What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

(Update) Remake του GOTHIC στα σκαριά από την THQ

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
Update: Οι ιθύνοντες της THQ Nordic ισχυρίζονταν πως το demo του remake που ανέβασαν στο Steam ήταν περισσότερο ένα “πείραμα” παρά πλήρης επιβεβαίωση ότι σχεδιάζουν όντως ένα remake του Gothic. Ωστόσο, μετά την ανταπόκριση που φέρεται να έλαβε αυτό το demo από το κοινό, ανακοίνωσαν με press release που απέστειλαν σήμερα πως προχωρούν και επίσημα πλέον στην ίδρυση ενός νέου στούντιο με έδρα την Βαρκελώνη, το οποίο θα ασχοληθεί full-time με τη δημιουργία του παραπάνω remake.



Μάλιστα, για να τονίσουν το πόσο “καταιγιστικά θετική” ήταν η αποδοχή της προοπτικής ενός remake από τους fans του Gothic Series, έδωσαν στη δημοσιότητα τα αποτελέσματα του Poll το οποίο καλούνταν να συμπληρώσουν όσοι ολοκλήρωναν το demo. Όπως φαίνεται και στα στοιχεία, στην ερώτηση “do you want us to continue the development”, το “ΝΑΙ” αγγίζει το… Σταλινικό ποσοστό του 94,8%!



Δίχως καμία...

Continue reading...
 
Last edited:

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ FAP FURIOUSLY EMOTICON?????

Επίσης, να σας δω να το κάνετε boycott για ένα χρόνο όταν το τσιμπήσει ο μπαμπάς Σουίνι, γατάκια. I for one, welcome my chinese overlords.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
Tech Demo του game ήδη διαθέσιμο στο Steam.


Το αποκτούν δωρεάν και θα μπορούν να το παίξουν όσοι έχουν στο Steam Library τους κάποιο Gothic, Risen ή το ELEX. Εμφανίστηκε ήδη σε εμένα.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
Ωραίο φαίνεται, θα το δοκιμάσω και θα γράψω εντυπώσεις (ελπίζω πέρα από μάχη και κάνα qol να μην έχουν αλλάξει δραστικά το παιχνίδι, με hand holding κλπ.).
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
Παίζοντας λίγο, η μάχη μου φαίνεται σαν συνδυασμός Souls με For Honor. Έχεις target lock, dodge-dash, combat stances, διαλέγεις πλευρά που θέλεις να επιτεθείς και να αμυνθείς κουνώντας το Mouse προς την αντίστοιχη κατεύθυνση κτλ.

Επίσης έχουν τροποποιήσει αρκετά την εισαγωγή για να γίνει πιο φανταζί με 💥ΕΚΡΗΞΕΙΣ💥. Και το voice acting μου φαίνεται χειρότερο για κάποιο λόγο.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,272
277.gif
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
Ο τερματισμός του Demo οδηγεί σε αυτό το Survey:


Ρίχτε από τώρα το ίνπουτ σας αν θέλετε.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
ΤΙΝΑΦΤΟΡΕ;

Έπρεπε να ήξερα πως είναι too good to be true.

Πρώτον, που είναι το γκομενάκι στο αρχικό cargo? Πολιτική κορεκτίλα στο Γκόθικ ΜΟΥ ρε;

Και αυτό θα έπρεπε να είναι το χειρότερο, αλλά είναι μόνο η κορυφή του παγόβουνου.

Πού είναι το καλωσόρισες με μια μπουνιά; Νταξ πολύ ντράμα η πρώτη σεκάνς δε λέω, αλλά το άλλο είχε μια απλότητα που παράλληλα περιείχε την ουσία όλου του παιχνιδιού.

Επίσης, τι φάση να προσπαθεί να σου εξηγήσει τα βασικά του αλλοπρόσαλου νέου combat system με μια trololol άνιση μάχη που θα χάσεις scripted? Το παντελώς λάθος μάθημα πήραν από το Dark Souls, όπου μπορείς να σκοτώσεις τα πάντα και με το αρχικό σουγιαδάκι άμα λάχει και είσαι μόρτης, αλλά μπορείς και να αποφύγεις τα πάντα και τα κοάλα.

Και ακόμη δεν μίλησα για το ότι έπαιξα μισή ώρα, και τα είκοσι λεπτά είναι cutscenes και exposition. Gothic - A Telltale game series το κάνανε. Και το running commentary του nameless hero ακόμα και την ώρα που τον μασουλάνε οι snappers πιο πολύ θυμίζει Guybrush Threepwood, στον οποίο μάλιστα μοιάζει και λίγο τώρα που τον ξαναβλέπω.

Μου αρέσει που έβαλα και uncapped framerate, με το ζόρι πιάνει τα 45fps σε 1080p/Epic settings, αλλά αυτό δεν το μετράω καν, alpha teaser ή δεν ξέρω πως το είπανε.

Από την άλλη, χειροκρότησα σαν Ρουβίτσα όταν έσκασε μύτη ο Diego. Και έχει και achievements, οπότε τι το συζητάμε, έχει ήδη πάρει το ROTY (Remake of the Year) 2020 μέσα από τα χέρια του Resident Evil 3.

Ξέρω πως τα παραπάνω είναι γραμμένα σε κάπως τρολερό ύφος, αλλά τα εννοώ. Και το βασικό μου ζόρι είναι ότι δεν κατάλαβα τίποτα από το ballarina combat system, και δεν είμαι και σίγουρος πως έχω καμιάν όρεξη να μάθω.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
Όπως τους έγραψα και στο survey:

1) Αλλαγή της χρωματικής παλέτας ώστε να μοιάζει με Gothic και όχι με [Generic Open-World RPG 2020].
2) Άμεση υλοποίηση υποστήριξης για Mouse στα μενού. Αν είναι δυνατόν δηλαδή.
3) ΑΜΕΣΑ αύξηση της ταχύτητας ροής των διαλόγων, και/ή μετατροπή τους σε skippable. Πραγματικά κι εγώ μιλούσα με τον Diego για κάνα 10λεπτο ξερω'γω.
4) DIALOGUE WHEEL? ΕΛΕΟΣ.
5) Το σύστημα μάχης, παραδόξως, δεν με χάλασε. Απλά πρέπει να μειωθούν τα χιτ ποιντς, και στους εχθρούς αλλά και στον πρωταγωνιστή (ή να αυξηθεί το damage που προξενούν και οι 2). Δεν είναι δυνατόν να πολεμάς ένα Scavenger και να διαρκεί η μάχη 5 λεπτά λες και είναι boss.
6) Ο πρωταγωνιστής γιατί μονολογεί σα μαλάκας στο εισαγωγικό sequence?
7) Προφανώς θέλει optimization, αλλά μιλάμε για tech demo πάντα.
8) Μπούσουλάς τους οφείλει να είναι το να μεταδώσουν την ατμόσφαιρα του Gothic με πιο σύγχρονο τρόπο, όχι να επανιδρύσουν το game σε πιο μοντέρνα και "κινηματογραφική" εκδοχή. Δυστυχώς φαίνεται να κλίνουν προς το δεύτερο.
9) Παρ'όλα αυτά, αν προσέξουν τα παραπάνω, το πρότζεκτ έχει προοπτική.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Καλά τα λες πάνω-κάτω, αν και η χρωματική παλέτα δεν με χάλασε, θεωρώ πως προέχουν άλλα που αν διορθωθούν, αυτό ας μείνει κι έτσι.

Ακόμα κοιτάω με μισό μάτι το combat system, αλλά εντάξει, όταν έφαγα το πρώτο stun lock από ένα λύκο ενώ άλλοι δύο περίμεναν τη σειρά τους, ένιωσα ένα γλυκό αίσθημα νοσταλγίας.

Quest compass αν υπάρχει εγώ δεν το είδα. Ξέρω ότι είναι ιεροσυλία, αλλά δεν θα με χαλούσε να υπάρχει καθαρά σαν option, σε καμία περίπτωση υποχρεωτική. Από την άλλη, εντάξει μένεις TRV στην χαρντκορίλα και δεν βάζεις quest compass, σεβαστό, αλλά μαρκάρεις κάθε πιθανό collectible σε ακτίνα είκοσι μέτρων με ένα marker σε μέγεθος ελέφαντα; Ακόμα και Gothic να μην έλεγαν το παιχνίδι, θα ήταν πραγματικά αστείο. Βλέπεις μαζεμένα πέντε marker, το καθένα σαν καρπούζι, σε ένα ledge κάνα χιλιόμετρο μακρυά, πας εκεί πέρα, και βρίσκεις πέντε ore coins μεγέθους 5 pixel, το καθένα με δικό του ξεχωριστό marker μεγέθους 100 pixel. Αυτό πρέπει να φύγει, ούτε καν σαν option δεν το δέχομαι.


EDIT: Τους τα είπα ένα χεράκι και στο survey. Ειδικά αυτό με τα item markers, τι διάολο σκεφτόντουσαν; Και επίσης, τι πα να πει τι προτιμάτε, Gothic sequel, prequel ή remake(s)? ΟΛΑ, ΧΤΕΣ.
 
Last edited:

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,272
Άρα δεν αξίζει να το εγκαταστήσω;
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,047
Εγώ βαρέθηκα απ' το τόσο loading και μια που το κατέβασα μια που το έπαιξα μια που θα το διαγράψω μου φαίνεται.

Απ' την άλλη άκουγα το Gothic στα loading times, οπότε δεν πήγε στράφι τελείως. Κάθε loading και track ήταν.
 
Top Bottom