What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τηλεοπτικές σειρές της προκοπής

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,519
Είναι θέμα γούστου. Εγώ δεν μπορώ να δω καρτούν δράσης σοβαρά πλέον. Ενήλικα καρτούν, ΟΚ. Αλλά περιπέτειες τύπου Avatar, Clone Wars κτλ τα έχω όλα στο τσουβάλι με τα παιδικά, οπότε δεν αγχώνομαι!
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Να σου πω, εγώ πάντως προτιμάω τα καλά πράγματα να μην ξεχειλώνουν.
Εννοείται πως προτιμώ μια σειρά να τελειώνει πιο γρήγορα παρά να κάνει κοιλιά ή να ξεχειλώνει, αλλά, στη συγκεκριμένη περίπτωση, νομίζω πως θα μπορούσε να δώσει κάτι παραπάνω (όχι βέβαια με την τροπή που πήρε το σενάριο).
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Είναι θέμα γούστου. Εγώ δεν μπορώ να δω καρτούν δράσης σοβαρά πλέον. Ενήλικα καρτούν, ΟΚ. Αλλά περιπέτειες τύπου Avatar, Clone Wars κτλ τα έχω όλα στο τσουβάλι με τα παιδικά, οπότε δεν αγχώνομαι!
δεν ξέρω τι περιμένατε άλλο, εκτός από ακριβώς αυτό από την παλιόγρια :p
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
ο μαλαντροιντ ανεφερε το avatar, clone wars. εγω θα σου βαλω και το legend of korra που ειναι συνεχεια του avatar και πολλων αλλων που ειναι κλασης ανωτερα. και φυσικα τα απολαμβανουν ανετα μικροι και μεγαλοι.

Και Rebels, και Trollhunters, και 3Below, και Gravity Falls και και και...
Tα καρτούν δράσης/περιπέτειας έχουν κάνει τρομερά άλματα εδώ και χρόνια (μη σου πω και παλιότερα είχαν κάνει, π.χ. Gargoyles), χωρίς να χάσουν την "παιδικότητά" τους (αντίθετα από τον Στέφανο, δηλαδή :cool:). Αυτό που παρουσίασε ο Kevin Smith στο Masters of the Universe είναι απαράδεκτο για τα σημερινά δεδομένα.

Όσον αφορά τα ονόματα των χαρακτήρων, προφανώς και δεν φταίει ο Smith και ναι, ήταν τόσο σαχλά και προφανή επειδή ήταν βασισμένα στα παιχνίδια. Γι'αυτό είπα ότι μάλλον τους ονόμασαν τα παιδιά των συγγραφέων 🤷‍♂️
Δεν παύουν να είναι γελοία, πάντως, και να υπονομεύουν την όποια προσπάθεια να πάρεις τη σειρά στα σοβαρά. Αλλά μακάρι να ήταν αυτό το μοναδικό της πρόβλημα...
 
Last edited:

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
Excuse me, it's He-Ma'aM!



edit - ρε σεις, ο Kevin Smith είναι ο Silent BOB!; Αχαχα wtf. Αυτή η άβολη στιγμή που σε ξέρουν φυσιογνωμικά από το μοναδικό (?) ρόλο που έχεις ενσαρκώσει...
 
Last edited:

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Ο Σμιθ μεταξύ μας έχει εδώ και αρκετά χρόνια που είναι μαλακακος.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Ο Σμιθ μεταξύ μας έχει εδώ και αρκετά χρόνια που είναι μαλακακος.
έπρεπε να παραμείνει silent :p
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,519
Σας πονά που από μιναράκος της σειράς έγινε μεγάλος και τρανός και διαμορφώνει τη φάση, γιάχ.

 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
@Admiral @maladroid Εδώ [ο Kevin Smith] σας ΚΑΤΑΓΛΕΝΤΑ

Στο μεταξύ δεν έχω καμία φοβερή καύλα με τις ταινίες Star Wars ούτε -ιδίως- με το LOTR, οπότε με το συγκεκριμένο σκετσάκι θα γελούσα με την ψυχή μου...
....αν ήταν αστείο. Όπως π.χ. του Robot Chicken όταν σατιρίζουν Star Wars, Marvel, Harry Potter κτλ. Τσέκαρε κι εκείνα, μην βλέπεις μόνο ό,τι τουιτάρει ο Σκορτσέζε. 🤷‍♂️

Τώρα όσον αφορά τον Smith, το πρώτο Clerks που έχω δει ήταν όντως ωραίο αλλά το Master of the Universe ξεκάθαρα δεν του ταίριαζε σαν project. Δεν είναι όλοι για όλα.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,519
Το κλιπ δεν έχει να κάνει με την αγάπη για το Star Wars ή το LOTR. Αφορμές είναι για να αποτυπώσει φωτογραφικά τη γελοιότητα των σαραντάρηδων εφήβων που παθιάζονται και φιλονικούν για εντελώς ανύπαρκτες μαλακίες.

Robot Chicken είχα αποπειραθεί να δω και τα βρήκα εντελώς άνοστα. Μου άφησαν την αίσθηση πως οι τύποι που λατρεύουν κυριολεκτικά όλη αυτή την εφηβική Μαρβελομιναριά, αποφάσισαν να αποδείξουν πως είναι οι αστείοι μπεργκεροφάγοι της παρέας τους, πουλώντας 'τρελίτσα'. Ούτε για φάπες, αλλάζουμε πεζοδρόμιο στα 200 μέτρα για να μη χρειαστεί να τους πούμε ούτε καλημέρα.

Ο Smith, αρχής γενομένης με το 'Mallrats', αποθανάτισε κινηματογραφικά την παρέα του (πιάνοντας απόλυτη κορυφή με το ολόμαυρο και εμβληματικό 'Chasing Amy'), η οποία, ξεκινώντας ως θλιβερά και απόκληρα σπασικλάκια, έκανε τα αδύνατα δυνατά προκειμένου να υπερβεί τη μοίρα της και να μεγαλώσει ουσιαστικά.

Είναι ένα ζωντανό χρονικό εξέλιξης και υπέρβασης. Γι'αυτό και την έχουμε βαθιά στην ελιτίστικη καρδιά της Αγίας Έδρας.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
@Borracho εσυ μιλας για 90's smith αλλα δες μια τον smith του σημερα με αρκετα crying reaction (σε franchises που κοροιδευεις btw)

 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Το κλιπ δεν έχει να κάνει με την αγάπη για το Star Wars ή το LOTR. Αφορμές είναι για να αποτυπώσει φωτογραφικά τη γελοιότητα των σαραντάρηδων εφήβων που παθιάζονται και φιλονικούν για εντελώς ανύπαρκτες μαλακίες.

Κοίτα, προσωπικά δεν κάθομαι να μαλώσω με ανθρώπους που παθιάζονται με κάτι που εγώ βρίσκω σαχλό/παιδιάστικο/όχι του γούστου μου. Η Αγία Έδρα από την άλλη δεν χάνει ευκαιρία να εκδώσει φιρμάνια για πράγματα που δεν την ενδιαφέρουν... :unsure:

Robot Chicken είχα αποπειραθεί να δω και τα βρήκα εντελώς άνοστα. Μου άφησαν την αίσθηση πως οι τύποι που λατρεύουν κυριολεκτικά όλη αυτή την εφηβική Μαρβελομιναριά, αποφάσισαν να αποδείξουν πως είναι οι αστείοι μπεργκεροφάγοι της παρέας τους, πουλώντας 'τρελίτσα'.

Ίσως δεν πιάνω το υψηλό πνεύμα του υπερμάστορα Smith στο κλιπάκι, αλλά σα να μου φαίνεται ότι κάνει ακριβώς αυτό που περιγράφεις. Ιδίως αν δεις στη φιλμογραφία του με τι έχει ασχοληθεί κατά καιρούς, είναι ξεκάθαρο ότι προσπαθεί να το παίξει "το cool, εναλλακτικό nerd" μέσω αυτού του σκετς αλλά και γενικότερα.

Στο μεταξύ, χαζεύοντας το βιογραφικό του στο imdb, διαπιστώνω ότι δεν έχω δει σχεδόν τίποτα δικό του πέρα από το Clerks 1 και έχω διάφορα απ'αυτά στο backlog. Ευκαιρία να καλύψω μερικά κενά.

Βέβαια, όπως είπα και πιο πάνω, το αν θεωρεί κανείς τον Smith καλό ή κακό δημιουργό δεν επηρεάζει το θέμα μας. Δεν θα αλλάξει δηλαδή η άποψή μου για το Masters of The Universe αν όντως βγάλω γούστα με το Chasing Amy ή το Dogma. Στο Masters τα έκανε μαντάρα και μάλιστα ξεγέλασε τους fans με ύπουλο τρόπο γιατί όταν ακούστηκε ότι πάει να παραγκωνίσει τον He-Man, έσπευσε να τουιτάρει ότι αυτά είναι ψέματα κι εμείς τον έχουμε τον He-Man κορώνα στο κεφάλι μας.
 
Last edited:

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Ακόμη θυμάμαι πόσο ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ όνομα μας φαινόταν το Μός-Μαν με τον αδερφό μου.

Βρήκαμε τον Έλληνα Kojima.

EdFAeN7UYAAkWZN.png
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Mare of Easttown. Αστυνομικό θρίλερ/character drama 7 επεισοδίων με το κλασικό setting της μικρής πόλης όπου όλοι γνωρίζονται μεταξύ τους κι όταν συμβαίνει ένα φρικτό έγκλημα κρατούν το στόμα τους, κλειστό κάνοντας τη ζωή της πρωταγωνίστριας (ακόμα πιο) δύσκολη.

Ως θεματολογία και ατμόσφαιρα θυμίζει περισσότερο Sharp Objects ή Mystic River παρά True Detective. Πολύ καλογυρισμένο και με σωστές δόσεις μυστηρίου, δράματος και (λίγων) κωμικών στιγμών. Το σενάριο δεν διεκδικεί δάφνες πρωτοτυπίας και ο τρόπος που ξετυλίγεται έχει καλές και κακές στιγμές, ειδικά αν κάτσει κανείς και το ψειρίσει από όλες τις πλευρές. Νομίζω το περισσότερο βάρος το έχουν ρίξει στο προσωπικό δράμα της Mare και των άλλων χαρακτήρων, παρά στο αστυνομικό κομμάτι.

Πάντως η Kate Winslet δίνει μια συγκλονιστική, tour de force ερμηνεία που αυτόματα ανεβάζει τον χαρακτήρα της και το επίπεδο όλης της σειράς δέκα σκαλοπάτια. Τσακισμένη, μονίμως ζοχαδιασμένη και αντικοινωνική αλλά επίσης συμπονετική, ανθρώπινη, στωική. Απίθανη και η Jean Smart, που παίζει τη μάνα της, σχεδόν κλέβει την παράσταση από την Kate στις κοινές τους σκηνές και είναι υπεύθυνη για το 80% των ανάλαφρων στιγμών της σειράς.

Μοναδική παραφωνία κάποια διφορούμενα σεναριακά τερτίπια που ξεκάθαρα στοχεύουν στον αποπροσανατολισμό του θεατή χωρίς να στέκουν και πολύ και κάποιες εξελίξεις της τελευταίας στιγμής που με έκαναν να ανασηκώσω ελαφρώς το φρύδι.

Την ευχαριστήθηκα γενικά τη σειρά αλλά κάποιες ατασθαλίες αμαυρώνουν κάπως την τελική εντύπωση.

8/10
 
Last edited:

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,519
Είναι αλήθεια πως ένας από τους μηχανισμούς αποσυμπίεσής μου από τη θανατηφόρα δαγκάνα δουλειάς-οικογένειας, είναι η ορθή στηλίτευση παιδικών συνηθειών σε μαντράχαλους, κυρίως γιατί φθονώ κολασμένα την ανεμελιά τους. Ενδεχομένως μια μέρα θα το κόψω, σίγουρα πάντως όχι σήμερα.

Το Σμίθ δεν τον θεωρώ σε καμία περίπτωση αυθεντία, ούτε έχει το αλάθητο. Αυτό, μόνο καθ' ημάς. Η δουλειά του στο Masters Of The Universe πάντως, μου άρεσε. Είναι περισσότερο από προφανές ότι το ντήλ του είναι για τρεις σαιζόν (είναι το πλέον συνηθισμένο ντήλ δημιουργών με το Νέτφλιξ), με πλήρη σχέδια για επαναφορά των Ηe-Man και Skeletor, αφού πρώτα 'ανεβάσει' αρκετά τα δεύτερα βιολιά των παιδικών μας χρόνων.

Να μου το θυμηθείτε, όλα αυτά γίνονται προκειμένου να βγει η Ματέλ και να πουλήσει κουκλάκια των 400 (και όχι τεσσάρων, όπως παλιά) ευρώ, σε Μαντραχαλάκυθους με σοβαρά προβλήματα ένταξης στο κοινωνικό πλαίσιο.
 

Kargios

Gelatinous Cube
Joined
Jun 26, 2021
Messages
68
Masters of the universe E-ΞΑΙ-ΡΕ-ΤΙ-ΚΟ. Κοιτατε καλα τα ριμπουτ τυπου γκοστμαστερς, οσιανς ιλεβεν και χιμαν δηλαδη τιλα που πολεμανε την τοξικ μασκιουλινιτι αλλα πολυ σοφτ ρε μαλακες. εγω θελω ΝΤΡΟΓΚΙΑ. ΘΕΛΩ ΡΙΜΠΟΥΤ ΤΟΥ ΣΚΑΡΦΕΗΣ ΜΕ ΓΥΝΑΙΚΑ. ΝΑ ΡΟΥΦΑΕΙ ΚΟΚΑΙΝΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΖΕΙ ΚΟΣΜΟ. ΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΝΑΙΜΑΚΤΑ ΡΙΜΠΟΥΤ. ΘΕΛΩ PREDATOR ΜΕ ΓΥΝΑΙΚΕΣ. ΟΙ ΚΥΝΗΓΗΝΕΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΟ ΝΑ ΗΝΤΟΥΣΑΝ ΚΑΙ ΛΕΖΒΙΕΖ.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261

Additionally, Kurtzman will remain at the helm of the growing Star Trek franchise for the next six years.

giphy.gif


8a722842155a659a7da1cb540c908500.gif
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
Top Bottom