What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τηλεοπτικές σειρές της προκοπής

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,640
Το χθεσινό Better Call Saul φαντάζει σαν series finale, κάνει wrap up όλα τα loose ends της σειράς και φέρνει τον Saul λίγο-πολύ στο σημείο εκκίνησης όπου τον γνωρίσαμε στο Breaking Bad. Παρ' όλα αυτά έχει ακόμα 4 επεισόδια η σεζόν, τι άλλο θα δούμε άραγε (πέραν από την ολοκλήρωση του "ασπρόμαυρου story").

Τεράστια σειρά.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
@lelos kounelos Westworld θα πρότεινα να μη δεις ούτε trailer. Να πας blind στη σειρά. Έγω δει μόνο την 1η season και όπως πολύ σωστά είπε ο @munkinnousu είναι φοβερή. Έχει πολύ ωραία ιστορία.

Για την ταινία δεν ήξερα πως υπήρχε μέχρι που την ανέφερες.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,469
Η ταινια, αν και του 1973, ηταν τοσο μπροστα που αναφερει computer virus. Δειχνει Android 😱 το οποιο αν και προγραμματισμενο, αρνηθηκε ανηθικη εντολη.
Ειναι πολλα πραγματα που κανουν αυτη την ταινια πολυ προχωρημενη και θετει πραγματα που ζουμε σημερα.
Ο συγγραφεας του Jurassic Park και ο συγγραφεας και σκηνοθετης του Westworld, ειναι ο ιδιος ανθρωπος
Ενας απο τους ηθοποιους σε ρολο επιστημονα, ο Alan Oppenheimer, εδωσε την φωνη στον Skeletor και οχι μονο.

Αν μπορεις να την βρεις τσεκαρε την.
First blend of CGI and live action

 

mruseyourbrain

Blackguard
Joined
Oct 29, 2015
Messages
1,179
Westworld 1η σεζόν πολύ καλή. 2η σεζόν μετά από καιρό αφού την είδα παρακολούθησα αναλυτικό recap για να θυμηθώ τι έγινε και πάλι δεν κατάλαβα τίποτα. Σαν τα ονόματα στο Dark. Μέχρι να καταλάβω ποιος ήταν ποιος τέλειωσε η σειρά.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Διάφορες αλλαγές μεταξύ The Boys σειράς και comics. Γεμάτο spoilers και για τις 3 season



Ισως να επρεπε να βαλεις το θαμπνειλ κατω απο σποιλερ ταγκ (εν τω μεταξυ το quote το βγαζει χωρις σποιλερ 😩 )
 
Last edited:

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,538
Westworld 1η σεζόν πολύ καλή. 2η σεζόν μετά από καιρό αφού την είδα παρακολούθησα αναλυτικό recap για να θυμηθώ τι έγινε και πάλι δεν κατάλαβα τίποτα. Σαν τα ονόματα στο Dark. Μέχρι να καταλάβω ποιος ήταν ποιος τέλειωσε η σειρά.
Η 2η σαιζόν εχει μια κατανοητή ιστορία που όμως μας την παρουσιάζει με χρονική ανακολουθία, πχ αν η ιστορία αποτελείται από 30 μέρη, εσύ βλέπεις το 8,μετα το 21,μετά το 3 κλπ τουλ έτσι το θυμάμαι, συγχωρείστε με αν κάνω λάθος, μεγαλώνω και βλέπω και 30 σειρές τον χρόνο

Η 3η είναι που δεν θυμόμουν τίποτα (κακό αυτό), αν κάποιος θέλει να θυμηθεί τι έγινε στην 3η είχα ποσταρει ένα άρθρο πριν 3 εβδομάδες στην πρεμιέρα της 4ης
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,526
Το Westworld το είχα δει κάποτε στην κρατική σε ασπρόμαυρη τηλεόραση σε μονοψήφια ηλικία.
Παίζει να είχα μεινει μαλάκας με αυτό που έβλεπα, πολύ μπροστά για την εποχή της.

Στα της σειράς, η 1η σαιζόν ειναι καλή και μετά ακολουθεί η γνωστή κατρακύλα.
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,538

Έχω εμπιστοσύνη στο καστ της σειράς με την πολύχρονη εμπειρία του, ότι θα διαλευκάνει την υπόθεση
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,469
Stranger Things.

Στο δυαδικο συστημα, ο 001 και η 011 (001011) ειναι ο αριθμος 11 στο δεκαδικο. Στην αριθμολογια, ο αριθμος 11 ειναι ενας αριθμος που κατεχει μεγαλη δυναμη. Ειναι ενας αριθμος που συνδεεται με τεραστιες πνευματικες δυναμεις.
Ο κουνελος μιλησε.

Μπορειτε να με ευχαριστησετε με το αναλογο reaction.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,957
Χαλαρό suggestion για τους fans των Futurama και Rick & Morty: Inside Job στο Netflix.

Σε αρκετά σημεία θυμίζει έντονα bootleg R & M αλλά σιγά σιγά χτίζει το δικό του mythology και χαρακτήρες που έχουν ενδιαφέρον.
Το μεγαλύτερο πρόβλημα θεωρώ πως είναι η έντονη εξάρτηση του χιούμορ από συνεχείς αναφορές σε πραγματικά πρόσωπα και πράγματα, κάποιες φορές με στείρα κλεισίματα του ματιού. Από την άλλη, το art και οι ερμηνείες είναι top tier, έχει μπόλικα έξυπνα καλαμπούρια, και το premise προσφέρεται για κάθες λογής παλαβή περιπέτεια. Θεωρώ ότι δεν το έχουν αξιοποιήσει ακόμα πλήρως, πρέπει να πειραματιστούν περισσότερο και να απαγκιστρωθούν λίγο από τη τραυματική παιδική ηλικία της Raegan.

7.5-8/10 αναμένω τη δεύτερη σεζόν με ενδιαφέρον
 
Last edited:

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Stranger Things

Κάθε μέρα βλέπω και από ένα επ μια ταινία, έχω φτάσει στο νούμερο 5. Καλά πάει.

Όταν έσκασε η παρακάτω σκηνή



σκεφτόμουν πως η Leia τρέχει πιο γρήγορα
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,779
Stranger Things.

Στο δυαδικο συστημα, ο 001 και η 011 (001011) ειναι ο αριθμος 11 στο δεκαδικο. Στην αριθμολογια, ο αριθμος 11 ειναι ενας αριθμος που κατεχει μεγαλη δυναμη. Ειναι ενας αριθμος που συνδεεται με τεραστιες πνευματικες δυναμεις.
Ο κουνελος μιλησε.

Μπορειτε να με ευχαριστησετε με το αναλογο reaction.

112512936.jpg
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,469
Μπορει να μην τα βρισκω συνεχεια με την @kara αλλα ξεκινησα το Westworld. Εχω δει μονο δυο επεισοδια αλλα η σειρα με ενθουσιασε.
Δεν βλεπω να κλεινω ματι αποψε.
Για μενα που εχω δει την ταινια, μου εδωσε την (λαθος) εντυπωση οτι ειναι η συνεχεια μετα απο χρονια.
Παταει πανω σε πολυ σημαντικα πραγματα και θα ελεγα οτι μιλαμε για σειρα με πολυ μεγαλα @@ ή μεγαλα μπουμπις/ωοθηκες. Σωβινιστης δεν ειμαι.
Εξαιτιας του σχολιου που εκανε ο @Eaglos, Αν και το πιανο παιζει radiohead, αλλαξα το καλαθι μου για ενα μικροτερο.
Δεν μπορω να ξερω τι θα παιξει στην συνεχεια αλλα αυτη η σειρα εχει τρομερες δυνατοτητες, που μπορουν να την κανουν να ξεφυγει απο τον σωρο των σειρων.
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,538
Μπορει να μην τα βρισκω συνεχεια με την @kara αλλα ξεκινησα το Westworld. Εχω δει μονο δυο επεισοδια αλλα η σειρα με ενθουσιασε.
Δεν βλεπω να κλεινω ματι αποψε.
Για μενα που εχω δει την ταινια, μου εδωσε την (λαθος) εντυπωση οτι ειναι η συνεχεια μετα απο χρονια.
Παταει πανω σε πολυ σημαντικα πραγματα και θα ελεγα οτι μιλαμε για σειρα με πολυ μεγαλα @@ ή μεγαλα μπουμπις/ωοθηκες. Σωβινιστης δεν ειμαι.
Εξαιτιας του σχολιου που εκανε ο @Eaglos, Αν και το πιανο παιζει radiohead, αλλαξα το καλαθι μου για ενα μικροτερο.
Δεν μπορω να ξερω τι θα παιξει στην συνεχεια αλλα αυτη η σειρα εχει τρομερες δυνατοτητες, που μπορουν να την κανουν να ξεφυγει απο τον σωρο των σειρων.
Να είσαι πολύ παρατηρητικος. Η 1η σαιζόν είναι απόλαυση. Πραγματευεται ένα θέμα που το έχουν πιάσει και άλλοι αλλά εδώ το παρουσιάζουν μαεστρικά. Είναι με άριστα το 10 για 11
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,957
Η πρώτη σεζόν Westworld για μένα είναι από τις πιο άρτιες τηλεοπτικές σεζόν στην ιστορία του μέσου. Δυστυχώς, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, για να το θέσω ευγενικά.
Παρόλα αυτά, σήμερα ξεκίνησα κι εγώ την 4η σεζόν διότι οι παλιές αγάπες πάνε στον παράδεισο. Ή σ'εκείνο το μέρος που μοιάζει με το wallpaper των Windows XP, ό,τι έχει πρόχειρο ο καθένας. Περισσότερο σαν guilty pleasure το βλέπω πια, ενίοτε σκρολάροντας παράλληλα και fb ή ragequit. Στην πρώτη σεζόν δεν ανοιγόκλεινα καν τα μάτια.
 
Last edited:

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,469
Μου φαινεται απιστευτο οτι το αριστουργημα που βλεπω θα κανει την κοιλια (και το μετωπο) της Tammy Slaton.
θα συνεχισω ακαθεκτος και αμασητος.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,249
Δεν θυμάμαι αν το έχω αναφέρει και στο παρελθόν, αλλά το cathedral of the sea είναι εξαιρετικό. Με άξονα την κατασκευή ενός καθεδρικού ναού στην Βαρκελώνη πραγματεύεται ενδιαφέρουσες προσωπικές ιστορίες και σκιαγραφεί πολύ ωραία κοινωνικά και υπαρξιακά ζητήματα που δεν έχουμε λύσει ακόμη. Μπορεί να χάνει λίγο στα εφφέ και τα κοστούμια να είναι πρόχειρα σχεδιασμένα, χάνοντας λίγο σε ατμόσφαιρα ορισμένες φορές αλλά αυτά δεν του στερούν τίποτα από άλλες σειρές μεγαλύτερου μπάτζετ.

Εννοείται ότι βλέπεται μόνο στα ισπανικά
 
Top Bottom