What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Βιβλία

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,776
Από κάπου εντός Ευρώπης γίνεται να το παραγγείλουμε;;
edit- ωπ το έχει το book depository, αλλά δεν είναι η updated έκδοση.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,652
Όπως γράφει και στο blog η updated έντυπη έκδοση έχει στόχο να βγει κάπου το 2023, πάλι στα πλαίσια φιλανθρωπικού σκοπού.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Έχει κανείς υπόψιν του κάποιο καλό historical fiction βιβλίο για το Βυζάντιο, που να μπορεί να το διαβάσει και κάποιος εντελώς ανιστόρητος;
 

asparagus_12

Gelatinous Cube
Joined
Nov 26, 2019
Messages
181
Δεν ξέρω αν στο καλό historical fiction για το Βυζάντιο (sic) συμπεριλαμβάνεις και αστυνομικό μυθιστόρημα, αλλά θα σου πρότεινα την τριλογία: Το εβένινο λαούτο, Ο χάλκινος οφθαλμός, Μέδουσα απο Σμάλτο με πρωταγωνιστή τον πρωτοσπαθάριο Λέοντα σε ρόλο Βυζαντινού Ηρακλή Πουαρό. Στα θετικά της τριλογίας το ότι είναι γραμμένη απο πανεπιστημιακό με ειδίκευση στη Βυζαντινη γραμματεία, οπότε χαίρει ιστορικής και πραγματολογικής ακρίβειας.

Άλλη πρόταση όπου βέβαια το fiction>>historical, αλλά προσφέρει υψηλη αναγνωστική απόλαυση είναι το ακόλουθο:


Είναι εξαντλημένο, αλλά εύκολα το βρίσκεις σε δανειστικές βιβλιοθήκες.

Αλλες προτάσεις: Πριγκηπέσσα Ιζαμπώ, Έμποροι των Εθνών και Γεννήθηκα στα Χιλια Τετρακοσια Δυο

Εννοείται Ιωάννης Άγγελος απο Mika Waltari, Βελισάριος απο Robert Graves και Σικελικός Εσπερινός απο Ράνσιμαν. Κανονικά έπρεπε να τα είχα γράψει πρώτα πρώτα.

Μακριά απ' ο,τι έχει γράψει ένας ονόματι Γιώργος Λεονάρδος. Aν η γυναικεία λογοτεχνία με φόντο το Βυζάντιο δεν είναι το φόρτε σου, μείνε μακριά και απο το Πήραν την Πολη, πήραν την. Καλές κριτικές έχει πάρει ,και για τα σχετιζόμενα με το Βυζάντιο βιβλία του, ο Πασχάλης Λαμπαρδής, αλλά ένα που διάβασα δε με ενθουσίασε.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Θενξ! Η αστυνομική σειρά δείχνει να είναι ακριβώς αυτό που θέλω μιας και τα αστυνομικά (σε αντίθεση με τα ιστορικά) είναι λατρεμένο μου είδος.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,776
Σε περίπτωση που κάποιος δεν τα έχει διαβάσει ακόμα και τα ψάχνει

 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,330
Άρχισα "Το Πρόβλημα των Τριών Σωμάτων" του Liu Cixin. Μέχρι στιγμής έχει το απαραίτητο μυστήριο και είναι ενδιαφέρον!!
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,249
Θέλω να διαβάσω το Χίλιες και Μία Νύχτες.
Βρίσκω δύο εκδόσεις, την αγγλική των Λάιονς που συστήνεται ως αρκετά καλή και την ελληνική του Τρικογλύδη. Έχει διαβάσει κάποιος κάποια από τις δύο ή έστω και κάποια τρίτη ώστε να με καθοδηγήσει;

Εντιτ: Ένας ακόμη λόγος που σώθηκα με την ταμπλέτα μου αφορά την εξοικονόμηση χώρου που καταλαμβάνουν τα βιβλία μου. Έχω γεμίσει τρεις αρκετά μεγάλες βιβλιοθήκες, συν αυτά που έχω στο πατάρι. Έφερε και ο ΠΕ τα δικά της και γίναμε. Όσα δεν ήταν για δεύτερη ανάγνωση/ξεφύλλισμα τα πούλησα, αλλά και πάλι σε λίγο δεν θα χωράω. Σκεφτόμαστε μέχρι και να τα χρησιμοποιήσουμε ως βάσεις για κάνα τζάμι σε τραπέζι, αν πρόκειται για αδιάφορη έκδοση, γιατί ναι κάποια τα έχουμε (με τον ΠΕ) δύο και τρεις φορές λόγω διαφορών στην έκδοση/μετάφραση. Οπότε με μία ψηφιακή βιβλιοθήκη για τα μελλοντικά αναγνώσματα έγινα μάγκας. Συν του ότι μπορείς να διαβάζεις δύο και τρία μαζί χωρίς να σε νοιάζει το κουβάλημα.
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,537
Polish_20220920_082744307.png

Απλά έχε στο νου σου ότι τα tablets δεν είναι κατάλληλα για πολύωρο διάβασμα. Το kindle έχει πλευρικό φωτισμό και τεχνολογία e-ink και δεν κουράζει τα μάτια και δεν προκαλεί διαταραχές στον ύπνο. Επίσης, δινωντας και άλλα λεφτά στον Μπέζος, χρηματοδοτουμε πολλές πολλές σαιζόν rings of power για να βγάλουμε τα ματάκια μας που σώσαμε πιο πριν με το kindle
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,249
Με τα καφέ φίλτρα και τις επιλογες για ξεκούραστα μάτια δεν κάνεις δουλειά; Αν και κάνω τέτοια κακή χρήση της τεχνολογίας που δεν με σώνει τίποτα.
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,537
Αυτό που ξέρω, μέσες άκρες, είναι ότι όταν βλέπεις μια οθόνη βλέπεις μια πηγή φωτός, είναι σαν να έχεις έναν φακό μέσα στα μάτια σου. Με τα e-readers το γλιτώνεις αυτό λόγω άλλης τεχνολογίας. Τώρα, αν έχει αλλάξει κάτι ή κάνω εγώ κάποιο λάθος δεν ξέρω. Είμαι 15 ώρες την μέρα μπροστά σε PC, tablet ή κινητό, αλλά 10 λεπτά πριν κοιμηθώ διαβάζω στο kindle 😂😂😂😂
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,776
Kindle?? Τιν' αυτό; Προσάναμμα για το τζάκι;
Πάρτε κει χάμω ΑΚΤΣΟΥΑΛ βιβλία ρε να μυρίζετε τη σελίδα. Ρωτήστε και τον - τυχαίο ταγκ - @Grotenfrod...
:Venizelos:
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,652
Το kindle δεν βγάζει όση μπλε ακτινοβολία όσο τα backlit tablet. Είναι σαν να διαβάζεις παλιό χάρτινο βιβλίο. Εναλλακτικά παίρνεις φακούς που μειώνουν το φάσμα της μπλε ακτινοβολίας, για να μην διεγείρεται το μάτι τόσο πολύ τις νυχτερινές ώρες.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,416
Το kindle δεν βγάζει όση μπλε ακτινοβολία όσο τα backlit tablet. Είναι σαν να διαβάζεις παλιό χάρτινο βιβλίο. Εναλλακτικά παίρνεις φακούς που μειώνουν το φάσμα της μπλε ακτινοβολίας, για να μην διεγείρεται το μάτι τόσο πολύ τις νυχτερινές ώρες.
αν έχει το τελευταίο της σειράς android "reading mode" θα έχει και το ipad φαντάζομαι.
Βέβαια αν δεν είναι βιβλίο δεν με ενδιαφέρει πολύ προσωπικά, το θέλω να είναι χειροπιαστό.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,416
Και το kindle με τα χέρια το πιάνεις. :trollface:
ναι αλλά το να αγοράζω καινούργιο μετά από κάθε βιβλίο για να γεμίσω τις βιβλιοθήκες μου δεν συμφέρει πολύ :trollface:
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,249
Πουλάνε και ντεκόρ ράχες βιβλίων άμα θες να γεμίσεις χώρο και να το παίξεις ιντελεκτουελ ή τράβα κλέψε σουηδεζικα από κάνα ΙΚΕΑ να μάθεις και ξένες γλώσσες.

Πρέπει να ανεβάσω καμιά φωτογραφία για να φλεξαρω λίγο. Ειδικά τις συλλογές του Ιουλίου Βερν, μία κόκκινη της Αστήρ και μία με πιο λάιτ της Βλεσσα.
 
Last edited:
Top Bottom