What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τηλεοπτικές σειρές της προκοπής

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,153
Παιδιά βλέπω το Wheel of Time στο amazon prime και μπορώ να πω ότι είναι φοβερή επικούρα.
Eχει τα πάντα για όσους τους αρέσει το fantasy στοιχείo και φοβερό story καθώς βασίζεται σε βιβλία.
H παραγωγή και σκηνοθεσία είναι σε υψηλά επίπεδα λίγο το casting είναι ότι νάναι αλλά το ξεπερνάς λόγο της παραγωγής και του story.
Τώρα ακόμα και στο IMBD του έχουν βάλει υψηλή βαθμολογία αν και διαβάζοντας κάτι κριτικές από user ειλικρινά είπα μήπως είδα άλλη σειρά. Δλδ έγραφαν ότι δεν πάει πουθενά η σειρά και ότι είναι αργή. Εγώ μέχρι εκεί που έχω δει έχει τα πάντα από σφαγές αποκεφαλισμούς, ορδές τέρατα, πόλεις στειχειωμένς εpic τοπία δλδ λες τι γράφεις ρε μεγάλε?
 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037
Η πρώτη σεζόν του Γουιτσορα με άρεσε κι ας είχε τα θεματάκια της
Είμαι στο 5ο της δευτερης και πραγματικά την έχουν ξεκωλιάσει..... Γιατί έπρεπε να την αλλάξουν τόσο σε σχέση με τα βιβλία?
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,254
Της showrunner δεν της αρέσουν τα βιβλία (κάπου το είχε πει, θαρρώ) Οπότε φέρνει τον Γουητσερα στα δικά της μέτρα και σταθμά.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
κοιτα adaptation ειναι αλλα σε ενα adaptation μπορει απλα να παιρνει στοιχεια απο το source material. βεβαια οταν λες οτι κανεις adapt το βιβλιο και οχι το game αναμενομενο να φαει hate απο καποια μεριδα.
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,619
Μετά από συζήτηση που είχα εχτές για το Witcher, συνειδητοποίησα τι ΔΕ μου άρεσε -ως τώρα υποσυνείδητα- στη πρώτη σεζόν. Μου φάνηκε "άδεια". Λίγα props στους δρόμους των χωριών, σε εσωτερικούς χώρους κτλ. Είναι σα να συγκρίνεις -οπτικά- Witcher 1 με 2.

Τώρα, για τη τωρινή σεζόν, είδα το πρώτο επεισόδιο και μου άρεσε ΠΑΡΑ πολύ, και δε με νοιάζει καν τι έχουν και τι δεν έχουν τα βιβλία.
Και να σας πω και ένα μυστικό, το πρώτο επεισόδιο της 2ης σεζόν είναι ίσως ΤΟ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΟ για να εισάγετε κάποιον στο Witcher universe, χωρίς games, βιβλία, χωρίς comics, χωρίς καν τη πρώτη σεζόν! Νταξ, θα μπερδευτεί λίγο στις σκηνές που αφορούν τη μάχη που έγινε, αλλά τουλάχιστον θα καταλάβει ότι παίζεται παράλληλα και ένας μεγάλος πόλεμος, όσο ο Witcher ζει τις περιπέτειες του, και θα καταλάβει ότι η φάση δεν είναι καλό-κακό, αλλά πιο γκρι.

To Expanse είχε επίσης ένα αρκετά καλό επεισόδιο και συνεχίζω να χαίρομαι που δεν έχω φάει spoilers από τα βιβλία κτλ.
 
Last edited:

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,655
Το σκηνικό στο 2ο επεισόδιο όπου οι witchers φέρνουν τις πόρνες μες στην Kaer Morhen ενώ ο Vesemir στέκεται από δίπλα και χασκογελάει ήταν ΤΟΥΡΜΠΟ-ΚΡΙΝΤΖ πάντως.

Γενικά η σειρά καταλήγει "loosely based on the source material" παρά πιστή μεταφορά που θα κάνει τους φανς να τρελαθούν. Είναι φανερό πως οι showrunners έχουν στο μυαλό μια δική τους εκδοχή για το υλικό και θέλουν να το πάνε προς κατεύθυνση που δεν έχει καμία σχέση με τα βιβλία ή έστω τα γκεημς. Ελπίζω βέβαια να μην καταλήξει σε μονοπάτια GoT η φάση.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,957
Τελείωσα και τη δεύτερη σεζόν Ted Lasso με ανάμεικτα συναισθήματα.
Μετά από μόλις μία σεζόν η σειρά έχει χάσει σε μεγάλο βαθμό την προσωπικότητά της (κάποιος θα πει ότι "εξελίσσεται", δεκτό I guess) και πλέον είναι dramedy με τα κωμικά στοιχεία να έχουν περάσει σε δεύτερη ή και τρίτη μοίρα, όπως κι ο ίδιος ο χαρακτήρας του Ted. Η αύξηση από 10 σε 12 επεισόδια δεν βοήθησε ποιοτικά, ειδικά εκείνο με τον coach Beard ήταν ένα πλήρως αποτυχημένο πείραμα, καμία σχέση με τις αντίστοιχες προσπάθειες σειρών όπως το Atlanta.
Στα θετικά ότι έχουμε πλέον έναν ενδιαφέροντα villain, ο οποίος χτίστηκε ωραία σε όλη τη διάρκεια της σειράς, και ότι ο Ted δεν είναι πλέον τόσο μονοδιάστατος ως χαρακτήρας. Δεν με χαλάει που η σειρά είναι τόσο αγαπησιάρικη και wholesome, αλλά ελπίζω η τρίτη σεζόν να επικεντρωθεί περισσότερο σε χιουμοριστικές καταστάσεις, όπως στο ξεκίνημα, και λιγότερο σε σκηνικά που θυμίζουν σαπουνόπερα.
 
Last edited:

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,538
Σκεφτόμουν για το Χιμπακλή Του 21ου Αιώνα, πως πραγματικά, αν λεγόταν π.χ. The Silver Haired Sword Master of Ennis Blath και ήταν ΑΚΡΙΒΩΣ Η ΙΔΙΑ ΣΕΙΡΑ, θα είχα πατήσει αυτόματο dislike και δεν θα είχα ασχοληθεί καν. Με έπιασαν βέβαια ως γερο-ξεμωραμένο νοσταλγό των πρώτων νιάτων και το χαίρομαι, αλλά αυστηρά και μόνο ως διασεδαστικό φεσάκι μεγατόνων. Ούτε στ'αστεία να το πάρω ως βαρύ, επικό κι ασήκωτο. Το casual καγκουροκοινό του GoT το φαντασιώνεται το Netflix και καμτσικίζει δυνατά την ομάδα του Witcher, να το φέρει όσο κοντύτερα γίνεται στον Κ.Κ.Π.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,452
παρόλο που μου ξινίζουν κάποιες πρωτοβουλίες στο witcher το βλέπω πολύ ευχάριστα και μου αρέσει, αυτό που μου γυρνάνε τα άντερα είναι που επιμένουν να μεταφράζουν στους Ελληνικούς υπότιτλους τον Roach, τον λένε πουότκα γμτχ? Όνομα είναι όχι μόνο δε το μεταφράζουμε, αλλά σίγουρα δεν μεταφράζουμε το αγγλικό στα πολωνικά για να μου το γράψεις στα Ελληνικά, ΜΟΥΣΧΑΡΙΑ!
Στο documentary για τον Bill Gates πως και δεν γράφατε στην μετάφραση Βασίλης Πύλες ρε μουσχάρια; ε; ε;

ουφ από την πρώτη σεζόν το κρατάω μέσα μου, ξαλάφρωσα.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,538
Έχω τελειώσει σχεδόν τη σαιζόν και ένα έχω να πω :

'Φχαριστώ Μπαναγίτσα μου που δεν έβγαιναν τέτοια όταν ήμουν μικρός!"

Θα είχα σκαρφαλώσει τόσο βαθιά στη μιναρότρυπα που όχι καλημέρα, ούτε πώς μυρίζει γυναικείο άρωμα δεν θα 'ξερα. Είναι εφιαλτικό πόσο εύκολο το κάνουν την σήμερον ημέρα να είσαι αζώητος μινερτζίκουλας καριέρας.

ΥΓ Πολύ βελτιωμένος σε σχέση με την πρώτη σαιζόν ο Χιμπακλής του 21ου, παρακολουθείται ευχάριστα από οποιονδήποτε έβαλε Game of Thrones για να μην αισθάνεται πως μένει στην απέξω στα πηγαδάκια της δουλειάς.
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,619
ΩΡΑΙΕΣ γιορτές θα κάνουμε! Ξεκίνησε το 1883 (απ' ότι κατάλαβα σειρά τύπου Oregon Trail), και να υπενθυμίσω ότι έρχονται ΜΕΣΑ στις διακοπές (αν είσαι άνεργος ή εκπαιδευτικός οι διακοπές κρατάνε καμιά 15ριά μέρες το λιγότερο) Around the World in 80 days, BOOK OF BOBA FETT, και COBRA KAI!

Witcher είδα μέχρι και το 3ο, που μου άρεσε πολύ, ειδικά το face acting της Ciri και οι αντιδράσεις της κτλ.

Παιδιά βλέπω το Wheel of Time στο amazon prime και μπορώ να πω ότι είναι φοβερή επικούρα.
Eχει τα πάντα για όσους τους αρέσει το fantasy στοιχείo και φοβερό story καθώς βασίζεται σε βιβλία.
H παραγωγή και σκηνοθεσία είναι σε υψηλά επίπεδα λίγο το casting είναι ότι νάναι αλλά το ξεπερνάς λόγο της παραγωγής και του story.
Τώρα ακόμα και στο IMBD του έχουν βάλει υψηλή βαθμολογία αν και διαβάζοντας κάτι κριτικές από user ειλικρινά είπα μήπως είδα άλλη σειρά. Δλδ έγραφαν ότι δεν πάει πουθενά η σειρά και ότι είναι αργή. Εγώ μέχρι εκεί που έχω δει έχει τα πάντα από σφαγές αποκεφαλισμούς, ορδές τέρατα, πόλεις στειχειωμένς εpic τοπία δλδ λες τι γράφεις ρε μεγάλε?
Εγώ είδα απλά το Fellowship of the Ring από το Shire μέχρι τη Μόρια και το Λοθρόριεν (το 7ο επεισόδιο). Μου αρέσει πολύ, αλλά δε γίνεται να μοιάζει τόσο!
Ήδη από το πρώτο επεισόδιο έχει ατάκες που είναι σχεδόν c/p Άρχοντας, και γενικά το όλο cinematography, που δεν είναι κακό φυσικά.
 
Last edited:

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,483
Το σκεφτηκα λιγο το θεμα με το Witcher και ειπα, γιατι οχι; εβαλα και ειδα το πρωτο επεισοδιο και ομολογω οτι δεν ηταν κακο και ετσι εκανα 2-3 βηματα στην σειρα.
Αυτο που συνεχιζει ειναι αυτη η αργοπορια που προκαλει την αισθηση οτι ακομα δεν ξερουν πως θα εξελιχθει η ιστορια.
Δεν ξερω πως να το περιγραψω αυτο το πραγμα. Ισως να αρχισει να δενει στα επομενα επεισοδια.
Ο θανατος του eskel, απο μονος του ειναι ενα ξενερωμα αλλα ο τροπος που τον παρουσιασαν ηταν λιγο μπλιαχ και δεν αναφερομαι στην μεταμορφωση αλλα οτι τον παρουσιασαν σαν παιδαρελι.
Πιστευω οτι εκαψαν εναν καλο χαρακτηρα, χωρις λογο.


Η σκηνη στο Kaer Morhen με τα τανακια, μπηκε μονο για το distraction με τα κωλομερια πανω στα τραπεζια.
κατα τα αλλα η σειρα δεν ειναι για τα μπαζα αλλα ουτε και για ποπ κορν.
 
Top Bottom