What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Witcher 3 : The Wild Hunt

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,489
Οκ ήμουν λίγο biased από τα βιβλία.
Σημασια εχει οτι μειναμε στο παιχνιδι. Οταν ενα βιβλιο περναει στο παιχνιδι/ταινια πρεπει να ξεχασουμε τι διαβασαμε.

Εννοείς έπρεπε αυτό να κάνουν για να είναι πιο ρεαλιστικό-πειστικό για τον παίκτη ως προς τη ντετεκτιβίστικη δουλειά;
Εννοω αυτο που εγινε. Ο τυπος που εδινε κρυφα το αυτοκρατορικο κρασι, εδωσε την πληροφορια οτι πρεπει να παραδωσει και αλλη ποσοτητα και αποκαλυψε που θα γινοταν η παραλαβη/παραδοση. Απο εκει, πηραν την πληροφορια που ειναι η γιαφκα τους.
Εγινε η μαχη και μεχρι την στιγμη που ανοιξε η πορτα στο δωματιο της αδερφης, επαιζε ακομα το σεναριο της φυλακισμενης απο τους απαγωγεις. Ακομα δεν ειχε ξεκαθαρισει στο 100% το θεμα. Ναι, ο Geralt ειχε αποριες για το πως γινεται να ειναι φυλακισμενη, πριν ανοιξει την πορτα, αλλα ακομα δεν ειχαν ανοιχτει ολα τα χαρτια της ιστοριας. Μεχρι την στιγμη που ανοιξε η πορτα του δωματιου της, επαιζαν ολα τα σεναρια, ακομα και η ανατροπη.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,796
Μα ναι, το κομμάτι που περιγράφεις μου άρεσε πως εξελίχθηκε. Όπως και η ανατροπή (το ανέφερα κάπου στην προηγούμενη σελίδα).
Αυτό που με ψιλοχάλασε είναι το wild guess νωρίτερα απ΄ όσο έπρεπε ότι κάπου παίζει μπάλα και η αδερφή μέσα.
Όχι το πως κατέληξαν στο που βρίσκεται το κρυσφήγετο.
Θα ήθελα δηλαδή να γίνει με άλλη σειρά. Να μην πει η Ενριέτα κάτι, να επιτεθούν στο κάστρο, να μπουν στο δωμάτιο που υποτίθεται κρατούσαν τη Rhena και εκεί να σκάσει η WTF στιγμή για την ίδια (αναγνωρίζοντας την wayward sister) και για τον Geralt (ok αυτό έγινε, αφού κοίταξε γύρω και κατάλαβε πως είναι το ίδιο άτομο). Και κατόπιν θα έλεγε η δούκισα κάτι στο στυλ "μα ναι, έτσι εξηγείται γιατί κάποιος θα ήθελε το κρασί και το κόσμημα". Και θα ξεκινούσε να λέει την ιστορία από το παρελθόν τους.
Για μένα, έτσι θα ήταν η ιδανική σειρά.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,489
Χμ, ενα δικαιο το εχεις φιλτατε.
Θα ηταν λιγο παραξενη η φαση εαν μπαιναμε στο δωματιο και δεν ξεραμε τιποτα για την συγκεκριμενη. Θα επρεπε να εξηγηθουν πολλα την ωρα που ο βαμπιρακος ηταν σε κατασταση εκρηξης.
θα πρεπει να ξανα-παιξω-δω κανενα video για να δω την φαση.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Αυτές τις μέρες παίζει Γουίτσορα Τρίτο ένας φίλος (R7 3800X/5700XT σε windows με directX) και έχω βαρεθεί να μου στέλνει screenshots και βίντεο με graphic glitches, clipping κλπ, μέχρι κι ένα merchant interaction που για κάποιο λόγο το παιχνίδι το χειρίστηκε σαν barber (!). Μου έχει βγάλει το παιχνίδι προβληματικό σε επίπεδα Cyberpunk και είμαι στα πρόθυρα να του κόψω την καλημέρα. Σε Linux με Vulkan είχα σχεδόν flawless εμπειρία (ένα glitch στην Toussaint θυμάμαι όλο κι όλο), ούτε αιωρούμενοι/εγκιβωτισμένοι NPCs, ούτε πήγαινα για φαγητό κι έβγαινα κουρεμένος.

Παίζει GOTY edition. Είναι όντως τόσο broken στα Windows; Το αγόρασα και στο PS4, να το έχω και κάπου κουτάτο, κι έχω μεγάλη περιέργεια να δω αν εκεί θα παρουσιαστεί τίποτα κουλό.
 
Last edited:

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
Είναι όντως τόσο broken στα Windows;
οχι. δεν ξερω τι εχει κανει λαθος το μηχανημα του φιλου σου.


@Adhan τωρα που το θυμηθηκα. μπηκα πριν κατι μερες witcher και μαλακιζομουν για κανα 3ωρο ισως και παραπανω. το προβλημα που ειχες δεν το συναντησα ποτε.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,468
Αυτές τις μέρες παίζει Γουίτσορα Τρίτο ένας φίλος (R7 3800X/5700XT σε windows με directX) και έχω βαρεθεί να μου στέλνει screenshots και βίντεο με graphic glitches, clipping κλπ, μέχρι κι ένα merchant interaction που για κάποιο λόγο το παιχνίδι το χειρίστηκε σαν barber (!). Μου έχει βγάλει το παιχνίδι προβληματικό σε επίπεδα Cyberpunk και είμαι στα πρόθυρα να του κόψω την καλημέρα. Σε Linux με Vulkan είχα σχεδόν flawless εμπειρία (ένα glitch στην Toussaint θυμάμαι όλο κι όλο), ούτε αιρούμενοι/εγκιβωτισμένοι NPCs, ούτε πήγαινα για φαγητό κι έβγαινα κουρεμένος.

Παίζει GOTY edition. Είναι όντως τόσο broken στα Windows; Το αγόρασα και στο PS4, να το έχω και κάπου κουτάτο, κι έχω μεγάλη περιέργεια να δω αν εκεί θα παρουσιαστεί τίποτα κουλό.

Τα μόνα glitches που πέτυχα ήταν με το άλογο που έκανε κάτι κουλά με την γεωμετρία του εδάφους ανά περιπτώσεις.

Τόσο με την 7850 όσο και με την 5500ΧΤ και στο main και στα expansions. Αλλά μου φαίνεται παράξενο, δηλαδή αυτά που περιγράφεις δεν μου ακούγονται για προβλήματα από πχ drivers, αλλά του παιχνιδιού.

Έβγαλαν κανένα Patch μέσα στο 2021 και έσπασε τίποτα; Απίθανο μου ακούγεται.
 

manofsorrows

Hobgoblin Captain
Joined
Feb 21, 2013
Messages
306
Επειδή έπαιξα πρόσφατα την GOTY κι εγώ, δεν θυμάμαι να συνάντησα κανένα τέτοιο θέμα σε Win10 και Asus RTX 2060.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,958
Μήπως το έχει μπουκώσει στα mods και λάλησε το παιχνίδι; Εγώ το τερμάτισα πριν καν τα τελευταία patches της GOTY και είχα ελάχιστα θεματάκια, όλα ήσσονος σημασίας, απ'όσο θυμάμαι.
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,619
GOTY μανίσια, έβαλα μόνο "mod" (scriptάκια ουσιαστικά) για να μη κρύβονται τα vitals ή τα potion slots out of combat, δε παρατήρησα κάτι "περίεργο" στα γραφικά, και ο Roach συμπεριφέρεται όσο "αστεία" συμπεριφερόταν και πριν 5 χρόνια.
Εδιτ: θα έδινα link, αλλά δε θυμάμαι ποιο κατέβασα που να δουλεύει. 😅 Γενικά έχουν ψιλοβρεί το μπελά τους οι modders με τα updates και τις εκδόσεις.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,796
τωρα που το θυμηθηκα. μπηκα πριν κατι μερες witcher και μαλακιζομουν για κανα 3ωρο ισως και παραπανω. το προβλημα που ειχες δεν το συναντησα ποτε.
Ποιο πρόβλημα;

Από χοντρά θέματα - δηλ. load με τη μία και χάσιμο playtime - ήταν κλασικά το άλογο να μένει σε κλίση κατά πάνω και τον Geralt σε στάση πέφτω πίσω και να έχουν γίνει ένα (κανα δυο φορές έγινε μόνο) και να κολλάω σε λακούβες με νέρο, όχι τόσο βαθιές ώστε να μπορεί να γίνει το animation πιασίματος από στις άκρες αλλά ταυτόχρονα όχι τόσο ρηχές ώστε να μπορώ να πηδήξω έξω με άλμα (πιθανό να συμβεί όπου είχε βαλτοτόπια, πολύ σπαστικό).
Κατά τ' άλλα δεν είχα κάτι game breaking σε στυλ quest να μην ολοκληρώνεται κτλ.

Εντάξει από μικρότερα, είχα μερικά π.χ. περιπλανώμενους εμπόρους να επιλέγεις να δεις την πραμάτεια τους και να μην γίνεται κάτι κ.α.
Πάντως αν και goty, fully patched υποτίθεται, τους είχαν ξεφύγει κάμποσα bugs. Που ok, σε τέτοια έκταση κόσμου είναι και λογικό.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
για τα μικροτερα μαλλον λεω. θυμαμαι που ελεγες κατι για merchants. το μοναδικο προβλημα που παρατηρησα που υπαρχει ακομα ειναι το inventory/stash που αργει να φορτωσει. και αυτο εχει σχεση με το ποσα κουβαλας. κατι που νομιζω καταφεραν να διορθωσουν στο cp77. χωρις να ειμαι σιγουρος θα πρεπει να το τσεκαρω αν εχει αυτο το μικροκολλημα. στο witcher παντως υπαρχει ακομα.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,086
Ούτε εγώ έχω συναντήσει τίποτα, ούτε στο Wild Hunt (το έχω παίξει με 3 σχεδόν διαφορετικά συστήματα) αλλά ούτε και στο CP.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,489
Τετοια προβληματα δεν ειχα. Σπανια και σε χρονο random. μιλουσα σε vendor και στο σημειο κοιτα τι εχω, αντι να ανοιξει το μαγαζακι του με πεταγε εκτος συζητησης. Μια φορα (x1) ετρεχα με το αλογο και επειδη δεν προλαβαινα να σταματησω για να κατεβω, πατησα το κουμπι "κατεβα" ενω ημουν σε full speed. Ο Geralt εφυγε σαν πυραυλος και πετουσε παραλληλα με το εδαφος. περασα απο πολλα λασπονερα και λακουβες με την μουρη. Δεν καταφερα να επαναλαβω την φαση για να το εχω και σε video.
Αυτα που λετε με το αλογο δεν τα συναντησα ποτε. Ισως να εχει να κανει με την προτιμηση μου στο περπατημα/τρεξιμο και οτι δεν προσπαθουσα να ανεβω σε δεντρα με το αλογο.
Ενα ακομα προβλημα το ειχα με τις βαρκες. Καποιες φορες και καθως επεστρεφα με καλουδια απο τον βυθο, δεν μπορουσα να ανεβω στην βαρκα. επρεπε να κανω restart ή να κολυμπησω για 14 ωρες, μεχρι να φτασω στην ακτη. Παιζει και μια συγκεκριμενη βαρκα η οποια ενω με περιμενε στην προβλητα, δεν μπορουσα να ταξιδεψω. υπηρχε κατι κατω απο την βαρκα και δεν μπορουσα να ξεκινησω.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,489
Κοιταξε τι εκανες τωρα, θα με κανεις να ψαξω για την βαρκα. Μιλαμε για το Skellige.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,545
υπηρχε κατι κατω απο την βαρκα και δεν μπορουσα να ξεκινησω

fda4f470021457a6d661047b3c80b58a.gif
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,489
Οχι αυτο που ηθελα αλλα και αυτο κανει την δουλεια. το προβλημα ειναι ορατο και οποιος το εβαλε εκει το συντριμμι να του γινει συντριμμια η καρτα γραφικων. Με αυτη την ζεστη, νομιζα οτι θα παρει φωτια το PC.

 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,545
μεταξυ μας λελο, μ αυτο το μαλλι, δε θα ξεμυτιζα απ την πορτα καν, οχι να θελω ν ανεβω σε βαρκα.
μεγαλο ΟΧΙ.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
μεταξυ μας λελο, μ αυτο το μαλλι, δε θα ξεμυτιζα απ την πορτα καν, οχι να θελω ν ανεβω σε βαρκα.
μεγαλο ΟΧΙ.
αν ημουν η yen θα ξαναεξαφανιζομουν.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Μεγάλο όχι σε μαλλί και bug, ευτυχώς δεν λούστηκα κανένα από τα δύο.

Btw να πω πως και αυτά που λέτε, πολλά μου φαίνονται. Τύπου, αποκλείεται να μην μπαίνει στη μέση το DirectX. ή και οι Windows drivers, και να φταίει καθαρά το παιχνίδι. Μου φαίνεται ελάχιστα πιθανό σε 230 ώρες να μην μου έτυχε κάτι από αυτά, αλλά πού ξέρεις.

Αυτό που μου είχε τύχει εμένα, ήταν μπαίνοντας σε ένα inn στην Toussaint (παίζει και questάκι εκεί), ξαφνικά να βρεθώ κυριολεκτικά κάτω από το μαγαζί και να χρειαστώ reload. Θυμάμαι επίσης μια φορά τη Roach να έχει αράξει σε ένα δέντρο. Δεν μου έρχεται κάτι άλλο.
 
Last edited:
Top Bottom