What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Official Off-Topic Thread

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,325
Εχει σχεση με την ψυχοσυνθεση του καθενος (κομπλεξ κτλ). Να εχεις ή να εισαι; αυτο ειναι ναπουμε το ερωτημα.
Αν απο το κουτσο μηνιατικο βρεθεις με μερικα μυρια € στην τσεπη, ισως να πεις, αρκετες μπυρες ηπια με τα φιλαρακια μου, βρωμανε κιολας.
Εκει που την πατανε οι πολλοι ειναι οτι τωρα εχω χρημα για να ξοδεψω.

Εαν εχεις ενα ποσο που θα σε κρατησει μεχρι να τελειωσουν οι μερες σου, δεν χρειαζεται ουτε να επενδυσεις. Αντε να παρεις 4-5 σπιτια και να τα νοικιαζεις.
Το χρημα σου δινει την δυνατοτητα να αφοσιωθεις στα απλα πραγματα χωρις χρονοδιαγραμμα. Δεν εχεις να προλαβεις τιποτα και επισης σημαντικο, δεν κανεις πραγματα που δεν σου αρεσουν.
Στην περιπτωση μου θα πηγαινα μερικους μηνες σε καποιο βουδιστικο μοναστηρι για να ζησω την φαση του ΖΕΝ. Αργοτερα θα πηγαινα σε κανενα μεξικανικο φαραγγι στο πουθενα, να φαω καμια μανιταροσουπα με τον σαμανο της περιοχης. Θα εβρισκα χομπι να κανω πχ τηλεκαρτες, κοπρια απο τα ζωα του κοσμου κτλ. θα βοηθουσα καποια φιλαρακια να την παλεψουν.
Σιγουρα δεν θα εμπαινα σε πειρασμο να αγορασω φερραρικο και βιλα στην Μυκονο. Θα αραζα σε αιωρα κατω απο φοινικες, σε ερημικες παραλιες, θα διαβαζα κανενα βιβλιο και θα εκανα τον μαεστρο στα τζιτζικια. Πραγματα που τα εκανα και χωρις φραγκα στην πλατη μου.
Τα πολλα φραγκα σε καταστρεφουν οπως τα ναρκωτικα, το εχω δει και εχω τον νου μου για οταν γινω μυριουχος, συντομα ελπιζω.



IMG118.jpg

Ο πιτσιρικας, λογω ηλικιας, θα του τα φανε τα σχολεια, τα mba, οι γονεις και τα παρασιτα της κοινωνιας.

Λες πως έχεις φάει περισσότερα από τον πιτσιρικά

Εχω φαει περισσοτερα επειδη αυτος ακομα δεν ξεκινησε να τα ξοδευει.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266

Όχι μάνα μου, δεν φεύγουμε από την ΔΕΗ γιατί έχει καμιά φοβερή διαφορά στις τιμές της, φεύγουμε γιατί όποτε χρειαζόμαστε κάποιον για κάτι δεν απαντάνε στα τηλέφωνα σαν τυπικό δημόσιο που είναι και όταν πάμε εκεί μας αντιμετωπίζουν λες και πρέπει να ντρεπόμαστε που θέλουμε και να μας εξυπηρετήσουν για τα θέματά μας...
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,325

Όχι μάνα μου, δεν φεύγουμε από την ΔΕΗ γιατί έχει καμιά φοβερή διαφορά στις τιμές της, φεύγουμε γιατί όποτε χρειαζόμαστε κάποιον για κάτι δεν απαντάνε στα τηλέφωνα σαν τυπικό δημόσιο που είναι και όταν πάμε εκεί μας αντιμετωπίζουν λες και πρέπει να ντρεπόμαστε που θέλουμε και να μας εξυπηρετήσουν για τα θέματά μας...

Σε αφησαμε λιγο λασκα και να τα αποτελεσματα.
Μου θυμιζεις εκεινες τις εποχες που ειχαν πεσει πανω μας, ωσαν τους κορακες, οι ΜΗ-ΟΤΕ με το νεο γρηγορο ιντερνετ και ολοι ελεγαν, να φυγουμε απο τον ΟΤΕ, να παμε εκει που θα μας εξυπηρετουν και θα μας αγαπουν.
Απο τα λιγα πραγματα που εχω μετανοιωσει ειναι που δεν μπηκα με το αυτοκινητο μου στα κεντρικα της WIND φωναζοντας γουαζααααα μπιτσες.

Οι καταναλωτές αποκτούν σταδιακά όλο και μεγαλύτερη εμπιστοσύνη απέναντι στους προμηθευτές ηλεκτρικής ενέργειας εγκαταλείποντας το φοβικό σύνδρομο που είχαν αποκτήσει από το «σκάσιμο» των εταιριών Energa και Hellas Power προς το τέλος του 2011 με αρχές του 2012.
Αυτο δεν συνεβει μονο με το ρευμα.
Οταν λεω Ρευμα, Νερο, Τηλεφωνο πρεπει να ειναι ατοφιο δημοσιο, δεν το λεω επειδη ειμαι αριστερος. Να υπαρχουν και οι αλλοι κορακες αλλα η αγια τριαδα της κοινωνιας πρεπει να ειναι ατοφια δημοσιο.

 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,325
Επειδη ειμαι τραμπουκος, παιρνω σκυταλη απο τον εαυτο μου.

Εχουμε κανεναν ορνιθολογο-φυσιολατρη-φιλοζωο στο παρεακι;
Ειμαι να μετακομιζω στο τσαρδι #2 γιατι υπαρχουν λογοι, σοβαροι, και καλο ειναι που και που να εξαφανιζεστε και εσεις.

Που και που εσκαγα στο τσαρδι #2 για να δω αν υπαρχουν ακομα τα θεμελια, για να το αεριζω λιγο κτλ. Καποια στιγμη ειδα δυο περιστερια στο μπαλκονι. Ειχαν ψιλοχεσει την φαση, ειχαν φτιαξει μια μιζερη φωλια με 3 χορτα και πανω τους 2 αβγα και κατω, δυο ακομα, θυματα της αγνοιας τους. Εφηβοι γονεις θα ηταν. Προχθες πηγα παλι στο τσαρδι #2 για να οργανωσω την μετακομιση μου και ειδα οτι το μπαλκονι ειναι θαμενο κατω απο 2 μετρα κουτσουλια. 4 περιστερια αραγμενα σε μια ακρη, μια proper φωλια πανω στο τραπεζι και 2 αβγα εντος αυτης.
Τι κανω τωρα ρε μαγκες; το καθαρισμα απο μονο του ειναι αθλος του Ηρακλη και τα αβγα, τα λυπαμαι να τα πεταξω απο το μπαλκονι.
τρωγονται τα αβγα των περιστεριων;
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Το καθάρισμα είναι σαν να πρέπει να γκρεμίσεις πολυκατοικία έτσι που μπετώνει.
Η φωλιά δεν ξέρω αν μπορεί να μετακινηθεί, αλλά μπορείς να περιμένεις να μεγαλώσουν τα μικρά και να φύγουν όλοι μαζί οπότε και να την χαλάσεις.

Στην θέση σου, αν βιαζόμουν θα την έβαζα σε καμιά γλάστρα ή κάτι αντίστοιχο και θα κερναγα Prince τα μωρά για να τα βάλω από νωρίς στον κακό τον δρόμο.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,325
Δεν ειναι μονο να σπασει το αβγο αλλα και να βγαλουν φυλλωμα τα μικρα για να πεταξουν μακρυα απο το μπαλκονι μου.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Σε αφησαμε λιγο λασκα και να τα αποτελεσματα.
Μου θυμιζεις εκεινες τις εποχες που ειχαν πεσει πανω μας, ωσαν τους κορακες, οι ΜΗ-ΟΤΕ με το νεο γρηγορο ιντερνετ και ολοι ελεγαν, να φυγουμε απο τον ΟΤΕ, να παμε εκει που θα μας εξυπηρετουν και θα μας αγαπουν.
Απο τα λιγα πραγματα που εχω μετανοιωσει ειναι που δεν μπηκα με το αυτοκινητο μου στα κεντρικα της WIND φωναζοντας γουαζααααα μπιτσες.


Αυτο δεν συνεβει μονο με το ρευμα.
Οταν λεω Ρευμα, Νερο, Τηλεφωνο πρεπει να ειναι ατοφιο δημοσιο, δεν το λεω επειδη ειμαι αριστερος. Να υπαρχουν και οι αλλοι κορακες αλλα η αγια τριαδα της κοινωνιας πρεπει να ειναι ατοφια δημοσιο.

Καλά αυτά τα λες γιατί δεν έχεις χρειαστεί πραγματικά πράγματα να σε εξυπηρετήσουν από την ΔΕΗ. Όσο και αν έχω καντηλιάσει την vodafone, τουλάχιστον με εξυπηρετούν όταν χρειάζομαι κάτι.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,325
Νιτρομαν, εχω θεμα με την μετακομιση που ειναι πολυ σοβαρο θεμα και με επηρεαζεις συναισθηματικα.
Οταν λεω για την κουτσουλια των ιδιωτικων εταιριων εννοω και την εξυπηρετηση που σε περιπτωσεις, εκτος απο ανυπαρκτη ειναι και ντυμενη με ειρωνια, εξαιρεση αποτελουν οι περιπτωσεις οπου, ωσαν αλλες σειρηνες στα βραχακια, σε καλουν στον ομορφο κοσμο τους οπου ολοι ειναι χαμογελαστοι. απο τα ζαναξ εννοειται.
Θα σου δωσω παραδειγμα εξυπηρετησης, με εφτασαν στο σημειο να πω οτι θα παω απο εκει και θα τους πηδηξω τα παιδια που δεν γεννησαν ακομα. Ειπα πολλα και μπορω να πω οτι μολις πεταξα το τηλεφωνο στο πατωμα, καθισα και περιμενα την αστυνομια. δεν ηρθαν, γιατι δεν την ειδοποιησαν, γιατι αν ερχοταν και τους ελεγα τι τραβηξα θα επιαναν αυτον που τους πηρε τηλεφωνο.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
οπότε με την ΔΕΗ που δεν απαντάνε ποτέ βρήκες την υγεία σου :p
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,325
ΔΕΗ δεν χρειαστηκε να παρω ποτε. Εχω περιστατικο με ΔΕΗ που την καλεσε γειτονας.
Ενα μεσημερακι που εβραζε ο τοπος απο την ζεστη, περασε ενα φορτηγο και ο τυπος ειχε σηκωσει λιγο την καροτσα για να μας δειξει πως του σηκωνεται, η καροτσα. εκοψε καλωδιο της ΔΕΗ το οποιο εκτος απο, εννοειται, διακοπη ρευματος εβαλε και φωτια. Η ΔΕΗ ηρθε λιγο μετα απο την πυροσβεστικη και την ιδια μερα ειχαμε ρευμα. Οχι αργα το απογευμα.

Αφρικη, παρομοιο περιστατικο, χρειαστηκε να παρω τηλεφωνο την πεθερα μου που ειναι γραμματεας του γενικου εισαγγελεα για να φτιαξουν το ρημαδι το καλωδιο. Ειχαν ερθει 3 φορες αλλα το καλωδιο δεν το εφτιαχναν, επιναν μπυρες και εφευγαν, χωρις πλακα.
Να εισαι ευχαριστημενος με τα λιγα και οτι τουλαχιστον σηκωνουν το τηλεφωνο. Οταν δεις την μυξα της γριας μαγισσας εκτιμας και την γεροντοκορη.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
ΔΕΗ δεν χρειαστηκε να παρω ποτε. Εχω περιστατικο με ΔΕΗ που την καλεσε γειτονας.
Ενα μεσημερακι που εβραζε ο τοπος απο την ζεστη, περασε ενα φορτηγο και ο τυπος ειχε σηκωσει λιγο την καροτσα για να μας δειξει πως του σηκωνεται, η καροτσα. εκοψε καλωδιο της ΔΕΗ το οποιο εκτος απο, εννοειται, διακοπη ρευματος εβαλε και φωτια. Η ΔΕΗ ηρθε λιγο μετα απο την πυροσβεστικη και την ιδια μερα ειχαμε ρευμα. Οχι αργα το απογευμα.

Αφρικη, παρομοιο περιστατικο, χρειαστηκε να παρω τηλεφωνο την πεθερα μου που ειναι γραμματεας του γενικου εισαγγελεα για να φτιαξουν το ρημαδι το καλωδιο. Ειχαν ερθει 3 φορες αλλα το καλωδιο δεν το εφτιαχναν, επιναν μπυρες και εφευγαν, χωρις πλακα.
Να εισαι ευχαριστημενος με τα λιγα και οτι τουλαχιστον σηκωνουν το τηλεφωνο. Οταν δεις την μυξα της γριας μαγισσας εκτιμας και την γεροντοκορη.
αυτό που περιγράφεις είναι πλέον η ΔΕΔΔΗΕ, εξαιρετικοί ήταν και είναι αυτοί. Πάντα απαντάνε στο τηλέφωνο και κάνουν την δουλειά τους άμεσα και με μπέσα, ξέρουν ότι κάνουν λειτούργημα και έχουν αίσθηση ευθύνης.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Η λογική πως ότι δεν δουλεύει το ξηλωνω και το χαρίζω σε ιδιώτες έχει πολλά και μεγάλα κενά, just saying. Τα υπόλοιπα τα έχω εξηγήσει πολλάκις σε διάφορα θρεντς και πόσο μάλλον για την ενέργεια
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
εγώ απλά θέλω να κάνουν την δουλειά που τους πληρώνω να κάνουν, τι μου λέτε τώρα για ιδιωτικοποιήσεις;
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,325
εγώ απλά θέλω να κάνουν την δουλειά που τους πληρώνω να κάνουν, τι μου λέτε τώρα για ιδιωτικοποιήσεις;
Απο ποτε πληρωνεις καποιον και κανει οτι του λες; Ποσες φορες σου ηρθε πελατης και εκανες αυτο που ηθελε αυτος;
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Απο ποτε πληρωνεις καποιον και κανει οτι του λες; Ποσες φορες σου ηρθε πελατης και εκανες αυτο που ηθελε αυτος;
90% των περιπτώσεων. Κάποια στιγμή παραδίδω τα όπλα και λέω οκ σκατά θες; πάρε.
Όσο μεγαλώνω τόσο πιο νωρίς υποχωρώ στην βλακείες που θέλει.
Make the logo bigger? No problem.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Κάποιος εδώ στο γαμοχώρι® πλήρωσε για να βάλει το παρακάτω στο πίσω τζάμι του αυτοκινήτου.

dentinpaleberemalakes.jpg
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
οργισμένα money :p

Δηλαδή ξέρω εγώ, τρόμαξα λίγο που το facebook βγαίνει έξω
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,325
Εγω ειδα κολημενο σε πισω τζαμι αυτοκινητο "adults on board we want to live too" το οποιο ειναι βαθυστοχαστο.
το ειπα για να εχουμε μια ισορροπια και ΖΕΝ.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Καλά αυτό με το "παιδί στο αυτοκίνητο" ξέρω εγώ... ποιο λαμπρό μυαλό το σκέφτηκε; Να κάνεις παιδιά αλλιώς ψόφος;

Σε πιο χαλαρό κλίμα έχω δει αντίστοιχο "no baby on board, feel free to drive into me" :p
 
Top Bottom