What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τι Παίζετε Αυτόν τον Καιρό - Part II

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Εξαιρετικό το Secret Files: Tunguska. Πάρα πολύ ωραίο. Το έβγαλα μονορούφι σε 5 μέρες. Ναι, καθόμουν μέχρι αυτήν την ώρα για να το τερματίσω (δεν μου συμβαίνει συχνά). Ενδιαφέρουσα ιστορία με ωραίο ρυθμό. Επίσης, κατανοητοί γρίφοι και, αν θέλεις, σου προσφέρεται βοήθεια στα puzzles. Ένα άλλο θετικό είναι ότι, όπως σε όλα τα σύγχρονα adventures, με το πάτημα ενός κουμπιού σού υποδεικνύονται όλα τα hotspots. Απορώ πώς έπαιζα adventures χωρίς αυτό παλιότερα, που σε ανάγκαζαν σε ατέλειωτο pixel-hunting, και αυτό το θεωρούσαν ως μέρος του gameplay... Αν και θα φανεί αντι-Τσουρινακικό, το ευχαριστήθηκα ΠΟΛΥ περισσότερο απ’ τα δύο πρώτα Syberia (δεν έχω παίξει το τρίτο ακόμα). Και στο τέλος σε επιβραβεύει με ένα χιουμοριστικό, και μεγαλούτσικο, τερματισμό!
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
εχω ξεκινησει και παιζω τα yakuza. τωρα ειμαι στο kiwami 2. τα 0 και kiwami 1 προφανως δεν τα πηγα σε completion μιας δεν τα εχω αγορασει και τρεχει ο χρονος να προλαβω να τα τελειωσω ολα. κριμα γιατι τουλαχιστον το 0 και το kiwami 2 εχουν ενδιαφερον minigames (cabaret-real estate-majima constructions).

η αληθεια ειναι οτι μετα το kiwami 2 και με τα πολλα qol που εχει απορω πως θα καταφερω να παιξω το 3 που ειναι απλα remaster αλλα νταξ για τον kazuma γαμωτο.
 

Sephir

Beyond Within
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
5,512
η αληθεια ειναι οτι μετα το kiwami 2 και με τα πολλα qol που εχει απορω πως θα καταφερω να παιξω το 3 που ειναι απλα remaster αλλα νταξ για τον kazuma γαμωτο.

Είχα τους ίδιους ενδοιασμούς. Αν ξεπεράσεις λίγο το σοκ των πρώτων ωρών, όπου το Yakuza 3 δείχνει αρκετά την ηλικία του τόσο σε γραφικά όσο και σε έλλειψη qol χαρακτηριστικών, το συνηθίζεις.

Εγώ είμαι ήδη στα 3/4 (λογικά) του Yakuza 4, το οποίο είναι σαφώς πιο ποιοτικό (πιο κοντά στο Yakuza 0) και μου απομένουν δύο ακόμα για να κλείσω...
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Τέλος λοιπόν το Metro Exodus, μου πήρε γύρω στις 40 ώρες μαζί με τα δύο story DLC.
Χορταστικό και βελιτωμένο gameplay σε σχέση με τα δύο προηγούμενα, συνδυάζει περιοχές free-roaming/scavenging με κλειστοφοβικούς χώρους χωρίς να χάνει στιγμή τον ρυθμό του. Τα γραφικά πολύ εντυπωσιακά σε κάποια σημεία, ειδικά τα τοπία και τα μεταλλαγμένα τέρατα που συναντάς. Για μένα χάνει πόντους κυρίως από το storytelling. Αφενός είναι πιο unfocused από τα προηγούμενα, γιατί ουσιαστικά κάθε περιοχή που επισκέπτεσαι διαθέτει τη δική της ιστορία με κάποιους χαλαρούς αφηγηματικούς και θεματικούς ιστούς να τις συνδέουν μεταξύ τους. Αφετέρου, το παιχνίδι είναι φλύαρο και η γραφή πολύ μέτρια, το voice acting ισορροπεί μεταξύ επαγγελματικού-ερασιτεχνικού, υπάρχει συχνά λάθος overlap στις ατάκες των NPCs, τυπογραφικά λάθη στα έγγραφα που βρίσκεις και γενικά μια διάχυτη τσαπατσουλιά. Τουλάχιστον λειτουργεί καλά το δέσιμο με τους συντρόφους σου και σταδιακά χτίζεται πειστικά αυτή η "οικογενειακή" σχέση ενώ μου άρεσε και το πώς οι επιλογές σου στο παιχνίδι οδηγούν στο "καλό" ή "τραγικό" φινάλε. Μελανά σημεία του gameplay το νερό που σημαίνει σχεδόν αυτόματα θάνατο και τα υπερτροφικά σκουλίκια που σε φτύνουν από τους τοίχους και τα ταβάνια. Ψόφος.
Επίσης απογοητευτικό ότι στο σενάριο δεν εμπλέκονται καθόλου οι Dark Ones που στα προηγούμενα Metro φαινόταν να αποτελούν σημαντικό κομμάτι της ιστορίας :confused:

Τα DLC αρκετά δυνατά, αξίζει νομίζω η πλήρης έκδοση. Το πρώτο έχει ελάχιστο gameplay, είναι περισσότερο μια βινιέτα που αφηγείται γλαφυρά το τραγικό χρονικό μια πόλης από το κυρίως campaign. Το Sam's Story θυμίζει περισσότερο τις ημι-ανοιχτές περιοχές του κυρίως game, είναι μεγάλο σε διάρκεια και παρουσιάζει μια ωραία μίνι ιστορία του Αμερικανού της παρέας.

8/10
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Έβαλα το Horizon Zero Dawn χτες και προσπαθούσε μια ώρα να βελτιστοποιήσει τους shaders. Σας πήρε κι εσάς τόσο?

Το benchmark έδειξε ξεκάθαρο CPU bottleneck (αναμενόμενο). Κλάψε λυγμ σνιφ

Τις πρώτες 2 φορές, ναι, η βελτιστοποίηση καθυστερούσε κάνα 5λεπτο. Τις επόμενες φορές πρέπει να έκανε βαριά κάνα 2λεπτο. Το κουφό είναι ότι από τότε που έβαλα τους τελευταίους drivers της κάρτας γραφικών (είχα κάτι παμπάλαιους), δεν ξαναεμφανίστηκε κάτω δεξιά το "optimizing shaders..." όσο κι αν περίμενα στην αρχική οθόνη. Οπότε, από τότε και μετά, απλώς έκανα load το παιχνίδι και προχωρούσα κανονικά χωρίς να παρατηρήσω κάτι αρνητικό ή κάποια καθυστέρηση στους χρόνους φόρτωσης.

Η μόνη επιπλέον αλλαγή που έκανα στα Graphics settings (αφού έβαλα τους νέους drivers) ήταν να ρυθμίσω το FidelityFX CAS στο 100%. Τα τοπία και οι χαρακτήρες απόκτησαν τρομερή ευκρίνεια! Ακόμα και οι τρίχες στα μαλλιά της Aloy ξεχώριζαν! :Ρ Πραγματικά εντυπωσιακό αποτέλεσμα.
 

dio666

Gelatinous Cube
Joined
Jan 3, 2016
Messages
108
Εν αναμονη της παραλαβης του Returnal και της επιστροφης στην βάση μου παιζω στο λαπτοπ torchlight 2 ειχα ξεχασει ποσο εθιστικα μπορει να ειναι τα ARPG ! επισης ελπιζω να τελειωσω και το Disco elysium οταν γυρισω
 
Last edited:

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Που λέτε αγόρασα απ' το GOG το Two Worlds 1, που είναι σε έκπτωση στα 3,40. Δεν θα γράψω τίποτα άλλο, παρά μόνο ότι, προερχόμενος απ' το Witcher 3, την πρώτη μέρα του (σήμερα) έπαιξα 5 ώρες...
Θα έλεγα ότι το Witcher 3 αντί να με κάνει πιο αυστηρό σε άλλα επόμενα (μετά απ' αυτό) RPG, με έκανε πιο "της κατανόησης". Μ΄αρέσει, σοβαρά, έχει την πλάκα του. Είμαι στα 14 lvl και ο χάρτης του σίγουρα δεν είναι τόσο massive όσο διάβαζα.

ΥΓ: Τελικά δεν μπόρεσα να αντέξω ούτε μια βδομάδα χωρίς RPG...
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Καλή φασούλα το The Settlers: Rise of an Empire.
Δεν είναι και καμιά παιχνιδάρα ή το αξέχαστο RTS, αλλά περνάει ευχάριστα η ώρα μαζί του αν και στην μονή ταχύτητα θέλει κανά 2ωρο στο νερό η κάθε αποστολή.
 

Savatar

Blackguard
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,408
Το τετραήμερο (όνειρο ήταν και πάει...) έλιωσα στο Empyrion μαζί με αδερφό μου και έναν κολλητό (σε dedicated server)...με μια λέξη : ΕΘΙΣΜΟΣ! Περιληπτικά : No Man's Sky αλλά low budget αλλά και πολύ ποιο βαθύ και με τόνους περισσότερα πράματα να δεις και να κάνεις. Εξαιρετικές ιδέες, gameplay με βάθος, υπέροχο με παρέα αλλά και δυστυχώς αρκετά προβληματάκια τεχνικής φύσεως (κακή επιλογή η Unity σε τέτοιο παιχνίδι εκτιμώ). Αναλυτικότερα θα ποστάρω στο θρέντ του (πρέπει να υπάρχει αν θυμάμαι καλά) τις επόμενες μέρες. Προβλέπεται να μου κρατήσει συντροφιά για δεκάδες ώρες ακόμα πάντως.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Το τετραήμερο (όνειρο ήταν και πάει...) έλιωσα στο Empyrion μαζί με αδερφό μου και έναν κολλητό (σε dedicated server)...με μια λέξη : ΕΘΙΣΜΟΣ! Περιληπτικά : No Man's Sky αλλά low budget αλλά και πολύ ποιο βαθύ και με τόνους περισσότερα πράματα να δεις και να κάνεις. Εξαιρετικές ιδέες, gameplay με βάθος, υπέροχο με παρέα αλλά και δυστυχώς αρκετά προβληματάκια τεχνικής φύσεως (κακή επιλογή η Unity σε τέτοιο παιχνίδι εκτιμώ). Αναλυτικότερα θα ποστάρω στο θρέντ του (πρέπει να υπάρχει αν θυμάμαι καλά) τις επόμενες μέρες. Προβλέπεται να μου κρατήσει συντροφιά για δεκάδες ώρες ακόμα πάντως.
το έψηνα και εγώ μετά την πώρωση του NMS αλλά τελικά πήγα και αγόρασα το NMS να το λιώσω ακόμα περισσότερο :p

solo λέει;
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Φέτος έχω λανσάρει αυτή τη συνήθεια να ξεκινάω κι ένα μικρότερο/πιο χαλαρό game παράλληλα με το πιο σοβαρό/απαιτητικό στο οποίο αφιερώνω τον χρόνο μου ανά πάσα στιγμή.

Τις προηγούμενες μέρες, λοιπόν, είπα να δω το Half Past Fate που είχα κονομήσει από κάποιο bundle (αν θυμάμαι καλά).
Πρόκειται για ένα καθαρά αφηγηματικό παιχνίδι 4 ωρών που είναι δομημένο σαν αισθηματική κομεντί (rom-com τις έλεγε η γιαγιά μου) με ensemble cast, δηλαδή πολλαπλούς πρωταγωνιστές αντί για δύο. Σκεφτείτε κάτι στο στυλ του Love, Actually.
Τώρα ξεχάστε το χιούμορ του Love, Actually και κρατήστε μόνο τα νερόβραστα ρομάντζα πασπαλισμένα με αβάσταχτες ποσότητες wholesomeness και χιπστερο-topics τύπου προστασία του περιβάλλοντος, τα οποία δεν κολλάνε πουθενά στο story αλλά οι δημιουργοί ήθελαν να τα βγάλουν από μέσα τους.
Gameplay μην περιμένετε, βασικά διαβάζεις κείμενο και ολοκληρώνεις μίνι tasks για τα οποία το παιχνίδι σου δίνει ξεκάθαρες κατευθύνσεις. Για το είδος του αυτό δεν είναι πρόβλημα, αντίθετα το μάλλον αφελές και άχρωμο γράψιμο είναι. Ήθελε λίγη πουτανιά και έξυπνο χιούμορ για να σταθεί το όλο εγχείρημα, είναι πολύ flat. Τα pixel art γραφικά, πάντως, είναι σκέτη γλύκα ενώ έχει και ένα τσουβάλι achievements και διάσπαρτα Easter eggs για τους υπομονετικούς. Η μουσική επίσης χαριτωμένη αλλά πολύ επαναλαμβανόμενη.
Εντάξει γενικά δεν είναι χάλια, ουσιαστικά πρόκειται για ένα ανάλαφρο visual novel να περάσεις 4 χαλαρές ώρες σουφρώνοντας τη μυτούλα σου και λέγοντας "ωωωω μωρέ τους γλυκούληδες, τα βρήκανε".
6/10
 

Savatar

Blackguard
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,408
solo λέει;
Υποθέτω πως ναι, έχει ξεχωριστό single player mode οπότε ίσως και να το προσαρμόζει, πάντως και στο multiplayer που λιώνουμε έχουμε παίξει αρκετά κομμάτια solo (ξές, κάποιος μπορεί να μην είναι online εκείνη την στιγμή, ή να χοριζόμαστε για κυνήγι διαφορετικών resources κτλ.) μια χαρά ήταν, απολύτως playable, σίγουρα θα είναι ζόρι να κάνεις assault σε αντίπαλο Base μόνος σου (ίσως όμως στο single player να το προσαρμόζει, άγνωστο)
 

manofsorrows

Hobgoblin Captain
Joined
Feb 21, 2013
Messages
304
Το τελευταίο δεκαήμερο του Απρίλη τελείωσα κάποιους τίτλους.

Tacoma σε ένα τετραωράκι. Αφηγηματικό παιχνίδι, μου θύμισε System Shock χωρίς καθόλου πιστολίδι κι εχθρούς. Φτάνεις στον ομώνυμο διαστημικό σταθμό μιας εταιρίας που φιλοδοξεί να πουλήσει bangalows σε τροχιά, για να ερευνήσεις τι πήγε στραβά και χάθηκε το 6μελές πλήρωμα συλλέγοντας τα logs τους. Το gameplay είναι ακριβώς το ίδιο με το Braindance στο Cyberpunk 2077, όπου "αναβιώνεις" γεγονότα. Δεν έχει να αντιμετωπίσεις κάποια δυσκολία, αλλά πρέπει να κάνεις κάποια πραγματάκια και να συνθέσεις στο μυαλό σου την ιστορία και το τι τελικά έγινε. Τίμιο. 7/10

Star Wars: Battlefront 2 Celebration Edition:
Μου πήρε κάτι παραπάνω από 8 ώρες για να τελειώσω και την Ressurection solo campaign. Δεν είμαι τόσο φαν του Star Wars ( το Mass Effect είναι πολύ ανώτερο universe και βρίστε με όσο θέλετε :p ) , αλλά είχε φάση που έβλεπες γνωστούς χαρακτήρες, πιλόταρες iconic οχήματα και η Iden Verso ήταν θεά! Ωραίος χαρακτήρας yolo και ο Ladlo. Αλλά μετά τις 5 πρώτες ώρες ενασχόλησης με κούρασε... Μ'αρέσει που παραπονιέται ο κόσμος για μικρή campaign. Και πολύ κράτησε! Σε multi έπαιξα για να πω ότι έπαιξα, από μία παρτίδα Rebels vs Εmpire επίγεια και με αερομαχίες. Σαν single player εμπειρία: 6,5 / 10

Αlpha Protocol:
Το κατασκοπευτικό, Borne Identity τυπου, RPG της Obsidian, το καταδιασκέδασα! Αν και το gameplay του ως cover - shooter είναι τραγικό σε σχέση με ότι άλλο κυκλοφορεί, η ατμόσφαιρα του και η ανάπτυξη του χαρακτήρα συν τις πολλές διακλαδώσεις που μπορεί να πάρει η ιστορία θα με κάνουν μάλλον να το επισκεφτώ ξανά στο μέλλον. 8/10

ΞΕΚΙΝΗΣΑ: Rise Of The Tomb Raider: 20 Year Celebration, Myst III: Exile, Borderlands 2 με 2 φίλους.
ΣΥΝΕΧΙΖΩ: Darkest Dungeon, Everspace, Blackguards, Discworld Noir, A New Beginning (και δεν σας γράφω και πόσα υποτίθεται οτι παίζω ακόμα, αλλά δεν άγγιξα τις τελευταίες 40 μέρες)

Μακάρι φίλε maladroid να έπαιζα, σαν εσένα, ένα - ένα τα παιχνίδια σειριακά.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Ε φέτος έχω ανεβάσει το gaming multitasking μου κατά 100% δηλαδή από ένα game ταυτόχρονα σε δύο 😅

Συν ένα τρίτο που ενίοτε παίζουμε παρέα με την κοπέλα μου. Συγκλό αλλαγές λέμε.

Πάντως συμφωνώ με τα σχόλιά σου για Tacoma και -ιδίως- για Battlefront 2.
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
Που λέτε αγόρασα απ' το GOG το Two Worlds 1, που είναι σε έκπτωση στα 3,40. Δεν θα γράψω τίποτα άλλο, παρά μόνο ότι, προερχόμενος απ' το Witcher 3, την πρώτη μέρα του (σήμερα) έπαιξα 5 ώρες...
Θα έλεγα ότι το Witcher 3 αντί να με κάνει πιο αυστηρό σε άλλα επόμενα (μετά απ' αυτό) RPG, με έκανε πιο "της κατανόησης". Μ΄αρέσει, σοβαρά, έχει την πλάκα του. Είμαι στα 14 lvl και ο χάρτης του σίγουρα δεν είναι τόσο massive όσο διάβαζα.

ΥΓ: Τελικά δεν μπόρεσα να αντέξω ούτε μια βδομάδα χωρίς RPG...
2 φορές προσπάθησα να το ξεκινήσω, και στις δύο κάτι με χάλασε γύρω στις 10-15 ώρες και το παράταγα, αλλά σοβαρά δε θυμάμαι τι. Αν το παρατήσεις και εσύ, πες. To Two Worlds 2 ΠΟΛΥ καλύτερο.

Έβγαλα τα ράμματα και πρέπει να προσέχω, αλλά σιγά-σιγά παίζω Nehrim. Από όλα τα adventures που άρχισα συνεχίζω μόνο το Book of Unwritten Tales, έχει ΑΚΡΙΒΩΣ τη δυσκολία που γουστάρω.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Αν το παρατήσεις και εσύ, πες. To Two Worlds 2 ΠΟΛΥ καλύτερο.
Να το παράτησα;!! Ίσα-ίσα που σκέφτομαι να αγοράσω στην τωρινή έκπτωση και το 2 στα 6,70, και το expansion του 2 (Call of Tenebrae) στα 3,40!
Το παιχνίδι πάντως στην κίνηση του χαρακτήρα και στη γενική "τραχύτητα" (να το χαρακτηρίσω) μού θυμίζει περισσότερο το Gothic 1, παρά το Oblivion (με το οποίο ήθελαν αρχικά να κοντραριστούν).

Ένα άλλο που θα ήθελα να σημειώσω είναι ότι στις 10 h που είμαι, μόλις τώρα συνειδητοποίησα ότι δεν συνάντησα καμία γυναίκα στο παιχνίδι! Διάβασα στο ίντερνετ άρθρο κάποιου που το τερμάτισε και γράφει ότι είδε μόλις 3 γυναίκες σε όλο το παιχνίδι! Τόσο σπάνια είναι η αδερφή του πρωταγωνιστή;!!
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,325
Τελικα το Cossacks Back to war μου την εκανε μπαμπεσικα και στριφογυριστρουλικα. Το project "στελνω χιλιαδες χωρικους ανα 5 λεπτα" απετυχε. Τοσες μερες για το τιποτα.
1. Σκοτωνε το πλεονασμα με αργο αλλα σταθερο ρυθμο. Ανεβασα τον ρυθμο παραγωγης χωρικων και πολυ αργα, τα νουμερα του capture ανεβαιναν.
2. καπου στις 70.000 κανει reset... δηλαδη ελεος, να μην μπορω να κανω ενα καμενο ρεκορ που δεν εχει κανενας;

cbw.png


Δεν γινεται να εχεις εμπιστοσυνη στους Ρωσους.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Τερματισα το Nier replicant. Πολυ καλο οπως ολα τα παιχνιδια απο την πατριδα μου την Ιαπωνια. Εσφαξα τα τερατα !
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Περίπου 16 ώρες στο Two Worlds. 31 lvl. Κλασικά έχω παρατήσει τη βασική αποστολή στην αρχή και τριγυρνάω για sub-quests. Παρ' όλη τη "ρηχότητα" των αποστολών του παιχνιδιού, έχουν βάλει την κλασικού (αλλά και σπάνιου ταυτόχρονα, μάλλον για να μην στενοχωριούνται οι παίκτες) είδους αποστολή (που έχω δει και σε άλλα RPG), που σε λέει κάποιος "μην πας εκεί γιατί θα πεθάνουμε όλοι!", κι εσύ νομίζοντας ότι υπερβάλλει και θέλοντας να βοηθήσεις, πας εκεί και πεθαίνει ένα χωριό... Τουλάχιστον ήθελα να βοηθήσω... Φυσικά, ακολουθώντας το Τσουρινακικό πρότυπο, δεν γίνεται load. Ό,τι έγινε, έγινε.
Έχω ανοίξει το μισό χάρτη, αλλά δεν τα έχω κάνει και όλα, βέβαια, σε αυτά που έχω ανοίξει.
 

ebon page

Gelatinous Cube
Joined
Dec 1, 2012
Messages
163
Τελείωσα το Horizon Zero Dawn το main game, μου εμεινε το expansion το οποίο θα το αφήσω για τις επόμενες μέρες.

Στα καλά του παιχνιδιού. Ωραίος κόσμος, ωραία γραφικά και μουσική. Η κεντρική ιστορία, χωρίς να είναι κάτι το πρωτότυπο, έχει ενδιαφέρον και σε κρατάει. Με λίγα λόγια ο κόσμος και το lore που δημιούργησαν είναι αρκετά υποσχόμενα προσφέροντας έδαφος για περισσότερη ανάπτυξη και εμπλουτισμό με νέες ιστορίες.

Βρηκα την μάχη και τις διάφορες μηχανές που καλείσαι να αντιμετωπίσεις αρκετά ικανοποιητική.

Τωρα στα άσχημα του παιχνιδιού. Αδυνατώ να καταλάβω την εμμονή με τα open world games. Ναι μου αρέσουν, αλλά δεν είναι όλα τα παιχνίδια φτιαγμένα για open world. Στην περίπτωση του Horizon δεν βρίσκω πως αυτό επωφελείται ή κερδίζει κάτι από τον open world σχεδιασμό του. Αντιθέτως χάνει. Ο κόσμος του παιχνιδιού όπως ανέφερα είναι όμορφος, αλλά ταυτόχρονα μονότονος, άδειος και από ένα σημείο και μετα βαρετός. Κατά την άποψη μου ενας πιο κλειστός σχεδιασμός του κόσμου (ίσως κάτι σαν τα Tomb Raider) θα ταίριαζε καλύτερα στο Horizon.

Ο κόσμος/χαρτης του παιχνιδιού είναι γεμάτος από ανέμπνευστες και επαναλαμβανόμενες δραστηριότητες που προσφέρουν πολύ λίγο στην συνολική εμπειρία. Το log του παιχνιδιού μοιάζει με μια τεράστια λίστα από πράγματα που "πρέπει" να συλλέξεις κατα την ενασχόληση σου με το παιχνιδι. Δεκάδες datalogs, audio logs, video logs, διαφορα άλλα collectables και πάει λέγοντας. Μια τεράστια λίστα από ανούσια πράγματα.

Το map του παιχνιδιού είναι από την αρχή γεμάτο με δεκάδες εικονίδια που απλά περιμένουν να τα ανακαλύψεις, αφαιρώντας κάθε κίνητρο για εξερεύνηση. Σου δίνονται έτοιμα.

Μπορείς να αποκτήσεις τα καλύτερα weapons και armors απλά με χρήματα, αγοράζοντας τα, κάνοντας τo loot του παιχνιδιού απλά ανούσιο. Μόλις πάρεις τα όπλα και την armor που θες το μόνο που χρειάζεσαι είναι απλά να φτιάχνεις βέλη και ίσως κανα potion.
Τα side quest είναι παντελώς αδιάφορα. Πόσες φορές ακόμα θα χρειαστεί να σώσουμε την γυναίκα/παιδί κάποιου npc ή να βρούμε κάτι που έχασε κτλ; Και δεν βοηθάει καθόλου πως σε όλα τα sidequests πρέπει να κάνεις ακριβώς τα ίδια. Search με το focus της Aloy, follow the tracks, examine και ξανα τα ίδια. Καθε φορα που παρέκκλινα από το main story του παιχνιδιού το ενδιαφέρον μου χάνονταν και άρχιζε η βαρεμάρα, μια αίσθηση αγγαρείας.

Όποιος θέλει να αγοράσει το παιχνιδι καλύτερα να περιμένει να το βρει σε έκπτωση, γιατι δεν αξίζει τα 50 ευρώ full τιμή που κάνει αυτή τη στιγμή. Μακάρι να έδιναν μεγαλύτερη βαρύτητα στο main story του παιχνιδιού μιας και είναι το πιο δυνατό του σημείο.
Βαθμολογία: 6,5/10

EDIT: Επίσης θα ήθελα να αναφέρω πως στις 57 ώρες που έχω ασχοληθεί με το παιχνιδι δεν παρατήρησα κάποιο bug και δεν κρασαρε ούτε μια φορά. Αυτό το αναφέρω γιατι στα steam reviews και στα discussion topics υπάρχουν πολλές αναφορές κυρίως για κρασαρισματα. Σε μενα δεν ετυχε κατι τετοιο.
 
Last edited:
Top Bottom