What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τηλεοπτικές σειρές της προκοπής

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Προσωπικά την καταχάρηκα. Δεν είναι κακό να έχεις μία απολύτως wholesome σειρά με 100% θετικά vibes, αποδοχή (κατά κύριο λόγω των ιδίων των εαυτών των), και ευρύτερα εξιδανικευμένες καταστάσεις με ειλικρινή ματιά πάνω σε πάσης φύσεως mental health issues. Ειδικά σε μία κοινωνική περίοδο που τοξικότητα, αρνητισμός και ευρύτερη σκατίλα είναι το baseline. Για κυνισμό, βλέπω και Succession (που το κάνει απολύτως καλά).

Έχε γειά, φίλε Ted. Σε ευχαριστώ πολύ.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Το τελείωσα κι εγώ το Ted Lasso.
Παραμυθάκι της Disney, πλέον. Όσο προχωρούσε η σεζόν, τόσο πιο προκλητικά γλυκανάλατο γινόταν. Αναμενόμενο, βέβαια, μετά τη μετάλλαξη που υπέστη στη δεύτερη σεζόν, αλλά σίγουρα απογοητευτικό.
Η διάρκεια των επεισοδίων ανέβηκε στα 50+ λεπτά και το ζάχαρο σε κάθε σκηνή έφτανε τριψήφια νούμερα. North, δεν ξέρω που την είδες την ειλικρινή ματιά πάνω στα mental health issues. Εμένα μου φάνηκε ότι αποδόθηκαν τόσο ρεαλιστικά όσο και το ποδοσφαιρικό κομμάτι: με μια αφόρητα ρομαντική, επιφανειακή, και τελικά αφελή οπτική. Αγάπη μόνο κι όλα θα γίνουν. Και του σπανού τα γένια άμα λάχει.

Προφανώς και δεν βλέπω τη συγκεκριμένη σειρά για να πάρω τη δόση μου από ωμό ρεαλισμό, κυνισμό, ή σκατοψυχιά αλλά η τρίτη σεζόν το πήγε στο άλλο άκρο και οριακά ένιωσα να με κοροϊδεύει. Θα μου μείνουν, ωστόσο, οι αξιαγάπητοι χαρακτήρες, κυρίως ο Τέντ (duh), ο Λέσλι, η Ρεμπέκα, και οι αργόσχολοι θαμώνες της πάμπ.


ΥΓ: Κάτι πήρε το μάτι μου για πιθανό spin-off με coach Beard, Roy και Nate. Αν το ξαναγυρίσουν σε κωμωδία, ίσως και να κάτσω να το δω. Αλλιώς να μου λείπει το βύσσινο.
 
Last edited:

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Είναι μεγάλη κουβέντα, @maladroid. Βλέπαμε τη σειρά ταυτόχρονα με συνάδελφο ψυχολόγο και συζητούσαμε ότι η ιδεατή/ιδεαλιστική δείχνει λίγο το πώς θα όφειλαν να είναι τα πράγματα σε δεδομένες καταστάσεις.

Είχα κατασταλάξει βέβαια ότι το Ted Lasso είναι αγνό escapism θετικής ενέργειας το οποίο όντως ξέφυγε από τα λογοπαίγνια και διαφορές Αγγλικής-Αμερικάνικης κουλτούρας, επομένως το πρίσμα και οι προσδοκίες ήταν προσαρμοσμένες.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Άρχοντας στα βιβλία ναι. Όσον αφορά την οθόνη να υπενθυμίσω ότι πρόκειται για τον άνθρωπο που έχει σκηνοθετήσει αυτό.

 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167
Ήταν οι εποχές που ρουφούσε ότι άσπρη σκόνη έβρισκε μπροστά του.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Αγνο trash, για να βγαινει επειδη βγηκε, οχι για να γινει βαιραλ
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,504
Άρχοντας στα βιβλία ναι. Όσον αφορά την οθόνη να υπενθυμίσω ότι πρόκειται για τον άνθρωπο που έχει σκηνοθετήσει αυτό.


Ευχαριστώ γι'αυτό, το είχα αποβάλει από την μνήμη μου, πρέπει να βρω πάλι το τηλέφωνο της ψυχιάτρου
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Τελείωσα το Mrs. Davis (TV Series 2023) - IMDb, το νέο πόνημα του Damon Lindelof. Ένα δημοφιλές app κινητού που λέει στον καθένα που το χρησιμοποιεί πως να βρει σκοπό στην ζωή του, αναθέτει σε μία καλόγρια το quest να βρει και να καταστρέψει το holy grail.
ΠΟΣΟ υπεροχη σειρα ρε! Μολις τελειωσα το 6ο επεισοδιο και μπορω να πω οτι σειρες τετοιου ειδους κρατανε την ελπιδα της δημιουργικοτητας σε μια κορεσμενη βιομηχανια
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167
Η νέα σεζόν του μπλακ μιρορ είναι μια κακή απομίμηση του Inside no.9...
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Αυτό πώς μου ξέφυγε, ωραίο σαν ιδέα. Πιθανότατα και κάποιος να το ανέφερε ήδη αλλά να μην έδωσα σημασία, συγγνώμη.


Το ABC προσπάθησε αποτυχημένα να αποκτήσει τα τηλεοπτικά δικαιώματα του comic Fables (καμιά σχέση με το βιντεοπαιχνίδι) και ανταυτού γύρισαν το Once upon a Time. Ήταν ωραία σειρά με ενδιαφέροντες χαρ/ρες, μπόλικο παραμύθι και plotlines, θα μπορούσε να είχε τελειώσει νωρίτερα διότι κούρασε στο τέλος με τα επαναλαμβανόμενα μοτίβα.
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,504
ΠΟΣΟ υπεροχη σειρα ρε! Μολις τελειωσα το 6ο επεισοδιο και μπορω να πω οτι σειρες τετοιου ειδους κρατανε την ελπιδα της δημιουργικοτητας σε μια κορεσμενη βιομηχανια
Να σου πω την αλήθεια, όταν την έβλεπα σκέφτηκα ότι μόνο σε εσένα θα άρεσε, νομίζω ότι είμασταν οι μόνοι που εκτιμήσαμε το τι προσπάθησαν να κάνουν και με το Everything Everywhere All At Once
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,504
Το ABC προσπάθησε αποτυχημένα να αποκτήσει τα τηλεοπτικά δικαιώματα του comic Fables (καμιά σχέση με το βιντεοπαιχνίδι) και ανταυτού γύρισαν το Once upon a Time. Ήταν ωραία σειρά με ενδιαφέροντες χαρ/ρες, μπόλικο παραμύθι και plotlines, θα μπορούσε να είχε τελειώσει νωρίτερα διότι κούρασε στο τέλος με τα επαναλαμβανόμενα μοτίβα.
Είχε πολύ δυνατή πρώτη σαιζόν, τα Flashbacks που πήγαιναν χρονικά ανάποδα ήταν πολύ έξυπνη ιδέα. Οι διάλογοι ήταν καλοί. Οι ηθοποιοί δείχνανε να το διασκεδάζουν. Στην δεύτερη είχαν αρχίσει ήδη να ξεμενουν από βενζίνη. Από την τριτη κ μετά υπήρχε μόνο κ μόνο λόγω του sponsoring από Disney. Κάπου εκεί την είχα παρατήσει, κάπου είχα διαβάσει ότι κάποια στιγμή έφυγε σχεδόν το μισό καστ.

Fables, αν ποτέ γίνει, θέλει budget για να αποδοθεί σωστά.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,519
Το Mrs. Davis ήταν πραγματικά φοβερό. Δεν ήξερες τί θα σου έρθει, πότε κι από πού και κατόρθωνε στο τέλος να δέσει τα πάντα μαεστρικά. Όπως έγραψε και ο Θασουξίλα, απόρησα πώςέδωσαν το πράσινο φως να γυριστεί τέτοιο σενάριο. Φοβερή και η νεαρά Λίμπερτι Μπέλ από το τραγικά υποτιμημένο Glow.

Αφού σκούπισα τα τίμια Ιταλιάνικα δάκρυα του Suburra -Kalimera, kalispera, quando viene sera- είμαι στα μισά του ΣΚΑΠΟΗΚΟΥ ΥΠΕΡΕΠΟΥΣ Yellowstone και αναρωτιέμαι πραγματικά γιατί άργησα τόσο να βουτήξω σε τούτο το ανδροπρεπές διαμάντι. Μετά τρώω σαραντάκιλη παντόφλα στο δόξα πατρί και το έτερόν μου ήμισυ μου θυμίζει πως σέρβιρα λάθος το γιαουρτάκι στα παιδιά και καταλαβαίνω. Τα πάντα.

Λάθος.

:D
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,929
Ποτέ μου δεν περίμενα ότι θα πω κάτι τέτοιο στον Αγιότατο @Borracho , αλλά ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ! Είναι δυνατόν να μην έχετε ακουμπήσει τόσον καιρό το Yellowstone;;;111;;; (Το μόνο κακό με τη "σερί" παρακολούθηση των κύκλων είναι ότι έχεις την αίσθηση ότι το σαλόνι σου μυρίζει κοπριά και καπόικη ποδαρίλα, αλλά χαλάλι :Ρ)

Μετά πάτε καπάκι για τα πρίκουελ "1883" και "1923".
 
Top Bottom