What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Βιβλία

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,620
μετά από κοντά 2 χρόνια έπιασα ξανά βιβλίο να διαβάσω, μου έκαναν δώρο στις γιορτές την πρώτη τριλογία των Forgotten Realms και ξεκίνησα το Homland.
Με το καλημέρα ξενέρωσα τα μάλα με την μετάφραση της anubis, "είναι νταρκ ελφ" και έχουν τα νταρκ ελφ ινφραβίζιον... τεσπά, προσπαθώ να αγνοώ τις σαχλαμάρες και προχωράω.
Οι σαχλαμάρες τους φτάνουν σε μεγαλύτερα επίπεδα λάθους, π.χ. να μιλάει ξερωγώ στο original ο Χ και το μεταφρασμένο να λέει "είπε ο Ψ".
Αφού στα έκαναν δώρο, βέβαια, εντάξει, αλλά αν θες τη συμβουλή μου μη δώσεις ούτε ευρώ στη συνέχεια, άσε που δεν αξίζει και το χρόνο να τα διαβάσεις ακόμα και τσάμπα να είναι. Βέβαια ο καθένας σχηματίζει τη δική του άποψη, οπότε θα κρίνεις μόνος σου.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,473
Οι σαχλαμάρες τους φτάνουν σε μεγαλύτερα επίπεδα λάθους, π.χ. να μιλάει ξερωγώ στο original ο Χ και το μεταφρασμένο να λέει "είπε ο Ψ".
Αφού στα έκαναν δώρο, βέβαια, εντάξει, αλλά αν θες τη συμβουλή μου μη δώσεις ούτε ευρώ στη συνέχεια, άσε που δεν αξίζει και το χρόνο να τα διαβάσεις ακόμα και τσάμπα να είναι. Βέβαια ο καθένας σχηματίζει τη δική του άποψη, οπότε θα κρίνεις μόνος σου.
γενικά τα βιβλία λες ή τα μεταφρασμένα;
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,620
γενικά τα βιβλία λες ή τα μεταφρασμένα;
Aν ρωτάς για τα λάθη εννοώ τα μεταφρασμένα, αν και δεν έχω τσεκάρει μπας και τα λάθη υπάρχουν και στα Αγγλικά, οπότε ίσως δε φταίει ο μεταφραστής.
Πέρα από αυτά, είναι και πολλές μεταφράσεις ηλίθιες, με το peak για εμένα το "Τσαρόνκλο" (για "Charon's Claw").
Αν με ρωτάς αν αξίζει να τα διαβάσεις, θα έλεγα προσωπικά ότι είναι περισσότερο για ηλικίες 16-24, αλλά είναι θέμα γούστου.

Αν θα με ρωτούσε κάποιος τι να προτείνω σε fantasy (regardless sub-genre) αυτό θα ήταν η σειρά για τη Μαύρη Κομπανία.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,473
είναι περισσότερο για ηλικίες 16-24, αλλά είναι θέμα γούστου.
καλά είμαστε, δεν διαβάζω για το πόσο είμαι, αλλά για το πόσο θέλω να νοιώθω :p
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,620
καλά είμαστε, δεν διαβάζω για το πόσο είμαι, αλλά για το πόσο θέλω να νοιώθω :p
Ανυπομονώ για άποψη πάντως και μουχαμπέτι όταν τελειώσεις με τη σειρά, είτε μείνεις σε 3 βιβλία είτε φτάσεις τα 15-20.
Χωρίς να κάνω spoiler, τα spinoff μου άρεσαν περισσότερο.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Stamatimenos, το Χ πάει στη Μαύρη Κομπανία, αν και αναγνωρίζω ότι είμαι στη μειοψηφία. Πάντως αν κάποιος θέλει να διαβάσει φάνταζυ χωρίς όμως να είναι το βασικό χόμπι του, οπότε κινείται πιο επιλεκτικά από κάποιον που καταβροχθίζει τα πάντα στο είδος, κατά τη γνώμη μου υπάρχουν δεκάδες άλλες σειρές που αξίζουν περισσότερο το χρόνο του, ακόμα και εντός του grimdark subgenre (οτιδήποτε από Abercrombie, δυνατή είσοδος η πιτσιρίκα η Rebecca Kuang).
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,620
Δεν το αμφισβητώ, μιας και ούτε εγώ έχω διαβάσει πολλούς συγγραφείς. Θα πρότεινα πάντως σίγουρα σε casual readers (me being semi-casual myself) τον Poul Anderson και κυρίως Fritz Leiber.
Αλλά I guess αν πάμε εκεί, μια χαρά είναι και ο Salvatore, χωρίς να το λέω υποτιμητικά.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Βρε Stamatimenos, γιατί με αναγκάζεις να σου ρίχνω Χ ενώ τα λες τόσο καλά;

Άκου εκεί ίδιο επίπεδο ο τραγικά υποτιμημένος από το κοινό και φοβερά επιδραστικός στους μεταγενέστερους συγγραφείς Poul Anderson, και ο Fritz Leiber, πατέρας των Fafhrd and Gray Mouser, με τον μπετατζή τον Σαλβατόρε.

Άντε καλά, δεν το ρίχνω το Χ, but you are on my watchlist.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Ξεκίνησα τα τέσσερα μεταφρασμένα στα ελληνικά βιβλία Witcher. Είδα πως μεταφράστηκαν απευθείας από τα πολωνικά και ψήθηκα. Η μετάφραση έχει φάει γενικά πολύ θάψιμο, εμένα πάλι μου φαίνεται εξαιρετική. Σε βάζει άψογα στο κλίμα, έχει ωραίες φολκλορικές και μυθολογικές αναφορές, μαθαίνεις και καμιά νέα λεξούλα από εδώ κι από κει.

Τώρα διαβάζω Το Σπαθί του Πεπρωμένου. Την Τελευταία Ευχή την απόλαυσα πραγματικά.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,473
Ξεκίνησα τα τέσσερα μεταφρασμένα στα ελληνικά βιβλία Witcher. Είδα πως μεταφράστηκαν απευθείας από τα πολωνικά και ψήθηκα. Η μετάφραση έχει φάει γενικά πολύ θάψιμο, εμένα πάλι μου φαίνεται εξαιρετική. Σε βάζει άψογα στο κλίμα, έχει ωραίες φολκλορικές και μυθολογικές αναφορές, μαθαίνεις και καμιά νέα λεξούλα από εδώ κι από κει.

Τώρα διαβάζω Το Σπαθί του Πεπρωμένου. Την Τελευταία Ευχή την απόλαυσα πραγματικά.
Είναι καλύτερη από του νετφλιξ ή πάλι πατούνγκα λέει; :p
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,473
Δε σε κόβω να ψήνεσαι.
μας έκανε ζημιά το παιχνίδι, αν και δεν φταίνε πάντα τα παιχνίδια, πχ στο Metro 2033 ξενέρωνα με το παιχνίδι που είχε μεταφράσει τα ονόματα των σταθμών, γιατί άλλο να διαβάζεις Exhibition station και άλλο βεντεχα πως το λέει δεν θυμάμαι, που απλά είναι η προφορά από τα Ρώσικα.

(να πω την αλήθεια βέβαια την ξενέρα στο νετφλιξ την έφαγα γιατί στην σειρά λέει ρόατς και πάνε και μεταφράζουν ότι γουστάρουν αυτοί)
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,620
Βρε Stamatimenos, γιατί με αναγκάζεις να σου ρίχνω Χ ενώ τα λες τόσο καλά;

Άκου εκεί ίδιο επίπεδο ο τραγικά υποτιμημένος από το κοινό και φοβερά επιδραστικός στους μεταγενέστερους συγγραφείς Poul Anderson, και ο Fritz Leiber, πατέρας των Fafhrd and Gray Mouser, με τον μπετατζή τον Σαλβατόρε.

Άντε καλά, δεν το ρίχνω το Χ, but you are on my watchlist.
Δεν τους έβαλα στα ίδια, αλλά δεν είναι και τεράστιες ψαγμενιές που θέλουν "αφοσίωση στο είδος". Τους παρομοιάζω με Salvatore κατά την άποψη ότι μπορεί ένας casual reader που θέλει ένα "demo" από fantasy να διαβάσει 2-3 βιβλία κάποιου εκ των παραπάνω και να αποφασίσει μετά αν του αρέσει το είδος ή όχι. Δεν είναι σαν τη Μαύρη Κομπανία που -πράγματι- πρέπει να γουστάρεις ήδη το είδος για να την απολαύσεις.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,546
δε θυμαμαι αν εχουμε ξαναγραψει γι αυτο, εδω ή αλλού. λογικα κατι θα εχει γραφτεί.
λοιπον, νεο απντέι του καταπληκτικου CRPG Book Project
οι μερακληδες το τυπωνουν μονοι τους η ακομα καλυτερα το παραγγελνουν στο λινκ, και τα λεφτακια πανε για καλο σκοπό. αν καμεις το "λαθος" να το ανοιξεις, χανεσαι μεσα του, κι αυτο ειναι καλο πράμα. το τελευταιο απντέι βανει μεσα και αρπιγκί ασίας, μμο, κλπ που ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ, αλλά μονο και μονο που περιλαμβανει και τα πιο προσφατα κέιμς κι εχει και τελευταιο ρηβιου τον ελίζιο, αξιζει.
άχαστο.

 
Last edited:

akarthis

Half-Ogre
Joined
Oct 15, 2019
Messages
411
Ξεκίνησα τα τέσσερα μεταφρασμένα στα ελληνικά βιβλία Witcher. Είδα πως μεταφράστηκαν απευθείας από τα πολωνικά και ψήθηκα. Η μετάφραση έχει φάει γενικά πολύ θάψιμο, εμένα πάλι μου φαίνεται εξαιρετική. Σε βάζει άψογα στο κλίμα, έχει ωραίες φολκλορικές και μυθολογικές αναφορές, μαθαίνεις και καμιά νέα λεξούλα από εδώ κι από κει.

Τώρα διαβάζω Το Σπαθί του Πεπρωμένου. Την Τελευταία Ευχή την απόλαυσα πραγματικά.
Διαβασα πριν χρονια το last wish. Δεν ενθουσιαστηκα καθολου. Δε γνωριζω το γιατι. Ισως το ξαναπροσπαθησω καποιο καλοκαιρι που ειμαι πιο χαλαρος.

Για τα υπολοιπα θα συμφωνησω με τον oldOne, υπαρχουν πολλοι καλυτεροι συγγραφεις. Για εμενα τα dnd βιβλια ειναι καλα για τοτε που τα ξεκινησα - πριν 27 χρονια.- ως entry στο fantasy.

Αγαπω τον Gemmell αλλα πλεον ο abercrombie ειναι στην κορυφη της λιστας μου.

Για τη μαυρη εταιρεια ειχα φτυσει αιμα να τελειωσω το πρωτο βιβλιο και εχω μεινει εκει.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,958
Στα Ελληνικά δεν ξέρω, αλλά στα Αγγλικά η μετάφραση των δύο πρώτων βιβλίων Witcher κλώτσαγε πολύ. Έχω και το Blood of Elves στην καβάτζα, κάααποια στιγμή θέλω να το διαβάσω κι αυτό να δω μπας και βελτιώνεται καθόλου το ύφος και το λεξιλόγιο του μεταφραστή.
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,620
Για τη μαυρη εταιρεια ειχα φτυσει αιμα να τελειωσω το πρωτο βιβλιο και εχω μεινει εκει.
Από το 2ο αλλάζει το pacing και το chapter management. Άσε που το 2ο είναι και από τα πιο δυνατά, πραγματικά Dark Fantasy που υπάρχουν. Και full immersive γιατί σε μεγάλο βαθμό το αφηγείται από POV ταπεινού απλού ανθρώπου.
Το προτείνω και σαν standalone βιβλιαράκι άνετα.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,333
δε θυμαμαι αν εχουμε ξαναγραψει γι αυτο, εδω ή αλλού. λογικα κατι θα εχει γραφτεί.
λοιπον, νεο απντέι του καταπληκτικου CRPG Book Project
οι μερακληδες το τυπωνουν μονοι τους η ακομα καλυτερα το παραγγελνουν στο λινκ, και τα λεφτακια πανε για καλο σκοπό. αν καμεις το "λαθος" να το ανοιξεις, χανεσαι μεσα του, κι αυτο ειναι καλο πράμα. το τελευταιο απντέι βανει μεσα και αρπιγκί ασίας, μμο, κλπ που ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ, αλλά μονο και μονο που περιλαμβανει και τα πιο προσφατα κέιμς κι εχει και τελευταιο ρηβιου τον ελίζιο, αξιζει.
άχαστο.


Το έχω αγοράσει και είναι πανέμορφο!! Γενικά όλα της Bitmap Books, είναι προσεγμένα!!
 
Top Bottom