What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τηλεοπτικές σειρές της προκοπής

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,619
@Borracho Δε θα τα έλεγα και κατάλληλα για παιδιά, τώρα δε ξέρω τι rating έχουν, αλλά θα τα έβαζα 16+ προσωπικά. Δες τουλάχιστον μέχρι που βγαίνει το STANDO και μετά μπαίνει και το theme της Jolyne. Ανατριχίλα!
Πάντως σε είχα κόψει ότι θα ήσουν ΕΣΥ αυτός που θα μυήσει την αρκουδοκοινότητα στο Jojo's, όχι το ανάποδο.

Ωραίο το Γαλλικό btw
 
Last edited:

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,957
Όχι εντάξει, εδώ τον καταλαβαίνω τον μπάρμπα-Στεφ. Δεν του πάει ρε παιδί μου αυτή η αισθητική, δεν μπορεί να την αποκωδικοποιήσει, την απορρίπτει το είναι του.
Κι εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω, έστω και σε κάααπως μικρότερο βαθμό.

Βλέπω π.χ. το Cowboy Bebop (το animated, το ορθόδοξο) από τότε που μπήκε στο Νέτφλιξ. Όλα κι όλα 26 επεισόδια των 23 λεπτών κι ακόμα δεν έχω καταφέρει να το τελειώσω. Δεν μπορώ καν να αποφασίσω αν μου αρέσει ή όχι. Και ωραία σκηνοθεσία έχει, και γαμάτο σχέδιο, και "αμερικανίζει" αρκετά (πολλές φορές ύπουλα για σατιρικούς λόγους), και τα νουάρ vibes του τα γουστάρω αλλάαα... το γιαπωνέζικο καραγκιοζιλίκι δεν το μπορώ ρε γμτ. Αυτό το κουλουβάχατα ύφος, αυτό το "σκοτωνόμαστε και θίγουμε θέματα σοβαρά αλλά κατά βάθος είμαστε καρτουνίστικα σούργελα με στραπατσαρισμένες γκριμάτσες", απλώς δεν λειτουργεί για μένα. Βλέπω τι πάνε να κάνουν, το εκτιμώ, μπράβο τους (ειδικά οι επιλογές της μουσικής ώρες ώρες πολύ ιδιαίτερες) αλλά δεν... Προσοχή όμως, δεν εννοώ γενικά τις εναλλαγές δράμα-κωμωδία, δεν με πειράζει αυτό. Είναι ο τρόπος που γίνεται, η αισθητική του πράγματος που με ξενερώνει. O χαρακτήρας της Ed, ιδίως, εδώ μου κάθεται.

Θα το τελειώσω, φυσικά. από πείσμα κι από περιέργεια, αλλά δεν μπορώ να το προτείνω με το χέρι στην καρδιά σε "ουδέτερους" θεατές. Καλώς ή κακώς, ένα άλφα επίπεδο εκτίμησης/ανοχής προς τα anime το χρειάζεσαι, δεν γλιτώνεις.
 
Last edited:

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,232
Όταν τελειώσεις θα αναθεωρήσεις και θα σου αρέσει.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,417
Νομίζω ότι τα anime θέλουν ειδικές συνθήκες για να αρέσουν. Και το Cowboy Bebop ακόμα ειδικότερες.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,417
you have my attention, αλλά paramount+ πάει να πει εμείς μόνο τορεντάδικο όπως με το Discovery φέτος. Η Ελλάδα δεν είναι Ευρώπας για αυτούς να έχει pluto tv...
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,619
Kαλά αυτό εξυπακούεται. Δε θα είχα θέμα να πληρώνω και 20$ (πώς βάζεις το σήμα του ευρώ?) για μια πλατφόρμα που να έχει όλες τις σειρές που θέλω, αλλά έτσι σκόρπια που είναι όλα, δε γίνεται.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,232
απλά γράψτε τα 4 αναθεματισμένα γράμματα



Σε άλλα νέα

 
Last edited:

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,619
Και μου άρεσε, ρε κρίμα. Δεν έχω δει το anime βέβαια, και υπήρχαν στιγμές που το κακό acting cringeαρε ακόμα και εμένα που γενικά έχω χαμηλά standards, αλλά θα ήθελα να τους δω λίγο ακόμα.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Αναγνωρίζω ότι δεν είμαι καλός κριτής, αφού επηρρεάζομαι πολύ από τα συναισθήματά μου, αλλά πιστεύω ότι ως Expanse ξεκινήσαμε καλά.
Εντάξει είχαμε κάμποσο catching up αλλά λογικό στο πρώτο επεισόδιο.

Από τις προηγούμενες σεζόν ήμουν σίγουρος ότι ο Marco Inaros δεν μπορούσε να γίνει πιο Μάνογουορ (όσοι με ξέρουν, ξέρουν ότι δεν το λέω για καλό αυτό) αλλά νάτος ο τυπάς που ανακάλυψε σεβαστή ποσότητα overacting στην σοφίτα του και είπε να μας το προσφέρει απλόχερα. Θα είχε πολύ πλάκα να τον δούμε στην ίδια σκηνή με Αβασαράλα να του παίρνει και τα σώβρακα και να φτύνει τα κοκαλάκια του.

P.S. Hank+Drummer=LFE
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,619
Πολύ καλά ξεκίνησε! Και δεν έχω ιδεά τι γίνεται μετά μιας και δε διάβασα τα βιβλία, οπότε το hype και στο Expanse, είναι στο θεό! Δεν είδα καν Wheel of Time το 6ο ακόμα. :D

Edit: με αφορμή του trailer του Space Marine 2, τι αξίζει να δει κανείς από 40k?
 
Last edited:

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,432
Πρόσφατα τελείωσα το Ducktales ( το καινούργιο, του 2017 ). Συμφωνώ με την επικρατούσα άποψη, η σειρά αξίζει και για τους μεγάλης ηλικίας οπαδούς της αρχικής ( με την οποία είμαι σχεδόν συνομήλικος ) καθώς βλέπεται ευχάριστα και από μεγαλύτερους σε ηλικία θεατές, και βρίσκει κοινό και στις νεότερες γενιές.

Η σειρά που βλέπω τώρα, είναι το Halt And Catch Fire του AMC. Θα μπορούσαμε να την πούμε και διασταύρωση του Mad Men με ντοκυμαντέρ για την επιστήμη των υπολογιστών. Είμαι ήδη στην 3η από τις 4 σεζόν ( 4 σεζόν των 10 επεισοδίων ). Δυστυχώς η σειρά είναι ο ορισμός του " η καλύτερη σειρά που δεν είδε κανείς " και προς τιμήν του το AMC δεν την σκότωσε και την πήγε μέχρι το τέλος.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,633
Η νέα μου τηλεόραση ήρθε με μια 3μηνη συνδρομή δώρο στο Apple TV, οπότε έκατσα και είδα μονοκοπανιά 2 σεζόν Ted Lasso.

Αφήνοντας στην άκρη το πόσο ΜΗ-ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΟ είναι το όλο premise και τα subplots για κάποιον που ασχολείται στοιχειωδώς με το ποδόσφαιρο... πόσο ωραία θα ήταν αν τα πράγματα ήταν όντως έτσι ρε γαμώτο. Ούτε πρεζέμπορες, ούτε στημένα ματς, ούτε διαιτησίες, ούτε πολιτική διαπλοκή, ούτε παίκτες που χάνουν επίτηδες... μόνο μπαλίτσα, μπύρες, φωνές, κι αν στο ενδιάμεσο πέσουμε καμιά κατηγορία κλάην μάην.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Top Bottom