What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Το KRAIT αναβαθμίζεται

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Αν και απέχω κάμποσο για την αναβάθμιση, ήρθε η ώρα για zen καταστάσεις. Στα γρήγορα μιας και δεν έχω πολύ χρόνο, η σκέψη είναι για ryzen 7 3700x, gigabyte x570 aorus ultra, μνημη στα 32 gb (3200 ή 3600? ) και cpu cooler (σκεφτομαι το be quiet dark rock pro 4).
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Όλα αυτά καλά είναι, αλλά εδώ που φτάσαμε, δεν περιμένεις 2 μήνες για Zen 3 (μάλλον Ryzen 5X00 θα τους πουν τελικά, because reasons).

Ψύκτρα εγώ θα πήγαινα σε Noctua, αλλά γούστα είναι αυτά.
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Λογική η σκέψη σου, αλλά θα είναι 2 μηνες ή στα μέρη μας θα είναι εξάμηνο και βαλε? Ούτως ή άλλως σε κάνα μήνα υπολόγιζα να γίνουν οι αγορές.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,658
Μάλλον είμαι ο μόνος που έχει πέσει θύμα του closed-loop και δεν γυρίζει πίσω.

Από την άλλη δεν πήρα ποτέ aftermarket air-cooler.

Edit: Μνημούλες βάλε υψηλότερους χρονισμούς, αφού έχεις την άνεση.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
@Northlander custom ή κάποιο kit? Σε απλή χρήση (εννοώ χωρίς OC) ποιό είναι το πλεονέκτημά του;
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,658
Πρακτικά αμελητέες στην παρούσα φάση, αλλά τα bragging rights είναι στο θεό. :D

Πέραν της πλάκας, ίιιιιιιισως να έχεις κάποιο μικρό bonus όσο "παλαιώνει" το συστηματάκι, αλλά πολύ λίγα πράγματα. Το CAS latency είναι αυτό που καθορίζει και τον πραγματικό χρόνο απόκρισης. Μπορείς να δεις το συγκριτικό πίνακα για να έχεις έναν μπούσουλα στο wiki. ;)

#dataisbeautiful
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Όλο και κάτι θα δεις με ταχύτερες RAM, ανάλογα το workload. Το Flight Simulator 2020 είναι το πρώτο πραγματικά next-gen παιχνίδι, και για ultra settings θέλει τα πάντα (εκτός από CPU, μιας και δεν εκμεταλλεύεται για την ώρα πάνω από 4 πυρήνες, είναι λίγο αστείο), μαζί και memory bandwidth. Α ναι, και GPU που δεν υπάρχουν ακόμα, αλλά τι α κανς, α κατς α μαλώς;

Από εκεί και πέρα, η διαφορά στην τιμή είναι τόσο μικρή ανάμεσα σε 3200/cl16 και 3600/cl18, που πραγματικά δεν έχει και πολύ νόημα να το ψάχνεις.

Για τη διαθεσιμότητα των επόμενων Ryzen, δυστυχώς δεν μπορώ να γνωρίζω. Καθαρά προσωπική και ανεκδοτολογική παρατήρηση, ό,τι κυκλοφόρησε εν μέσω covid και θέρους, σε καμιά δεκαριά μέρες υπήρχε και στην ελληνική αγορά.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,658
Δεν ξέρω πώς επηρεάστηκαν τα logistics (μεταφορικά, τροφοδοσία κτλ) στην Ελλάδα, αλλά στο Ην. Βασίλειο σε πολύ μεγάλο βαθμό όλα προχωρούσαν αρκετά γρήγορα στο κομμάτι των αποστολών (σε όσα προϊόντα ήταν στοκαρισμένα).
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Σε ότι αφορά τα PC Parts, το χοντρό ζόρι παγκοσμίως εδώ και μήνες είναι τα τροφοδοτικά. Μιλάμε για μεγάλο φρακάρισμα που δεν ξέρω και πότε θα ξεφρακάρει, σκέφτομαι να πάρω κανένα που θα βρω έτοιμο σε ράφι να υπάρχει για ώρα ανάγκης, γιατί αν σκάσει και χρειαστεί να παραγγείλω καινούργιο, θα είμαι δυο μήνες χωρίς pc έτσι όπως πάει η κατάσταση.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Double post μπας και γίνω ποτέ lich.

Αλήθεια @jonirenicus13 , υπάρχει περίπτωση να πουλήσεις τον 4790K μεταχειρισμένο; Ring me first, σκέφτομαι πως με ένα bump σε CPU, θα αντέξω άλλον ενάμιση χρόνο και θα πάω καρφί για AM5.
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
@Great0ldOne ναι, να τα πουλήσω σκεφτόμουν. Όταν είναι, θα σε ενημερώσω.

Για mobo ποιες άλλες θα κοιτούσατε?
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Πρώτη επιλογή, MSI X570 Tomahawk, που έχει ίδια χαρακτηριστικά με την Aorus Ultra με ένα πενηντάρι λιγότερο, και δεύτερη Asus X570 TUF... επειδή ASUS? Καλή mobo αλλά η τιμή της θα έπρεπε να πέσει για να ανταγωνιστεί την νέα MSI.

Κατά τα άλλα τίποτα, σε αυτή την κατηγορία τιμής.
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Δεν ξερω, σκέφτομαι μήπως ανέβω κατηγορία τιμής σε μητρική, αλλά γενικώς βλέπω μικρές διαθεσιμότητες.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Ok, αλλά να πας πού; X570 mobos υπάρχουν και με 700 ευρώ, το θέμα είναι τι προσφέρουν για αυτά τα λεφτά (διάφορα πράγματα) και αν θα τα χρησιμοποιήσεις ποτέ.
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Σκεφτόμουν την msi prestige για να πω την αλήθεια. Γενικως βέβαια δεν είναι ότι το πολυκατεχω με τις μητρικές, αρκει να εχουν καλα vrm και πολλά usb ports στο back panel.
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Theory crafting ftw.
Μιλούσα με ένα φίλο που θα φιλοξενήσει την 2080 όταν γίνει η μετάβαση στη 3080 και σκέφτεται να πάει σε intel 10900k.
Και επειδή μέχρι τις 8/10 έχουμε καιρό καθόμουν και το ψειριζα (κάπως πρέπει να περάσει δημιουργικά το διάστημα).
Τι θα προτιμούσατε λοιπόν:
• i7 10700k + mobo (χωρίς cooler μιας και υποστηρίζεται αυτό που έχω) ή
• 3700x + mobo + cooler
με δεδομένο ότι τα χρήματα βγαίνουν ακριβώς τα ίδια.

Και ναι, προφανώς θα περιμένω τους νέους ryzen (απλά κι εδώ υπολογίζω πως η διαθεσιμότητα θα ειναι ανάλογη με τη διαθεσιμότητα τής 3080). Αλλά είπαμε, χρειάζομαι δημιουργικό ξύσιμο μέχρι τις 8/10.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Αν και η σειρά 10ΧΧΧ είναι σαφώς καλύτερη από την 9ΧΧΧ σε performance per dollar, για εμένα η απουσία PCI-e 4.0 είναι απλά όχι. Έχουμε σχεδόν 2021, ffs Intel.

Να σημειώσουμε εδώ ότι αν έχω καταλάβει καλά κι εγώ, το Z490 υποστηρίζει PCI-e 4.0, αλλά οι CPU όχι. Όταν θα κυκλοφορήσουν οι 11XXX, θα είναι συμβατοί με τις Ζ490 μητρικές, και θα ενεργοποιούν και τις PCI-e 4.0 δυνατότητες των μητρικών. Τώρα ποιος που ήδη έχει 10ΧΧΧ series θα αναβαθμίσει σε 11XXX, είναι άλλη υπόθεση, και φυσικά η επόμενη γενιά CPU δεν θα είναι συμβατή με Ζ490 anyway.

Στον αντίποδα, οι υψηλές συχνότητες ακόμα επιτρέπουν στην Intel να έχει τυπικά το απόλυτο performance crown σε game fps, όσο κι αν έχουν κλείσει την ψαλίδα οι Ryzen. Αν κάποιος είναι το είδος του gamer που θέλει να έχει 380fps αντί για 350fps στο CounterStrike: GO, η Intel παραμένει η καταλληλότερη επιλογή. Για όλους τους υπόλοιπους, η AMD έχει απλά καλύτερη πλατφόρμα αυτή τη στιγμή.
 
Top Bottom