What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Το ιντερνετ στην ελλαδα του 2017 εως 2018

erevos

Blackguard
Joined
Jul 19, 2014
Messages
1,321
Εγώ που με Cyta πιάνω ~7mbps στα 5 χιλιόμετρα από το κοντινότερο DSLAM λέω "πάλι καλά". Ακόμα και τεχνικός της εταιρείας δεν το πίστευε ότι έχω σταθερή σύνδεση, όταν έβλεπε τα νούμερα που έχω (signal to noise ratio, attenuation κτλ)  :pP
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Είχα 24αρι, κάτω από 20 δεν έπεφτε πότε. Και 23 είχα δει. Το γράφω στο φορουμ, με πιάνει στο στόμα του ο γκου και γεια σας. Παίζαμε τότε quake, θυμάστε; δεν σταυρωνα όχι καλή ταχύτητα, ούτε σύνδεση δεν γινόταν. Έμπαινα, σκότωνα τον Παύλο και με πέταγε το δίκτυο και ααντε να συγχρονίσει μετά με το voip πάνω.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
ψάξε να βρεις ποιος σου έκανε τέτοιο sabotage.
 

Grotenfrod

Prophet of Nihilism
Staff member
Approval of the Admiral Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Feb 12, 2014
Messages
3,507
Σήμερα λοιπόν ίντερνετ γιοκ. Έχω κάνει την αίτηση για αναβάθμιση σε vdsl καμιά δεκαπενταρια μέρες τώρα και σήμερα το πρωί, όλα νεκρωσαν. Περνάω κάποια ώρα με τη vodafone ώσπου να αποδείξω στον τεχνικό ότι το ρούτερ είναι στην πρίζα κτλ και τελικά έρχεται on site τεχνικός (πολύ γρήγορα προς τιμήν τους). Εν τέλει μου λέει ότι έκοψε την γραμμή ο ΟΤΕ, ποιος ξέρει γιατί, και ότι ίσως να πάρει και τρεις εργάσιμες για να βγει άκρη.  :throw:<br>Ευτυχώς έμεινα στην ίδια εταιρία για να μην έχω τέτοια προβλήματα. :smash:
 

sarpedon

Gelatinous Cube
Joined
Feb 12, 2017
Messages
59
TO VDSL λεει τιποτα?τι ταχυτητες πιανεις γοδεφρειδε με vdsl και τι με adsl?<br><br>εχεις δει τιποτα αυξησεις τιμων?ρωταω γιατι ειμαι και εγω στην vodafone?
 

Ultimus

Umber Hulk
Joined
Nov 30, 2012
Messages
884
Έχω VDSL 50άρι, Αγία Παρασκευή με ΟΤΕ.<br>Πιάνω 49.9  :mosh: :w00t:<br>Δίνω 40 το μήνα (το έκλεισα online και είχε κάποιες εκπτώσεις).
 

Ultimus

Umber Hulk
Joined
Nov 30, 2012
Messages
884
<blockquote><br>40 ευρω με τελεφωνο σταθερο κτλπ?<br></blockquote><br><br>Ναι και σταθερό, απεριόριστα προς σταθερά και ~20 λεπτά προς κινητά.
 

Ultimus

Umber Hulk
Joined
Nov 30, 2012
Messages
884
<blockquote><br>80 το διμηνο δηλ....πολλα ειναι ρε μαστορα.<br></blockquote><br><br>Για 50; εμ, 80 δινουν οι δικοί μου και έχουν 24άρα γραμμή, ίδιες παροχές για το σταθερό. Νομίζω λογικές τιμές αν σκεφτείς ότι ο οτε εξαναγκάζεται να πουλά λίγο ακριβότερα και τους πρόσφατους 5% φόρους που μπήκαν..
 

erevos

Blackguard
Joined
Jul 19, 2014
Messages
1,321
<blockquote><br><blockquote><br>80 το διμηνο δηλ....πολλα ειναι ρε μαστορα.<br></blockquote><br><br>Για 50; εμ, 80 δινουν οι δικοί μου και έχουν 24άρα γραμμή, ίδιες παροχές για το σταθερό. Νομίζω λογικές τιμές αν σκεφτείς ότι ο οτε εξαναγκάζεται να πουλά λίγο ακριβότερα και τους πρόσφατους 5% φόρους που μπήκαν..<br></blockquote><br><br>Πάρα πολλά δίνουν οι δικοί σου. Στην Cyta με 20-κάτι € (δεν θυμάμαι αν είναι 22 ή 24, θα σε γελάσω) τον μήνα έχουμε απεριόριστο προς σταθερά, 3 ώρες προς κινητά και 24mbps Internet (άσχετα ότι πιάνουμε 7 λόγω μεγάλης απόστασης από το DSLAM).
 

sarpedon

Gelatinous Cube
Joined
Feb 12, 2017
Messages
59
νομιζω οτι ο ουλτιμους πληρωνει τοσα επειδη εχει vdsl,το οποιο βεβαια ο οτε το πουλαει σε οτι τιμη γουσταρει γιατι ετσι.
 

manos426f

Lich
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
6,191
<blockquote>Πάρα πολλά δίνουν οι δικοί σου. Στην Cyta με 20-κάτι € (δεν θυμάμαι αν είναι 22 ή 24, θα σε γελάσω) τον μήνα έχουμε απεριόριστο προς σταθερά, 3 ώρες προς κινητά και 24mbps Internet (άσχετα ότι πιάνουμε 7 λόγω μεγάλης απόστασης από το DSLAM).<br></blockquote><br><br>Χμμμμ, κι αυτά που αναφέρεις εσύ δεν είναι λίγα, ειδικά αν πρόκειται τελικά για 24€. <br><br>Απεριόριστα αστικά-υπεραστικά, 300&#039; προς κινητά και 50άρι Internet μου βγαίνει στα 25.50€ με Wind, που, ελέω Τσίπρα και λοιπών πεφωτισμένων σωτήρων κι ηγετών, εσχάτως ανέβηκε στα 27€.
 

Tsok

Moderator
Staff member
Giveaway pioneer PCMaster Veteran
Joined
Nov 30, 2012
Messages
5,933
75 δινω εγω το διμηνο για τη vdsl και εχω περιπου 46 mbps down και 4.5 upload. <br><br>Στο καραβι δινω 29 ευρω για 20 GB απο τη Κοσμοτε. Ειναι η εταιρεια με τη καλυτερη καλυψη-ταχυτητα με διαφορα!
 

manos426f

Lich
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
6,191
<blockquote>75 δινω εγω το διμηνο για τη vdsl και εχω περιπου 46 mbps down και 4.5 upload.</blockquote><br><br>50/5 είναι η γραμμή;
 

Tsok

Moderator
Staff member
Giveaway pioneer PCMaster Veteran
Joined
Nov 30, 2012
Messages
5,933

manos426f

Lich
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
6,191
Kαι δίνεις 37.5€ τον μήνα; Πολλά ρε φίλε!
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Πάντως αυτό με τη VDSL που εχει στη δίπλα γειτονιά ενώ στη δική σου όχι πολύ ενοχλητικό. Ναι ακόμα περιμένω.
 

Tsok

Moderator
Staff member
Giveaway pioneer PCMaster Veteran
Joined
Nov 30, 2012
Messages
5,933
Ναι Μανο 37 ευρω. Ε σκεψου οτι εδινα 26 ευρω για την 24αρα που μου εδινε 5 download και 0.5 upload. Με δεκα ευρω εχω σχεδον δεκαπλασιες ταχυτητες. Δε ξερω πως ειναι οι τιμες αυτη τη στιγμη. Μπορει και να εχει πεσει λιγο. Μιλαμε παντα για ΟΤΕ ετσι;
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,323
να σας δωσω data για να κανετε συγκρισεις. vodafone αφρικη. δινει ιντερνετ με mifi. καρτα sim κτλ. παει μεχρι 14. 25gb με 53  euro τα οποια πρεπει να φαγωθουν σε ενα μηνα. ειναι παρα πολλα, οχι για ελλαδα. οι ντοπιοι, δακρυζουν οταν φουλαρουν με μερικα σεντς και 250mb δεν εγραψα λαθος mb παιρνουν. οταν πηγα να παρω bundles, με ρωτησαν απο ποια εταιρια ειμαι.<br>πρωτη μερα λειτουργουσε αψογα. δευτερη μερα ξεκινησαν οι αποσυνδεσεις. παω στην vodafone οπου ολοι οι υπαλληλοι καθονται με το βλεμα στο κενο. σε κοιτανε και καταλαβαινεις οτι δεν εχουν ιδεα γιατι ειναι πισω απο το γκισε. δεν εισαι σιγουρος αν ξερουν να διαβαζουν. λεω το προβλημα και μου λενε πως να κανω reset την συσκευη.<br>τους λεω δεν ειναι αυτο το προβλημα και επιμενουν επειδη μονο αυτο ξερουν να σου πουν.<br>ευτηχως εφαγα αποσυνδεση την στιγμη που μου χαμογελουσαν επειδη τωρα λειτουργει.<br>μου λενε θα αλλαξουμε sim που ουτε εκει ειναι το προβλημα.<br>πρωτη μερα κομπλε, δευτερη μερα αποσυνδεσεις. παω παλι πισω και μου λενε θα σε παρει τεχνικος. με παιρνει ο τυπος 7 το πρωι, γιατι εδω ξυπνανε 5 το πρωι, χωρις λογο. του κακοφανηκε που του ειπα να με παρουν μετα επειδη κοιμαμαι ρε γαμιολη.<br>με παιρνει μετα και με ρωταει αν εχω βλαβη, του λεω ναι και τι προβλημα εχω. μου λεει θα σε ξαναπαρω ή θα ερθω απο το σπιτι. κομπλε λεω και αρχιδια ηρθε.<br><br>δεν ξερω αν νοιωσατε καλυτερα.
 
Top Bottom