What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Steam Deck: To handheld της Valve

Status
Not open for further replies.

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,356
@Mogrey665
Τα οποία έκανε με πολύ μεγάλη επιτυχία το ps vita και δεν στηριχθηκε από την Sony. Λες και έδωσε τη μπάλα σε κενό τέρμα στην Nintendo ένα πράγμα. Μακάρι το deck να ανάψει τα αίματα στις φορητές. Σε αντίθετη με τη Sony η Valve δεν κοιμάται όρθια πάντως και είδε το ευφορο έδαφος αποτι φαίνεται

Νομίζω ότι η επιτυχία των Switch και όπως φαίνεται Deck στηρίζεται στην κοινή library. Το Vita ήταν πολύ καλό σε hardware αλλά η Sony έπρεπε να αναπτύσσει ξεχωριστό περιεχόμενο και κατά τα φαινόμενα δεν ήθελε να το κάνει.

Έτσι όπως το αντιλαμβάνομαι, αυτά τα δυο δεν είναι συνεργατικά/stackable στα "θετικά".

Εαν κάποιος έχει ήδη pc με παιχνιδοθήκη στο steam, θα πρέπει να συγκαταλέγεται στις
υπο-περιπτώσεις που συζητάγαμε νωρίτερα (παιχνίδι στο μετρό, τουαλέτα κλπ) για να θε-
λει ασχοληθεί με το Deck και να ανέχεται τη μετάβαση από οθόνη 27-40+'' 2K/4K σε οθό-
νη "viewmaster".

Εαν κάποιος εισαχθεί στο PC gaming μέσω Deck και αγοράσει σε 6-7 μήνες δυνατό PC,
θεωρώ ότι είτε Α) θα πουλήσει το Deck για να χρηματοδοτήσει το PC, είτε Β) θα πρέπει να
συγκαταλέγεται στις υπο-περιπτώσεις που συζητάγαμε νωρίτερα (παιχνίδι στο μετρό, του-
αλέτα κλπ) για να κρατήσει το Deck και να συνεχίσει να ασχολείται μαζί του.

Ναι, όντως για την πρώτη περίπτωση πρέπει να υπάρχει η ανάγκη/επιθυμία για φορητότητα. Η επιτυχία του Switch φαίνεται να αποδεικνύει ότι αυτή η επιθυμία υπάρχει σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό από όσο νομίζαμε, κι ας είναι το hardware πιο αδύναμο.

Όσο για τη δεύτερη περίπτωση η Valve έχει το πλεονέκτημα να έχει μια cross-platform υπηρεσία, οπότε αυτός που εισήλθε στο PC gaming μέσω Deck και μετά έστησε desktop είναι πάλι πελάτης της Valve. Ο στόχος του να τον φέρει στο Steam έχει ήδη επιτευχθεί.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,412
Η αμήχανη στιγμή που ο Σρέδερ στη λέει αρχοντικά ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΔΙΚΙΟ.

Επίσης, ο Μπαμπάκας Τίμ μου πληρώνει φούλ μισθό, κότερο και πέλφε. Εσύ Αλεκυθούκο μου με λούμπεν σκόντο στις μετοχές του Αγιοβασίλη, ΠΟΥ ΠΑΣ ΜΑΝΑ ΜΟΥ;
ΠΑΝΤΑ ΕΧΩ ΔΙΚΙΟ. Ειναι ενα pc που που μοιαζει με κονσολα και δεν αναβαθμιζεται. Τι να το κανεις? Δεν μπορεις να αλλαξεις επεξεργαστη καρτα γραφικων μνημη και μητρικη οπως στα pc. Ποιοι θα το παρουν? Μονο 5χρονα και 10 χρονα που δεν εχουν λεφτα οι γονεις τους να τους παρουν pc!
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,356
ΠΑΝΤΑ ΕΧΩ ΔΙΚΙΟ. Ειναι ενα pc που που μοιαζει με κονσολα και δεν αναβαθμιζεται. Τι να το κανεις? Δεν μπορεις να αλλαξεις επεξεργαστη καρτα γραφικων μνημη και μητρικη οπως στα pc. Ποιοι θα το παρουν? Μονο 5χρονα και 10 χρονα που δεν εχουν λεφτα οι γονεις τους να τους παρουν pc!

Από κάπου πρέπει να αρχίσουν shredder! Δεν θέλουμε να πέσουν στα κονσολονύχια, πρέπει να γαλουχηθούν σωστά από μικρά!
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422

Μια γρήγορη ματιά στη λίστα είναι αρκετή για να καταδείξει τη ζήτηση της φορητότητας διαχρονικά, δεν την ανακαλύψαμε με την κυκλοφορία του Switch.

αυτό που δεν καταλαβαίνω σε αυτή την λίστα είναι γιατί τόσος κόσμος αγοράζει PS5.
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,532
@Admiral ακριβως σε αυτό που είπες αναφέρθηκα στα παιχνίδια που είχε το Vita, γιατί αν δεις τι είχε βγάλει, είναι όλα τα γνωστά indie αλλά και πολλά γνωστά ΑΑ παιχνίδια της εποχής που κυκλοφορησαν. Σκεπτόμενος τι θα μπορούσε να έχει επίσης αν κρίνω από το τεράστιο κατάλογο ποιότητας του Psp πραγματικά λυπάμαι γιατί μπορούσε να έκανε πλάκα στη Nintendo. Anyway my point is πως Το swιtch έγινε το επόμενο σπίτι των indies και γενικά η Nintendo έγινε πιο Open minded από ποτέ. Ποιος θα περίμενε Dark Souls σε κονσόλα της Nintendo ας πούμε, πόσο μάλλον σε φορητή πριν μερικα χρόνια. Θα δούμε μεγάλο ντέρμπι με το deck.
Θα πιεστεί πολυ η nintendo αν το deck κάνει όλα αυτά που ευχόμαστε να κάνει καλά
 
Last edited:

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,654
barowakdqrb71.png


4qwe1lhgztb71.jpg
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,883
Επειδή σε ορισμένα σχόλια ειπώθηκε πως το Deck "είναι" ή "θα μπορούσε να ήταν" ένα μέσο για την εισαγωγή στο PC gaming, να αναφέρω, ή μάλλον να υπενθυμίσω, πως η χρήση K/M είναι το ήμισυ της PC gaming experience.
:PCMR:
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,356
Επειδή σε ορισμένα σχόλια ειπώθηκε πως το Deck "είναι" ή "θα μπορούσε να ήταν" ένα μέσο για την εισαγωγή στο PC gaming, να αναφέρω, ή μάλλον να υπενθυμίσω, πως η χρήση K/M είναι το ήμισυ της PC gaming experience.
:PCMR:

Γι' αυτό το σχέδιο είναι να τους βάλουμε σιγά-σιγά στο κόλπο. Θα παίξει ο νέος Factorio στο Deck με το touchpad, θα σκεφθεί "χμ, θέλω κάτι πιο άνετο και χρηστικό" και έτσι θα τον βάλουμε στην απόχη.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Διαφωνάω κατηγορηματικώς ναούμε. Μην είστε μπούμερς. One size doesn't fit all. Είναι συγκεκριμένα τα use cases που Μ+Κ δίνουν το καλύτερο UX. Ειδάλλως δε θα είχαμε φλομώσει εναλλακτικά input devices, από HOTAS μέχρι Guitar Hero controllers. Μιλάμε για UX 101, δε θα αναλωθώ στο να επιχειρηματολογήσω περισσότερο, απλά κοιτάξτε γύρω σας και δείτε πόσες διαφορετικές διεπαφές υπάρχουν για να αλληλεπιδράτε με software στα πάσης φύσεως devices που έχετε σπίτι. Βασικά βράστε το software, ανοίξτε απλά το συρτάρι με τα μαχαιροπήρουνα και το ντουλάπι με τα πιάτα.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,654
Προσωπικά το Valve Switch είναι αυτό που περίμενα και θα ήθελα να είναι. Μια "φτηνή" λύση για το σαλόνι μου όταν θα έρθει η ώρα να χαζολογαω με την οικογένεια παίζοντας Overcooked ή/και Jamestown.

Η μυσταγωγικη μου επαφή με το PC δεν ακυρώνεται επειδή θα έχω ένα handheld υβρίδιο στο οποίο τα πιτσιρίκια μπορούν να έχουν πρόσβαση σε 500+ τίτλους με το καλημέρα χωρίς περιττά έξοδα στο σαλόνι. Έχω πλέον την "κονσόλα" που μου δίνει πρόσβαση σε όλη τη βιβλιοθήκη. Επίσης να νιώσουν λίγο τον πόνο της χαμηλής ανάλυσης. Καλό τούς είναι και το 1080p με input lag του TV monitor. Χτίζει χαρακτήρα. Εμείς που παίζαμε γκρίζο γκέιμ-πόι δεν πάθαμε τίποτα και ας μην είχε antiglare.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,152
Για μένα δεν υπάρχει καν σύγκριση με το switch καθώς απευθύνονται σε τελείως διαφορετικό κοινό. Δεν νομίζω το deck στην μορφή που έχει σήμερα να μπορέσει να γίνει πιο mainstream καθώς το switch στην φορητότητα είναι σαφές πιο ανώτερο σε όλα.
Tώρα κάτι που δεν έχουμε συζητήσει είναι η oθόνη του. Από την εμπειρία του switch να πω ότι σε ήλιο εξωτερικά δεν βλέπεις σχεδόν τίποτα. Φαντάζομαι και το ίδιο θα συμβαίνει και με την lcd του deck.
Πάντως το μηχάνημα θα γίνει η χαρά των modder και θα δούμε παπάδες έκει πέρα. πιστεύω ότι αυτή η συσκευή έχει όλα τα προσόντα να γίνει το raspberry pi των gamer.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,654
Tώρα κάτι που δεν έχουμε συζητήσει είναι η oθόνη του. Από την εμπειρία του switch να πω ότι σε ήλιο εξωτερικά δεν βλέπεις σχεδόν τίποτα. Φαντάζομαι και το ίδιο θα συμβαίνει και με την lcd του deck.
Αυτά είναι προβλήματα για όσους έχουν ήλιο σχεδόν όλο το χρόνο. Εμείς οι χαρντκορίδες και χαρντκορασίδες έχουμε προβλέψει και το καλοκαίρι είναι εφτά μέρες διάσπαρτες κίντερ-εκπληξη μέσα στο έτος για περισσότερο handheld gaming. Αδιάβροχο να είναι και δεν φοβόμαστε τίποτα.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,469
Μονο 5χρονα και 10 χρονα που δεν εχουν λεφτα οι γονεις τους να τους παρουν pc!
Και οι gamers που ειναι ορφανοι; θα τους καταδικασεις ετσι απλα; θα τους δωσεις μια να πανε στον πατο της κοινωνιας;
Εχεις σκεφτει οτι μπορει να το παρουν οι γονεις και να μην το δωσουν στα παιδια;
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,779
Ακριβώς. Να μην χαρεί ο Batman λίγο Deck;
Ή οι χελώνες που ποτέ δεν γνώρισαν γονείς;
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,356
Shredder η μόνη αλήθεια είναι η εξής. Όταν ο Gaben βγάζει ένα προϊόν, το αγοράζουμε. Δεν έχει αντιρρήσεις. Άσε τις ενΒίντιες. Ο Gaben ξέρει καλύτερα. Άσε τον Gaben να σε αγκαλιάσει, να εισέλθει στο σώμα σου και να σε γεμίσει με τους δημιουργικούς του χυμούς μέχρι να εκραγείς σε έναν οργασμό καταναλωτικής ικανοποίησης.
 
Status
Not open for further replies.
Top Bottom