What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Το KRAIT αναβαθμίζεται

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,420
@jonirenicus13 : Αν μια μνήμη δεν είναι στο QVL, δεν πάει να πει ότι δεν θα δουλέψει, αλλά ότι δεν την έχουν δοκιμάσει, Στην χειρότερη να δουλεύει με τις SPD ρυθμίσεις. Αν η μητρική είναι έστω στο QVL του κατασκευαστή των RAM, πάει να πει ότι την δοκίμασε ο κατασκευαστής των RAM, και δούλεψε όπως διαφημίζεται το σετάκι που θες να πάρεις.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Αχ αυτή τη noctua την ζαχαρωνω και εγώ. Έχω μείνει χρόνια με την 212 Evo οπότε ίσως σιγά σιγά να την αποσύρω.
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Και γω πρώτη φορά παω σε noctua. Ούτε τώρα είχα σκοπό να πάρω, θα πήγαινα σε bequiet, αλλά όλοι πίνουν νερό στ' όνομά της, οπότε τ' αποφάσισα να πάρω να δω και γω. Όταν έρθει η ώρα με το καλό, θα σας γράψω θερμοκρασίες, για να' χουμε να παίζουμε.
 

mruseyourbrain

Blackguard
Joined
Oct 29, 2015
Messages
1,178
Αν δεν πρόκειται κανείς να κάνει overclock έχει νόημα να πάει σε ακριβές ψύκτρες? Είναι και το θέμα του θορύβου βέβαια..
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Κοίτα από την μια το λες οβερκιλ από την άλλη έχεις ένα δροσερό και αθόρυβο μηχάνημα.
 

tommas

Half-Ogre
Joined
Dec 2, 2012
Messages
735
@jimmy213 Τζίμυ με προσβάλλεις. Πώς θα μπορούσα να μη γνωρίζω την ύπαρξή της? Θες να με καθαιρέσουν απ' τη razer cult?
Και η καλύτερη αρχή θα γίνει αγοράζοντας την παρακάτω.

 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Η 212 είναι και προσιτή οικονομικά και εξαιρετική για χαλαρούς χρήστες. Απλώς θέλει τακτικά ξεσκονισμα για να αποδίδει τα μέγιστα και να είναι αθόρυβη
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Εκαναν ήδη την εμφάνισή τους οι 5xxx επεξεργαστές στα ελληνικά καταστήματα. Και όλως περιέργως φθηνότερα από amazon. Μια χαρά ως εδώ.
Πάω στην πιο "συνετή" επιλογή τού 5800x στα 550 ευρώ?
ή ντου στον 5900x στα 670?
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
σπάνια αξίζει τον κόπο το higher end, εκτός αν κάνεις τίποτα ρενταρίσματα ξέρω εγώ.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
@jonirenicus13, ευχαριστώ, αλλά τελικά και εγώ θα πω yolo και πάω για νέο σύστημα, πιθανόν να το έχω κιόλας μέχρι Xmas. O 5600X είναι μονόδρομος, για μητρική τώρα ή θα είμαστε Tomahawk buddies, ή θα γίνω θύμα του marketing και θα τα σκάσω για το σηματάκι ROG. Μνήμες Crucial που λίνκαρα και πριν, κάρτα γραφικών ένας Κθουλού ξέρει.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
@jonirenicus13, ευχαριστώ, αλλά τελικά και εγώ θα πω yolo και πάω για νέο σύστημα, πιθανόν να το έχω κιόλας μέχρι Xmas. O 5600X είναι μονόδρομος, για μητρική τώρα ή θα είμαστε Tomahawk buddies, ή θα γίνω θύμα του marketing και θα τα σκάσω για το σηματάκι ROG. Μνήμες Crucial που λίνκαρα και πριν, κάρτα γραφικών ένας Κθουλού ξέρει.
δεν υπάρχει λόγος να τα σκάσεις έτσι χοντρά και άγαρμπα. Στο λέει κάποιος που έχει 2 συστήματα με τις φθηνότερες asus και ένα με την Sabretooth 990FX. Όλες πένα βγήκαν και δεν κατάλαβα ποτέ τι ακριβώς κόστιζε 200€ στην sabretooth (αν και δεν την πλήρωσα).
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
@jonirenicus13O 5600X είναι μονόδρομος, για μητρική τώρα ή θα είμαστε Tomahawk buddies, ή θα γίνω θύμα του marketing και θα τα σκάσω για το σηματάκι ROG.

Εγώ λέω go for it για ROG! Μια ζωή την έχομε!!!
(Να ξέρεις ότι η μυρωδιά της "καινουργίλας" στις ROG μητρικές είναι διαφορετική, πιο γλυκιά. :Ρ)
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Το χοντρά είναι +60 ευρώ, το οποίο βέβαια θα μου καλύψει το κόστος μιας Scythe Fuma 2. Χμ, μάλλον θα κινηθώ συνετά, ειδικά από τη στιγμή που η Tomahawk έχει 2.5G network που με ενδιαφέρει για να στήσω ένα μικρό NAS.
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
@Great0ldOne Ωραίος ρε. Ε αφού πας για νέο σύστημα σε συγχωρώ, αν προτιμούσες άλλον όμως θα σου κρατούσα μούτρα. :D
Η μητρική που έβαλες, έπαιξε ψηλά μέχρι να βρω την tomahawk. Αλλά τα reviews υπέρ τής tomahawk τελικά έκριναν το νικητή.

Ερώτηση νουμπά τώρα. Η υποδοχή usb που γράφει για flash bios, χρησιμοποιείται αποκλειστικά γι' αυτό το λόγο ή μπορώ να βάζω κανονικά ότι usb θέλω?
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Ερώτηση νουμπά τώρα. Η υποδοχή usb που γράφει για flash bios, χρησιμοποιείται αποκλειστικά γι' αυτό το λόγο ή μπορώ να βάζω κανονικά ότι usb θέλω?
μπορεις να βαλεις οτι θελεις.

@Great0ldOne λες να αξιζει να αποσυρω την 212evo για την scythe fuma 2? γενικα σκεφτόμουν να την αποσυρω αλλα δεν ξερω με τι να την αλλαξω. και ειδα οτι αυτη που σκεφτεσαι εσυ ειναι αρκετα φτηνη.
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Δες και τη Be Quiet Dark Rock 4

Να μην την παινέψω λίγο τώρα που την έβαλα; :p

Πέρα από την πλάκα η CPU φτάνει το πολύ στους 60 ακόμα και σε gaming. Άντε να ανέβει λίγο ακόμα σε κάτι πιο απαιτητικό.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
@Mogrey665 κοίτα, εξαρτάται τι εννοείς όταν λες αξίζει. Σίγουρα, έχει καλύτερη απόδοση από την 212evo, και σε πολύ normal τιμή για αυτά που προσφέρει. Χρειάζεσαι καλύτερη απόδοση από την 212evo? Για να λες ότι σκέφτεσαι να την αλλάξεις, κάτι σε χαλάει στην 212evo, αλλά τι; Θόρυβος; Απόδοση; Απλά την βαρέθηκες και θες να την πετάξεις σαν στυμμένη λεμονόκουπα;
 
Top Bottom