What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Witcher 3 : The Wild Hunt

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Μπορει η συζητηση στο cyberpunk να αναβει αλλα εγω εχω πραγματα να πω.

Πραγματα #1
Τον τελευταιο καιρο φτιαχνω μια συλλογη απο quotes των χωρικων και αυτο σημαινει οτι οπου παιζουν συζητησεις αραζω πολυ ωρα.
Καποιες συζητησεις ακουγονται απο τον δρομο ενω βρισκομαστε σε κλειστο χωρο. Μεχρι στιγμης εχω συναντησει δυο τετοιες συζητησεις και δυστηχως δεν παιζουν για δευτερη φορα. Περιμενα πολυ ωρα για repeat αλλα ΔΕΝ. Επειδη ειμαι καθυστερημενος, δεν παταγα το ρημαδι κουμπι του capture.
Η μια συζητηση ειναι στο Novigrand και ειναι καποιος που ρουφιανευει τον Geralt σε καποιον φρουρο. Ασχετη συζητηση.
Η δευτερη συζητηση που την συναντησα στο Toussaint, δινει φως σε μια απορια που ειχατε μερικοι στο παρελθον.
Εχουμε τα main quest και παραταμε την Ciri για να βρουμε μπαρμπουτσαλα. Σε αυτη την συζητηση καποιος λεει οτι καλεσαν τον Geralt για να σκοτωσει το Beast και αυτος τρεχει να βρει τα στολιδια του Reginald.

Οριστε η απαντηση σας, εσεις φταιτε που ξεφευγετε απο το main story. Οπως λεει και ενας μυθος του Αισωπου. Σας σιχαθηκε ολους γιατι αφηνετε τα ζητηματα του κρατους και καταπιανεστε με μυθους του Αισωπου.

Πραγματα #2
Ειχα μια ανεση να πεταω βομβες στα "ιπταμενα" χωρις να σημαδεψω και η ευστοχια μου ηταν αρκετα μεγαλη. Καποια στιγμη ειπα, δεν το κανω capture για να κανω τον καμποσο; Απο εκεινη την στιγμη δεν μπορουσα να τα καταφερω με τιποτα, δεν ηξερα πως το εκανα.
Εδω, σχεδον, τα καταφερα. Το ακυρο ειναι οτι το "ιπταμενο" μπηκε στο πλανο. Η δουλεια επρεπε να γινει στο δευτερολεπτο 2.

 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
Είναι απίστευτη η δουλειά που έριξαν στο worldbuilding και στους NPCs, ακόμα και στους χωρικούς. Πολλές φορές κάθομαι απλά στα χωριά και βλέπω ξερωγώ παιδάκια να παίζουν και να τα μαλώνουν κτλ. Και ο κίνδυνος να παραμονεύει έξω από το χωριό στο κοντινό δάσος.
Κάπως έτσι μεγάλωσαν οι γεγιάδες μας, δεν έχει μεγάλη διαφορά η ζωή σε ένα χωριό του Witcher με ένα επαρχιακό χωριό στα 1920-1930. Ακόμα και τα τέρατα που αρπάζουν τα παιδιά ήταν πραγματικότητα, λύκοι συνήθως.
Τώρα σχετικά με την εμβάθυνση, πιστεύω ότι δε φτάνω το κούνελο, και αυτό κυρίως γιατί δε ξέρω Γερμανικά/Ρώσσικα/Πολωνικά, και τα περισσότερα βίντεο για το lore του Gothic είναι σε αυτές τις γλώσσες.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Δεν ξερω εαν εχω εμβαθυνει αλλα εχω καταλαβει οτι οποιος το εχει τερματισει μια φορα εχει παιξει μισο παιχνιδι. οποιος το εχει τερματισει δυο φορες εχει τελειωσει μισο παιχνιδι. Πιστευω οτι αυτο ειναι και το δυνατο σημειο του παιχνιδιου. Αυτο, σε καμια περιπτωση δεν κανει το 2 υποδεεστερο.
Το πρωτο run μου ηταν απληστο, ωσαν εφηβος στο πρωτο μουλιασμα. Απο τυχη δεν ειχα το χειροτερο ending. Διαολε, δεν ειχα παρει χαμπαρι οτι δεν χρειαζεται να σκοτωσεις την Keira Metz. τετοια ηταν η αμπαλοσυνη μου. Το παιχνιδι το ενοιωσα στο δευτερο περασμα και το ερωτευτηκα. Ειχα εντελως λαθος προσεγγιση αφου νομιζα οτι το πνευμα του παιχνιδιου ηταν να κλωτσησεις οσο μακρυα μπορεις το κομενο κεφαλι.

Πολλές φορές κάθομαι απλά στα χωριά και βλέπω ξερωγώ παιδάκια να παίζουν και να τα μαλώνουν κτλ

Υπαρχει ενα μερος οπου δυο τυποι καθονται μπροστα σε δυο σπιτακια, διπλα σε εναν αμπελωνα. Ο δευτερος σχολιαζει την παρουσια του Geralt, ηρθε ο witcher, κρυψτε τις γυναικες. Εαν περιμενεις για την επαναληψη, ο εργατης σηκωνεται και παει στα αμπελια. Αν φυγεις και επιστρεψεις, στην θεση του εργατη ειναι ενας αλλος εργατης, ο οποιος εχει διαφορετικη ατακα. Ο εργατης που σχολιαζει τον Geralt, πηγαινει στα αμπελια και δεν σε σχολιαζει/ δεv επιστρεφει στην αρχικη θεση, ακομα και αν περιμενεις/επιστρεψεις μετα απο 24 μηνες. Ισως να γινεται ενα reset στα 24 χρονια.
Λιγο πιο περα απο τους καθιστους τυπους ειναι μια γυναικα, μολις την πλησιασεις γινεται υπερβολικα χαρουμενη για την παρουσια σου και ταιριαζει στην φραση του εργατη, δεν προλαβαν να την κρυψουν. Αυτη δεν χρειαζεται reset, ειναι λαλιστατη.

Αυτη η σκηνη πρεπει να παιζει μονο μετα τον θανατο του Radovic. Αυτος ο διαλογος παιζει οταν κανουμε επισκεψη στο λημερι των ανταρτων, μετα τον θανατο του Radovic. Προσπαθησα να δω τον διαλογο πριν τον θανατο του Radovic αλλα ΔΕΝ.
Ο συγκεκριμενος διαλογος, εκτος απο τοπ αστειος, ειναι τρομερη λεπτομερεια αφου ο θανατος του Radovic τους αφησε ανεργους.


 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Θέλω να πω ότι είναι απίστευτα αυτά που περιγράφεις κατά καιρούς ότι συμβαίνουν στο παιχνίδι. Είναι να απορεί κανείς πώς αυτή η εταιρία έπεσε τόσο έξω 5,5 χρόνια μετά, στο C77. Τουλάχιστον όπως γράφουν οι περισσότεροι, δεν το έχω παίξει.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Ουτε εγω εχω παιξει το Cyberpunk, ισως οταν καταφερω να βγαλω κανενα φραγκο και παρω κανενα κουτι με εξαρτηματα αυτης της δεκαετιας.
Οταν πηρε φωτια το φορουμ με την κυκλοφορια του CC, ειχα πει κρατηστε μικρο καλαθι και το σχολιο μου βρεθηκε σε καποιο δυστοπικο off topic θεμα για την αναπαρωγη των troll. Δεν ξερω εαν ειναι κακο/μετριο παιχνιδι αλλα θεωρω οτι ειναι ενα καλο παιχνιδι με πολλα προβληματα στην εντομοαποωθηση.
Για να μην απλωνω σεντονια. Ειναι ενας συνδιασμος μεγαλης απληστια, που δημιουργηθηκε απο την επιτυχια του Witcher 3.
Επαιξε ρολο το αποτυχημενο τους χρονοδιαγραμμα και η βιασυνη, για να μην κρυωσει το hype. Σιγουρα η κακη οργανωσης για την οποια διαβασαμε και αργοτερα, οπου ατομα πηγαινοερχοντουσαν μεταξυ witcher και CC. Δεν τα κανεις αυτα τα πραγματα, εκτος και αν εισαι σε πανικο. πιστευω οτι το τελευταιο δινει αρκετη αληθεια στην αποψη μου.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,422
Εχθές τελείωσα με το Hearts of Stone. Και δεν είχα φροντίσει να έχω ουίσκι.

Το παιχνίδι προοικονομεί πολλά για τον Gaunter O'Dimm, αν έχετε έστω επιδερμική επαφή με διαφορές λαϊκές αφηγήσεις. Τολμώ να πω, πως αν βρήκατε το αρχικό παιχνίδι πολύ μεγάλο ( γιατί η Πραγματική Ζωή™ είναι αδυσώπητη ), θα σας αρέσει πιο πολύ, γιατί είναι ελαφρώς συμπυκνωμένο,

Πάω να διαβάσω το άρθρο του Καουτσούκου για το HoS.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,813
Εχθές τελείωσα με το Hearts of Stone. Και δεν είχα φροντίσει να έχω ουίσκι.

Το παιχνίδι προοικονομεί πολλά για τον Gaunter O'Dimm, αν έχετε έστω επιδερμική επαφή με διαφορές λαϊκές αφηγήσεις. Τολμώ να πω, πως αν βρήκατε το αρχικό παιχνίδι πολύ μεγάλο ( γιατί η Πραγματική Ζωή™ είναι αδυσώπητη ), θα σας αρέσει πιο πολύ, γιατί είναι ελαφρώς συμπυκνωμένο,

Πάω να διαβάσω το άρθρο του Καουτσούκου για το HoS.
Προσωπικά το βάζω πάνω από το blood and wine
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Το Hearts of stones με ξενερωσε λιγο επειδη το βρηκα πολυ μικρο. Ελαχιστα πραγματα να κανεις.
Η ελλειψη της μεγαλης τελευταιας μονομαχιας του εδωσε ποντους, αν και την πρωτη φορα που το τελειωσα εριξα μερικες μπαναγιες, οχι για την διαρκεια.
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
Οι χαρακτήρες του HoS είχαν ΠΟΛΥ ενδιαφέρον και γράψιμο και βάθος, αλλά η ομορφιά του BaW (και το μέρος αλλά και τα κορτσούδια) σε συνδιασμό με κάτι ωραία subquests με κερδίζει.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Με κάνατε να ανοίξω πάλι Γουίτσορα για να γουστάρω λίγο και με τρόμο διαπίστωσα πως τελικά μου ξέφυγε ένα ? στα Skellige, το οποίο δεν πήρε το μάτι μου λόγω θέσης. Είναι πάνω σε ένα βουνό, περίπου καταμεσής του Ard Skellig. Ευκαιρία για βολτούλες!
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
εδώ μόνο αλήθειες

View attachment 2827

Η αληθεια ειναι οτι το μεγαλυτερο ποσοστο των ? στο Skellige ειναι θησαυροι που βοηθανε να πληρωσουμε τα υπερογκα ποσα που ζητανε οι σιδεραδες για να σφυρηλατησουν το gear μας.
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
Και να τονίσω ότι με ενοχλεί το πόσο συχνά βρίσκεις "υπερσπάνια" (καφεπορτοκαλί) όπλα, παρατημένα έτσι.

Για πείτε κάνα καλό pure-lifesteal build, βασισμένο στο φτυάρι του HoS.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Να σου πω την αληθεια, ειμαι ετοιμος για ακομα μια εφοδο αλλα φοβαμαι μη μου βγει καμια ψυχασθενεια στο τελος.
 
Top Bottom