Σίγουρα το απολαμβάνει καλύτερα από το Discovery, όπως και εγώ.

Επίσης Captain Pike ρε φίλε, ναι είναι Cpt όπως πρέπει να είναι. Θα το λέω μέχρι το τελευταίο επεισόδιο.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
ryan-reynolds-but-why.gif
Επειδή τέτοια φλέγοντα ερωτήματα δεν πρέπει να μένουν αναπάντητα... πάμε!
Λοιπόν, ο βασικός λόγος ήταν ότι ήμουν σε αναμμένα κάρβουνα για το φινάλε του Stranger Things 4. Το οποίο και δικαίωσε τις προσδοκίες μου.
Κάτι που δεν έκανε το Ash vs Evil Dead. Όχι ότι δεν πέρασα καλά, αλλά σε καμία περίπτωση δε δικαιολογεί το hype και τις βαθμολογίες στο imdb (για ένα 7 περίπου είναι). Πολύ συνοπτικά...

Καλά:
-Gore
-Design κάποιων πλασμάτων
-Bruce Campbell
-Χιούμορ

Κακά:
-Χιούμορ
-Μέτρια προς κακή ηθοποιία, εκτός από το Μπρουσάκο που ανέφερα, ok δεν περιμένεις να δεις οσκαρικές ερμηνείες, αλλά από όσο θυμάμαι στις ταινίες ήταν ένα δυο κλικ πιο πάνω
-Σενάριο χωρίς συνοχή, for the most part. Οι σεναριογράφοι μάλλον "έβλεπαν" εξέλιξη για το πολύ 2-3 επεισόδια κάθε φορά.
-Σε (αρκετές) στιγμές και εν μέρει απόρροια του προηγούμενου, θύμιζε περισσότερο Ηρακλή/Ζήνα, παρά Evil Dead.

Μια διευκρίνιση για το χιούμορ, ήταν hit or miss. Κάποια πετυχημένα αστεία, αλλά είχες αρκετές στιγμές με σεξολογικά, σκατολογικά ή downright cringey αστεία. Ίσως κάποια να φαίνονται αστεία αν είσαι μέχρι 20 χρονώνε ξερωγώ, αλλά κάτι μου λέει ότι οι δημιουργοί δεν αντιλήφθηκαν ποιο ήταν το target group τους.

Μετά από αυτό έπιασα το The Boys. Εντάξει η ηθοποιία είναι στο άλλο άκρο σε σχέση με το Ash, από τον Homelander και τον Butcher μέχρι και δευτεροτριταγωνιστές. Έχει σασπένς, έχει δράση (όσο πρέπει imo, αν είχε και λίγο παραπάνω δε θα με χάλαγε), καλό γράψιμο, χιούμορ - επίσης όπου πρέπει ανάμεσα στη σαπίλα - και γλεντάει Μάρβελ/DC ( το VCU με λιγότερες ώρες και μόλις μία σειρά ήδη γελάει με το "30 χρόνια επιτυχίες" σας), υπερήρωες και φυσικά την corporate America. Θα το κάψουμε απόψε κυρ Στέφανε! Ορμάω στη 2η σαιζόν.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Μετά από αυτό έπιασα το The Boys. Εντάξει η ηθοποιία είναι στο άλλο άκρο σε σχέση με το Ash, από τον Homelander και τον Butcher μέχρι και δευτεροτριταγωνιστές. Έχει σασπένς, έχει δράση (όσο πρέπει imo, αν είχε και λίγο παραπάνω δε θα με χάλαγε), καλό γράψιμο, χιούμορ - επίσης όπου πρέπει ανάμεσα στη σαπίλα - και γλεντάει Μάρβελ/DC ( το VCU με λιγότερες ώρες και μόλις μία σειρά ήδη γελάει με το "30 χρόνια επιτυχίες" σας), υπερήρωες και φυσικά την corporate America. Θα το κάψουμε απόψε κυρ Στέφανε! Ορμάω στη 2η σαιζόν.

Μόνο που δεν έχει σχέση με τη Marvel. Η σειρά βασίζεται σε κόμιξ της DC και σατιρίζει την DC. Οι V7 είναι καρικατούρες της Justice League. Homelander = Superman, Maeve = Wonder Woman, Black Noir = Batman, A-Train = Flash, The Deep = Aquaman κοκ.
Καμία σχέση δεν έχει με το MCU όσο αν κάποιοι θέλουν να βλέπουν Marvel παντού, υπάρχουν υπερήωες και έξω από αυτή.

Αν έχεις Prime προτείνω και το Invincible
Το είχε αναφέρει και ο Bathory παλιότερα. Πολύ καλό.
 
Last edited:

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,042
Καλά:
-Gore
-Design κάποιων πλασμάτων
-Bruce Campbell
-Χιούμορ

Κακά:
-Χιούμορ
-Μέτρια προς κακή ηθοποιία, εκτός από το Μπρουσάκο που ανέφερα, ok δεν περιμένεις να δεις οσκαρικές ερμηνείες, αλλά από όσο θυμάμαι στις ταινίες ήταν ένα δυο κλικ πιο πάνω
-Σενάριο χωρίς συνοχή, for the most part. Οι σεναριογράφοι μάλλον "έβλεπαν" εξέλιξη για το πολύ 2-3 επεισόδια κάθε φορά.
-Σε (αρκετές) στιγμές και εν μέρει απόρροια του προηγούμενου, θύμιζε περισσότερο Ηρακλή/Ζήνα, παρά Evil Dead.

Still better than MoM μάνμου (y)
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
Still better than MoM μάνμου (y)
Hu? (edit - α το Multiverse λες, ναι χμμ δεν είναι ακριβώς συγκρίσιμα αλλά τεσπα)

και γλεντάει Μάρβελ/DC...υπερήρωες...
Και που να μην το έγραφα δηλαδή ¯\_(ツ)_/¯
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
και γλεντάει Μάρβελ/DC

Καλά, καλά, αυτά τα έχουμε ακούσει και από άλλους. Κάτσε να φτάσεις στην τρίτη σεζόν και να δεις τα spin-offs που ετοιμάζουν και εν καιρώ θα καταλάβεις και εσύ γιατί Marvel/DC έχουν 70 χρόνια πορεία και οι υπόλοιποι βυθίζονται μετά από μερικά τεύχη/επεισόδια.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
Actually Εννοούσα τρολάρει σκληρά, αλλά και παραπάνω από μία ερμηνείες είναι καλοδεχούμενες. :cool:
Από εκεί και πέρα, οι εντυπώσεις μου είναι όπως είπα βασισμένες στην πρώτη σαιζόν. Και θα έλεγα πως χρειαζόμαστε κι άλλες τέτοιες σκληρές, απάνθρωπες (ή μήπως ανθρώπινες) "παρωδίες".

Θα επανέλθω όταν το προχωρήσω.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,323
Το Stranger Things, αν και δεν το τελειωσα, ειναι καλο αλλα.
Το σημαντικο ειναι οτι εδωσαν μια ευκαιρια στην Winona και δεν με ενδιαφερει ο λογος. Ο ρολος της ταιριαζει γαντι και σε γενικες γραμμες παιζει πολυ καλα. Καπου καπου ειναι καπως, δεν ξερω, το χανει λιγο, ειδικα με κατι γκριματσες, αλλα ειναι και θεμα σεναριου.
Η ροη δεν με εχει ενθουσιασει και ο λογος ειναι καποιες ασχετες σκηνες και καποιοι διαλογοι. Παιζουν και καποιες ασχετες γκρινιες απο το πουθενα. Το σεναριο ειναι καπως.
Εκτος απο την 80's ατμοσφαιρα, που δεν εκαναν και τιποτα σπουδαιο. Ειδα και πραγματα απο ταινιες της ιδιας δεκαετιας.
Τα κουρεματα δεν ειναι χαλια αλλα 80's.

Αυτα δεν τα ειπα για να δικαιολογησω την αποψη οτι η σειρα ειναι χαλια. Η σειρα ειναι καλη, οι ερμηνειες ειναι καλες. Η Ελ, σε καποιες στιγμες το τσουλαει πολυ καλα το παραμυθι. Το θεμα ειναι οτι δεν προκειται για σουπερ σειρα. Νομιζω οτι ακουστηκε περισσοτερος θορυβος απο οσο επρεπε. Τα ανηψια μου ειναι ξετρελαμενα αλλα ο κοντινοληκτος θειος εμεινε στο "μου αρεσε".

Το ιδιο ισχυει και για αλλες σειρες. Καποιες σειρες ξεκινησαν ωραια και μετα βυθιστηκαν, αλλες σειρες περιμενουν το τελος για να εξαγριωσουν τα πληθη πχ Game of Thrones. Λιγες ειναι οι σειρες που εχουν να πουν κατι μεχρι το τελος.

Δεν εχω τελειωσει με το peaky blinders. Φοβαμαι να πιασω το τελευταιο season. Αυτη η σειρα ειναι μια απο τις πολυ καλες σειρες και ναι, δεν μπορω να την συγκρινω με το Stranger Things οχι επειδη ειναι διαφορετικο το ειδος.
Η μια σειρα ειναι αριστη και η αλλη απλως καλη και σε σημεια αρκετα καλη.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
The Boys Season 3

Μου άρεσε καλύτερα από την προηγούμενη, αν και φέτος θύμισε αρκετά Οικογενειακές Ιστορίες. Όλοι οι χαρ/ρες θα μπορούσαν να κοιτούν την κάμερα και να λένε Εμένα ο μπαμπάς μου με χτυπάει/βασανίζει/δεν εγκρίνει. Εγώ δεν έχω καν μπαμπά. Μόνο η Starlight ξεχωρίζει και αυτό γιατί εκείνη έχει θέματα με την μαμά της

Περίμενα να ασχοληθούμε περισσότερο με την Neuman φέτος, το sublot της που πρόδωσε τον μπαμπά της για 1 μπουκαλάκι μπλε μου φάνηκε τέρμα χαζό, αφού μπορούσε να το ζητήσει απευθείας από τον ίδιο. Τα πουλάει ξέρεις.
Μεγαλύτερη απογοήτευση φέτος ήταν για μένα ο Butcher, ο χαρ/ρας του δεν κόλλαγε με αυτά που μας έλεγε τις προηγούμενες σαιζόν Μισεί οτιδήποτε έχει σχέση με supe και γίνεται ακριβώς το ίδιο, ενώ η σκηνή με τη Maeve (που είναι supe και μισεί) ήταν ουρανοκατέβατη και ξεκάρφωτη,
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,323
Μεγαλύτερη απογοήτευση φέτος ήταν για μένα ο Butcher, ο χαρ/ρας του δεν κόλλαγε με αυτά που μας έλεγε τις προηγούμενες σαιζόν


Νομιζω οτι ο Butcher εκανε το αυτονοητο και οχι αυτο που νομιζε ο κοσμος ως αυτονοητο.
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,503
Westworld season 4 episode 4:
Now you've got my attention
Για πε. Πως κυλάει η 4η? Δεν το έχω ξεκινήσει ακόμα. Η 1η σαιζόν Westworld είναι από τις καλύτερες στιγμές της τηλεόρασης αλλά μετά άρχισε να με χαλάει.
 

erevos

Blackguard
Joined
Jul 19, 2014
Messages
1,321
Αρκετά καλά το πάει. Στα πρώτα 3 επεισόδια έχεις μερικά από τα κλασσικά "τι γίνεται εδώ;" και αναρωτιέσαι πως κολλάνε στην κεντρική πλοκή, στο τέταρτο όμως παίρνεις τις απαραίτητες απαντήσεις. Το τέλος του επεισοδίου έχει cliffhanger που συνήθως βλέπεις σε τέλος σεζόν.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Μια που βλέπω Babylon 5 αυτό τον καιρό και έψαξα για μια gif του Mass Effect για άλλο thread, δείτε μια ακόμη ομοιότητα σαν αυτές που ανέφερα στο σχετικό άρθρο:


Το όπλο των Reapers:

mass-effect-the.gif


Το όπλο των Shadows:

tumblr_on3t4l108T1qj6sk2o9_400.gifv


Αν σας αρέσει το Mass Effect και δεν έχετε δει Babylon 5, επανορθώστε άμεσα.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,323
Με εψησες, θα το τσεκαρω.

edit

Το Westworld βασιζεται στην ταινια Westworld του 1973;
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,503
Με εψησες, θα το τσεκαρω.

edit

Το Westworld βασιζεται στην ταινια Westworld του 1973;
Η βασική ιδέα ναι. Η σειρά είναι του αδερφού του Nolan. Η πρώτη σαιζόν είναι εκπληκτική. Μετα ξεκίνησαν τις Nolanιές, aka είμαστε πάρα πολύ έξυπνοι και πρέπει να είστε και εσείς πολύ έξυπνοι και παρατηρητικοι για να καταλάβετε τι βλέπετε.

Για να είμαι ειλικρινής, και η πρώτη σαιζόν έχει nolanιες αλλά είναι και μια πολύ καλή ιστορία. Μετα είχαν πιο απλοϊκές ιστορίες που τις έβαζαν χρονικά σε shuffle και έπρεπε εμείς να λύσουμε το παζλ.

Τρίτη σαιζόν, ντρέπομαι αλλά δεν θυμάμαι τίποτα. Αξίζει πάντως. Μπορεί ώρες ώρες να γίνονται κόπανοι οι Nolans αλλά με ιντριγκαρουν πάντα και οι δύο.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,323
Τωρα εχω να δω babylon 5 και Westworld.
Η ταινια, αν και κοντευει μισο αιωνα υπαρξης. Ναι, εσεις, οι 50αρηδες, ειστε στην ζωη μισο αιωνα. Ηταν πολυ καλη και ουρλιαζε, απο τοτε ναουμε, για το ΑΙ.
Το Νολεικο εχει διαφορα θεματα αλλα αν δεν εχεις τελειωσει witcher εισαι ατομο αμφιβολο και πληβειος.
@Tony Corvus δεν εχω καμια διαθεση να δω famous ανορεξικη να ρουφαει ντρογκια και αλλα πραγματα.
 
Top Bottom