What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Steam Deck: To handheld της Valve

Status
Not open for further replies.

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Joke ήταν σαράντα pages πίσω, και δεν ήτανε ιδιαίτερα αστείο ούτε τότε.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,255
Joke ήταν σαράντα pages πίσω, και δεν ήτανε ιδιαίτερα αστείο ούτε τότε.
DkEHCaGU4AABOu7.jpg
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,255
Προφανώς, αλλά καταλαβαίνεις φυσικά ότι το ίδιο ισχύει και για την δική σου αντίδραση στο δικό μου post.

xhQ.gif
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,323
Παρακολουθω την συζητηση κι αυτα που εχω να προσθεσω ειναι
1. Αυτη την στιγμη η φαση μου δημιουργει τιτλους απο ιντερνετικα αρθρα οπως "πως να τον ερεθισεις απο αποσταση". ωραιο και αχρηστο.
2. σε conflict με το #1. εαν ειχα την δυνατοτητα να το αγορασω, δεν νομιζω οτι θα ενοιωθα ενθουσιασμο να παιξω με το digital γραμματοσημο καποιον σπουδαιο τιτλο. κακα τα ψεμματα, θελω οθονη και σε αυτο το μεγεθος προτιμω να παιξω κανενα απο τα παπατζοπαιχνιδα του κινητου μεχρι να με παρει ο υπνος. Η οραση μου ειναι σε πολυ καλα επιπεδα και δινω δικαιο στον σρεντερ, για πρωτη φορα!
3. Αν το σπορ σου ειναι να παιζεις ενω περιμενεις στην ουρα του δημοσιου. ειναι λιγο κουμουτσα για τετοια φαση. Βασικα ειναι λιγο κουμουτσα για να το μεταφερεις οπουδηποτε.
4. επειδη ειπωθηκε η λεξη διακοπες. Ενταξει, υπαρχει ενα νοημα αλλα ποιος θα δωσει τοσα χρηματα για να παιζει στις διακοπες και προσωπικα, στις διακοπες δεν ειχα ποτε χρονο για gaming και ουτε την διαθεση για αποκοπη απο το διαφορετικο. Ειναι καποιος που παει στην θαλασσα μονο για βουτιες;
5. Για παιχνιδι στον καναπε. κουμπωνεις την τηλεοραση στο pc και κανεις την φαση με τα ασυρματα καλουδια. Εχεις και μουσικη να παιζει στο background.
6. Η απορια μου ειναι, σε ποιους απευθηνεται το συγκεκριμενο μπλιμπλικι; Νομιζω οτι η απαντηση ειναι, στους ιερεις του ναου του Γκειμπ.
7. Ποια παιχνιδια θα παιζουν οι κατοχοι του; η ερωτηση ειναι παγιδα και η απαντηση θελει συνεση.

Θεωρω οτι σαν hardware και σαν αντικειμενο οπου ειναι πραγματικη σου ιδιοκτησια, δηλαδη να το κανεις οτι σου αρεσει χωρις κλειδωματα απο τον κατασκευαστη, ειναι ενα πολυ ωραιο project.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Η αντερώτηση στο 7 είναι, τι ακριβώς ενδιαφέρει κάποιον που έχει αποφασίσει ότι το μαραφέρι δεν τον αφορά, τι θα παίζουν σε αυτό όσοι το αγοράσουν; Ό,τι θέλου(με)ν, προφανώς.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,323
δηλαδη; το οτι θελετε ειναι δεκτο και εννοειται αλλα η ερωτηση ψαχνει απαντηση στους τιτλους.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
άλλο ειναι το βαθια φιλοσοφικο ερωτημα και δεν αφορα το συγκεκριμενο μαραφετι, οπότε εχει καποιο δικιο ο γκούς και ηδη ανοίχθη αλλο θρεντ.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,323
Δεν υπαρχει φιλοσοφικο ερωτημα φιλτατε ΧειρομαλαΧτη. Ο καθενας την βρισκει οπως γουσταρει και σιγουρα δεν κρινουμε οποιον θελει να αποκτησει κατι που σε καποιους αλλους ειναι ΝΟ ΝΟ φαση, για οποιονδηποτε λογο. Δεν υπαρχει, στην συγκεκριμενη συζητηση, να εχουμε ή να ειμαστε. Δεν εχω σκοπο να ξετυλιξω πυρινους λογους περι καταναλωτικης κοινωνιας.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,255
Μπορώ να παραθέσω μερικά σενάρια με βάση τον προσωπικό μου τρόπο χρήσης. Επειδή γενικά λόγω επαγγέλματος κάθομαι πολλές ώρες σε καρέκλα, στο σπίτι όσο μπορώ προσπαθώ να το αποφεύγω. Για παράδειγμα, το gaming setup στο σπίτι είναι υπολογιστής σε δωμάτιο συνδεδεμένος στην τηλεόραση και Steam Controller. Ένα handheld μού δίνει την επιλογή, πέρα από τη δυνατότητα να το έχω μαζί μου όταν ταξιδεύω, να το χρησιμοποιώ σε όλα τα δωμάτια του σπιτιού, στο μπαλκόνι, στην αυλή κλπ. Επίσης ορισμένα παλιά PC games ή παιχνίδια με πολύ κείμενο δεν παίζονται άνετα σε απόσταση τηλεόρασης, ζοριζεσαι να δεις τη γραμματοσειρά. Τέλος, παλιά games χαμηλής ανάλυσης θα φαίνονται πολύ πιο ωραία σε αυτή την οθόνη παρά σε μια μεγάλη τηλεόραση.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Η απορια μου ειναι, σε ποιους απευθηνεται το συγκεκριμενο μπλιμπλικι;
εγώ θα οδηγήσω τα ρομπότ μου στην μάχη.

Νομιζω οτι η απαντηση ειναι, στους ιερεις του ναου του Γκειμπ.
1626536164281.png
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,516
Έγραψα και πιο πάνω ρε Ναύαρχο, αν και δεν με αφορά το μαραφέτι, πολλάν θα χαρώ αν δαγκάσει μερίδιο αγοράς του Switch. ΠΟΥ ΣΟΥ ΜΟΥ ΡΟΥ ΡΕ.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,255
Έγραψα και πιο πάνω ρε Ναύαρχο, αν και δεν με αφορά το μαραφέτι, πολλάν θα χαρώ αν δαγκάσει μερίδιο αγοράς του Switch. ΠΟΥ ΣΟΥ ΜΟΥ ΡΟΥ ΡΕ.

Ναι βρε, το διάβασα αυτό, Λέω πώς το βλέπεις τεχνολογικά, μια γενική εντύπωση.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,516
Αν κάποιος δεν έχει υγιείς απαιτήσεις για 4κ/ultra/60fps σε alpha builds tech demos και βολεύεται με τη φορητότητα, είναι ταμάμ. Ανοιχτό και ξεκλείδωτο, πολύ ελκυστικότερη πρόταση από το κλειστό Switch.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,255
Αν κάποιος δεν έχει υγιείς απαιτήσεις για 4κ/ultra/60fps σε alpha builds tech demos και βολεύεται με τη φορητότητα, είναι ταμάμ. Ανοιχτό και ξεκλείδωτο, πολύ ελκυστικότερη πρόταση από το κλειστό Switch.

Συμφωνώ. Σαφώς το Switch θα συνεχίσει την τρομερά επιτυχημένη πορεία του γιατί έχει τα παιχνίδια της Nintendo και χαμηλότερη τιμή, νομίζω όμως ότι το Deck θα είναι ελκυστικό για πολύ κόσμο. Σίγουρα για όσους έχουν και Switch και PC και ενδεχομένως να αγόραζαν indie games στο Switch λόγω φορητότητας.

Υπό το πρίσμα της υγείας της PC platform η κυκλοφορία αυτή είναι πολύ σημαντική για δύο λόγους. Ο πρώτος είναι η προώθηση του Linux ώστε να μειωθεί η εξάρτηση από τα Windows. Ο δεύτερος είναι ότι το Deck είναι η πρώτη gaming συσκευή που μπορεί να λειτουργήσει ως εισαγωγή ενός νέου χρήστη στο PC gaming. Δεν ξέρω πόσο απλή και εύκολη θα είναι η user experience όμως η χαμηλή τιμή και το plug and play του πράγματος είναι σημαντικά ατού για έναν αρχάριο.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
κοιτα ενα κοινο του switch προφανως δεν θα το παρει μιας και ειναι οι τυποι που αγοραζουν μονο nintendo. τωρα σε κατι αλλους που απλα τους αρεσε η handheld φαση να παιζουν τα platformers/metroidvania και indie games ανετα κανει appeal και το steamdeck. σιγουρα ΑΑΑ 4k 60fps και λοιπες ιστοριες τις ξεχναμε αλλα δεν νομιζω οτι προσπαθει να κανει appeal σε αυτους που θελουν αυτα τα πραγματα ετσι και αλλιως.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,255
κοιτα ενα κοινο του switch προφανως δεν θα το παρει μιας και ειναι οι τυποι που αγοραζουν μονο nintendo. τωρα σε κατι αλλους που απλα τους αρεσε η handheld φαση να παιζουν τα platformers/metroidvania και indie games ανετα κανει appeal και το steamdeck. σιγουρα ΑΑΑ 4k 60fps και λοιπες ιστοριες τις ξεχναμε αλλα δεν νομιζω οτι προσπαθει να κανει appeal σε αυτους που θελουν αυτα τα πραγματα ετσι και αλλιως.

Νομίζω εξαρτάται από τον λόγο που αγοράζει κανείς το Switch. Αν είναι τα first party της Nintendo τότε σαφώς και δεν θα δελεαστεί από το Deck. Αν όμως είναι το portalbility τότε ένα Deck είναι πολύ ελκυστική επιλογή γιατί αφενός μπορείς να παίξεις games που δεν υπάρχουν στο Switch, αφετέρου έχεις την επιλογή να παίξεις την ίδια library σε ένα ισχυρό PC στο σπίτι αντί να πρέπει να ανεχθεις χαμηλές αναλύσεις και framerates στην τηλεόραση.
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,505
@Mogrey665
Τα οποία έκανε με πολύ μεγάλη επιτυχία το ps vita και δεν στηριχθηκε από την Sony. Λες και έδωσε τη μπάλα σε κενό τέρμα στην Nintendo ένα πράγμα. Μακάρι το deck να ανάψει τα αίματα στις φορητές. Σε αντίθετη με τη Sony η Valve δεν κοιμάται όρθια πάντως και είδε το ευφορο έδαφος αποτι φαίνεται
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
συσκευή που μπορεί να λειτουργήσει ως εισαγωγή ενός νέου χρήστη στο PC gaming

αφετέρου έχεις την επιλογή να παίξεις την ίδια library σε ένα ισχυρό PC

Έτσι όπως το αντιλαμβάνομαι, αυτά τα δυο δεν είναι συνεργατικά/stackable στα "θετικά".

Εαν κάποιος έχει ήδη pc με παιχνιδοθήκη στο steam, θα πρέπει να συγκαταλέγεται στις
υπο-περιπτώσεις που συζητάγαμε νωρίτερα (παιχνίδι στο μετρό, τουαλέτα κλπ) για να θε-
λει ασχοληθεί με το Deck και να ανέχεται τη μετάβαση από οθόνη 27-40+'' 2K/4K σε οθό-
νη "viewmaster".

Εαν κάποιος εισαχθεί στο PC gaming μέσω Deck και αγοράσει σε 6-7 μήνες δυνατό PC,
θεωρώ ότι είτε Α) θα πουλήσει το Deck για να χρηματοδοτήσει το PC, είτε Β) θα πρέπει να
συγκαταλέγεται στις υπο-περιπτώσεις που συζητάγαμε νωρίτερα (παιχνίδι στο μετρό, του-
αλέτα κλπ) για να κρατήσει το Deck και να συνεχίσει να ασχολείται μαζί του.
 
Status
Not open for further replies.
Top Bottom