What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Witcher TV Series

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,477
εν το μεταξύ αυτό για τα production values μου το έλεγε και η σύζυγος αλλά εγώ είχα κάνει το bubble μου και όλα τέλεια μου φάνηκαν. Καλύτερα να μην την δω για refresh πριν την 2η σεζόν και πέσω από τα σύννεφα :p
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,620
Και πού είναι το κακό ερωτώ, αξιότιμες κυρίες και σεπτοί κύριοι, στο να "θυμίζει" Ηρακλή και Ζήνα? Ωραία δε περνάγαμε και με εκείνα? Τι ωραία εκείνα τα σούρουπα στο STAR με HULK, Johnny Quest, τη ΜΑΣΚΑ, και ΗΡΑΚΛΗ και ΖΗΝΑ, απολαμβάνοντας μακαρόνια της γιαγιάς! Το Legend of the Seeker δεν ήταν διασκεδαστικό, παρόλο που ανήκει στην ίδια κατηγορία?
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Και πού είναι το κακό ερωτώ, αξιότιμες κυρίες και σεπτοί κύριοι, στο να "θυμίζει" Ηρακλή και Ζήνα? Ωραία δε περνάγαμε και με εκείνα? Το Legend of the Seeker δεν ήταν διασκεδαστικό, παρόλο που ανήκει στην ίδια κατηγορία?

Δεν το ανέφερα ως κακό πιο πολύ για θα θέσω προσδοκίες. Κάποιος πχ μπορεί να ξεκίνησε να βλέπει τη σειρά ορμώμενος από την υπερπαραγωγή του W3 και να περιμένει τίποτα Game of Thrones (ερμηνείες, μάχες, σκηνικά) Καμιά σχέση. Εδώ μόνος του παίζει ο Cavill, οι υπόλοιποι είναι τριτοτέταρτοι.

Πάντως αν ήθελα να δω κάτι σε Ζήνα, θα ξαναέβαζα το πρωτότυπο.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,492
Συγνωμη φιλτατε αλλα η λεξη Witcher περιλαμβανει εναν κοσμο που δεν στηριζεται στον βιασμο διαφορων πολιτισμων για την απλη ψυχαγωγια. Τι ψυχαγωγια να σου δωσει ο Ροδυσσεας απο την Μιθακη; που δεν βρισκει βαρκα να επιστρεψει στην γυναικα του, επειδη ειναι βλακας και τον παιρνει απο το χερι η Ζηνα για να τον βαλει με το σπαθι της στο φερυ μποτ.
Την ψυχαγωγια φυσικα που προσφερουν αυτες οι σειρες για να περασει το βαρετο κυριακατικο μεσημερι.
Οπως ειπε και η φιλτατη kara, περιμενα κατι καλυτερο απο την παραγωγη/σκηνοθεσια που προσφεραν. Ειναι μια αρπαχτη που συντονιστηκε με την μοδα του gaming witcher. Πιστευω (ευχομαι) οτι η πορεια θα ανατρεψει αρκετα πραγματα γιατι ενω εχουν το πιατο γεματο. Μπορω να το αποκαλεσω και μασημενη τροφη, παραγγελνουν πατατακια απο το περιπτερο.
Εδωσαν περισσοτερη βαση στο χρωμα του δερματος και στην πολιτικη μοδα των ημερων μας παρα στην ιδια την σειρα. Πεταξαν και μερικα βυζομπαλα για το σαλιο και ολα καλα. με το fap δεν αμησε κανενας.
Στα συν ειναι οτι προσπαθουν να αποδωσουν την δολοπλοκια που υπαρχει σε αυτον τον κοσμο. Η προσπαθεια δεν σημαινει και επιτυχια. Ασπρη πετρα ξεσπασπρη και ηλιου φαεινοτερο οτι δεν επεσαν τα λεφτα που επρεπε για να αναδειξουν καποια πραγματα.
Ισως να φταινε και τα οικονομικα του νετφλιξ.

Ελπιζω και ευχομαι, η συνεχεια να ειναι πολυ καλυτερη. Οτι ειδα μεχρι τωρα δεν με στραβωσε για να πω, χανω τον χρονο μου με αυτο το σκουπιδι αλλα εχω ηδη ξεχασει τι ειδα. Δεν αφησε τιποτα.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,958
Εντάξει το budget ήταν ξεκάθαρα για σειρά τύπου Κυριακή μεσημέρι στο STAR, δεν είχε βλέψεις για κάτι παραπάνω. Ελπίζουμε ότι η μεγάλη επιτυχία της πρώτης σεζόν θα άνοιξε λίγο την κάνουλα και η δεύτερη θα ανέβει επίπεδο (το trailer αυτό υπόσχεται).

Θεωρώ, πάντως, ότι η πρώτη ξεχνιέται εύκολα κι επειδή η δομή της είναι "Ο Geralt Σε Τρελές Περιπέτειες", δηλαδή μέχρι και τις τελευταίες σκηνές δεν υπάρχει ιδιαίτερο δέσιμο και συνοχή σ'αυτά που βλέπουμε ενώ παρουσιάζονται και με ανακατεμένη χρονική σειρά. Τώρα μπαίνουμε σε πιο "δομημένα" μονοπάτια οπότε θα μπορέσουμε να επενδύσουμε περισσότερο στους χαρακτήρες και την κεντρική πλοκή, αν γίνουν όλα σωστά.
Πάντως πέρα από τον Cavill που μουγκρίζει φιλότιμα, πρέπει να ομολογήσω ότι και ο Jaskier/Dandelion παίζει τον ρόλο του με ιδιαίτερο μπρίο και δικαίως έγινε viral. Επίσης, η μονομαχία του Geralt με τη Renfri στο πρώτο επεισόδιο ήταν fap-worthy σε όλα τα επίπεδα για fantasy νέρντουλες όπως η αφεντιά μας. More of this, please.
 
Last edited:

lich king

Umber Hulk
Approval of the Admiral
Joined
Dec 28, 2012
Messages
878
Και πού είναι το κακό ερωτώ, αξιότιμες κυρίες και σεπτοί κύριοι, στο να "θυμίζει" Ηρακλή και Ζήνα? Ωραία δε περνάγαμε και με εκείνα? Τι ωραία εκείνα τα σούρουπα στο STAR με HULK, Johnny Quest, τη ΜΑΣΚΑ, και ΗΡΑΚΛΗ και ΖΗΝΑ, απολαμβάνοντας μακαρόνια της γιαγιάς! Το Legend of the Seeker δεν ήταν διασκεδαστικό, παρόλο που ανήκει στην ίδια κατηγορία?
Το κακό είναι ότι τα παραπάνω βγήκαν κάπου το 90, ενώ το αλλο το 19.
Και μετά απο το game of thrones, το witcher δείχνει φτηνιάρικο και προχυροδουλειά.
Είμαι σίγουρους πως το netflix έβγαλε την σειρά για να εκμεταλευτεί τον ντόρο που εκανε το witcher 3, και όχι γιατι πιστευάν ότι τα βιβλία του Andrzej Sapkowski θα εξελιζόντουσαν στο επέμενο game of thrones. ή θα είχαν κάποια επιτυχία.

Και μόνο διασκεδαστικό δεν θα μπορούσα να το χαρακτηρίσω το witcher.

Και ένα που με χάλασε πολύ στην πρωτη season ειναι ότι οι ιστορίες ήταν απλός αντιγραφή διάφορων ευρωπαικών παραμυθιών και μύθον, με την μόνη διαφορά ότι υπάρχει και ενας witcher. Ούτε της ιστορίες δεν είχαν αλάξει.
Δηλαδή εκτός απο ζήνα. θυμίζει και ο παραμυθας:p(που είναι καλύτερο απο το witcher).
Πραγματικά, όλες της ιστορίες που έδειξε η πρώτη season θα μπορούσαν να της είχαν κάνει skip,και να ξεκινούσαν με κάτι άλλο.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,664
Και ένα που με χάλασε πολή στην πρωτη season ειναι ότι οι ιστορίες ήταν απλός αντιγραφή διάφορων ευρωπαικών παραμυθιών και μύθον, με την μόνη διαφορά ότι υπάρχει και ενας witcher.
Έτσι ακριβώς είναι τα πρώτα βιβλία που κάνουν το world building, μέχρι να ξεκινήσει το Ciri Saga. Αν μη τι άλλο η σειρά σεβάστηκε το πρωτότυπο υλικό πάρα πολύ.
 

lich king

Umber Hulk
Approval of the Admiral
Joined
Dec 28, 2012
Messages
878
Έτσι ακριβώς είναι τα πρώτα βιβλία που κάνουν το world building, μέχρι να ξεκινήσει το Ciri Saga. Αν μη τι άλλο η σειρά σεβάστηκε το πρωτότυπο υλικό πάρα πολύ.
Δεν χρειαζόταν, λίγο πολύ όλοι ξέρουν τι είναι οι witcher και τι κάνουν.
Αλλά πιστεύω πως η σειρά θα μπορούσε να υπάρχει και χωρίς να έδειχναν τον χρίσω δράκο, ή τον σκαντζόχοιρο. Τα μίσα επεισόδια της σειράς είναι εντελώς ανούσια.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,492
Ο λογος που εφτασα στο επεισοδιο 8 ειναι οτι η σειρα δεν ειναι οι περιπετειες του Geralt, καθε μερα και ενα contract.
Μπορει να ειδα το τελευταιο επεισοδιο της σειρας τρωγοντας φακες και οχι ποπ κορν, που ειναι κακο σημαδι. αλλα οπως ειπε και Βορειος, οπως ειπα κι εγω, περιμενω να τελειωσουν με τα μερεμετια και θεωρω οτι ο δευτερος κυκλος θα ανεβασει λιγο ποσοστο εκτιμησης.
Δεν περιμενω πολλα αλλα πιστευω οτι θα ξεφυγει απο την μιζερη εκκινηση, αρκει να μην εμφανιστει η Βεσεμιρ. εχω και τα ορια μου.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,477
νομίζω ότι υπερβάλετε λίγο... η σειρά είναι φανταστική και απλά μπαίνετε στο τριπάκι του "αν την έφτιαχνα εγώ θα έκανα το και το".

Το ότι είπα για χαμηλότερα production values δεν εννοούσα ότι είναι σκατά, απλά δεν είχε το χρήμα του GoT, που είδαμε και το GoT με το χρήμα του πως έκλεισε τις τελευταίες σεζόν...

Επίσης οκ ο Καβίλ κάνει carry σε όλο το team αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι αδιάφοροι οι υπόλοιποι, μην τρελαθούμε.
 

Savatar

Blackguard
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,408
Πάντως και εγώ έχω την αίσθηση ότι η 1η σαιζόν ήταν εισαγωγική και για αυτό είχε κάπως "ανάλαφρο" ύφος με την προοπτική να γίνει ποιο συμπαγής και "σοβαρή" στην 2η. Ή αυτό ελπίζω...

Για εμάς τους φάνταζυ νέρντουλες πάντως είναι διασκεδαστικότατη με όλα τα ελλατώματα της, 3η φορά την είδα πρόσφατα με αδερφό μου και περάσαμε μια χαρά (ενώ προσέξαμε και παραπάνω λεπτομεριούλες εδώ και εκεί).
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,492
Νομιζω οτι πεσαμε σε μια σειρα παρεξηγησεων. Ο κουνελος δεν ειπε οτι η σειρα ειναι μαπα επειδη δεν εσταξε το πορτοφολι.
α. ο κουνελος ειπε οτι το netflix δεν εριξε φραγκα γιατι σιγουρα βασιστηκε στην φημη του witcher που ηταν και λαθος κινηση/αρπαχτη. Ο κουνελος ΔΕΝ ειπε οτι η σειρα ειναι μαπα επειδη δεν εστειλε λεφτα ο θειος απο το χωριο.
β. η σειρα δεν ειναι μαπα. Την παλευει και εχει και καλες στιγμες.
γ. Η σειρα θα μπορουσε να ειναι πραγματικα πολυ καλη αλλα για την ωρα φλερταρει με την μετριοτητα.

Επειδη ψαρευει πραγματα απο την λιμνη των βιβλιων δεν ειναι "ουαου ρε μαν" αλλα κατι που εννοειται οτι πρεπει να το κανουν, εαν βεβαια σεβονται στο ελαχιστο το επαγγελμα τους και τα λεφτακια που εχει βρεξει αυτος ο κοσμος μεχρι τωρα.
Ολα αυτα τα πισω μπρος θελουν και μια σκηνοθετικη ικανοτητα γιατι το αποτελεσμα στο witcher ηταν να τελειωσει ο πρωτος κυκλος και να μην εχουμε ακομα χαρακτηρες εξω απο την ζελατινα. Σε αυτο εχουν συμβαλει και καποια πλανα που δεν δειχνουν τιποτα και κρατανε οσο χρειαζεται για να ξοδεψουν χρονο απο το επεισοδιο. Μεγαλες σιωπες, οι ιδιες που χρησιμοποιουν στις σαπουνοπερες για να χτισουν την αγωνια ενω δεν χρειαζεται.
Αυτο το ροκανισμα του χρονου δεν ειναι καλο σημαδι.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,492
Τελειωσα τον δευτερο κυκλο και επιτελους κουμπωσε η σειρα. Ακομα λιγο και θα πιστευα οτι η σειρα ειναι αποτελεσμα κακου μονταζ.
Τωρα μπορω να εχω μια ολοκληρωμενη αποψη. Εαν ξεχασεις οτι επινες βοτκα με τον bloody baron και δωσεις αφεση αμαρτιων στις πολλες χλιαρες ερμνηνειες, η σειρα ειναι αρκετα καλη. Θα μπορουσε να ειναι πολυ καλη αλλα συνεχιζουν να τρωνε πολυ χρονο (καποιες σκηνες κρατανε για παντα) και να κρατανε τις τσεπες τους κλειστες. Υποθετω οτι θελουν να παιζει η σειρα μεχρι το 2030.
Τα πραγματα δειχνουν οτι η σειρα θα γινεται καλυτερη με το περασμα του χρονου. Ας μην ειμαστε καρμιρηδες.

FGRs7QqXEAYX_mh
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,668
Η σύγκρουση είναι η κλασική που προκύπτει κάθε φορά που ένας fantasy κόσμος ξεκινάει να γνωρίζει μαζικό appeal. Από τη μία υπάρχει γκρίνια επειδή οι συγγραφείς παρακάμπτουν το source material, κάνουν τα δικά τους και επιδιώκουν να κάνουν επίκληση στον κατώτατο κοινό παρονομαστή που λάτρεψε το GoT, από την άλλη σκέφτεσαι πως "eh, τουλάχιστον βλέπουμε πλέον σειρές fantasy με υψηλά production values και δεν καταφεύγουμε στην ταινία DnD του 2000 με τον Τζέρεμι Άιρονς".
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,664
Επίσης books =/= games =/= TV series. Ας πάρει η τελευταία τα πάνω της, έστω και με αλλαγές στο source material.
 
Top Bottom