What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Witcher TV Series

razvedchiki

Death Knight
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,744
ο μπαμπας της ciri και ανδρας της παβετα ειναι ο
ο emhyr που μικρο τον ειχαν καταραστει να μοιαζει με σκατζοχοιρο.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,382
ο μπαμπας της ciri και ανδρας της παβετα ειναι ο
ο emhyr που μικρο τον ειχαν καταραστει να μοιαζει με σκατζοχοιρο.

Και στα βιβλία το ίδιο είναι;
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,958
@maladroid Όσον αφορά τα δύο πρώτα βιβλία, αν και σίγουρα έχουν χαθεί πράγματα στη μετάφραση, δε νομίζω ότι ο τρόπος γραφής είναι το δυνατό σημείο των βιβλίων γενικότερα. Διαφωνώ κάπως για την ποιότητα των διαλόγων, αλλά προσωπικά εμένα με τραβάνε ο κόσμος και οι χαρακτήρες.

Ε ναι, σαφώς. Οι ιστορίες και οι χαρακτήρες που έπλασε ο Sapkowski έχουν πολύ ενδιαφέρον, γι'αυτό άλλωστε έκανε και τόσο γκελ με το κοινό. Η ένστασή μου αφορά στην πρόζα, που είναι στην καλύτερη περίπτωση μέτρια και δεν προσδίδει τίποτα στο (μεταφρασμένο) κείμενο. Τα παιχνίδια –ιδίως το Wild Hunt– πέτυχαν γιατί αφενός διατήρησαν την πολυπλοκότητα του κόσμου, αφετέρου βελτίωσαν κατά πολύ τη γραφή.
 
  • Agree
Reactions: Raz

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,154
από τι φαίνεται είμαι ο μόνος που την γουστάρω τόσο πολύ την σειρά που βλέπω κάθε επισόδειο δύο και τρεις φορές γιατί έχει πάρα πολλά στοιχεία που μπορεί αν σου διαφύγουν με την πρώτη φορά.
Οι χαρακτήρες είναι πάντως τελείως πιστοί στο game και μου αρέσει ακόμα και το λακωνικό ύφος του Geralt. Εχουν κάνει φοβερή επιλογη σε όλους τους ηθοποιούς ακόμα και ο βάρδος είναι πιστός στο ύφος του game.
Ειλικρινά θέλω να μην τελειώσει αυτή η σειρά
 

razvedchiki

Death Knight
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,744
Και στα βιβλία το ίδιο είναι;
για τα βιβλια μιλαω,ειναι λιγο τραβηγμενο απο τα μαλλια το ολο στορυ το πως
ο duny= αυτοκρατωρ emhyr
αλλα ετσι ειναι γενικα τα στορυλαινς στα βιβλια μετα το blood of elves.
 

razvedchiki

Death Knight
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,744
Είδα την μισή σαιζόν. Οκ καλή σειρά, ειδικά για εμάς που γουστάρουμε το σετινγκ. Το μόνο μου θέμα είναι οι διάλογοι, οι οποίοι θα μπορούσαν να είναι κάπως πιο σοβαροί.
Το μεγαλύτερο όμως πρόβλημα της σειράς είναι το γεγονός ότι δεν απευθύνεται σε άτομα που δεν έχουν παίξει έστω το wild hunt. Πετάει ένα σωρό πράγματα μέσα τα οποία τα λες και παράλογα για τους "παρθένους". Αποκορύφωμα πιστεύω ότι είναι η χρήση των φίλτρων και των signs.

Θα ήθελα λοιπόν έναν πιλότο που να εξηγεί λίγο περισσότερο τα περί κόσμου, witchers κτλ.

η σειρα νομιζω απευθυνοταν εξαρχης σε αυτους που διαβασαν τα βιβλια και κυριως σε αυτους που παιξαν το γουιτσερ 3,εξου και ο ....γκεημερ καβιλ με τα πισι μαστερ ρεις κτλπ.οποτε exposition καθε μισο λεπτο να εξηγει τον κοσμο θα ηταν ανουσιο-βαρετο.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
@kara για emhyr ότι είπε ο γαιος.
δλδ ο σκαντζόχοιρος είναι ο emhyr που πιτσιρικά τον είχαν καταραστεί
yennefer
νταξ ότι είδαμε ήταν και καλά μαγεία στην σειρά. ο μάγος φουστανος μου άρεσε το σχόλιο σου
όσο για Geralt και σιδερογροθιά νταξ όχι τόσο μακριά
απλά στο εισαγωγικό του παιχνιδιού δίνει μπουνιά χωρίς (κάπου στο 4:44)


θα συμφωνήσω ότι φέρνει σε ζηνα-ηρακλης σε ποιότητα.
 

razvedchiki

Death Knight
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,744
και στα βιβλια μπουνια ριχνει με το ενισχυμενο με ασημι γαντι που φοραει.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
maxresdefault.jpg
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,477
έφτασα στο 5 και έπρεπε να κάνω ένα διάλειμμα για Rise of the Skywalker χθες, νομίζω ότι είναι πολύ καλό. Σαφώς υπάρχουν πράγματα που μπορούν να βελτιωθούν, αλλά το μόνο που με χάλασε είναι εκείνο το γίδι στην αρχή, από την άλλη όσο το σκέφτομαι τόσο πιο πολύ το προσπερνάω και αυτό. Δηλαδή στο μυαλό μου κάθεται περισσότερο ως άσχημομούτσουνος παρά ως κακό CGI, ίσως έχουμε συνηθίσει αλλιώς για αυτό. Άλλωστε τα υπόλοιπα τέρατα και CGI νομίζω ότι είναι κορυφαία για σειρά.

Οι διάλογοι νομίζω ότι είναι σε καλό επίπεδο δεδομένου ότι είναι σειρά που θέλουν να την πουλήσουν σε mainstream κοινό και λογικό να υπάρχει κάποια εκλαΐκευση (άλλωστε αυτό έλεγα και για το live action του ghost in the shell, ότι οκ δεν ήταν το anime, αλλά για mainstream hollywood movie ήταν τοπ) και το δέχομαι όταν δεν με χαλάει λόγο επιλογών που το κάνουν να φαίνεται για ηλίθιους.

Σε γενικές γραμμές εμένα με έπεισε η σειρά. Σαφώς περί ορέξεως αλλά βλέπω γύρω μου δεν είμαι ο μόνος που γουστάρει.

Πάντως όπως είπε ο @Chronomancy πράγματι καλό θα ήταν να εξηγηθούν 5 πράγματα για τους άσχετους. Τα potions έπρεπε να τα εξηγώ στην γυναίκα πχ που δεν έχει επαφή με τον κόσμο του Witcher.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Το βλέπω με ποιο αργούς ρυθμούς από ότι είχα αρχικά σκοπό, μόλις τελείωσα το episode 3. Θεωρώ κρίμα που στην κατά τα άλλα full cannon μάχη με τη strigga (ναι, μαζί με την ενισχυμένη φάπα), παρέλειψαν ίσως το πιο σημαντικό κομμάτι από άποψη lore, το reflect rage που κάνει την strigga να φοβηθεί και να κάνει flee. Στο intro του Witcher 1 το δείχνουν πολύ καλύτερα, παρόλο που δεν το εξηγούν καθόλου και πρέπει να διαβάσεις το διήγημα για να καταλάβεις τι ακριβώς έγινε.
 

Roronoa

Half-Ogre
Joined
Apr 28, 2014
Messages
500
Ειδα μεχρι και το 3 και ειναι πολυ καλη imo. Ενταξει δεν ειναι και top, εχει μερικα θεματακια με το cgi κιολας, αλλα παρα πολυ αξιολογη.

also best song

 

razvedchiki

Death Knight
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,744
ενδιαφερον παντως οτι το βασικο κινητρο των nifls για να πιασουν την ciri φαινεται να ειναι η προφητεια της ithlilien (oσοι πεξατε τον γουιτσερα τον πρωτο θα θυμαστε μερικα πραγματα)



Verily I say unto you, the era of the sword and axe is nigh, the era of the wolf's blizzard. The Time of the White Chill and the White Light is nigh, the Time of Madness and the Time of Contempt: Tedd Deireádh, the Time of End. The world will die amidst frost and be reborn with the new sun. It will be reborn of Elder Blood, of Hen Ichaer, of the seed that has been sown. A seed which will not sprout but burst into flame.

Ess'tuath esse! Thus it shall be! Watch for the signs! What signs these shall be, I say unto you: first the earth will flow with the blood of Aen Seidhe, the Blood of Elves...




μερος της οποιας λεει η ciri στο 7 επεισοδιο αλλα και ενας nilf στρατιωτης πριν πεθανει απο τον γεραλδιο "Thus it shall be! Watch for the signs! What signs these shall be, I say unto you".στα βιβλια παντως πολυ λιγοι ξερανε τι πραγματικα ειναι η ciri,οι περισοτεροι nilfs απλα θεωρουν οτι ειναι η διαδοχος του θρονου της cintra και ο emhyr την ηθελε για να παρει νομιμα το βασιλειο.ουτε ο cahir ηξερε στα βιβλια τι ακριβως ειναι η ciri.



ο emhyr βασικα ηξερε,και ηθελε να κανουν παιδια μαζι ωστε να κληρονομησουν τις δυναμεις που εχει η ciri.

απο οτι καταλαβα απο τα συμφραζομενα ο emhyr (ο white flame that dances on his enemies barrows) εμφυσησε στην αυτοκρατορια και εναν χ θρησκευτικο ζηλο με βαση την προφητεια?
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,477
Ενδιαφέρον, οπότε υπάρχουν κάποιες πρωτοβουλίες που κάνουν ένα mush up από βιβλία και video game?
Δηλαδή όπως το βλέπω η Ciri παίρνει λίγο τον ρόλο

του Alvin?
 
  • Like
Reactions: Raz

Raz

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,523
@nitro912gr Αυτό πάνω κάτω. Απλά ο χαρακτήρας που αναφέρεις στο spoiler ήταν εμπνευσμένος από τη Ciri. Γενικά το πρώτο game βασιζόταν πάρα πολύ στο lore των βιβλίων και για το story, όπως και το 3. Το 2 παρεξέκλινε και ήταν λίγο πιο experimental, αλλά νομίζω εκεί κάνανε την καλύτερη δουλειά αφηγηματικά for obvious reasons.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,382
Ειδα μεχρι και το 3 και ειναι πολυ καλη imo. Ενταξει δεν ειναι και top, εχει μερικα θεματακια με το cgi κιολας, αλλα παρα πολυ αξιολογη.

also best song



Βάλε ένα avatar πλιζ, ευχαριστώ!
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,799
Το 2 παρεξέκλινε
Όχι και τόσο, έχει σίγουρα επιρροές από
Thanedd Coup
, όλο αυτό με τις μάγισσες και το πως χάνουν την εμπιστοσύνη που τους είχαν οι ηγεμόνες των Northern Kingdoms...
 

Raz

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,523
Όχι και τόσο, έχει σίγουρα επιρροές από
Thanedd Coup
, όλο αυτό με τις μάγισσες και το πως χάνουν την εμπιστοσύνη που τους είχαν οι ηγεμόνες των Northern Kingdoms...

Ναι, αυτό είναι κομμάτι του world state ας πούμε, δεν έχουν πάρει plotlines από τα βιβλία. Για να κάνω λίγο πιο σαφές αυτό που εννοώ, αυτό που λέει ο Nitro στο spoiler ήταν ουσιαστικά continuation του Ciri plotline των βιβλίων, όπως και στο 3. Το 2 ήταν ουσιαστικά πιο political heavy, η ίντριγκα ήταν και το ζουμί του σεναρίου, όχι στο background.
 

razvedchiki

Death Knight
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,744
o κυριος χειρομαλαχτιος δεν εχει γραψει ακομα εντυπωσεις και ανησυχω.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,546
Αμαν ρε γκαιε, τι θες? το ειδα. Με τους ρυθμους μου. Δε θα πεσω και με τα μουτρα για να εχω day1 αποψη....

τροποποιω τις μαντεψιες μου. Ναι, θα κρατησει πολλες σεζον, ναι, ειναι καλη σειρα με αγαπημενο θεμα, αλλά GoT δε θα γινει ποτε. Βασικα, περα απ τους αντικειμενικους λογους που φαινονται ξεκαθαρα ακομα κι αν θελανε να τους κρυψουνε (το μπατζετ προφανως ενα μικρο κλασμα του GoTομπάτζετ), δε νομιζω οτι θελουνε να γινουν Γκοτ.
Αυτο που λετε και σας αρεσει σε πολλους με την μπερδεμενη σειρα των γεγονοτων, μπορει καπως να λειτουργει στα βιβλια (αν και ειμαι ζωδιο της γης και προσωπικα με απωθει, τα θελω ολα στη σειρα τους...), αλλα γνωμη μου ειναι οτι στην τηλεοραση ειναι μια ανοητη παραξενια. Στα ματια μου δεν εχει νοημα να στηνεις μια ολοκληρη σεκάνς ξερω γω 15 λεπτα στο πρωτο επεισοδιο και μετα στο 7ο να προσθετεις και 2 σκηνες ακομα σε οτι εδειξες τοτε. Ειναι αντικλιμακτικ, θεωρω και χαωνει τον μεσο θεατη χωρις λογο. οπως και τα πηγαινελα στο παρελθον, τωρα 50 χρονια πριν, μετα στο σημερα, μετα 20 χρονια πριν κοκ. Τελος παντων, γουστα ειν αυτα και διαφερουν. Αλλά νομιζω το κανουν εσκεμμενα για να δειξουν οτι δεν τους νοιαζει να γινουν πολυ ευπεπτοι και μεινστριμ. Και δεν καταλαβαινω το γιατι, αφου σε αλλα σημεια εχουν κανει εκπτωσεις και με το λορ και εχουν αλλαξει γεγονοτα των βιβλιων, οποτε οι χαρντκορ φανς δε θα μεινουν ικανοποιημενοι ετσι κι αλλιως.
Και στη σκηνοθεσια φαινεται οτι δε θελουν να γινουν γκοτ, ειναι πιο νταρκ και “περιεργη” απ οτι γουσταρει ο μεσος νετφλιξοφάν και τη βρισκω μια χαρα. Κι οι διαλογοι δε με απωθουν, τηλεοπτικο προιον ειναι, εννοειται οτι ενας διαλογος μισης σελιδας στο βιβλιο, εδω θα κρατησει 5 δευτερολεπτα. Κι οι μαχες εχουν αποδοθει μια χαρα, ειδικα η χορογραφία του γκεραλτ ειναι αψογη.

Εκει που νομιζω οτι εχουν αποτυχει, ειναι σε αυτο που πετυχαν 100% ο Αρχοντας και το Γκοτ, και ειναι αυτο που απογειωνει και μυθοποιει μια σειρα η χαντακωνει μια αλλη. Το καστινγκ. Για μενα παντα, τα σποτ ον κομματια ειναι η γεν και ο κουραδας ο φολτεστ. Ναι, ο καβιλ ειναι γαματο στομο και πισιγκειμερ, ναι, εχει αγκαλιασει το ρολο και εχει γινει ενα με τον γκεραλτ, ναι, ειναι πολυ καλυτερος ηθοποιος απ οτι περιμενα, ΑΛΛΆ δεν τον βοηθαει το φυζίκ του. Μην γελας τωρα, συμφορουμιτα, δεν αντεχω, κριντζαρω, χαωνομαι, καθε φορα που βλεπω αυτη την τεραστια, τετραγωνη φατσα (που ειναι ακριβως οτι πρεπει για σουπερμαν π.χ.) να γεμιζει την οθονη. Εννοειται οτι γουστα ειν αυτα, αλλα ο γκεραλτ για μενα ΕΙΝΑΙ αυτος του W3, καπως σαν τον μπονο των u2 σε ηλικα 35 χρονων με ασπρη μαλλουρα, καπως ετσι τον βλεπω εγω... Ακομα ενα στάντι οβέισο στα παιδια της cdp που καταφεραν να αποδωσουν ψηφιακα αυτο που ειχα εγω στη φαντασια μου.. ασε που βρισκω τον καβιλ κοντο και χοντρο για το ρολο. Γελα οσο θες, μου γαμαει το ιμερσο σου λεω. Βεβαια του βγαζω το καπελο γι αυτο που ειπα παραπανω, που εχει ιδρωσει τη φανελα και την τιμα. Και ξερω, οτι οι πολλοι δεν ειναι παραξενοι σαν εμενα και τον θεωρουν ιδανικο γκεραλτ. Α, και το ποσο εχει δουλεψει και γουσταρει τον ρολο φαινεται στην φωνη. Ισαξιος του κοκλ λεμε. 10/10 σ αυτο.

άλλα πραματα που δε μ αρεσανε, ειναι οπως λεει κι η καρα, η εξαφανιση του μενταλιον με την κανονικη του μορφη (τι διαλο σκεφτονται? Αυτο το γνωστο σηματακι με τη λυκόφατσα ειναι τρομερα πιασάρικο και γαμάτο. Πανε καλα?), το σπαθι που λειπει απ την πλατη, τα τραγουδια που λεει ο γεσκιερ (αλλο αποτυχημενο καστινγκ εδω) που εχουν πιο συγχρονη δομη και ενορχηστρωση απ οτι θα ηθελα κι η μουσικη των τιτλων. Η μαλλον η ελλειψη της. Δεν πας πουθενα χωρις δυνατο, πιασαρικο θεμα εναρξης. Θυμησου γκοτ, θυμησου ακομα και βικινγκς ας πουμε. Χαρακτηριζει ολη τη σειρα και σε προδιαθετει θετικα. Κι εδω απλα ξεκιναει το επεισοδιο, ξερα και αχαρα. Μεγαλο φαουλ.

Αυτα. Δε σημαινουν τα παραπανω οτι δε θα το παρακολουθησω με ενδιαφερον η οτι το θεωρω κακη σειρα, αλλα χαθηκε ευκαιρια για αριστουργημα. Ασε που με πωρωσε να ξαναπαιξω και τα 3 γκειμς σερι.


Tl/dr: ο μαλάχτης γκρινιαζει παλι κι εβαλε 7/10.
 
Top Bottom