What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τηλεοπτικές σειρές της προκοπής

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,504
Πριν μερικά χρόνια, κάπου ήμουν καλεσμένος και έπεσε στα χέρια μου ένα βιβλίο από το οποίο δεν μπορούσα να ξεκολλήσω. Λεγόταν Το Σμήνος. Δεν ήταν κανένα λογοτεχνικό αριστούργημα αλλά όπως τα έργα (?) του Dan Brown ή της Χρησηίδας Δημουλίδου διαβαζόταν μονορούφι. Για χρόνια, παρακουλουθουσα την προσπάθεια της Uma Thurman να το γυρίσει σε χολιγουντιανό blockbuster που όμως δεν ολοκληρώθηκε. Κάπου μετά το παράτησα. Και ξαφνικά σήμερα έμαθα ότι έχει γυριστεί σε μίνι σειρά 8 επεισοδίων που ξεκίνησε να προβάλλεται από προχθές στην Γερμανία. Οι βαθμολογίες ήταν αποθαρρυντικες, λογικό, αφού η πλοκή του βιβλίου απαιτούσε γυρίσματα σε πολλά διαφορετικά locations και πολύ cgi. Του έδωσα μια ευκαιρία κρατώντας μικρό καλάθι αλλά με μεγάλη μου έκπληξη διαπίστωσα ότι στα 3 πρώτα επεισόδια που έχουν βγει η σειρά είναι αξιοπρεπέστατη. Δεν θέλω να σποϊλαρω για να μην σας το χαλάσω, έχει να κάνει με sci-fi, eco-disaster, Ιωάννα Τούνη και πολλά αμφίβια.

 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,949
Poker Face.
Καλογυρισμένη και πολύ εύπεπτη σειρά. Δεν θα την χαρακτήριζα μυστηρίου, εφόσον όλα σου παρουσιάζονται εξαρχής. Ούτε και δραματική τη λες, γιατί υπάρχει μια αρκετά ανάλαφρη ατμόσφαιρα με κωμικές νότες, κοντά στο ύφος των Knives Out. Ουσιαστικά είναι ένα road trip με την πρωταγωνίστρια να εξιχνιάζει φόνους που εμείς ήδη ξέρουμε πώς/γιατί έγιναν, χρησιμοποιώντας τη σχεδόν μεταφυσική της ικανότητα να καταλαβαίνει πότε κάποιος λέει ψέματα. Η Natasha Lyonne παίζει αυτό που ξέρει πολύ καλά: μια ξηγημένη τύπισσα που της αρέσει να βοηθάει κόσμο αλλά κυρίως να κατεβάζει γαλόνια μπύρες ακούγοντας τις ιστορίες τους.
Η σειρά είναι επίσης άλλη μια απόδειξη ότι ο Rian Johnson ξέρει πολύ καλά πώς να φτιάχνει ποιοτικές ταινίες/σειρές. Που για μένα δείχνει περίτρανα πως όταν ανέλαβε το Last Jedi δεν ενδιαφερόταν να φτιάξει μια ταινία που να βγάζει νόημα αλλά κάτι που θα συζητάει ο κόσμος, καθαρά για να ικανοποιήσει το εγώ του. Anyway, mah expectations.
Βαθμό δεν βάζω γιατί ακόμα έχω δει μόνο τα πρώτα τρία επεισόδια αλλά την προτείνω ανεπιφύλακτα.
 
Last edited:

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
1923, κάποιες ατυχής επιλογές ρυθμού και σεναριακών επιλογών στα τελευταία 2-3 επεισόδια (τι άλλο ακόμα θα τύχει σε Spencer και Alex, έλεος) το κάνουν να χάνει στο τσακ το χαρακτηρισμό αριστούργημα, αλλά παραμένει must see για character driven δράμα εποχής. Harrison Ford, Hellen Mirren αλλά και Timothy Dalton δίνουν ρέστα, o Sebastian Roche παγώνει το αίμα, Jerome Flynn πειστικότατος, ενώ και η νέα γενιά σκίζει, τον Brandon Sklenar τον κόβω για μελλοντικό superstar. Mόνη εξαίρεση ο Darren Mann που παίζει τον Jack Dutton, που παραείναι ομορφόπαιδο με αφράτα μαγουλάκια για να πείσει ως σκληροτράχηλος καουμπόης. Ανυπομονώ για Season 2...
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,929
1923, κάποιες ατυχής επιλογές ρυθμού και σεναριακών επιλογών στα τελευταία 2-3 επεισόδια (τι άλλο ακόμα θα τύχει σε Spencer και Alex, έλεος) το κάνουν να χάνει στο τσακ το χαρακτηρισμό αριστούργημα, αλλά παραμένει must see για character driven δράμα εποχής. Harrison Ford, Hellen Mirren αλλά και Timothy Dalton δίνουν ρέστα, o Sebastian Roche παγώνει το αίμα, Jerome Flynn πειστικότατος, ενώ και η νέα γενιά σκίζει, τον Brandon Sklenar τον κόβω για μελλοντικό superstar. Mόνη εξαίρεση ο Darren Mann που παίζει τον Jack Dutton, που παραείναι ομορφόπαιδο με αφράτα μαγουλάκια για να πείσει ως σκληροτράχηλος καουμπόης. Ανυπομονώ για Season 2...

Θα υπάρξει όντως και δεύτερη σεζόν; Δεν είναι μίνι σειρά όπως το 1883;
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Ήδη ανακοινώθηκε, κάτι αναμενόμενο μιας και έκανε πολύ μεγαλύτερη επιτυχία από το 1883. Επίσης δεν ξέρω αν είχαν άλλα σχέδια και αλλάξαν στην πορεία, αλλά άμα η σειρά τελείωνε στο σημείο που τελείωσε η S01, ο Sheridan δεν θα ήξερε πού να κρυφτεί για να μην τον κρεμάσουν ανάποδα οι fans.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
Δεν ξέρω αν έχετε ποτέ ασχοληθεί με τον κόσμο του Tales from The loop που έγινε και μια από τις καλύτερες σειρές του Amazon prime καθώς μεταφέρει πιστά το ύφος και το πνεύμα του κόσμου του παρά τα πλέον "υποχρεωτικό" new age επισόδειο με τον gay χαρακτήρα αν και ακόμα και αυτό είναι πιστό στο ύφος του lore.
Το Tales from the Loοp είναι μια δουλειά ενός Σουηδού σχεδιαστή που μέσα απο εικόνες αφηγείτε ένα παράλληλο σύμπαν όπου το 80 η ανθρωπότητα μέσω ενός κβαντικού loop βρήκε τρόπους να κάνει μεγάλα τεχνολογικά άλματα όπως να τιθασεύει την βαρύτητα κτλ.
Mαζί όμως με αυτή την μεγάλη τεχνολογική εξέλιξη μέσω του loop άρχισαν να εμφανίζονται και παράξενα αντικείμενα από άλλες διαστάσεις και πολύ αργότερα αυτή η εισβολή έχει αρχίσει να επηρεάζει τελείως αρνητικά τον κόσμο καταστρέφοντας τον σταδιακά.
H δουλειά του Simon Stålenhag έχει κυκλοφορήσει νομίζω σε 4 book που τα βρίσκει κανείς στο amazon.


Το αρχικό book είναι αυτό εδώ

iu


ενώ ένα δείγμα από την δουλειά του που βρίσκεις μέσα σε αυτά τα βιβλία είναι εδώ

iu


iu


είναι ένα μίγμα 80's με scifi.
Εκτός από την σειρά στο amazon που θεωρώ ότι είναι μια πολύ καλή γνωριμία με τον σύμπαν που έχει δημιουργήσει Simon Stålenhag έχει κυκλοφορήσει και ένα πάρα πολύ καλό rpg καθώς και ένα board game με ανάμεικτα review


iu



 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,280
Δεν ξέρω αν έχετε ποτέ ασχοληθεί με τον κόσμο του Tales from The loop που έγινε και μια από τις καλύτερες σειρές του Amazon prime καθώς μεταφέρει πιστά το ύφος και το πνεύμα του κόσμου του παρά τα πλέον "υποχρεωτικό" new age επισόδειο με τον gay χαρακτήρα αν και ακόμα και αυτό είναι πιστό στο ύφος του lore.
Το Tales from the Loοp είναι μια δουλειά ενός Σουηδού σχεδιαστή που μέσα απο εικόνες αφηγείτε ένα παράλληλο σύμπαν όπου το 80 η ανθρωπότητα μέσω ενός κβαντικού loop βρήκε τρόπους να κάνει μεγάλα τεχνολογικά άλματα όπως να τιθασεύει την βαρύτητα κτλ.
Mαζί όμως με αυτή την μεγάλη τεχνολογική εξέλιξη μέσω του loop άρχισαν να εμφανίζονται και παράξενα αντικείμενα από άλλες διαστάσεις και πολύ αργότερα αυτή η εισβολή έχει αρχίσει να επηρεάζει τελείως αρνητικά τον κόσμο καταστρέφοντας τον σταδιακά.
H δουλειά του Simon Stålenhag έχει κυκλοφορήσει νομίζω σε 4 book που τα βρίσκει κανείς στο amazon.


Το αρχικό book είναι αυτό εδώ

iu


ενώ ένα δείγμα από την δουλειά του που βρίσκεις μέσα σε αυτά τα βιβλία είναι εδώ

iu


iu


είναι ένα μίγμα 80's με scifi.
Εκτός από την σειρά στο amazon που θεωρώ ότι είναι μια πολύ καλή γνωριμία με τον σύμπαν που έχει δημιουργήσει Simon Stålenhag έχει κυκλοφορήσει και ένα πάρα πολύ καλό rpg καθώς και ένα board game με ανάμεικτα review


iu



wow... είδα λίγο το τρέιλερ, δεν είχα ξανακούσει τίποτα για αυτή την σειρά, περίεργο.
 

mruseyourbrain

Blackguard
Joined
Oct 29, 2015
Messages
1,178
wow... είδα λίγο το τρέιλερ, δεν είχα ξανακούσει τίποτα για αυτή την σειρά, περίεργο.
Σειρά επηρρεασμένη εικαστικά από τα έργα του Simon Stalenhag. Το sci fi στοιχείο σαν αφορμή να ειπωθούν προσωπικές ιστορίες. Οι αργοί ρυθμοί της ήταν μια ωραία αλλαγή.
Επίσης την όλη αισθητική του έκλεψε κι ένα co-op fps που πέρασε και δεν ακούμπησε, το generation zero.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
αυτό νομίζω εξηγεί όλο τον σύμπαν του tales from the loop

 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,316
Επίσης την όλη αισθητική του έκλεψε κι ένα co-op fps που πέρασε και δεν ακούμπησε, το generation zero.


Το οποίο για την τιμή του δεν είναι και άσχημο!!!
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,504


Το έβλεπα Σάββατο πρωί (24 ώρες για να κατέβει) και είχα πλαντάξει στο κλάμα ολόκληρος μαντράχαλος.

Η μόνη άλλη σειρά που με έχει φτάσει σε αυτό το σημείο είναι το Star Trek Discovery, αλλά για άλλους λόγους.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Διαβάζω για την εξυπνάδα του Νετφλιξ να αλλάξει την πολτικη μοιράσματος κωδικού σε χώρες όπως Καναδάς και αμφιταλαντεύομαι για το αν πρέπει να κόψω την συνδρομή τώρα η μόλις έρθει και στην πόρτα μας. Πλερωνουμε το ακριβοτερο πακέτο για να βλέπει όλη η οικογένεια, όπου κι αν βρίσκεται αυτή, με δυο να έχουν ενεργό εισόδημα. Και τώρα έρχεται η εταιρεία τους και μας λέει ότι δεν αρκεί αυτό, πληρώστε κι αλλά κι αν σας αρέσει; Ε όχι. Έχει και η κοροϊδία κάποιο όριο. Σε συνδυασμό με τον γενικότερο ξεπεσμό της πλατφόρμας, θα πέσει πανηγυρικό άκυρο.
Για την ιστορία, λόγω της ζωης που κάνω, έχω πάρει ενα fire stick και έχω ξεχάσει τι θα πει Νετφλιξ εδώ και αρκετό καιρό. Για την ακρίβεια, με YouTube, ERTFLIX και britbox νομίζω ότι δεν θέλω κάτι άλλο, για τις λίγες ώρες που αφιερώνω στην τηλεόραση. Ε τώρα οι δικό μου ας δούνε σασμο και μέλισσες,
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,280
να σηκώσουν πειρατική σημαία στο χωριό :p
ή ακόμα καλύτερα να τα φέρνει γραμμένα σε φλασάκια ο θείος από την Αμερική :p
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,280

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,272
Λογικά ούτε αυτοί δεν το έβλεπαν πλέον :p

τυχαίο, εντελώς τυχαίο tag @Admiral

Ένας εφιάλτης τελειώνει, 3-4 συνεχίζουν ακόμη. Τι κατάρα να υπάρχουν τόσες σειρές Star Trek στον αέρα και να μην θέλεις να δεις καμία :(
 
Top Bottom