What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Official Off-Topic Thread

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,280
Αυτό που βγαίνει ο Κιμούλης και λέει ότι οκ δεν πειράζει και αν φωνάξαμε ή είπαμε καμιά κουβέντα παραπάνω πάνω στην ένταση της δουλειάς... μου θυμίζει ένα αφεντικό που είχα, μου είχε σκοτίσει τους όρχεις ανά διαστήματα και όταν έφυγα από την εταιρία να ανοίξω δικό μου γραφείο και πλέον υπήρχε η προοπτική να είμαι πελάτης του, άρχισε τα "ε και αν είπαμε καμιά κουβέντα παραπάνω πάνω στην ένταση της δουλειάς, καλή καρδιά, ε;"...

Όχι, να πάτε να πνιγείτε αφεντικάδες. Δεν υπάρχει δικαιολογία στο να είσαι σκατάς απέναντι στους συνεργάτες σου και να τους γαμάς την ψυχολογία.
Υπάρχουν τα αφεντικά και οι συνεργάτες, εσείς διαλέγετε που θα είστε. Και αν είπες καμιά κουβέντα παραπάνω στην ένταση της στιγμής, να ζητήσεις συγνώμη την αμέσως επόμενη στιγμή τότε, αλλά δεν ήταν ποτέ της στιγμής αυτά, ήταν ότι έτσι έχετε μάθει να είστε, αφεντάδες.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Χαχαχα. Η διαφωνία πάει στο δεύτερο κομμάτι. Όσο και να σε παραμυθιάσει, όσο γλυκά και να σου μιλήσει, το αφεντικό συνεργάτης δεν γίνεται.

Είναι απλά μια παπάτζα που πουλάνε, τα αφεντικά, για να βάζουν περισσότερη πλάτη οι εργαζόμενοι και χωρίς να γκρινιάζουν. Είναι εφάμιλλη του "Εδώ είμαστε όλοι μια οικογένεια", το οποίο φυσικά μεταφράζεται σε "Σε βλέπω σαν παιδί μου, οπότε δεν θα σου δίνω μισθό, αλλά χαρτζιλίκι".
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Θα διαφωνισω, γιατι εχουμε το κλασσικο τσουβαλι. ολοι μεσα και ολοι εξω, σαν επεισοδιο απο το sesame street.
Η πλειοψηφια των "αφεντικων" ειναι τσοπαναραιοι που στο φτωχο τους το μυαλο, ο μισθος ειναι εξοδο και οχι επιστροφη κερδους.
Ειναι αυτοι που εχουν τις περισσοτερες ζημιες, αφου δεν εχουν ιδεα απο διαχειριση προσωπικου.
Οταν κανεις τον πρωινο χυμο σου απο τα νευρα του προσωπικου θα τον πινεις μονορουφι. Οχι παντα, αλλα σιγουρα οταν στο team σου ειναι και ο κουνελος, θα εχεις δωρεαν καλαμακι που ρουφανε, με αντλια για ασταματητη ροη. Το μυστικο στην ζωη ειναι να μενεις αξεχαστος.
Υπαρχουν ομως και αυτοι που σε θεωρουν συνεργατη.
Εχω περασει απο ολες τις κλιμακες, απο μομπινγκ μεχρι "Κουνελε, τι λες για αυτο το project?" και να σε ακουνε με ευλαβικη προσοχη.
Αυτα ειναι συμπερασματα που βγαινουν απο την προσωπικη μου εμπειρια.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Το ότι το αφεντικό σου ακούει την άποψή σου, επειδή καταλαβαίνει ότι τον συμφέρει, δεν τον κάνει συνεργάτη, τον κάνει ένα αφεντικό που ακούει τους υπαλλήλους του.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Το ότι το αφεντικό σου ακούει την άποψή σου, επειδή καταλαβαίνει ότι τον συμφέρει, δεν τον κάνει συνεργάτη, τον κάνει ένα αφεντικό που ακούει τους υπαλλήλους του.
Αυτο δεν ειναι και ο ορισμος της συνεργασιας; εκτος και αν το μπερδευεις με τον συνεταιρισμο.
Θα σου δωσω ενα παραδειγμα μη συνεργασιας και τα αποτελεσματων που φερνει.
Μην βαζετε wifi σε εκεινο το σημειο γιατι
Α. Δεν υπαρχει λογος να γινει τετοια εγκατασταση.
Β. Ακομα και στην περιπτωση που καποιοι θεωρουν οτι πρεπει να γινει, ας γινει με καλωδιο.

Ηθελα να προσθεσω και Γ αλλα ουτε καν καθησαν να με ακουσουν. Εσπασα το "αθωο" wifi, απο εκει αποκτησα προσβαση στο συστημα.
Μπηκα στο HR, εσπασα τον κωδικο του roster και αλλαζα τα ρεπο μου, αλλαζα το υπολοιπο αδειων μου, εσβηνα αρχεια για το lol, διαβαζα αναφορες, αλλαζα τα ονοματα σε αναφορες κ.α χειροτερα.
Ειχα και λογο Δ που εξηγει οτι δεν μπορει να θελεις ψηφιακο κοσμο οταν δεν τον καταλαβαινεις.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Αυτό που λες εσύ λέγεται συνεργατικός, δηλαδή ότι κάποιος έχει την διάθεση να εργαστεί αρμονικά με κάποιον άλλο.

Δεν θέλω να παίξω με τις λέξεις, ειλικρινά, αλλά επιμένω επειδή η όλη έννοια των συνεργατών προωθείται από τα αφεντικά για να βρουν μαλάκες υπαλλήλους στους οποίους θα φορτώνουν ευθύνες που ανήκουν ξεκάθαρα στο εκάστοτε αφεντικό. Μετά από αυτή την κουβέντα ακολουθούν τα "Δεν πάει καλά η επιχείρηση και αφού είμαστε συνεργάτες πρέπει όλοι να κάνουμε υποχωρήσεις". Φυσικά το είμαστε συνεργάτες κάπου παραπέφτει όταν είναι να γίνει μοιρασιά των κερδών ή όταν είναι να πληρωθούν υπερωρίες (το αφεντικό άλλωστε δεν πληρώνεται υπερωρίες άρα γιατί να πληρωθούν οι συνεργάτες του; ) ή ... ή ... ή ...

Και φυσικά όποιος πει καπιταλισμό έχουμε, δικό του μαγαζί κλπ, να πω ότι συμφωνώ, αλλά αφού ισχύουν αυτά αποκλείεται και η έννοια των συνεργατών.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,280
@lelos kounelos αυτό που λες εσύ είναι εργοδότης, αφεντικός είναι ο αφεντικός κυριολεκτικά, όπως λέμε "αφεντικό έχουν μόνο οι σκύλοι" ένα πράμα.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Δεν παιζω με τις λεξεις και καταλαβαινω πολυ καλα τι εννοεις. Οταν θελουν να φουλαρουν την μαζερατι πρεπει να γινουν θυσιες, γιατι ειμαστε συνεργατες με κοινο σκοπο. Θα σας κοψω, προσωρινα, λιγα λεφτα ομως αντι να παιρνετε 3 λεωφορεια, θα περπατησετε λιγο και θα παρετε 1 λεωφορειο.
Εχω παραδειγμα απο υγιες εργασιακο περιβαλλον, για να μην μπερδευομαστε.
Περασα απο μια συνεντευξη και μου ειπαν οτι τους ενδιαφερει πολυ μια συνεργασια με τον Χ μισθο, πραγμα που εγινε.
Αφου περασα μια περιοδο προσαρμογης, τους εξηγησα οτι η εταιρια εχει Χ αριθμο κερδους και οτι σε τρεις μηνες θα το αυξησω.
Ας πουμε οτι διαπιστωσα 55% και τους ειπα μαξιμουμ 60κατι% και οτι αυτο δεν σημαινει οτι στο επομενο εξαμηνο θα το φτασω 75%-80%
Μετα απο αυτο θα παιζει ελαχιστο + και σιγουρα καποια - γιατι αυτα συμβαινουν, γιατι λογοι.
Η μηχανη της εταιριας δεν εχει περιθωρια για μεγαλυτερο κερδος γιατι θα πρεπει να γινουν μεγαλες αλλαγες που δεν χρειαζονται.
Απλη εξηγηση. Εχεις το καφενειο του χωριου που χωραει 10 καρεκλες και λες οτι θα κανεις γλεντι και καλεις 150 ατομα. προβλημα.
Αγοραζεις τα διπλανα καταστηματα, νοικιαζεις την πλατεια του χωριου και βαζεις 300 καρεκλες, ενω ο αριθμος των κατοικων ειναι 30 ατομα και του νομου 200. προβλημα.

Το αποτελεσμα ειναι οτι οταν δεν ειχα να κανω κατι, δεν μου ελεγαν οτι αφου καθεσαι βγαλε βολτα το σκυλακι του αφεντικου.
Δεν μου εσπαγαν τα @@ για απιαστους στοχους που ειναι πολυ κλασσικο φαινομενο. Με αφηναν ησυχο για να κραταω την μηχανη σε καλη κατασταση και φυσικα την ευθηνη να μην πεσει η αποδοση. Απο την πλευρα μου δεν αραξα στο γραφειακι μου αλλα εψαχνα τροπους για ευκολοτερη λειτουργια, που δεν σημαινει απαραιτητα ρευστο και σε περιπτωσεις σημαινε ελαχιστες ζημιες πχ επιανα ατομα που πηγαν να βαλουν το δαχτυλο στο μελι.
Αυτο ηταν μια πολυ καλη συνεργασια οπου τηρηθηκαν οι συμφωνιες μας.

Για αυτα που λετε, ναι, εχω υπερβολικα πολλα παραδειγματα. Αυτο που λεω ειναι οτι δεν πρεπει να τα βαζουμε ολα στο ιδιο τσουβαλι.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,280
Το έχουν πιάσει το κόλπο πως να πουλήσουν premium εκεί στο spotify... βαράει Rip and Tear από Doom 2016 και ξαφνικά τελειώνει το κομμάτι και μου πετάει σουπερ δυνατά διαφήμιση Μητροπάνο... α ρε τσίφτιδες.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Οταν μου τα πρηζουν με καποια διαφημιση, αποφευγω να αγορασω το προιον. Εκει στα εργαστηρια της ψυχολογιας της διαφημισης, δεν το εχουν ως μαθημα; λογικο δεν ειναι το οχι, μετα το ρε αντε πνιγειτε;
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Εγω διαμαρτυρομαι διοτι με καθυβριζετε και με αποκαλειτε Goblin ενω ειμαι Elf. Πειτε με hotdog καλλιτερα.
Και ΟΚ μπορει ο Admiral να με εκανε approval, αλλα εχουμε κοινες καταβολες Ναυαρχος αυτος εναποστρατεια Ναπτης εγω. Καταλαβαινετε, αν δεν παινεσεις το σπιτι σου
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,272
Εγω διαμαρτυρομαι διοτι με καθυβριζετε και με αποκαλειτε Goblin ενω ειμαι Elf. Πειτε με hotdog καλλιτερα.
Και ΟΚ μπορει ο Admiral να με εκανε approval, αλλα εχουμε κοινες καταβολες Ναυαρχος αυτος εναποστρατεια Ναπτης εγω. Καταλαβαινετε, αν δεν παινεσεις το σπιτι σου

Έψαχνα κάποιον να μου εξηγήσει τη διαφορά goblin και kobold, έχουμε άποψη;
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,813
Έψαχνα κάποιον να μου εξηγήσει τη διαφορά goblin και kobold, έχουμε άποψη;
Δεν εχω πιάσει το θέμα από την αρχή, οπότε το πιθανότερο είναι να ειμαι τελειως εκτος θεματος, αλλα just in case and in plain terms:

Goblin=Το μπάσταρδο παιδί orc με hobit
kobold= Σαύρα που στέκεται όρθια
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,280
ανάλογα το realm βασικά αλλάζει.
Από τις πρώτες αναφορές ήταν από Tolkien, αλλά ήταν περισσότερο ένας γενικός όρος για να περιγράψει τα orcs, υποτίθεται ότι orcs ήταν τα goblin στην αργκό των κοντόστούπιδων, αλλά κάπου τα έμπλεξε και ο ίδιος λίγο. Κατέληξε να σημαίνει μια μικρή φυλή ορκς πρακτικά.
Στο DnD σαν lore είναι αρκετά όμοιο με του Tolkien αλλά εμφανισιακά πάμε στο παραδοσιακό goblin που βλέπουμε παντού πλέον, κοντοί, τεράστιες μύτες, τεράστια μυτερά αυτιά, πράσινα έως κίτρινα δέρματα.

Τα kobolts στο lore του dnd είναι όπως έιπε ο @mike299 σαυράνθρωποι, στο Warcraft είναι όμως ανθρωπόμορφα ποντίκια. Κάποιος ήθελε να κάνει λίγο glorification στο kill 100 rats των πρώτων mmo :p
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
@Chris2756 θα είναι μεγάλη χαμένη ευκαρία όσο παραμένεις Hobgoblin Captain να μην βάλεις υπογραφή: Spare no one!
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Goblin=Το μπάσταρδο παιδί orc με hobit
Πλακα κανεις. Πως γινεται να χωρεσει ενα Orc μεσα σε ενα Hobit. Στην αντιθετη περιπτωση το hobit θα πλεει στο κενο, οποτε χωρις τριβη, γιοκ παραγωγη θερμοτητος, θεμελειοδης, κανων Θερμοδυναμικης
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Πλακα κανεις. Πως γινεται να χωρεσει ενα Orc μεσα σε ενα Hobit.
9d4.jpg
 
Top Bottom