What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τηλεοπτικές σειρές της προκοπής

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Αν δε δω τρέιλερ εγώ δε σχηματίζω άποψη.

:censored:
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Ειχα ξεχασει πως ειναι απο το HBO, ο Clicker στο τελος δειχνει σκετη αηδια, οπως θα πρεπε.

Για να δουμε πως θα τα παει ο Mando με μη πρασινο παιδακι.
 

vlad

Half-Ogre
Approval of the Admiral
Joined
Oct 31, 2013
Messages
594
See βλέπει κανείς?
Γιεπ!! Η πρώτη σεζον μου άρεσε πολύ, τη δεύτερη με τον Ντανιελ Μπατιστα ακόμα παλεύω να την τελειώσω αλλά θα το καταφέρω κ αυτό που θα πάει. Άλλωστε το απλ τιβι πλας ειναι στην τιμή της μπύρας με μεζέ και παλεύεται.
 

akarthis

Half-Ogre
Joined
Oct 15, 2019
Messages
409
Γιεπ!! Η πρώτη σεζον μου άρεσε πολύ, τη δεύτερη με τον Ντανιελ Μπατιστα ακόμα παλεύω να την τελειώσω αλλά θα το καταφέρω κ αυτό που θα πάει. Άλλωστε το απλ τιβι πλας ειναι στην τιμή της μπύρας με μεζέ και παλεύεται.
Παιζει προσφορα 3 μηνες δωρεαν απο viber. Μολις εβαλα, τσεκαρε το.

 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,503
Γιεπ!! Η πρώτη σεζον μου άρεσε πολύ, τη δεύτερη με τον Ντανιελ Μπατιστα ακόμα παλεύω να την τελειώσω αλλά θα το καταφέρω κ αυτό που θα πάει. Άλλωστε το απλ τιβι πλας ειναι στην τιμή της μπύρας με μεζέ και παλεύεται.
Αισθάνομαι ότι κάνει κάποια πράγματα πολύ καλά και κάποια οχι. Το βλέπω γιατί δώσε μου dystopian future και πάρε μου την ψυχή αλλά η πλοκή είναι τρελά απλοϊκή. Δεν θα μιλήσω για τον ρεαλισμό, αν αποδεχόμαστε ταινίες/ σειρές με δρακους, ξωτικά και ρομπότ, τότε ας δεχθούμε και έναν κόσμο που όλοι σχεδόν είναι τυφλοί και κάπως βρίσκουν την λύση.

Η ειρωνεία είναι, ότι στο σύμπαν της σειράς, θεωρούν όσους βλέπουν ως witches γιατί αυτοί που έβλεπαν έφεραν την μεγάλη καταστροφή. Και όλοι αυτοί που είναι τυφλοί, όλη την ώρα σκοτώνονται μεταξύ τους. Δεν διδάχθηκαν τίποτα.

Μου αρέσουν πολύ οι ηθοποιίες και ειδικά της κουνιάδας του Momoa. Έχει καλούς διαλόγους. Τα set pieces δράσης πολυ εντυπωσιακά. Ετοιμάσου @vlad για επικό τέλος στην δεύτερη σαιζόν.
 

vlad

Half-Ogre
Approval of the Admiral
Joined
Oct 31, 2013
Messages
594
Παιζει προσφορα 3 μηνες δωρεαν απο viber. Μολις εβαλα, τσεκαρε το.

Thank you sir!! Μια χαρά η προσφορά.

Ετοιμάσου @vlad για επικό τέλος στην δεύτερη σαιζόν.
Ε ναι, αυτά είναι που δεν μπορώ τα χαιπαρίσματα. Είδες τι με κάνεις τώρα, και έλεγα μετά το The Boys (το τελειώνω) και το Andor να ξεκινούσα το Γαμώσπιτο του Δράκοντα. Είναι πολλά τα αγγούρια και δε χωράνε σε μια μασχάλη.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Είναι πολλά τα αγγούρια και δε χωράνε σε μια μασχάλη.

Αμάν-αμάν!... Και τι θα γίνει με αυτά που περισσεύουν;
 
Last edited:

vlad

Half-Ogre
Approval of the Admiral
Joined
Oct 31, 2013
Messages
594
Αμάν-αμάν!... Και τι θα γίνει με αυτά που περισσεύουν;
Χμμμ μαλλον για καμια σαλατα τα κοβω. Δεν ειμαστε για πειραματα τωρα στα γεραματα.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Edgerunners

Θα συμφωνήσω με τον @Mogrey665 πως πρόκειται για εξαιρετική σειρά βασισμένη σε game. Φοβερή παραγωγή στο σύνολό της. Οι τοποθεσίες είναι βγαλμένες μέσα από το CP, τα περιβάλλοντα, τα αμάξια, ορισμένοι χαρ/ρες, ατόφιο UI art από το παιχνίδι φιγουράρει συχνά πυκνά. Η μουσική του είναι καταπληκτική.

Ως προς την ιστορία, διαδραματίζεται πριν το game με τους δικούς της πρωταγωνιστές, χρησιμοποιεί αρκετή ορολογία από το game χωρίς να εξηγεί τίποτα (εύκολο να χαθεί κάποιος που δεν έχει παίξει το game). Για τα γούστα μου βρήκα την εξέλιξη της τέρμα προβλέψιμη και αχρείαστα υπερβολικά βίαιη σε πολλά σημεία.

Θέλω να κάνω νέο run στο CP ? (το έχω ήδη τερματίσει όταν βγήκε πριν τα patches)
Όχι, στο anime βλέπουμε πράγματα που εξακολουθούν να μην υπάρχουν στο παιχνίδι.

Παραδείγματα που σκεφτόμουν βλέποντας τη σειρά
-τους χαρ/ρες να χρησιμοποιούν το μετρό για τις μετακινήσεις, στο game έχουμε μόνο τις ράγες
-συμμοριές να κυνηγιόνται με αμάξια και να προκαλούν χάος στους δρόμους, στο game έγινε ακριβώς 1 φορά στο tutorial και πότε ξανά
-η trauma team να επεμβαίνει σε crime scenes που μόλις δημιούργησαν οι χαρ/ρες, στο game είναι κάπου μόνιμα παρκαρισμένοι στα πεζοδρόμια σαν ντεκόρ δεν σχετίζονται με τις αποστολές.
 

tommas

Half-Ogre
Joined
Dec 2, 2012
Messages
735
Τυπικά το Edgerunners πάντως βασίζεται στο PnP (σύμφωνα και με τα credits στην αρχή) και έχει σκέτο Cyberpunk στο τίτλο. Οπτικά σίγουρα παίρνει όλα τα στοιχεία από το παιχνίδι εξ' ου και η συνεργασία με τη CD Project Red.

To μόνο που εχώ να προσθέσω σε ότι είχε ειπωθεί ως τώρα το thread είναι πως άμα δε το είχε αναλάβει veteran JPN studio δύσκολο θα ήταν τόσο καλό το αποτέλεσμα.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,045
@kara
Jack Ryan 3η σεζόν 21/12.
Επιτέλους.
Πριν 3 χρόνια είδαμε την δεύτερη. 🤣
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567


ΕΡΧΟΜΑCTE

ΥΓ. Ικανούς τους έχω να κάνουν τον Γερμανικό να ηττάται αντί να ψωλιάζει όλες τις φυλές των άπλυτων όπως έγινε στην πραγματικότητα.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Έτυχε να δω/ολοκληρώσω αρκετές σειρές εσχάτως, οπότε πάμε:

- Our Flag Means Death: Κομεντί αρκετά κοντά στα πρότυπα του What We Do In The Shadows αλλά με πειρατές. Οχτροί του ΤικιΤάκα και της γενικότερης αισθητικής του αποφύγετέ το χωρίς δεύτερη σκέψη. Για τους υπόλοιπους είναι μια (υπερβολικά?) wholesome σειρά, όπου οι αγαπημένοι μας μαχαιροβγάλτες παρουσιάζονται σαν τρυφερά, ελαφρώς παραστρατημένα παλικάρια, που τα έφαγε η έλλειψη μόρφωσης και υγιεινής. Καλογυρισμένη και καλοπαιγμένη, έχει πολύ έντονο το queer στοιχείο, και γενικά ενδιαφέρεται περισσότερο να πει μια ιστορία και να βγάλει συναίσθημα, παρά γέλιο. Πέρασα καλά, μου άρεσε το story, αλλά δεν με ενθουσίασε το κλείσιμο της σεζόν.
7.5/10

- Dahmer: Η καινούργια "must-see" σειρά του Νέτφλιξ έχει όλα τα signature στοιχεία της πλατφόρμας: true crime, περισσότερα επεισόδια απ'όσα έπρεπε, αρκετό μελόδραμα, κι έντονη πολιτικοποίηση, ειδικά προς το τέλος. Προσωπικά δεν ήξερα πολλά για την δράση αυτού του σαλεμένου κανίβαλου, οπότε το κομμάτι της δράσης του είχε ενδιαφέρον (αν και πλατιάζει αρκετά). Μετά υπάρχει η πολιτικοκοινωνική διάσταση της υπόθεσης, που ορθώς θίγεται γιατί οι συνθήκες της εποχής επέτρεψαν στον Dahmer να κάνει αυτά που έκανε για τόσο καιρό. Ωστόσο, το Νέτφλιξ σού προβάλλει αυτές τις πτυχές τόσο εμμονικά που σχεδόν οδηγεί στο αντίθετο αποτέλεσμα... Κατά τα άλλα, ωραίες ερμηνείες, αποπνικτική ατμόσφαιρα, κι υπνωτιστικός ρυθμός. Σε κάποια επεισόδια περνούσε δύσκολα η ώρα, αλλά γενικά δεν μετανιώνω που το είδα.
6.5-7/10

- Harley Quinn (animated series): Αυτό μάλιστα! Ανατρεπτικό, κάφρικο, έντονα αυτοσαρκαστικό καρτούν στο σύμπαν της DC που δυσκολεύεσαι να πιστέψεις ότι προέρχεται εκ των έσω κι όχι από "εφαπτόμενους" δημιουργούς κόμιξ, όπως το The Boys ή το Invincible. Ξεκινάει από τη χειραφέτηση της Harley που ψιλοείδαμε και στις ταινίες Suicide Squad, αλλά στη διαδρομή παίρνει αμπάριζα όλα τα superhero/supervillain tropes, καθώς και τις τρέχουσες κοινωνικές συμβάσεις και ρητορικές. Έξοχο voice acting, αιχμηρό χιούμορ, ωραία visuals, ενώ παρελαύνουν κι ένα σωρό γνωστοί και άγνωστοι χαρακτήρες της DC σε σπαρταριστά κι ανατρεπτικά cameos. Σύντομα τελειώνω την πρώτη σεζόν (έχουν βγει ήδη 3 ενώ ανακοινώθηκε και 4η). Αν συνεχίζει στο ίδιο τέμπο θα μιλάμε για ανέλπιστο διαμαντάκι.
Αν βαθμολογούσα τώρα, θα έπαιρνε εύκολα ένα 8-8.5/10.
 
Last edited:

erevos

Blackguard
Joined
Jul 19, 2014
Messages
1,321
Κλεμμένο αστειάκι:
Τι τραγούδι παίζει στο μυαλό της Alicent όποτε μιλάει με την Rhaenyra;

 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
Η τρέχουσα σεζόν Rick and Morty επιβεβαιώνει περίτρανα το γεγονός πως ο Dan Harmon έχει φετίχ με τις αιμομιξίες.
 
Top Bottom