What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Ξεχασμένα διαμάντια - Game που αγαπήσαμε

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
Future Cop:LAPD



Θυμάστε τα Strike ( Desert Strike, Jungle Strike κοκ); Ισομετρικά "tactical" shooters ( στοιχεία tactical για να είμαστε ακριβείς ). Το Future Cop: LAPD είναι το Future Strike στην ουσία, αλλά αντί για AH-64 Apache, χειρίζεσαι ένα mech/hovertank, το Χ1-Α. Εκτός από το ότι ήταν η συνέχεια των Strike, περιλάμβανε ( και στην PC έκδοση ) Co-Op και PvP local multiplayer, και το πρώτο δείγμα tower defence που είδα ποτέ ( ως skirmish, PvP ή PvAI ).

Το παίζαμε στο (Info)Quest PC ενός φίλου, στις διακοπές των Χριστουγγένων του 2001/2002. To PC είχε ένα CD με demo του Populous 3D και του FutureCop LAPD. Παιχνίδια 3ετίας, αλλά τα σαϊνια της Infoquest είχαν ταιριάξει έναν Pentium 4 στα 1,9 GHz με μια ΤΝΤ2 Μ64. Η ΜΧ440 που αγόρασε ο φίλος αργότερα ήταν αναβάθμιση :D

είχα το ίδιο ακριβώς CD και το έπαιζα 1v1 με το γκαβό! btw το κατέβασα πειρατικό και με τα κόλπα του PCgamingwiki παίζει στο laptop μια χαρά!
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Youchosepoorly.gif
Δεν μου βγάζει κανένα gif, έχει λάθος η σελίδα;
Τώρα που ξαναείδα τα παιχνίδια, πάλι μόνο το Diablo 3 θα μ' ενδιέφερε! Θα μ' ενδιέφερε και να το αγόραζα αν το έφερνε το GOG. Αλλά απ' ό,τι διάβασα και σε άλλα forum η Blizzard δεν δίνει τα παιχνίδια της ούτε στο Steam; Δεν το ήξερα, τί παράξενη επιλογή κι αυτό!
Αλλά δεν θέλω να το κατεβάσω τώρα, έχω μεγάλο backlog και αποφάσισα για φέτος να μην αποκτήσω άλλα παιχνίδια για να το μειώσω. Χριστούγεννα '22 και πέρα, βλέπουμε...!
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Για πες νούμερο, για πες νούμερο...
53.
Οπότε έχουμε: 365-18=347.
Και: 347/53=6,5.
Οπότε ας πούμε ότι θα πρέπει να βγάζω ένα παιχνίδι τη βδομάδα. Δεν είμαι τόσο γρήγορος!
45 να τερματιστούν μέχρι τα Χριστούγεννα, θα είμαι ευχαριστημένος.
(αυτό θα μπορούσε να μπει και στο thread με τα new year's resolutions)
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Πάλι εγώ εδώ!
Σας έχει συμβεί να θέλετε να ξαναδείτε ένα αγαπημένο παλιό σας παιχνίδι και επειδή πιστεύετε ότι πλέον μπορεί και να μη σας αρέσει (τόσο όσο παλιότερα), δεν το ξεκινάτε για να μη σας χαλάσει εκείνη την παλιά ενθύμιση;

Πριν πολλά χρόνια το CGM είχε δώσει τα main games των Spellforce 1 & 2. Είχα ξετρελαθεί τότε και τα θεωρώ ακόμα ως τα μοναδικά αληθινά 50%RPG/50%RTS (όχι το Warcraft 3 δεν είναι, είναι 20/80). Πριν μερικές μέρες το GOG μ' έστειλε προσφορά 2€ το Spellforce 1 με τα δύο του expansions και 3€ το Spellforce 2 με ένα απ' τα expansions (τα άλλα δύο πωλούνται χωριστά). Ήθελα να τα πάρω και να τα παίξω απ' την αρχή (δηλ. και τα main games), αλλά φοβήθηκα! Πέρα απ' το backlog (που πλέον είναι 44...), δεν τα πήρα και για το λόγο που αναφέρω παραπάνω. Έχω πολύ καλή ενθύμιση από τα τότε playthrough μου. Και νεότερος τότε, μικρότερο backlog (ως φοιτητής δεν θυμάμαι να είχα ποτέ πάνω από 10 games ταυτόχρονα), μάλλον τα τερμάτιζα πιο γρήγορα λόγω του μεγαλύτερου ελεύθερου χρόνου.

Ένας άλλος λόγος είναι και ότι φοβήθηκα μη με χαλάσει και η έκδοση του GOG. Θυμάμαι την περιπέτειά μου με το Sacred 1. Που το είχα τερματίσει τότε που το CGM έδωσε το main game και το ξαναπήρα απ' το GOG για να το ξαναδώ μαζί με το expansion, αλλά όπως σχολίασε, νομίζω, ο GreatOldOne, η έκδοση του GOG πρέπει να είχε "ενισχυμένο" respawn rate και είχα απογοητευτεί.

Όταν μειωθεί, που θα μειωθεί, το backlog, θα το ξανασκεφτώ για τα Spellforce.

Δεν γράφω άλλα, πάω να βγω.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,045
Πέρα απ' το backlog (που πλέον είναι 44...)

RP-Buffy-S04.03-Buffy-Laughing.gif
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Σας έχει συμβεί να θέλετε να ξαναδείτε ένα αγαπημένο παλιό σας παιχνίδι και επειδή πιστεύετε ότι πλέον μπορεί και να μη σας αρέσει (τόσο όσο παλιότερα), δεν το ξεκινάτε για να μη σας χαλάσει εκείνη την παλιά ενθύμιση;

Το ναι εξαρταται.
Εγω το παταω και καποιες φορες τρωω ενα ξενερωμα. Με ελαχιστες εξαιρεσεις, με τα pixel που χοροπηδανε δεν εχω προβλημα.
Καποια παιχνιδια λειτουργουν και σαν soundtrack συγκεκριμενων περιοδων της ζωης μου. με πιανουν διαφορα ψυχοσυγκινητικα και τασεις να βγουν εκφρασεις οπως "τι σκατα σκεφτομουν τοτε" αλλα not today my friend. Αυτος ειναι και ο λογος που καποια παιχνιδια τα αποφευγω, απο αγαπη και οχι για την διασκεδαση της εγκεφαλικης επιφανειας πχ monkey island 3 μη πω και το 2.
Ας μην πλενουμε τα ομορφα ρουχα με λασπη και σκατα.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
@lelos kounelos , πράγματι αυτό που λες. Τα αποφεύγω από αγάπη, να μην μου χαλάσουν (με τις νέες εκδόσεις, αλλά και λόγω της διαφορετικής φάσης της ζωής του καθενός) εκείνες τις παλιές καλές μνήμες που μου άφησαν.

Ακούστε και τα εκπλητικά-επικότατα τραγούδια και των δύο Spellforce, που μου έχουν μείνει από τότε (κυρίως του 1).



 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825

Το καλό είναι ότι απ' τα 44, μόνο τα δύο είναι κάπως μεγαλύτερης διάρκειας. Το Homeworld: Cataclysm (το οποίο μετά απ' αυτό που μου συνέβη, το άφησα, αλλά θα το ξαναπιάσω) και το Hellpoint που το ξανάπιασα μετά απ' τον Οκτώβριο (το διπλό boss, με την πρώτη φορά... Ήμουν πιο ήρεμος...) και πιστεύω τα πάω καλά.
Όλα τα άλλα είναι action και adventures. Δεν έχω RPG!!
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,045
Ευτυχισμένος άνθρωπος είσαι παιδάκι μου, οι περισσότεροι εδώ μέσα διψήφιο αριθμό στο backlog έχουμε να δούμε νομίζω καμιά εικοσαετία.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,316
Ευτυχισμένος άνθρωπος είσαι παιδάκι μου, οι περισσότεροι εδώ μέσα διψήφιο αριθμό στο backlog έχουμε να δούμε νομίζω καμιά εικοσαετία.

Όχι, είμαστε connoisseurs με εκπλεπτυσμένα γούστα, και μεγάλα περιθώρια εκλογής, μέσα στις συλλογές μας!!

Εκτός του Σρέντερ!!!!
:p :p :p :p
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Ευτυχισμένος άνθρωπος είσαι παιδάκι μου, οι περισσότεροι εδώ μέσα διψήφιο αριθμό στο backlog έχουμε να δούμε νομίζω καμιά εικοσαετία.
Άσε, έχω δει και στο GOG κάτι τρελά νούμερα (μόνο εκεί έχω λογαριασμό). Άλλος (που έγραφε review) είχε 1400 παιχνίδια!
Πώς διαχειρίζεσαι τέτοιο νούμερο! Εγώ δεν έχω φτάσει τα 600 τερματισμένα σε 20 χρόνια gaming.
Και εκείνος μόνο στο GOG φαντάσου. Μπορεί να είχε άλλα τόσα (ή και περισσότερα) σε Steam, Epic, με τα τόσα δωρεάν που δίνουν κατά καιρούς.
 

Falcongr

Commoner
Approval of the Admiral
Joined
Jan 9, 2022
Messages
45
Οσον αφορα παλια, κατ εμε, hidden gems, προσφατα καταφερα να ξαναπαιξω 2 πολυ ωραια αλλα κ πολυ παλια παιχνιδια, τα corsairs και ecstatica 2. Τα θυμαται κανεις? Επισης απ οτι διαβαζω, καλυτερα να μην κανω εγω το λαθος και πω το νουμερο του backlog μου...θα γελατε μαζι μου κ δεν λεει.... τριψηφιο ειναι...αυτααααα...neeext!
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
Ecstatica 2 δεν το ήξερα καν, και φαίνεται πολύ δυνατό.
 

Falcongr

Commoner
Approval of the Admiral
Joined
Jan 9, 2022
Messages
45
Ecstatica 2 δεν το ήξερα καν, και φαίνεται πολύ δυνατό.
Το ecstatica 2 το ειχα παρει απο Παπασωτηριου στην Στουρναρη πολλάαααα χρόνια πριν. Ωραίες εποχές! Ειχα ερθει απο επαρχία με τους γονεις μου (αφου τους έπριξα) αποκλειστικά γι αυτό! Τελικά πήρα Ecstatica 2, Gex και bug 2. Δεν το μετανιωσα ποτέ μου χαχαχα!! Αν δεν το έχεις παίξει, βρες το και κάντο! Λέει πολύ! (και αν βρεις το Ecstatica 1 κάπου πες μου που να το πάρω και εγω LOL!)
 
Top Bottom